Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/9/2020 στις 9:53 ΜΜ, Inuyasha είπε

Ειναι σιγουρος οτι περαστικε σωστα το firmware? οι οθονες τον anet εχουν διαφορετικη συνδεσμολογια οποτε δεν ξερω αν μπορει να την δουλεψει με την skr

τελικά κουμπωσε πάνω του ENDER και άναψε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στο forum.

Αρχικά ευχαριστώ τον @D1mm1s που ασχολήθηκε με το θέμα μου.

το πρόβλημα παραμένει με την πλακέτα Skr 1.4 turbo και την full graphic display του anet a8 plus.

Αυτήν την στιγμή τον εκτυπωτή τον χειρίζομαι μέσω octoprint αλλα ιδανικά θα ήθελα και μια οθόνη.


Έχει μήπως κάποιος καμία οθόνη που να μην την χρησιμοποιεί για να την αγοράσω? 
 

Εψαχνα να βρω κάπου την μικρή touch screen της Biqu αλλα ελλάδα δεν υπάρχει διαθέσιμη.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, drikos_pag είπε

Καλησπέρα στο forum.

Αρχικά ευχαριστώ τον @D1mm1s που ασχολήθηκε με το θέμα μου.

το πρόβλημα παραμένει με την πλακέτα Skr 1.4 turbo και την full graphic display του anet a8 plus.

Αυτήν την στιγμή τον εκτυπωτή τον χειρίζομαι μέσω octoprint αλλα ιδανικά θα ήθελα και μια οθόνη.


Έχει μήπως κάποιος καμία οθόνη που να μην την χρησιμοποιεί για να την αγοράσω? 
 

Εψαχνα να βρω κάπου την μικρή touch screen της Biqu αλλα ελλάδα δεν υπάρχει διαθέσιμη.

Ευχαριστώ

εχω  2 οθονες...η μια ειναι η original και η αλλη η μεγαλυτερη με το ενα κουμπι........σου κανει καποια απο αυτες???

anet2.jpg

anet1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μπορείς να μου πεις τους τύπους των οθονών?

 

Η πρώτη νομίζω σαν αυτή που έχω. θέλω μια συμβατή με την Skr 1.4.

 

Σε ποία περιοχή είσαι εγώ είμαι αθήνα.

 

 

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

εχω  2 οθονες...η μια ειναι η original και η αλλη η μεγαλυτερη με το ενα κουμπι........σου κανει καποια απο αυτες???

anet2.jpg

anet1.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, drikos_pag είπε

Καλησπέρα μπορείς να μου πεις τους τύπους των οθονών?

Η πρώτη νομίζω σαν αυτή που έχω. θέλω μια συμβατή με την Skr 1.4.

Σε ποία περιοχή είσαι εγώ είμαι αθήνα.

αυτη ειναι η οθονη ,ρωτησε και αν σου κανει στη στελνω...ειμαι Τριπολη..

IMG_0358.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ίδια (RepRapDiscount Full Graphic Smart Controller) έχω πάνω στην SKR 1.3 και δουλεύει μια χαρά. Εννοείται πως πρέπει να την ορίσεις στο αρχείο με τις ρυθμίσεις του Marlin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Παιδια τα devil filaments ειναι δοκιμασμενα;προχωραω σε αγορα η να παρω κατι αλλο;

Ναι ειναι δοκιμασμενα και δεν ειναι καλα.

Αρα δωσε τα παραπανω χρηματα και παρε ενα καλο filament,γιατι αλλιως θα παει για πεταμα.

Πηρα neema3d και εχω σχεδον 1,5 κιλο και ειναι για πεταμα.Πηρε υγρασια και μετα απο 1-2 ωρες εκτυπωση θα βουλωσει η μυτη.

Τα prima ειναι δοκιμασμενα και καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι 100% καθαρά για την εκτύπωση η ερώτηση, αλλά ήθελα να ρωτήσω. Έχω τον ender 3 pro που το τροφοδοτικό του βγάζει 24v. Έχω και κάτι παρατημένα led strips των 12v. Σκεφτόμουν να φτιάξω ένα κανάλι στην κάνω οριζόντια μπάρα για να βάλω leds για φωτισμό, αφού επιτέλους μου ήρθε μια raspicam που πήρα στα 9 ευρώ με κάτι πόντους (https://www.banggood.com/Camera-Module-For-Raspberry-Pi-4-Model-B-or-3-Model-B-or-2B-or-B+-or-A+-p-1051437.html?&cur_warehouse=UK) για να το παρακολουθώ απομακρυσμένα. Υπάρχει τρόπος να συνδέσω απευθείας την τροφοδοσία των led στα 24v; Αν φτιάξω πχ 2 μικρότερα strips ίδιου μήκους, ώστε να κάνει την τροφοδοσία στο μισό; Και αν ναι, πώς θα πρέπει να τα ενώσω; Αλλιώς οκ, βάζω επίσης 12v τροφοδοτικό σε ένα Τ από το tplink smartplug, αφού θέλω να ανάβουν τα led μόνο αν δουλεύει ο εκτυπωτής.

