Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/6/2020 στις 10:35 ΜΜ, dj-apollon είπε

Καλησπερα, εχει κανενας arm οπως της φωτογραφιας απο titan extruder (την εκδοση που πιανει στο motor shaft) που το πουλαει? Εσπασε το δικο μου και δεν βρισκω στην Ελλαδα, απο Κινα απο την αλλη θα κανει μηνες να ερθει. Ευχαριστω!

51bk47fxk7L._AC_SX425_.jpg

Καλησπέρα !! Ενδιαφέρεσαι ακόμα?

1 ώρα πριν, dj-apollon είπε

Στην δικια μου περιπτωση το casing δεν παιρνει την extra βιδα για να κρατησει το arm εφοσον αυτο χρησιμοποιει το motor shaft για στηριξη και το κακο ειναι πως δεν μπορω να αλλαξω το casing γιατι αυτο που εχει ο εκτυπωτης πανω εχει επιπλεον τρυπες για το cooler του heatbreak. Ειναι direct extruder. Οποτε η λυση ειναι ειτε να βρω compatible arm η να αλλάξω ολο το setup (extruder+hotend). Βρηκα απο Αγγλια και το περιμενω απλα σκεφτηκα να ρωτησω μηπως βρω μια συντομοτερη λυση μιας και απο Αγγλια οι παραγγελιες κανουν μηνα.

Kαλησπέρα,

 

είναι πιστεύω η παλιά έκδοση και αυτό. Αν βοηθούσε να μετρήσω το arm να το κάνω ευχαρίστως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! 

Έχει πάρει κανείς την e3d hemera να μας πει εντυπώσεις; 

EDIT

Γιατί στο youtube απ'ότι έχω δει παίζει πολύ hype και πολύ λένε ότι είναι υπερεκτιμημένη.. 

Επεξ/σία από Johnfrank
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Johnfrank είπε

Καλησπέρα! 

Έχει πάρει κανείς την e3d hemera να μας πει εντυπώσεις; 

EDIT

Γιατί στο youtube απ'ότι έχω δει παίζει πολύ hype και πολύ λένε ότι είναι υπερεκτιμημένη.. 

Ναι έχω την direct έκδοση και είναι μια χαρά αν και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να εκτυπώσω με flex υλικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπερα παιδιά θέλω να εκτυπώσω την μανετα της φώτο, έχω αγορασμένο το σχέδιο από εξωτερικό, γνωρίζει κανένας που μπορώ να το εκτυπωσω και πόσο περίπου θα στοιχίσει? 

Μόνο από Αθήνα. 

fullsizeoutput_3087.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια. Θελω να ξεκινησω και εγω με εναν εκτυπωτη να φτιαχνω πραγματα ,δεν εχω ιδεα απο 3d printers,απο pc το κατεχω.

Βρηκα αυτον ,το προχωραω η υπαρχει καποιος αλλος ; ας ειναι και λιγο πιο ακριβως.δεν θελω απλα να παρω κατι που να μου χαλασει τις πρωτες εντυπωσεις με προβληματα κτλπ και το παρατησω.

Edit: εαν αξιζει καποιος αλλος μπορω να ανεβω μεχρι κανα 500αρικο. Προτιμω να τα σκασω μια φορα για κατι καλο παρα να δωσω τα μισα και να μπλεξω

https://www.3dexpert.gr/eshop/el/3d-printer-creality-ender-3-pro--1kg-pla-neema3d

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Καλησπερα παιδια. Θελω να ξεκινησω και εγω με εναν εκτυπωτη να φτιαχνω πραγματα ,δεν εχω ιδεα απο 3d printers,απο pc το κατεχω.

Βρηκα αυτον ,το προχωραω η υπαρχει καποιος αλλος ; ας ειναι και λιγο πιο ακριβως.δεν θελω απλα να παρω κατι που να μου χαλασει τις πρωτες εντυπωσεις με προβληματα κτλπ και το παρατησω.

