Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτη εκτυπωση με το ΑΜ8, η βαση του αισθητηρα leveling που εσπασε κατα την μετατροπη!  Το upgrade αξιζει παρα πολυ, οπτικα και μονο προς το παρον αν και η κινηση στους αξονες ειναι πολυ ποιο ανετη απο πριν και ο θορυβος του εχει μειωθει αρκετα. Προτεινεται ανεπιφυλακτα

 

https://goo.gl/photos/N2PorwRWTc29uMLe7

 

https://goo.gl/photos/hCeDdRvuQytYLNsG9

 

CU

https://goo.gl/photos/KjQ1ASgqt5jC8ACy9

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αφου μαλακιστηκε οσο δεν μπορουσε αλλο..τωρα τυπωνει τον τελειο κυβο...τι στο διαολο..επιτηδες το κανε πριν?

 

Ετσι και τυπωθει χωρις μαλακιες...θα τον κορνιζαρω :)

 

Kαι η λακ που πηρα..μεγαλη μορφη...λιγο πριν ξεκινησει η μυτη να σχεδιαζει τα δικα της..σκας 2 φσσ φσσσ στο bed...και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εκτυπωνα τον κυβακο μου σημερα και ειχα αγχωθει με το φιλαμεντ...μολις εβλεπα οτι τεντωνοταν το "βοηθουσα" με το χερι..γυρναγα την καλουμπα , δημιουργουσα μποσικα κλπ.

 

Κακως αγχωνομουν?μπορει ο extruder να το τραβαει και να γυρναει το φιλαμεντ ή θα βρει αντισταση και θα γινει καμμια μαλακια?

 

Πρεπει να μελετησω αυριο τι upgrades να τυπωσω τωρα που πηρε μπρος το θηριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και το νήμα της gemird που πήρα από eshop μου άρεσε σαν υλικό το τύλιγμα της κουλουρας είναι επιεικώς για τα ανάθεμα σχεδόν ως τώρα πιο πολύ κάθομαι να ξεμπερδεύω τη κουλουρά πάρα να ασχοληθώ με setting του εκτυπωτή

 

Ως και η μισοκιλη που είδε μαζί ο εκτυπωτής ήταν πολύ καλύτερα τυλιγμένη

Και είμαι σίγουρος ότι δεν μου χαλάρωσε για να φταίω εγώ

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι μονο η χαλαροτητα ...ειναι οτι οπως ξετυλιγεται τεινει να γυριζει σα κουλουρα γιαυτο θελει και οδηγο 

 

εγω τωρα εχω τη κουλουρα απο πανω ακριβως ..πολυ μικρη αποσταση απο τη τροφοδοσια και το ισιωνει γιατι δεν εχει περιθωριο 

 

να πεταχτει απο πουθενα....οσοι εχουν βιδα τυπωσει λιγο προσοχη στο σφιγιμο με ασφαλειας παξιμαδι γιατι τεινει να ξεβιδωνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και εγώ έχω οδηγό, και το καρούλι είναι δίπλα σχεδόν, είναι τόσο μπερδεμένο που μου χάλασε την εκτύπωση ξεκίνησα να ξετυλιγω και είναι πάρα πολύ χάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα στην παρεα..!  εστησα το μηχανιμα  anet a8..!  θελω τα φωτα σας

Ετοιμαζομαι να εκτυπωσω..  βαζω μοντελο στην καρτα φτανει το 100% και μ λεει steppers disabled..

Τι κανουμε? 

Επεξ/σία από nekdolfin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλημερα στην παρεα..! εστησα το μηχανιμα anet a8..! θελω τα φωτα σας

Ετοιμαζομαι να εκτυπωσω.. βαζω μοντελο στην καρτα φτανει το 100% και μ λεει steppers disabled..

Τι κανουμε?

