Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με anet a8 plus, σε 3mm γυαλί εκτυπωνω ενα χρονο σχεδον, πανω απο 4-5kg PLA, συν λιγο PETG και Carbon PETG. Ολα στο γυαλι με ελαφρί πέρασμα κολλα UHU.

Αν δεν ξεκολλαει, γτ δν εχω κανει καλο bed leveling, λογω βαρεμαρας και το τιγκαρα στην κολλα, ριχνω χλιαρο νερο απο την πισω πλευρα να μαλακωσει η κολλα και με σπατουλα βγαινει. Ολως περιεργος πιστεψε με το γυαλι σε αυτο το παχος σηκωνει ξύλο τελικά. Ακομα δν το εσπασα. Και εχω εκτυπωσει 250x250x200 περιπου με πολλα supports, γεματο κολλα.

 

Συμφωνω για το PETG με τα παραπανω. Το build plate μπορει και πιο χαλαρα temps. Στα 230-235 και 50c εκτυπωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βγηκε μια χαρα το cube.

Εχω βαλει 45mm/s print speed και στο πρωτο layer το εχω στο 50% του.

Απο ανεμιστηρα απο 2ο layer και μετα στο 30%.Ειδα οτι μπορεις και χωρις ανεμιστηρα αλλα για καλυτερο οπτικο αποτελεσμα θελει.

Θα δειξει με δοκιμες τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kostasbm είπε

 

 

6 ώρες πριν, kostasbm είπε

 

 

6 ώρες πριν, kostasbm είπε

 

 

6 ώρες πριν, kostasbm είπε

 

 

6 ώρες πριν, kostasbm είπε

αν φοβασαι το γυαλι παρε ενα builtak και βαλε επανω....αυτο κανω εγω τα τελευται 2 χρονια χωρις κανενα προβλημα

Ποιο builttak εννοείς γιατί στο site τους είδα διαφορά προϊόντα. Μπορείς να δώσεις κάποια πληροφορία παραπάνω;blockquote widget

Επεξ/σία από mitsre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mitsre είπε

Ποιο builttak εννοείς γιατί στο site τους είδα διαφορά προϊόντα. Μπορείς να δώσεις κάποια πληροφορία παραπάνω;blockquote widget

https://grobotronics.com/primacreator-blacksheet-220x220mm.html.   ενδεικτικα....ριξε μια ματια και στο CableWorks και αλλα σχετικα μαγαζια.....μη σε μπερδευουν πως τα λενε

άλλοι prima αλλοι builtak ......για pla και petg το εχω βρει ιδανικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. 

Έχω καιρό που σκέφτομαι την αγορά ενός 3d εκτυπωτή για προσωπική χρήση,  και μάλλον τον ender 3.

Η ερώτηση μου είναι , ποιό πρόγραμμα για να σχεδιάζω τα δικά μου πράγματα προτείνετε για να ξεκινήσει κάποιος αρχάριος σαν εμένα;

Κάτι απλό σαν αρχή και στην πορεία πάμε και στα ποιό εξειδικευμένα. 

Και ποιό η ποιά site μπορώ  να βρω έτοιμα 3d σχέδια. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nik187 είπε

Καλησπέρα και πάλι. 

Έχω καιρό που σκέφτομαι την αγορά ενός 3d εκτυπωτή για προσωπική χρήση,  και μάλλον τον ender 3.

Η ερώτηση μου είναι , ποιό πρόγραμμα για να σχεδιάζω τα δικά μου πράγματα προτείνετε για να ξεκινήσει κάποιος αρχάριος σαν εμένα;

Κάτι απλό σαν αρχή και στην πορεία πάμε και στα ποιό εξειδικευμένα. 

Και ποιό η ποιά site μπορώ  να βρω έτοιμα 3d σχέδια. 

Ευχαριστώ 

Για έτοιμα σχέδια δες στο πάνω μέρος της σελίδας, υπάρχει λίστα με σχετικά sites.

Για σχεδιασμό κατέβασε το Fusion360 της Adobe είναι δωρεάν και μπορείς να βρεις αρκετά tutorials στο youtube για εντελώς αρχάριους μέχρι και προχωρημένους. 

