Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
8 ώρες πριν, Dantε είπε

Λενε οτι δουλευουν οκ αυτα τα hotend συνηθως.Και παιζουν και αφθονα σχεδια για προσαρμογη στον εκαστοτε εκτυπωτη.

Το θεμα ειναι οτι πραγματικα δεν εχω και κατι αλλο να δοκιμασω.

Heat break που εψαξα,δε βρηκα.Πραγματικα σπαω το κεφαλι μου ως προς τι εχει παθει.

Το σωληνακι που εννονει το cold end με το heat plate ειναι full metal η me teflon?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Το σωληνακι που εννονει το cold end με το heat plate ειναι full metal η me teflon?

Δεν ειναι full metal. Περναει το ptfe tube απο μεσα. 

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω anet a8 plus. πολυ καιρο πλεον, titan extruder, skr 1.4 κλπ.

τα αρχικα linear bearings που είχε μου χαραξαν τους άξονες. πηρα αλλους και έβαλα igus drylin bearing. ομως βλέπω ghosting και ζεσταίνονται τα steppers.

Τώρα πήρα Misumi bearings, κανονικα, και τα καλυτερα. 

Έχει κανενας αλλος θέμα με τα bearings να του χαρασουν τους άξονες? Βάζετε καποιο γρασο για συντήρηση?

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nikniknikniknik είπε

εχω anet a8 plus. πολυ καιρο πλεον, titan extruder, skr 1.4 κλπ.

τα αρχικα linear bearings που είχε μου χαραξαν τους άξονες. πηρα αλλους και έβαλα igus drylin bearing. ομως βλέπω ghosting και ζεσταίνονται τα steppers.

Τώρα πήρα Misumi bearings, κανονικα, και τα καλυτερα. 

Έχει κανενας αλλος θέμα με τα bearings να του χαρασουν τους άξονες? Βάζετε καποιο γρασο για συντήρηση?

όλα τα γραμμικά ρουλεμάν χαράσουν τους άξονες, γιατί οι άξονες είναι απλά επιχρωμιωμένοι. Έχει λύσεις με "βαμμένους" άξονες που είναι πολύ σκληροί και αντέχουν αλλά από την εμπειρία που έχω με αυτούς δεν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα γιατί μεταφέρουν κραδασμούς πολύ εύκολα. Το πιο αποτελεσματικό πιστεύω ότι είναι με drylin, και με παραξενεύει που λες οτι κάνουν ghosting. Μήπως έβαλες κάποιο λιπαντικό στους άξονες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, alienrba είπε

όλα τα γραμμικά ρουλεμάν χαράσουν τους άξονες, γιατί οι άξονες είναι απλά επιχρωμιωμένοι. Έχει λύσεις με "βαμμένους" άξονες που είναι πολύ σκληροί και αντέχουν αλλά από την εμπειρία που έχω με αυτούς δεν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα γιατί μεταφέρουν κραδασμούς πολύ εύκολα. Το πιο αποτελεσματικό πιστεύω ότι είναι με drylin, και με παραξενεύει που λες οτι κάνουν ghosting. Μήπως έβαλες κάποιο λιπαντικό στους άξονες;

απλα τα εβαλα πανω. καθαρισα καλα με χαρτι τους αξονες και εβαλα τα drylin. απο την αρχη δν κουνιοταν ευκολα και το bed και το hot end. με τα κανονικα ρουλεμαν πεταει.. Δλδ ανεβασα αμεσως ~70ma τους drivers των Χ/Υ

θα δοκιμασω τα misumi μεχρι να φαγωθουν τελειως οι αξονες. να δω τι αξιζει. Drylin και ζεστα stepper motors/ελαφρυ ghosting ή μια φορα το χρονο αξονες...

Για συντήρηση κανονικών ρουλεμάν τι προτείνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikniknikniknik είπε

απλα τα εβαλα πανω. καθαρισα καλα με χαρτι τους αξονες και εβαλα τα drylin. απο την αρχη δν κουνιοταν ευκολα και το bed και το hot end. με τα κανονικα ρουλεμαν πεταει.. Δλδ ανεβασα αμεσως ~70ma τους drivers των Χ/Υ

θα δοκιμασω τα misumi μεχρι να φαγωθουν τελειως οι αξονες. να δω τι αξιζει. Drylin και ζεστα stepper motors/ελαφρυ ghosting ή μια φορα το χρονο αξονες...

