Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Εσεις που είστε πιο γνώστες τι προτείνετε για throat στο hot end? Όλο μεταλικό ή με PTFE tube?

Επίσης επειδή συχνά έχω jamps και clogs πια η γνώμη σας για κάτι τέτοιο https://www.cableworks.gr/3d-printers/build-it-yourself/extruders/original-e3d-volcano-1.75mm-starter-pack-24v/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
2 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Καλησπέρα,

Εσεις που είστε πιο γνώστες τι προτείνετε για throat στο hot end? Όλο μεταλικό ή με PTFE tube?

Επίσης επειδή συχνά έχω jamps και clogs πια η γνώμη σας για κάτι τέτοιο https://www.cableworks.gr/3d-printers/build-it-yourself/extruders/original-e3d-volcano-1.75mm-starter-pack-24v/

Εξαρτάτε αν μιλάμε για κινέζικου κλώνους η γνήσια πχ της e3d, επίσης πολύ σημασία έχει και το υλικό που εκτυπώνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Εξαρτάτε αν μιλάμε για κινέζικου κλώνους η γνήσια πχ της e3d, επίσης πολύ σημασία έχει και το υλικό που εκτυπώνεις

με μπέρδεψες..

εγώ έχω πάρει απο γνωστό κατάστημα στην Αθήνα κλώνο της e3d με την ένδειξη OEM. 

Μέχρι τώρα εκτυπώνω μόνο PLA. δεν με εχει απασχολήσει ακόμα η εκτύπωση με άλλο υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

με μπέρδεψες..

εγώ έχω πάρει απο γνωστό κατάστημα στην Αθήνα κλώνο της e3d με την ένδειξη OEM. 

Μέχρι τώρα εκτυπώνω μόνο PLA. δεν με εχει απασχολήσει ακόμα η εκτύπωση με άλλο υλικό.

τα γνησια all metal εχουν πολυ καλυτερη επεξεργασια εσωτερικα με αποτελεσμα να μειωνουν κατα πολυ τα φαινομενα clog , οι κλωνοι απο την αλλη ειναι τι θα πετυχεις αλλα ειναι πολυ επιρεπεις σε clogs (ελειψη γυαλισματος εσωτερικα , κακη επεξεργασια υλικου , φτηνα μεταλα , ολικη αποσια επιστρωσεων για να μην κολλανε τα υλικα κτλ)

αν καποιος εκτυπωνει αποκλειστικα pla μπορει να μεινει σε throat με teflon εσωτερικα που με ελαχιστο κοστος μπορει να το κρατησει πρακτικα για παντα (αγορα σωληνα teflon στη σωστη διασταση και οποτε φθαρει απο της θερμοκρασιες το αλλαζεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δουλευεις μονο pla δεν υπαρχει λογος να φυγεις απο το ptfe tube.

2,5 χρονια δουλευα με ptfe tube και δεν ειχε κανενα θεμα.

Ειναι κιτρινισει λιγο στην ακρη και το αλλαξα προληπτικα.

Παρολα αυτα επειδη εκανα και κατι αλλες αλλαγες εβαλα και μεταλλικο throat αν και φθηνο.

Διαφορα δεν ειδα, αλλα επειδη δουλευω πλεον και petg ηθελα να αντεχει χαλαρα τους 240-250 που μπορει να δουλεψω.

Τωρα να δωσει καποιος 40-50Ε για all metal hotend που κανει απλα το χομπι του ,το βλεπω υπερβολη.

Αν καποιος δουλευει το πριντερ αρκετα ,αλλα και σε υψηλες θερμοκρασιες κτλ τοτε ναι.

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα το αφήνω ως έχει.. 

Αλλη ερώτηση: 

Φίλος εχει τον anet a8 plus και λογο καμένου board πηρε το board skr 1.4 turbo με 2209 drivers. Προσπαθησε να βαλει το firmware και η οθόνη δεν ανταποκρίνεται. Δοκίμασε να τον συνδέσει με τον pronterface αλλα και παλι δε.. δεν έκανε connect. 

Εχει δουλέψει κανεις σε κατι αντίστοιχο να μας πει καμια ιδέα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

Καταλαβα το αφήνω ως έχει.. 

Αλλη ερώτηση: 

Φίλος εχει τον anet a8 plus και λογο καμένου board πηρε το board skr 1.4 turbo με 2209 drivers. Προσπαθησε να βαλει το firmware και η οθόνη δεν ανταποκρίνεται. Δοκίμασε να τον συνδέσει με τον pronterface αλλα και παλι δε.. δεν έκανε connect. 