Εβαλες να κάνει preheat? Εμένα αν δε κάνω preheat πρώτα και μετά βάλω print δε ξεκινάει να εκτυπώνει

 

Σιγουρέψου ότι διαλέγεις τα gcode για εκτύπωση και όχι τα stl

Σήμερα παραδεκτηκα το eshop, ξετυλιγω όλη την κουλουρά γιατί ήταν μπερδεμένη, βρήκα 2 σημεία ενωμένα και σε ένα σημείο κομμένο

Μιλάω με την εξυπηρέτηση και τους λέω το πρόβλημα, ή απάντηση τους ήταν "μας έχει ξανά αναφερθεί ίδιο πρόβλημα για το προϊόν, θέλετε να το επιστρέψετε? Αλλιώς μπορείτε να πάρετε το 50%της αξίας πίσω και να κρατήσετε το προϊόν

 

Ζήτησα το 2ο και μου είπε ότι μετά της 12:30 μπορώ να περάσω από οποίο κατάστασημα θέλω και να μου επιστρέψουν τα μισά λεφτά

 

Δε ζήτησε ούτε φωτογραφίες ούτε καν να πάω το ρόλο να το δούνε

Καλημερα στην παρεα..! εστησα το μηχανιμα anet a8..! θελω τα φωτα σας

Ετοιμαζομαι να εκτυπωσω.. βαζω μοντελο στην καρτα φτανει το 100% και μ λεει steppers disabled..

Τι κανουμε?

Εβαλες να κάνει preheat? Εμένα αν δε κάνω preheat πρώτα και μετά βάλω print δε ξεκινάει να εκτυπώνει

 

Σιγουρέψου ότι διαλέγεις τα gcode για εκτύπωση και όχι τα stl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια εχουμε το αλλο κουφο σημερα..

 

Περα απο το γεγονος οτι ενω εχτες με την λακ εγινε τελεια δουλεια..σημερα δεν ψηνεται να κολησει το 1ο layer , γινεται και το εξης

 

Κανει το skirt και υποτιθεται οτι πρεπει να ξεκινησει να τυπωνει το αντικειμενο..παει κανει ενα περιγραμμα..φευγει η κεφαλη στην ευθεια π.χ. αριστερα...φτανει στην ακρη του bed και μετα ξαναγυρναει πισω να τυπωσει λιγο ακομα...καπακι φευγει π.χ. αυτην την φορα ευθεια μπροστα... φτανει ακρη στο bed και ξαναγυρναει πισω...

 

Αυτα τα ακυρα περαδωθε εχουν σαν αποτελεσμα να παιρνουν σβαρνα εκτυπωμενα σημεια και να τα παρασερνει (γιατι οπως ειπαμε τιποτα δεν κολαει σημερα :) )

 

Εχει συμβει σε κανεναν αλλο αυτο το πραμα?Απο χτες το μονο που αλλαξε ειναι το leveling..και ρυθμισεις οι ιδιες..

 

Εντωμεταξυ σε μια φαση που εκανε τα κουλα που περιγραφω παραπανω τραβηξε και ενα reset ετσι για να γουσταρουμε την ωρα που τυπωνε...wtf !!

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα ένα πρόβλημα με τον anet βρήκα ανταλλακτικό στο https://3dedge.eu/

Το ανταλλακτικό δεν υπήρχε στην σελίδα τους.

 

Τους πήρα τηλέφωνο και μίλησα με έναν πάρα πολύ εξυπηρετικό τεχνικό. Επειδή πουλάνε τον συγκεκριμένο εκτυπωτή τον ξέρουν. Ο τεχνικός μου πρότεινε και το wood τους και είναι ωράιο. Μου είχε πει και για flexible αλλά δεν πήρα. Πάρτε ένα τηλ και ρωτήστε.

 

ΥΓ. Δεν έχω καμία σχέση επαγγελματική ή διαφήμισης με το κατάστημα, απλά με εξυπηρέτησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμι και λακ δεν πάει καλά και σε εμένα - υπάρχουν λίγες φορές που τυπώνει άριστα όμως τις περισσότερες δεν κάθεται ή θα φύγει από τη θέση του στα μέσα της εκτύπωσης.  Ακόμα και το ίδιο πράγμα να τυπώσω στο καπάκι ...

 

Θα ξαναγυρίσω σε ταινία και βλέπουμε.  Με έχει κουράσει αυτό που δεν μπορώ να βγάλω ένα κομμάτι τις προκοπής.

 

Πρέπει να βρω και έναν καλύτερο τρόπο για ρύθμιση του εδράνου.  Η πεταλούδα / βίδα δεν βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...