Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Τωρα που το λες στο preview αν θυμαμε καλα εδειχνε support μονο πισω στην ουρα ,και στα υπολοιπα ακρα οπως κεφαλι χερια ειχε απλα νομιζω μπλε χρωμα η κοκκινο.

Γιατι να μην βαζει στα υπολοιπα ακρα support στο auto? 

Αν μπορείς βάλε ένα screenshot με τις επιλογές που έχεις για το support. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρήγγειλα πριν έναν ender 3 pro από banggood Τσεχία στα 166 ευρώ. Πιστεύω σε καμία εβδομάδα να τον έχω.

Τι αναβαθμίσεις να του κάνω άμεσα; Tempered glass το ένα σίγουρα, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο που είναι must.

Επίσης φαντάζομαι ξεκινάω με pla για αρχή, πριν πάω για πιο περίεργα υλικά, σωστά; Έχει δοκιμάσει κανείς το φτηνό pla του eShop; Δεν περιμένω να είναι το τέλειο, αλλά είναι φτηνό και χωρίς μεταφορικά (καθώς μένω επαρχία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Παρήγγειλα πριν έναν ender 3 pro από banggood Τσεχία στα 166 ευρώ. Πιστεύω σε καμία εβδομάδα να τον έχω.

Τι αναβαθμίσεις να του κάνω άμεσα; Tempered glass το ένα σίγουρα, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο που είναι must.

Επίσης φαντάζομαι ξεκινάω με pla για αρχή, πριν πάω για πιο περίεργα υλικά, σωστά; Έχει δοκιμάσει κανείς το φτηνό pla του eShop; Δεν περιμένω να είναι το τέλειο, αλλά είναι φτηνό και χωρίς μεταφορικά (καθώς μένω επαρχία).

μη βιαζεσαι.....κανε μερικες εκυπωσεις για να τον γνωρισεις συνιθισεις και μετα βλεπεις  τι θα κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/7/2020 στις 7:53 ΜΜ, coffeex είπε

Αν μπορείς βάλε ένα screenshot με τις επιλογές που έχεις για το support. 

Λοιπον λογο τρεξιματος χθες βραδυ εκατσα λιγο και ασχοληθηκα.η εκτυπωση σε μοντελα  που δεν χρειαζονται support ειναι απιστευτα καλη.

Στο support χρησιμοποιω basics.και δεν εχω καλα αποτελεσματα.αν βαλω everywhere βαζει παντου support και ειναι δυσκολο να το αφερεσεις.με αποτελεσμα να χαλαει το μοντελο ειδικα αν ειναι μικρο η με μικρα κομματακια πανω.οπως πχ δοντια.αν βαλω touching build plate δεν βαζει support οπου χρειαζεται.πχ χερια τα αφηνει απεξω.

Εδω μια εικονα χωρις support .

received_634414563837936.jpeg

Πχ με support everywhere αυτο το pokemon το βγαζει ετσι.με αποτελρσμα να μην βγαινει το support υλικο απο πανω του.η να το καταστρεφει.

Αν βαλω touching build plate δεν βαζει στα χερια,μονο στην ουρα

20200725_234358.jpg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Λοιπον λογο τρεξιματος χθες βραδυ εκατσα λιγο και ασχοληθηκα.η εκτυπωση σε μοντελα  που δεν χρειαζονται support ειναι απιστευτα καλη.

Στο support χρησιμοποιω basics.και δεν εχω καλα αποτελεσματα.αν βαλω everywhere βαζει παντου support και ειναι δυσκολο να το αφερεσεις.με αποτελεσμα να χαλαει το μοντελο ειδικα αν ειναι μικρο η με μικρα κομματακια πανω.οπως πχ δοντια.αν βαλω touching build plate δεν βαζει support οπου χρειαζεται.πχ χερια τα αφηνει απεξω.

Εδω μια εικονα χωρις support .

received_634414563837936.jpeg

Πχ με support everywhere αυτο το pokemon το βγαζει ετσι.με αποτελρσμα να μην βγαινει το support υλικο απο πανω του.η να το καταστρεφει.