Εχει δουλέψει κανεις σε κατι αντίστοιχο να μας πει καμια ιδέα??

 

5 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

Καταλαβα το αφήνω ως έχει.. 

Αλλη ερώτηση: 

Φίλος εχει τον anet a8 plus και λογο καμένου board πηρε το board skr 1.4 turbo με 2209 drivers. Προσπαθησε να βαλει το firmware και η οθόνη δεν ανταποκρίνεται. Δοκίμασε να τον συνδέσει με τον pronterface αλλα και παλι δε.. δεν έκανε connect. 

Εχει δουλέψει κανεις σε κατι αντίστοιχο να μας πει καμια ιδέα??

Ειναι σιγουρος οτι περαστικε σωστα το firmware? οι οθονες τον anet εχουν διαφορετικη συνδεσμολογια οποτε δεν ξερω αν μπορει να την δουλεψει με την skr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας συμφορουμιτες,

εχω μια δυσκολια να βρω υλικα για 3δ εκτυπωτή  πχ παξιμαδια t sliding nut σε διαφορα μεγεθη (m4,m5)και τα γνωστα ελληνικα καταστηματα cableworks ή grobotronics ειναι μονιμα Out of stock. Και απο την Κινα δεν εχω καλυτερη τυχη δεδομενου οτι ειναι κολλημενα στο τελωνειο εδω και 2 μηνες. Εχετε υποψη κανα άλλο μαγαζί που μπορει να έχει υλικα για 3δ εκτυπωτες- και τα συγκεκριμενα παξιμαδια στην προκειμενη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mrkra είπε

Γεια σας συμφορουμιτες,

εχω μια δυσκολια να βρω υλικα για 3δ εκτυπωτή  πχ παξιμαδια t sliding nut σε διαφορα μεγεθη (m4,m5)και τα γνωστα ελληνικα καταστηματα cableworks ή grobotronics ειναι μονιμα Out of stock. Και απο την Κινα δεν εχω καλυτερη τυχη δεδομενου οτι ειναι κολλημενα στο τελωνειο εδω και 2 μηνες. Εχετε υποψη κανα άλλο μαγαζί που μπορει να έχει υλικα για 3δ εκτυπωτες- και τα συγκεκριμενα παξιμαδια στην προκειμενη περίπτωση.

δεν πας σε κανα χρωματοπωλειο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, D1mm1s είπε

δεν πας σε κανα χρωματοπωλειο?

Βιδες αλεν και λοιπα θα βρεις και εκει που λες αλλα τα t sliding nuts ειναι κατι πιο εξειδικευμενο για προφιλ αλουμινιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mrkra είπε

Γεια σας συμφορουμιτες,

εχω μια δυσκολια να βρω υλικα για 3δ εκτυπωτή  πχ παξιμαδια t sliding nut σε διαφορα μεγεθη (m4,m5)και τα γνωστα ελληνικα καταστηματα cableworks ή grobotronics ειναι μονιμα Out of stock. Και απο την Κινα δεν εχω καλυτερη τυχη δεδομενου οτι ειναι κολλημενα στο τελωνειο εδω και 2 μηνες. Εχετε υποψη κανα άλλο μαγαζί που μπορει να έχει υλικα για 3δ εκτυπωτες- και τα συγκεκριμενα παξιμαδια στην προκειμενη περίπτωση.

παρε το αλλουμινιο μαζι σου και πηγαινε σε ενα μαγαζι που πουλαει βιδες και συναφη και βρες τετραγωνο παξιμαδι που μπαινει ακριβως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mrkra είπε

Βιδες αλεν και λοιπα θα βρεις και εκει που λες αλλα τα t sliding nuts ειναι κατι πιο εξειδικευμενο για προφιλ αλουμινιου.

 

12 λεπτά πριν, kostasbm είπε

παρε το αλλουμινιο μαζι σου και πηγαινε σε ενα μαγαζι που πουλαει βιδες και συναφη και βρες τετραγωνο παξιμαδι που μπαινει ακριβως 

έχεις δίκιο για το εξειδικευμένο που αναφέρεις απλα δεν έχεις να χάσεις κάτι....

Και εγώ πάντως με παξιμάδια το έχω πιάσει και είναι και σταθερό και βρισκεις πολύ πιο ευκολα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει Σπυρου Πατση 2-3 μαγαζια που ασχολουνται με βιδες.

Βρισκεις τα παντα και τα εχουν πανφθηνα.Αν πας και παρεις απο κει θα δεις οτι τα cableworks κτλ ,στις τιμες που πουλανε ειναι αισχροκερδια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...