Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς γνώμη για Anet ET4; Είναι ο μόνος που βρίσκεται σε νορμάλ τιμή σε ευρωπαϊκή αποθήκη από tomtop στα 158 ευρώ.

Ender 3 που κοιτούσα οι τιμές έχουν πάρει την ανηφόρα, και περιμένουν βέβαια τον V2 αρχές Ιούνη με ενδιαφέρουσες αναβαθμίσεις, αλλά για τιμή ακόμα δεν λένε κάτι πέρα από την εξωφρενικά υψηλή αρχική. Το να περιμένω πάλι 11/11 ή black friday δύσκολο, γενικά για εκτυπωτή εκεί στα 150-160 υπάρχει κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/5/2020 στις 7:55 ΜΜ, mitsre είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Εδω και 5 μέρες παρέλαβα τον ender 3, τον έστησα όσο πιο σχολαστικά και με ακρίβεια γινόταν και έχω ξεκινήσει να τυπώνω διαφορά μικροπραγματα κυρίως για τον εκτυπωτή και κάποια άλλα αντικείμενα που είχα σχεδιάσει αυτό διάστημα για μένα. Το νήμα που χρησιμοποιώ είναι PLA της Neema3D το Athena και οφείλω να ομολογήσω ότι τα πράγματα πήγαν πάρα πολύ καλά από την αρχή χωρίς ιδιαίτερα πρόβλημα. Πολύ ικανοποιημένος για αρχή τόσο από το εκτυπωτή οσο και από το νήμα!!

Επειδή ψάχνω και εγώ να πάρω ένα ender 3 και σε Ευρώπη δεν βλέπω να υπάρχει πουθενα στοκ, εσύ από που τον πήρες αν επιτρέπεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κανεις από εσας τον PrusaSlicer για τις εκτυπώσεις του?

Παρατήρησα ότι όταν ματακεινώ το STL αρχείο στον slicer πχ αριστερά, ώστε να μην μου ξεκινήσει η εκτυπωση στη μέση του bed , όταν πάω να ξεκινήσω την εκτύπωση αυτή αντί για αριστερά πάει δεξιά σα να υπάρχει κάποια ενεργοποιημένη επιλογή τυπου mirror ή reverse.

ξέρει κανεις αν υπάρχει κάποια τέτοια επιλογή? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα.

Κάτοχος ενός Wanhao duplicator i3 v2.1 περίπου 3 χρόνια τώρα. Τον έχω μέσα στο κλασσικό enclosure από τα τραπεζάκια του ΙΚΕΑ με plexi παράθυρα περίπου 3 μήνες τώρα, αλλά τρέμει ολόκληρη η κατασκευή όταν εκτυπώνει. Δεν είναι και πολύ βαριά αυτά τα τραπεζάκια, είναι σαν τσόφλια και με έχουν απογοητεύσει, ενώ σαν κατασκευή είναι πολύ όμορφη.

Σκέφτηκα να φτιάξω ένα πλαίσιο από ράγες dexion και να το βάλω από κάτω ώστε να πατάει το τραπεζάκι πάνω σε αυτό, μήπως και μειωθούν οι δονήσεις.

Το έχει δοκιμάσει κανείς? Εσείς που έχετε τους εκτυπωτές σας?

Επίσης, έχει βάλει κανείς tl smoothers? Αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/5/2020 στις 10:01 ΠΜ, D1mm1s είπε

Χρησιμοποιεί κανεις από εσας τον PrusaSlicer για τις εκτυπώσεις του?

Παρατήρησα ότι όταν ματακεινώ το STL αρχείο στον slicer πχ αριστερά, ώστε να μην μου ξεκινήσει η εκτυπωση στη μέση του bed , όταν πάω να ξεκινήσω την εκτύπωση αυτή αντί για αριστερά πάει δεξιά σα να υπάρχει κάποια ενεργοποιημένη επιλογή τυπου mirror ή reverse.

ξέρει κανεις αν υπάρχει κάποια τέτοια επιλογή? 

Καλημέρα φίλε μου. Μάλλον κάτι έχουμε πατήσει, γιατί και εγώ έχω το ίδιο θέμα με τον geeetech i3 που έχω, εγώ χρησιμοποιώ βέβαια τον Ultimate Cura, πήγα να φτιάξω κάτι με γράμματα και μου τα έβγαλε σαν mirror, μόνο τα γράμματα, εμένα μου το ξεκίνησε μόλις έκανα τον sliser update. Έχει υπόψιν κανείς; ευχαριστώ εκ των προτέρων και εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, fousekos είπε

Καλημέρα φίλε μου. Μάλλον κάτι έχουμε πατήσει, γιατί και εγώ έχω το ίδιο θέμα με τον geeetech i3 που έχω, εγώ χρησιμοποιώ βέβαια τον Ultimate Cura, πήγα να φτιάξω κάτι με γράμματα και μου τα έβγαλε σαν mirror, μόνο τα γράμματα, εμένα μου το ξεκίνησε μόλις έκανα τον sliser update. Έχει υπόψιν κανείς; ευχαριστώ εκ των προτέρων και εγώ. 

αν πας πισω πριν το update θα δουλεψει??? αν ναι να ξερεις οτι τα περισσοτερα updates κανουν μικροζημιες τετοιες και μετα ταλαιπωρια να το  φερεις στα μετρα σου..

για μενα κανε 2 εγκαταστασεις ξεχωριστες μια πριν και μια με το Update για να δεις τι σου πειραζει στα settings

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμμ σωστό!

για να το κάνω εγώ αυτό πρεπει να άλλαξω πλακέτα γιατι μου έχει χαλάσει η θύρα που συνδέεις το USB και αντε βρες τώρα, με τη νέα πραγματικότητα όπως συνηθίζουμε να ακούμε τον τελευαταίο καιρό, νέα πλακέτα.