Αν βαλω touching build plate δεν βαζει στα χερια,μονο στην ουρα

20200725_234358.jpg

αν και έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω το CURA αν θυμαμαι καλά σου δινει τη δυνατότητα να επιλέξεις ποιες ρυθμίσεις θες να βλέπεις ώστε να τις πειράζεις εσυ και να μην είναι στο default. Η μόνη βοήθεια που μπορώ να σου δωσω και αυτό για να μην απογοητεύεσαι είναι ότι αν το ψαξεις λίγο παραπάνω θα βρεις επιλογή (αριθμητική) όπου ορίζεις εσυ πόσο πυκνό θα είανι το support άρα και πιο δυσκολο να αφαιρεθει. Εγώ το είχα βρει και με είχε σώσει

 

Επίσης θα ήθελα να μου στειλεις τις ταχύτητες εκτύπωσης που εχεις βάλει να εκτυπώνεις. Καμία σχέσει με το support απλα επειδη παίζω με ρυθμίσεις και μου αρεσει αυτο που έχεις βγαλει σαν αποτελεσμα.

Επεξ/σία από D1mm1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

αν και έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω το CURA αν θυμαμαι καλά σου δινει τη δυνατότητα να επιλέξεις ποιες ρυθμίσεις θες να βλέπεις ώστε να τις πειράζεις εσυ και να μην είναι στο default. Η μόνη βοήθεια που μπορώ να σου δωσω και αυτό για να μην απογοητεύεσαι είναι ότι αν το ψαξεις λίγο παραπάνω θα βρεις επιλογή (αριθμητική) όπου ορίζεις εσυ πόσο πυκνό θα είανι το support άρα και πιο δυσκολο να αφαιρεθει. Εγώ το είχα βρει και με είχε σώσει

Επίσης θα ήθελα να μου στειλεις τις ταχύτητες εκτύπωσης που εχεις βάλει να εκτυπώνεις. Καμία σχέσει με το support απλα επειδη παίζω με ρυθμίσεις και μου αρεσει αυτο που έχεις βγαλει σαν αποτελεσμα.

Το προγραμμα αυτο ειναι το creality slicer που ερχεται με τον εκτυπωτη.ειναι ολοιδιο με το cura.

Δεν ξερω αλλα σε κανενα αλλο προγραμμα δεν μου εμφανιζει τον εκτυπωτη.και δεν προλαβα να το ψαξω λογο χρονου.

Αν θυμαμε καλα αυτο το βαζακι το εβαλα σε πολυ καλη ποιοτητα. 1,2 η 1,0. Και ταχυτητα χαμηλη 30mm. 200c temperature και 60 bed.το αποτελεσμα οντως ηταν εκπληκτικο. Θα σιγουρευτω με τις ρυθμισεις το απογευμα που θα παω σπιτι και θα σου πω.

 

Αν και σε καποια μεγαλα σχεδια που δοκιμαζω,καμια φορα καποια ακρη απο το νημα μπορει να σηκωθει ,δεν προλαβα ουτε αυτο να το ψαξω.

Ειναι o ender 3 v2 και εχει glass.διαβασα οτι στο glass δεν χρειαζεται κολλα stick.δεν ξερω αν αληθευει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Το προγραμμα αυτο ειναι το creality slicer που ερχεται με τον εκτυπωτη.ειναι ολοιδιο με το cura.

Δεν ξερω αλλα σε κανενα αλλο προγραμμα δεν μου εμφανιζει τον εκτυπωτη.και δεν προλαβα να το ψαξω λογο χρονου.

Αν θυμαμε καλα αυτο το βαζακι το εβαλα σε πολυ καλη ποιοτητα. 1,2 η 1,0. Και ταχυτητα χαμηλη 30mm. 200c temperature και 60 bed.το αποτελεσμα οντως ηταν εκπληκτικο. Θα σιγουρευτω με τις ρυθμισεις το απογευμα που θα παω σπιτι και θα σου πω.