Edit: εαν αξιζει καποιος αλλος μπορω να ανεβω μεχρι κανα 500αρικο. Προτιμω να τα σκασω μια φορα για κατι καλο παρα να δωσω τα μισα και να μπλεξω

https://www.3dexpert.gr/eshop/el/3d-printer-creality-ender-3-pro--1kg-pla-neema3d

ριξε μια ματια και στους Prusa.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ριξε μια ματια και στους Prusa.....

Δεν βλεπω κατι ελλαδα.νομιζω καποιον πηρε το ματι μου στα 900..

Καποιος εδω να δουλευει με ender 3 pro να μας πει εντυπωσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Δεν βλεπω κατι ελλαδα.νομιζω καποιον πηρε το ματι μου στα 900..

Καποιος εδω να δουλευει με ender 3 pro να μας πει εντυπωσεις; 

Εγώ, αν και χωρίς εμπειρία στο 3d printing κατάφερα σχετικά σε μικρό χρονικό διάστημα να έχω αξιοπρεπή αποτελέσματα.

Θα πρότεινα αν σε ενδιαφέρει να το κοίταγες από εξωτερικό θα γλύτωνες τουλάχιστον 100€ στην τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Καλησπερα παιδια. Θελω να ξεκινησω και εγω με εναν εκτυπωτη να φτιαχνω πραγματα ,δεν εχω ιδεα απο 3d printers,απο pc το κατεχω.

Βρηκα αυτον ,το προχωραω η υπαρχει καποιος αλλος ; ας ειναι και λιγο πιο ακριβως.δεν θελω απλα να παρω κατι που να μου χαλασει τις πρωτες εντυπωσεις με προβληματα κτλπ και το παρατησω.

Edit: εαν αξιζει καποιος αλλος μπορω να ανεβω μεχρι κανα 500αρικο. Προτιμω να τα σκασω μια φορα για κατι καλο παρα να δωσω τα μισα και να μπλεξω

https://www.3dexpert.gr/eshop/el/3d-printer-creality-ender-3-pro--1kg-pla-neema3d

Καλησπέρα φίλε, προσωπικά από fdm εκτυπωτές είχα μείνει 100% ικανοποιημένος  με τον Creality Cr 10, μετά από κάποιο διάστημα είχα δώσει και λίγα εξτρά για αναβάθμιση Micro Swiss All metal hotend kit with heater  και με χρήση κυρίως Pla Neem Athena. Αργότερα, αποφάσισα να φύγω από pla πλαστικό και πήγα σε εκτυπωτή με ρητίνη , συγκεκριμένα τον Elegoo Mars μέχρι στιγμής και με αυτόν ευχαριστημένος είμαι και έχω χρησιμοποιήσει μόνο Elegoo grey. 

Επεξ/σία από yaya14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Τελικα παρηγγειλα τον ender 3 v2 . Καθε συμβουλη καλοδεχουμενη!

Αν θες ρίξε μια ματιά στο παρακάτω review

https://m.all3dp.com/1/creality-ender-3-pro-vs-ender-3-v2-the-differences/

Ίσως σε βοηθήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ρε παιδια. Οσο διαβαζω μαθαινω. 

Λοιπον αλλη μια ερωτηση. Ειδα παρα πολλα προγραμματα για σχεδιασμο.κατεβασα 2-3 και το ψαχνω λιγο.δυσκολα μου φενονται.🤪

Πιο προγραμμα συστηνεται να ειναι λιγο πιο easy use. Γενικα με πιο λετε να ξεκινησω;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chrisgewrgi είπε

Ευχαριστω ρε παιδια. Οσο διαβαζω μαθαινω. 

Λοιπον αλλη μια ερωτηση. Ειδα παρα πολλα προγραμματα για σχεδιασμο.κατεβασα 2-3 και το ψαχνω λιγο.δυσκολα μου φενονται.🤪

Πιο προγραμμα συστηνεται να ειναι λιγο πιο easy use. Γενικα με πιο λετε να ξεκινησω;

CURA για easy to use.

Εμένα με εχει βολέψει και εχώ μεινει στον Prusa Slicer εν τέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...