Μου φαίνεται θα ψάξω να δω μήπως με κάποιο raspbery μπορώ να το συνδέσω και να βγάλω άκρη ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

μμμμ σωστό!

για να το κάνω εγώ αυτό πρεπει να άλλαξω πλακέτα γιατι μου έχει χαλάσει η θύρα που συνδέεις το USB και αντε βρες τώρα, με τη νέα πραγματικότητα όπως συνηθίζουμε να ακούμε τον τελευαταίο καιρό, νέα πλακέτα.

Μου φαίνεται θα ψάξω να δω μήπως με κάποιο raspbery μπορώ να το συνδέσω και να βγάλω άκρη ετσι.

Αν το έχεις με αυτά κοίτα και αυτό 

HR10_3D_printer_kit_with_12864_LCD_control_panel_-228x228.jpg

Επεξ/σία από fousekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2020 στις 9:31 ΠΜ, mxa055 είπε

Επειδή ψάχνω και εγώ να πάρω ένα ender 3 και σε Ευρώπη δεν βλέπω να υπάρχει πουθενα στοκ, εσύ από που τον πήρες αν επιτρέπεις; 

Εγω το πήρα στα 177€ με τα έξοδα αποστολής (δεν ηταν και η καλύτερη τιμή νομίζω) απο banggood απο ευρωπαϊκη αποθήκη (Τσεχία) και μου ήρθε με dhl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nullindex είπε

Καλημέρα στην ομάδα.

Κάτοχος ενός Wanhao duplicator i3 v2.1 περίπου 3 χρόνια τώρα. Τον έχω μέσα στο κλασσικό enclosure από τα τραπεζάκια του ΙΚΕΑ με plexi παράθυρα περίπου 3 μήνες τώρα, αλλά τρέμει ολόκληρη η κατασκευή όταν εκτυπώνει. Δεν είναι και πολύ βαριά αυτά τα τραπεζάκια, είναι σαν τσόφλια και με έχουν απογοητεύσει, ενώ σαν κατασκευή είναι πολύ όμορφη.

Σκέφτηκα να φτιάξω ένα πλαίσιο από ράγες dexion και να το βάλω από κάτω ώστε να πατάει το τραπεζάκι πάνω σε αυτό, μήπως και μειωθούν οι δονήσεις.

Το έχει δοκιμάσει κανείς? Εσείς που έχετε τους εκτυπωτές σας?

Επίσης, έχει βάλει κανείς tl smoothers? Αξίζει?

Έχω το ίδιο enclosure και δεν μου τρέμει κάτι. Το κάτω τραπεζάκι έχει 10εκ πόδια βέβαια. Αν έχεις πειράξει firmware, ενεργοποίησε το s curve acceleration και το junction deviation, βοηθάνε. Εγώ βίδωσα τον εκτυπωτή στο τραπέζι με ένα γωνιακό bracket για αλουμίνια, επειδή πάνω από τα 80mm/s κουνιότανε. Έκτοτε όλα καλά. Επίσης έχω βάλει dampers στα μοτέρ, και είδα διαφορά στον ήχο και τη δόνηση. Τέλος, δες αυτό για καλή ηχομόνωση 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, abdulah είπε

Έχω το ίδιο enclosure και δεν μου τρέμει κάτι. Το κάτω τραπεζάκι έχει 10εκ πόδια βέβαια. Αν έχεις πειράξει firmware, ενεργοποίησε το s curve acceleration και το junction deviation, βοηθάνε. Εγώ βίδωσα τον εκτυπωτή στο τραπέζι με ένα γωνιακό bracket για αλουμίνια, επειδή πάνω από τα 80mm/s κουνιότανε. Έκτοτε όλα καλά. Επίσης έχω βάλει dampers στα μοτέρ, και είδα διαφορά στον ήχο και τη δόνηση. Τέλος, δες αυτό για καλή ηχομόνωση 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τα πόδια κάτω έχουν το κανονικό τους μήκος δεν τα έχω κόψει. Αυτό που παρέθεσες είδα, αλλά σκέφτηκα οτι το τραπεζάκι δεν θα αντέξει το βάρος.

Πολύ καλή ιδέα τα dampers, δεν ήξερα καν οτι υπάρχουν! Είμαι με στοκ firmware ακόμα.

Πώς σου έπιασαν οι βίδες στο καρυδότσουφλο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, nullindex είπε

 

Πώς σου έπιασαν οι βίδες στο καρυδότσουφλο??

Μια χοντρή κοντή ξυλόβιδα έβαλα, που έκανε την τρύπα μόνη της. Μια χαρά έπιασε, δεν τη βάζω βγάζω συνέχεια. Αν δεν κάνω λάθος, το τραπεζάκι πάνω παίζει να είναι φτιαγμένο από συμπιεσμένο χαρτί!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, nullindex είπε

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τα πόδια κάτω έχουν το κανονικό τους μήκος δεν τα έχω κόψει. Αυτό που παρέθεσες είδα, αλλά σκέφτηκα οτι το τραπεζάκι δεν θα αντέξει το βάρος.

Πολύ καλή ιδέα τα dampers, δεν ήξερα καν οτι υπάρχουν! Είμαι με στοκ firmware ακόμα.

Πώς σου έπιασαν οι βίδες στο καρυδότσουφλο??

Τυχαίνει να έχω πάρει έναν DIY ΑΜ8 μεταχειρισμένο που είχε dampers και είχε dampers πάνω. Όπως διαπιστώσαμε πρόσφατα με έναν φίλο κάνουν όντως δουλεια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...