Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, coffeex είπε

Για led θα πάρεις ένα σαν και αυτό και καθάρισες, απλά πρέπει να έχεις και ένα πολύμετρο για να το ρυθμίσεις. 

Δεν θέλω να μπλέξω με αυτά, έλεγα αν υπάρχει τρόπος για DIY. Βασικά ψάχνοντας βρήκα πως για να βάλεις σε σειρά (κανονικά σε σειρά και όχι παράλληλα όπως είναι τα led strips αν τα βάλεις το ένα μετά το άλλο σε "σειρά"), αν το μήκος των 2 led strips είναι ίδιο, μοιράζεται η τάση 12+12 και έχουν κοινό ρεύμα (που είναι ελάχιστο, μιλάμε θα έχω 4 3άδες led στο κάθε κομμάτι). Απλά θα πρέπει το ένα + να συνδεθεί με - του άλλου κομματιού, και η τροφοδοσία να δίνει στο + στο κομμάτι και στο - στο άλλο κομμάτι.

Αλλιώς αφού έχω 12άρι τροφοδοτικό και ένα ταυ, τα βάζω στο smartplug και τελειώνω.

1 λεπτό πριν, nick_gr2 είπε

Καλησπέρα κι από εμένα.

Έχω έναν Ender 3 pro.

Το πρόβλημά μου είναι αρχικά ότι ποτέ δεν κατάφερα να κάνω σωστό bed leveling: όταν η απόσταση είναι οκ στις 4 γωνίες, στο κέντρο είναι πολύ μεγάλη. Επίσης ακόμη κι αν το φέρω σε ένα "ικανοποιητικό" σημείο, μετά από εκτύπωση πάλι έχει απορρυθμιστεί...

Δοκίμασα διάφορα, όπως το να βάλω ένα μικρό φύλλο αλουμινόχαρτο κάτω από την επιφάνεια εκτύπωσης.

Εκτυπώνω με αρκετά καλά αποτελέσματα μοντέλα που είναι χαμηλά σε ύψος (πχ.  το καραβάκι και το γουρούνι από το στικάκι). Όμως η γάτα που είναι ψηλότερη στο τέλος ξεκολλάει και γίνεται μακαρονάδα PLA. Το δοκίμασα 2 φορές. Και τις 2 χάλασε σχεδόν στο ίδιο σημείο. Χρησιμοποιώ τις default θερμοκρασίες...

Τί μου προτείνετε να δοκιμάσω;

Κλασσικά το bed δεν είναι ίσιο. Να φανταστώ έχεις το μαγνητικό; Κι εγώ είχα τα ίδια θέματα, και πλέον περιμένω να μου έρθει γυαλί για να μην έχω τέτοια θέματα (φταίει ότι χάλασα και σε ένα σημείο το μαγνητικό τραβώντας μια petg εκτύπωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Κλασσικά το bed δεν είναι ίσιο. Να φανταστώ έχεις το μαγνητικό; Κι εγώ είχα τα ίδια θέματα, και πλέον περιμένω να μου έρθει γυαλί για να μην έχω τέτοια θέματα (φταίει ότι χάλασα και σε ένα σημείο το μαγνητικό τραβώντας μια petg εκτύπωση).

Ναι το μαγνητικό... Από glass beds υπάρχει κάποια δοκιμασμένη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BrocasHelm

Βάλε το 12άρι τροφοδοτικό που έχεις για τα led. 

@nick_gr2

Έχω το επίσημο της Creality αν και τώρα το άλλαξα και χρησιμοποιώ μαγνητικό PEI της Prima.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, coffeex είπε

 

@nick_gr2

Έχω το επίσημο της Creality αν και τώρα το άλλαξα και χρησιμοποιώ μαγνητικό PEI της Prima.  

Έχω την εντύπωση, πως το πρόβλημα είναι η βάση του bed και όχι η μαγνητική επιφάνεια... οπότε αν πάρω κάποιο άλλο μαγνητικο το πρόβλημα θα παραμείνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αν οι αποστασεις στις γωνιες δεν ειναι αρκετα κοντα στην μυτη ,δηλαδη σε σημειο που το χαρτι που το δοκιμαζω να ειναι αρκετα σφιχτο στο κουνημα τοτε δεν κολαει στο κεντρο η εκτυπωση. Glass bed πιυ φοραει ο ender 3 v2. Πλεον κανω bed leveling με το ματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, drikos_pag είπε

Θα σου πρότεινα να πας στο τζαμάδικό της γειτονίας σου και να πάρεις ενα 3άρι γυαλί η καθρέφτη με 2-3 ευρώ είσαι οκ.