μμμμ σου βάζει και αρκετα χαμηλή ταχυτητα. Ενδιαφέρον, θα πειραματιστώ. Αν το θυμηθεις ναι στειλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

μμμμ σου βάζει και αρκετα χαμηλή ταχυτητα. Ενδιαφέρον, θα πειραματιστώ. Αν το θυμηθεις ναι στειλε μου.

Τι ενοεις βαζει;ρωταω γιατι ειμαι εντελος ασχετος😁

Απο τα settings κατεβασα την ταχυτητα.

Το print speed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Τι ενοεις βαζει;ρωταω γιατι ειμαι εντελος ασχετος😁

Απο τα settings κατεβασα την ταχυτητα.

Το print speed.

By default σου βγαζει καποια Settings. Εμένα πχ είχε ξεκινησει με Speed 50-70% ανάλογα με την φαση εκτυπωσης και το έχω ρυθμίσει σε 45-50%.

Οπότε ηθελα να ξέρω πόσο το έχεις γιατι το αποτέλεσμα που έχεις βγαλει μου αρεσει, και επειδή έχω καποια θεματάκια εγω θέλω να δοκιμάσω στην ταχύτητα που το έχεις βάλει για να δω τι αποτελεσμα θα έχω.

Γενικά να ξέρεις ότι δεν ειναι κανόνας ότι όλοι βαζουν τα ίδια settings και δουλευουν όλα καλα. Πειραματιζεσαι και βρησκεις τι ειναι αυτό που κάνει σε σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2020 στις 5:50 ΜΜ, D1mm1s είπε

By default σου βγαζει καποια Settings. Εμένα πχ είχε ξεκινησει με Speed 50-70% ανάλογα με την φαση εκτυπωσης και το έχω ρυθμίσει σε 45-50%.

Οπότε ηθελα να ξέρω πόσο το έχεις γιατι το αποτέλεσμα που έχεις βγαλει μου αρεσει, και επειδή έχω καποια θεματάκια εγω θέλω να δοκιμάσω στην ταχύτητα που το έχεις βάλει για να δω τι αποτελεσμα θα έχω.

Γενικά να ξέρεις ότι δεν ειναι κανόνας ότι όλοι βαζουν τα ίδια settings και δουλευουν όλα καλα. Πειραματιζεσαι και βρησκεις τι ειναι αυτό που κάνει σε σενα.

Το βαζακι ηταν ταχυτητα 30mm και χθες εκτυπωσα ενα σπαθι με ταχυτητα 50mm.

Καλο αποτελεσμα αλλα απο την μερια που ειχε το support θελει τριψιμο γιατι κολλαει πολυ πανω στο μοντελο το support υλικο και βγαινει με δυσκολια.

20200728_175136.jpg

20200728_175130.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Το βαζακι ηταν ταχυτητα 30mm και χθες εκτυπωσα ενα σπαθι με ταχυτητα 50mm.

Καλο αποτελεσμα αλλα απο την μερια που ειχε το support θελει τριψιμο γιατι κολλαει πολυ πανω στο μοντελο το support υλικο και βγαινει με δυσκολια.

20200728_175136.jpg

20200728_175130.jpg

γενικα διαβασε ολα τα settings μια φορα να κατατοπιστεις. μετα χρησιμοποιησε τον πιο προσφατο slicer, ειτε cura ειτε simplify ειτε οποιον θες, απλα με μελλον. τελος πειραματισου. 

βημα βημα. τα support ειναι δευτερο βημα. δες setting ταχητυτες θερμοκρασιες κλπ

triangle interface support δουλευει για εμενα χωρις να αφηνει σημαδια

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikniknikniknik είπε

γενικα διαβασε ολα τα settings μια φορα να κατατοπιστεις. μετα χρησιμοποιησε τον πιο προσφατο slicer, ειτε cura ειτε simplify ειτε οποιον θες, απλα με μελλον. τελος πειραματισου. 