Προτείνω να αρχίσεις με αυτά 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, IgnoreThem είπε

παιδες απο που αγοραζετε filament;

Από 3dexpert κυρίως, έχει τα Neema3d τα οποία μου αρέσουν πολύ μπορώ να πω, μιλάω για PLA που εκτυπώνω κατά κύριο λόγο. Έχω πολύ καλά αποτελέσματα κάθε φορά, δεν μου έχει τύχει ποτέ σπασμένο/μπλεγμένο ρολό. 

Μερικές φορές έχω πάρει και από Grobotronics, PLA PrimaCreator, μια χαρά και αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ έχω βολευτεί απίστευτα πολύ τη 3d-experts και το filament που δίνει. Και θα συμφωνήσω ότι η εξυπηρετηση είναι εξίσου καλή.

Από κει και πέρα έχω τυπώσει και με e-sun απο cableworks που επίσης εχω μείνει ευχαριστημένος.

Επεξ/σία από D1mm1s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2020 στις 3:23 ΜΜ, mitsre είπε

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι απ'όσο έχω καταλάβει με το γυαλί πάμε στην άλλη άκρη και με προβληματίζει το πόσο εύκολα θα ξεκολλάει στο τέλος. Μη σφαχτώ στο τέλος με τα γυαλιά 

δώσε 20€ και πάρε το γυαλι της creality. είναι εντυπωσιακό πως κολλάνε όλα πάνω και κάνει απροβλημάτιστες εκτυπώσεις ξεχνόντας το bed levelling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
51 λεπτά πριν, karaLRS είπε

δώσε 20€ και πάρε το γυαλι της creality. είναι εντυπωσιακό πως κολλάνε όλα πάνω και κάνει απροβλημάτιστες εκτυπώσεις ξεχνόντας το bed levelling.

Εξήγησε μας τι σχέση έχει το τζαμι με το bed leveling, ο μόνος τρόπος να γλυτώσεις το manual bed leveling είναι βάζοντας κάποιον αισθητήρα για αυτόματο

το τζαμι σε συνδιασμος με λακ η κάποια κόλλα τύπου στικ βοηθάει στην ευκολότερη αφαίρεση της εκτυπωσης από την επιφάνεια σου, και στην όψη του πρώτου layer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Εξήγησε μας τι σχέση έχει το τζαμι με το bed leveling, ο μόνος τρόπος να γλυτώσεις το manual bed leveling είναι βάζοντας κάποιον αισθητήρα για αυτόματο

το τζαμι σε συνδιασμος με λακ η κάποια κόλλα τύπου στικ βοηθάει στην ευκολότερη αφαίρεση της εκτυπωσης από την επιφάνεια σου, και στην όψη του πρώτου layer

Εννοώ ότι λόγω της επίπεδης επιφάνειας, και ότι δεν το βγάζεις συνέχεια όπως το μαγνητικό που έχει πρακτικά κάνεις πολύ σπάνια ευθυγράμμιση. Τυπώνω συνέχεια και κάνω ευθυγράμμιση μόνο όταν αλλάζω nozzle. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει που εβγαζα με petg,στη μεση μια 4ωρες εκτυπωσης σταματησε να βγαζει.

Βουλωσε λεω,οποτε ανεβασα θερμοκρασια και εσπρωξα λιγο filament και σα να βγαινε.

Ομως απο οτι φανηκε ειχε βουλωσει για τα καλα.Εβγαλα τη μυτη,τη ζεστανα και εβγαλα απο μεσα οτι καταφερα αλλα και παλι τα ιδια μετα.

Παιζει τιποτα αλλο η να παω να παρω 2-3 μυτες να τελειωνω?

Εκτυπωνει σα να εχει πολυ εντονο under extrude.

Επισης δεδομενου οτι το filament λεει θερμοκρασια 230-250 και ημουν στους 240,τι να κανω για να αποφυγω παλι jam?

Στους 235 δε μου ειχε κανει κατι...αλλα το ειχα ανεβασει στος 240 γιατι ειχε μια μικρη βελτιωση στη ποιοτητα εκτυπωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει το γουρουνάκι σε μορφή stl που έχει η Creality μέσα στην κάρτα μνήμης όταν αγοράσεις καινούριο τον εκτυπωτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...