το 3άρι σημαίνει 3mm; το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά βλέπω ότι διάφορα γυάλινα bed που πουλάνε έχουν 15 ευρώ και πάνω και αναρρωτιέμαι αν προσφέρουν κάτι παραπάνω από το γυαλί που θα πάρω από τον τζαμά...

Επεξ/σία από nick_gr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

το 3άρι σημαίνει 3mm; το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά βλέπω ότι διάφορα γυάλινα bed που πουλάνε έχουν 15 ευρώ και πάνω και αναρρωτιέμαι αν προσφέρουν κάτι παραπάνω από το γυαλί που θα πάρω από τον τζαμά...

Στον ender 3 v2 δεν ειναι απλο γυαλι , εχει κατι σαν ραβδωσεις για να κολαει η εκτυπωση.

Αν το γυρισω αναποδα που ειναι λυο γυαλι δεν κολαει με τιποτα

20200911_205333.jpg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους ενδιαφέρονται!

Direct drive από banggood στα 30€ με τα μεταφορικά νομίζω είναι πολύ καλή τιμή αν συνυπολογίσουμε ότι έχει και το noozle κομπλέ με τα ανεμιστηράκια του και το stepper motor!

Εγώ να πω την αμαρτία μου το χτύπησα και κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω.

 

Στις 10/9/2020 στις 4:21 ΜΜ, nick_gr2 είπε

Καλησπέρα κι από εμένα.

Έχω έναν Ender 3 pro.

Το πρόβλημά μου είναι αρχικά ότι ποτέ δεν κατάφερα να κάνω σωστό bed leveling: όταν η απόσταση είναι οκ στις 4 γωνίες, στο κέντρο είναι πολύ μεγάλη. Επίσης ακόμη κι αν το φέρω σε ένα "ικανοποιητικό" σημείο, μετά από εκτύπωση πάλι έχει απορρυθμιστεί...

Δοκίμασα διάφορα, όπως το να βάλω ένα μικρό φύλλο αλουμινόχαρτο κάτω από την επιφάνεια εκτύπωσης.

Εκτυπώνω με αρκετά καλά αποτελέσματα μοντέλα που είναι χαμηλά σε ύψος (πχ.  το καραβάκι και το γουρούνι από το στικάκι). Όμως η γάτα που είναι ψηλότερη, στα μέσα του κεφαλιού ξεκολλάει και βρίσκω μακαρονάδα PLA. Το δοκίμασα 2 φορές. Και τις 2 χάλασε σχεδόν στο ίδιο σημείο. Χρησιμοποιώ τις default θερμοκρασίες και PLA PrimaValue...

Τί μου προτείνετε να δοκιμάσω;

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, έκανα και γω τα ίδια με σένα (αλουμινόχαρτο κλπ) αλλά τελικά οι δύο επικρατέστερες λύσεις είναι:

1. Τζαμί όπως είπαν και τα παιδιά, το οποίο όμως δεν ενδείκνυται και τόσο για petg γιατί κολλάει παρά πολύ καλά και δύσκολο να το ξεκολλήσεις στο τέλος (υπάρχουν αναφορές που η εκτύπωση έχει συμπαρασύρει κομμάτι τζαμιού οταν το έβγαλαν)

2. Mash bed levelling που για μένα είναι η καλύτερη λύση ανεξάρτητα τη βάση έχεις, αλλά θα πρέπει να εγκαταστήσεις marlin! Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή με μηδέν κόστος.

 

Όσοι έχουν τη motherboard με την οποία έρχεται ο Ender 3, η καλύτερη επιλογή είναι η εγκατάσταση marlin 1.1.9. Εγώ Αυτή έχω βάλει και είμαι μια χαρά!

 

Επεξ/σία από mitsre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το PETG δεν ειχα κανενα θεμα το τζαμι.

Ισα ισα αφηνα το ιδιο κενο με το PLA και οταν κρυωνε μια χαρα ξεκολλαγε,ενω κραταγε και αψογα οταν τυπωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...