Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Είχα το ίδιο θέμα και τελικά εφτεγε η κακή συναρμολόγηση του hot end με το heat block και τον λαιμό.

Για να δουμε γιατι ειχα ξεχασει το retraction distance σε 6,0mm απο 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Για να δουμε γιατι ειχα ξεχασει το retraction distance σε 6,0mm απο 5.

Ναι είναι πιθανό να φταίει και το retraction.

Καλό θα είναι να κάνεις και ενα calibration στον extruder ώστε να εισαι σιγουρος ότι δινει τη σωστή ποσότητα filament. Θα βρεις πολλά tutorial στο youtube.

(Θα διαβασει την απαντηση φίλος μου που με επριζε να κανω το calibration και θα με γλεντισει γιατί ειχε δίκιο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Μηπως ξερουμε γιατι σταματαει να βγαζει υλικο η μυτη μετα απο καμια ωρα αφου εχει ξεκινησει να τυπωνει;

καλως ηρθες στον κοσμο του 3d printing XD, προβληματα του πρωτου χρονου.

δες το retraction, δες οτι ο ανεμιστηρας δν χτυπαει απευθειας το nozzle. αν θυμαμαι καλα εχεις ender 3 με bowden. Εχω direct extruders οποτε δν ειμαι ειδικος. Ισως καπου στον bowden tube μαγκωνει το υλικο, ή κανει skipping o extruder. Αν και πιο πιθανο ειναι το retraction, χαμηλωσε το (αν εχεις stringing μπορεις να χαμηλωσεις θερμοκρασια, ανεβασεις το ανεμιστηρακι, ή ανεβασεις ταχητυτα εκτυπωσης/retraction). Αν αλλαξες nozzle δες οτι ολα ειναι σωστα σφιγμενα (ενα χιλιοστο αναμεσα nozzle - heating block). Αν δεν αλλαξες, αλλαξε μηπως ειναι μισοβουλωμενο. Δες και το throat οτι ολα καλα.

Τελος google. Σιγουρα εχει συζητηθει το θεμα καπου, και θα εχουν λυσεις ακριβως για τον εκτυπωτη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikniknikniknik είπε

καλως ηρθες στον κοσμο του 3d printing XD, προβληματα του πρωτου χρονου.

δες το retraction, δες οτι ο ανεμιστηρας δν χτυπαει απευθειας το nozzle. αν θυμαμαι καλα εχεις ender 3 με bowden. Εχω direct extruders οποτε δν ειμαι ειδικος. Ισως καπου στον bowden tube μαγκωνει το υλικο, ή κανει skipping o extruder. Αν και πιο πιθανο ειναι το retraction, χαμηλωσε το (αν εχεις stringing μπορεις να χαμηλωσεις θερμοκρασια, ανεβασεις το ανεμιστηρακι, ή ανεβασεις ταχητυτα εκτυπωσης/retraction). Αν αλλαξες nozzle δες οτι ολα ειναι σωστα σφιγμενα (ενα χιλιοστο αναμεσα nozzle - heating block). Αν δεν αλλαξες, αλλαξε μηπως ειναι μισοβουλωμενο. Δες και το throat οτι ολα καλα.

Τελος google. Σιγουρα εχει συζητηθει το θεμα καπου, και θα εχουν λυσεις ακριβως για τον εκτυπωτη σου.

Με το retraction default 5,0mm το εχω και εκτυπωνει απο χθες βραδυ και δεν εχει κανει προβλημα μεχρι τωρα.το πρωτο σχεδιο που θα εκτυπωσω τοσες ωρες.ελπιζω ολα να πανε καλα.

Να πω οτι οταν εκανε το το προβλημα,δηλαδη να μην βγαζει υλικο μετα απο καμια ωρα ,εκτυπωνα απλα για τεστ με 100mm speed και ξεχασμενο υψηλο retraction. Δεν ξερω αν εχει ρολο και το speed. Παντος και με 100 speed μεχρι που σταματησε το υλικο εκτυπωνε μια χαρα