Για συντήρηση κανονικών ρουλεμάν τι προτείνεις?

h aneta ματατροπη σε rails ηταν απο τα καλυτερα project που ειχα κανει   blv anet

επειδη ηθελα μεγαλυτερη επιφανεια πηγα σε cube blv και αυτο....δε νομιζω να παω σε οτιδηποτε αλλο απο rails οτι κατασκευη και να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
45 λεπτά πριν, nikniknikniknik είπε

απλα τα εβαλα πανω. καθαρισα καλα με χαρτι τους αξονες και εβαλα τα drylin. απο την αρχη δν κουνιοταν ευκολα και το bed και το hot end. με τα κανονικα ρουλεμαν πεταει.. Δλδ ανεβασα αμεσως ~70ma τους drivers των Χ/Υ

θα δοκιμασω τα misumi μεχρι να φαγωθουν τελειως οι αξονες. να δω τι αξιζει. Drylin και ζεστα stepper motors/ελαφρυ ghosting ή μια φορα το χρονο αξονες...

Για συντήρηση κανονικών ρουλεμάν τι προτείνεις?

Eφοσον λες οτι δεν κουνιωταν καλα , κατα 99% δεν ηταν σωστα παραλληλα οι αξονες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Eφοσον λες οτι δεν κουνιωταν καλα , κατα 99% δεν ηταν σωστα παραλληλα οι αξονες σου

εδω το ομολογω κατι μου διαφευγει

fix δεν ειναι η θεση των αξονων? απλα κοιταξα να ερχονται "προφιλ" οπως φωλιαζουν στα πλαστικα του Χ.

Αλλιως καινουριοι ηταν. και ισιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω.

Μου έσπασε από το πλαστικό κοντάρι της GO PRO ένα πλαστικό βιδωτό στο κοντάρι το οποίο "σφιγγεται" η κάμερα με την βάση της.

Μίλησα με την εταιρεία (GO POLE) και δε υπάρχει ανταλλακτικό. Μήπως θα μπορούσε κάποιος από εδώ να με βοηθήσει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikolas_kriti είπε

Καλησπέρα σας,

Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω.

Μου έσπασε από το πλαστικό κοντάρι της GO PRO ένα πλαστικό βιδωτό στο κοντάρι το οποίο "σφιγγεται" η κάμερα με την βάση της.

Μίλησα με την εταιρεία (GO POLE) και δε υπάρχει ανταλλακτικό. Μήπως θα μπορούσε κάποιος από εδώ να με βοηθήσει?

βγαλε μια φωτο να καταλαβουμε για τι πραγμα μιλας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikolas_kriti είπε

4A5576A4-C959-4557-A8EC-8DFE39A4E29B.jpeg

κοιταξα να δω αν καποιος εχει φτιαξει κατι παρομοιο σε site κατασκευων(thingiverse)...δε βρηκα κατι ...μπες και κανε αναζητηση για gopro να δεις τι εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kostasbm είπε

κοιταξα να δω αν καποιος εχει φτιαξει κατι παρομοιο σε site κατασκευων(thingiverse)...δε βρηκα κατι ...μπες και κανε αναζητηση για gopro να δεις τι εχουν

Κάτι τέτοιο ας πούμε??

https://www.thingiverse.com/thing:7567

https://www.thingiverse.com/thing:1622576

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω το εξής θέμα και θελω τα φωτα σας. 

Κάνω bed leveling, δίνω δοκιμαστική εκτύπωση με ενα layer και όλα καλά. Smooth επιφάνεια, μια χαρά. Εν συνεχεία δίνω την ίδια εκτύπωση προσθέτοντας περισσότερα layers και αρχιζουν τα προβλήματα. 1η στρώση σωστή οπως πριν και όλες οι υπόλοιπες είναι τραχιές, με αποτέλεσμα να χρειάζεται να διορθώσω το bed leveling κατα τη διάρκεια της εκτύπωσης για να έχω καλό αποτέλεσμα. Στην περίπτωση που δεν κανω διορθώση μετά απο λίγο αρχίζει να κλοτσαει ο extruder. Πάει κάπου ο νους σας τι πάει στραβά;

Επεξ/σία από mitsre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cailbration steps στο αξονα Ζ εχεις κανει?

Απο οτι φαινεται δεν ανεβαινει οσο πρεπει προς τα πανω και ακουμπαει στα προηγουμενα layer και μετα στουμπωνει και το ακροφυσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...