Μιλώντας για την κάμερα, μάλλον λόγω noir βγάζει πολύ κοκκινίλα by default και δεν θέλω να μπλέξω να βρω τώρα φίλτρο για τον φακό. Αναγκάστηκα να την βάλω ως usb cam για να μπορώ να πειράξω ρυθμίσεις μέσω octolapse αλλά και πάλι δεν μπορώ να πετύχω τα χρώματα, και αλλάζει πολύ το αποτέλεσμα ανάλογα με τον φωτισμό (γι'αυτό επίσης θέλω να έχω τα led για να έχω έναν σχετικά ομοιόμορφο φωτισμό άσχετα με την ώρα της μέρας που θα γίνεται η εκτύπωση). Έχει κανείς καμία πρόταση για το πως να την σετάρω, αν χρησιμοποιεί την ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Δεν είναι 100% καθαρά για την εκτύπωση η ερώτηση, αλλά ήθελα να ρωτήσω. Έχω τον ender 3 pro που το τροφοδοτικό του βγάζει 24v. Έχω και κάτι παρατημένα led strips των 12v. Σκεφτόμουν να φτιάξω ένα κανάλι στην κάνω οριζόντια μπάρα για να βάλω leds για φωτισμό, αφού επιτέλους μου ήρθε μια raspicam που πήρα στα 9 ευρώ με κάτι πόντους (https://www.banggood.com/Camera-Module-For-Raspberry-Pi-4-Model-B-or-3-Model-B-or-2B-or-B+-or-A+-p-1051437.html?&cur_warehouse=UK) για να το παρακολουθώ απομακρυσμένα. Υπάρχει τρόπος να συνδέσω απευθείας την τροφοδοσία των led στα 24v; Αν φτιάξω πχ 2 μικρότερα strips ίδιου μήκους, ώστε να κάνει την τροφοδοσία στο μισό; Και αν ναι, πώς θα πρέπει να τα ενώσω; Αλλιώς οκ, βάζω επίσης 12v τροφοδοτικό σε ένα Τ από το tplink smartplug, αφού θέλω να ανάβουν τα led μόνο αν δουλεύει ο εκτυπωτής.

Μιλώντας για την κάμερα, μάλλον λόγω noir βγάζει πολύ κοκκινίλα by default και δεν θέλω να μπλέξω να βρω τώρα φίλτρο για τον φακό. Αναγκάστηκα να την βάλω ως usb cam για να μπορώ να πειράξω ρυθμίσεις μέσω octolapse αλλά και πάλι δεν μπορώ να πετύχω τα χρώματα, και αλλάζει πολύ το αποτέλεσμα ανάλογα με τον φωτισμό (γι'αυτό επίσης θέλω να έχω τα led για να έχω έναν σχετικά ομοιόμορφο φωτισμό άσχετα με την ώρα της μέρας που θα γίνεται η εκτύπωση). Έχει κανείς καμία πρόταση για το πως να την σετάρω, αν χρησιμοποιεί την ίδια;

Για led θα πάρεις ένα σαν και αυτό και καθάρισες, απλά πρέπει να έχεις και ένα πολύμετρο για να το ρυθμίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι από εμένα.

Έχω έναν Ender 3 pro.

Το πρόβλημά μου είναι αρχικά ότι ποτέ δεν κατάφερα να κάνω σωστό bed leveling: όταν η απόσταση είναι οκ στις 4 γωνίες, στο κέντρο είναι πολύ μεγάλη. Επίσης ακόμη κι αν το φέρω σε ένα "ικανοποιητικό" σημείο, μετά από εκτύπωση πάλι έχει απορρυθμιστεί...

Δοκίμασα διάφορα, όπως το να βάλω ένα μικρό φύλλο αλουμινόχαρτο κάτω από την επιφάνεια εκτύπωσης.

Εκτυπώνω με αρκετά καλά αποτελέσματα μοντέλα που είναι χαμηλά σε ύψος (πχ.  το καραβάκι και το γουρούνι από το στικάκι). Όμως η γάτα που είναι ψηλότερη, στα μέσα του κεφαλιού ξεκολλάει και βρίσκω μακαρονάδα PLA. Το δοκίμασα 2 φορές. Και τις 2 χάλασε σχεδόν στο ίδιο σημείο. Χρησιμοποιώ τις default θερμοκρασίες και PLA PrimaValue...

Τί μου προτείνετε να δοκιμάσω;

Επεξ/σία από nick_gr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...