Τωρα το εχω 40mm για 22 ωρες εκτυπωση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον ολα καλα..με μαυρο με κοκκινο .αλλα οταν βαζω το ασπρο υλικο η κολαει μετα απο ωρα και δεν βγαζει η χαλαει την εκτυπωση

received_2592772810825942.jpeg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ασπρο το ρολο θα με κανει να το πεταξω.μολις ηρθα σπιτι να δω και απο κοντα τι εγινε και διαπιστωσα οτι το υλικο ξετυλιγετε καπως δυσκολα.ηταν σαν μπλεγμενο.να δουμε αν φταιει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το hotend ειναι σωστα συναρμολογημενο,τσεκαρε θερμοκρασιες,retraction settings,εαν το tube ειναι μεχρι μεσα στο hotend και τελος στον extruder ρυθμισε το σφιξιμο της ροδελας(εαν εχει τετοια δυνατοτητα ο δικος σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Εαν το hotend ειναι σωστα συναρμολογημενο,τσεκαρε θερμοκρασιες,retraction settings,εαν το tube ειναι μεχρι μεσα στο hotend και τελος στον extruder ρυθμισε το σφιξιμο της ροδελας(εαν εχει τετοια δυνατοτητα ο δικος σου)

Οχι ενοω οτι διαπιστωσα οτι ειναι ψιλομπλεγμενο το υλικο πανω στον τροχο που κρεμας για να το τραβαει ο εκτυπωτης.δηλαδη σαν να τυλίχτηκε λαθος απο το εργοστάσιο. Ηθελε τραβηγμα με το χερι για να ξεμπλεξει.ας ελπισω οτι ειναι αυτο.γιατι δεν μου εχει κανει προβλημα αλλο υλικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ θα σκασω.τελικα κατι γινεται και σταματαει να βγαζει υλικο.το εβαλα το βραδυ και σημερα το πρωι σχεδιαζε κανονικα παλι χωρις να βγαζει υλικο. Να το λυσω μπροστα να βγαλω την μυτη;

Αυτο που σπρωχνει το υλικο δουλευει κανονικα.

Γυριζει το γραναζακι να το σπρωξει αλλα για καποιο λογο δεν το βγαζει η μυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Τους πειρα τηλ και μου ειπαν οτι ειναι το retraction. 5.0 λεει ειναι υψηλο για σχεδια με λεπτομεριες.

Μου προτεινε 4 και αν το ξανακανει 3,5. 

Το retraction εγω το έχω στο 6. Νομίζω ότι αυτο το βρησκεις ανάλογα με τον printer. Εμένα μου πήρε κοντά 8μηνο για να πω ότι το αφήνω εκει. παρόλα αυτά κάνε αυτό που σου ειπαν μπορει να ειναι όντως η λύση στο πρόβλημα σου.

Επειδή είχα το ίδιο θέμα ακριβώς με εσένα (bowden Extruder) σχεδόν σε κάθε εκτυπωση που έκανα, διαπίστωσα ότι είχα αστοχία στη συνδεσμολογία της μυτης.

τι εννοω...

το σωληνάκι που μπαινει μέσα στη μυτη (αυτό που οδηγεί το filament) δεν μου ήταν τελειως φλατ και μου άφηνε ουτε χιλιοστο κενο με αποτελεσμα το ζεστό υλικό να βρισκει κενό και να προλαβαινει να μου παγωνει και να κανω airprint. Βέβαια εσένα ειναι new μηχάνημα οπότε δεν του δίνω και πολλές πιθανότητες να μην είναι σωστα κομένο το σωληνακι αλλα δίνω πιθανότητα να μην έχει εφαρμωσει σωστα.

Έλυσα το προβλημά μου λυνωντας τα όλα, βγάζοντας το πλαστικό το οποίο το έκοψα τελείως φλατ και τα συμαρμολόγισα όλα ξανα. Εσύ για αρχή μπορείς απλα να σπρώξεις το σωληνάκι προς τα κάτω μηπως δεν έχει καθήσει καλά και αφήνει κενό.

Δεν είναι στανταρ ότι η δική μου η λύση είναι και η λύση του δικού σου προβλήματος αλλα μπορείς να το κοιτάξεις.

Κάτι άλλο που που μπορεις να κοιταξεις μηπως φταιει αυτό είναι το ενδεχόμενο οι αισθητήρες θερμοκρασίας να μην λειτουργούν σωστά και πιο πιθανό το καλώδιο το μεγάλο που ζεστένει τη μύτη και όχι αυτό που είναι σαν μικρη φακή η μυτη του και το οποίο λειτουργεί σαν θερμόμετρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Retraction ξεκινας απο χαμηλα και σε ταχυτητα και σε distance και ανεβαζεις με δοκιμες για να μην εχεις πολυ stringing.

Βαλε πχ 2,5mm και 20mm/s και βλεπε πως παει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...