βημα βημα. τα support ειναι δευτερο βημα. δες setting ταχητυτες θερμοκρασιες κλπ

triangle interface support δουλευει για εμενα χωρις να αφηνει σημαδια

Χωρίς τίτλο.png

Καποια βιντεο στο youtube λενε οτι το tree support ειναι καλητερο;δοκιμαζω λιγο το reaction speed και distance τωρα,για να δω αν κοψει εντελως τις τριχες που αφηνει καμια φορα.ωστοσο παρατηρησα οτι κολαει πολυ το μοντελο πανω στο γυαλι και για να βγει θελει σπατουλα.ειναι κακο αυτο;. Στο support να ειχα εμπιστοσυνη θα μπορουσα να το αφησω ολο το βραδυ να τυπωσει κατι καλο.αλλα σκεφτομαι μην γινει μπαχαλο το βραδυ.😄

Αυτα δοκιμασα τωρα που τα ηθελε η κορη με 50 speed.θα ανεβασω και τα settings με το support 

20200728_211330.jpg

20200728_213018.jpg

20200728_213047.jpg

20200728_213032.jpg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλύτερα ασε το retraction εκει που δουλευει και ας εχει λιγο stringing. Αν το ανεβασεις πολυ θα σου κολλησει το nozzle. 

Support overhang angle = ανεβαζεις κατεβαζεις να βγαζει οσο θελεις support, Support pattern = Triangles, support density 10-20%, Support interface thickness 1-2mm

Το tree support ειναι ακομα πιο περιεργο. Θεωρητικα καλο, αλλα ακομα δν βρηκα καποια εφαρμογη. Εκει παιξε με μοιρες και αναλογως μετα το slice κρινεις.

Εχει addons για το cura για custom supports και support block. 

Βαλε UHU στο τζαμι. Για να κολλαει οσο πρεπει/ξεκολλαει ευκολα. Αν παλι τα ιδια ανεβασε χιλιοστα το bed leveling. Αν και προτιμω να κολλανε καλα, τα αφηνω να κρυωσουν τελειως και βγαινουν. Αλλιως με χλιαρο bed θα ηθελα σπατουλα.

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikniknikniknik είπε

Kαλύτερα ασε το retraction εκει που δουλευει και ας εχει λιγο stringing. Αν το ανεβασεις πολυ θα σου κολλησει το nozzle. 

Support overhang angle = ανεβαζεις κατεβαζεις να βγαζει οσο θελεις support, Support pattern = Triangles, support density 10-20%, Support interface thickness 1-2mm

Το tree support ειναι ακομα πιο περιεργο. Θεωρητικα καλο, αλλα ακομα δν βρηκα καποια εφαρμογη. Εκει παιξε με μοιρες και αναλογως μετα το slice κρινεις.

Εχει addons για το cura για custom supports και support block. 

Βαλε UHU στο τζαμι. Για να κολλαει οσο πρεπει/ξεκολλαει ευκολα. Αν παλι τα ιδια ανεβασε χιλιοστα το bed leveling. Αν και προτιμω να κολλανε καλα, τα αφηνω να κρυωσουν τελειως και βγαινουν. Αλλιως με χλιαρο bed θα ηθελα σπατουλα.

Πολυ ωραια θα αλλαξω τα settings το απογευμα.

Το βραδυ αφησα να γινει αυτο το βαζο.απλα μου το εκανε πολυ λεπτο.μια στρωση μονο τοιχώματος.σαν εφημεριδα ειναι λεπτο.

Με το nozzle μαλλον εχεις δικιο.το αφησα το πρωι να εκτυπωσει κατι μεχρι το μεσημερι,και με πειρε ο πιτσιρικας τηλ οτι η μυτη δεν βγαζει υλικο μετα απο καμια ωρα και σχεδιαζει στον αερα.

Ειχα βαλει το retraction distance απο 45 mm σε 55mm

20200729_092853.jpg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...