Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Με το PETG δεν ειχα κανενα θεμα το τζαμι.

Ισα ισα αφηνα το ιδιο κενο με το PLA και οταν κρυωνε μια χαρα ξεκολλαγε,ενω κραταγε και αψογα οταν τυπωνε.

Να πω την αμαρτία μου δε δοκίμασα καν να τυπωσω petg σε τζαμί γιατί ειχα διαβάσει οτι κολλάει πολυ δυνατά και δεν ηθελα να το ρισκάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, mitsre είπε

Για όσους ενδιαφέρονται!

Direct drive από banggood στα 30€ με τα μεταφορικά νομίζω είναι πολύ καλή τιμή αν συνυπολογίσουμε ότι έχει και το noozle κομπλέ με τα ανεμιστηράκια του και το stepper motor!

Εγώ να πω την αμαρτία μου το χτύπησα και κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω.

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, έκανα και γω τα ίδια με σένα (αλουμινόχαρτο κλπ) αλλά τελικά οι δύο επικρατέστερες λύσεις είναι:

1. Τζαμί όπως είπαν και τα παιδιά, το οποίο όμως δεν ενδείκνυται και τόσο για petg γιατί κολλάει παρά πολύ καλά και δύσκολο να το ξεκολλήσεις στο τέλος (υπάρχουν αναφορές που η εκτύπωση έχει συμπαρασύρει κομμάτι τζαμιού οταν το έβγαλαν)

2. Mash bed levelling που για μένα είναι η καλύτερη λύση ανεξάρτητα τη βάση έχεις, αλλά θα πρέπει να εγκαταστήσεις marlin! Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή με μηδέν κόστος.

Όσοι έχουν τη motherboard με την οποία έρχεται ο Ender 3, η καλύτερη επιλογή είναι η εγκατάσταση marlin 1.1.9. Εγώ Αυτή έχω βάλει και είμαι μια χαρά!

Σε τί βοηθάει το direct drive σε σχέση με τον ιμάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick_gr2 είπε

Σε τί βοηθάει το direct drive σε σχέση με τον ιμάντα;

direct drive ειναι ο τροπος που τροφοδοτεις με νημα τη μυτη οταν το μοτερ extruder ειναι επανω στο Χ carriage

bowden  οταν ο extruder ειναι οπου αλλου επανω στο πλαισιο και δινει το νημα μεσω ptfe σωληνα

ποιο ειναι καλυτερο ...εγω ειμαι σε direct drive ....αλλοι τους αρεσει σε αλλους δεν αρεσει η δεν βολευει....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παρακαλώ για την βοήθεια σας.

Βλεπω σε κοντινή τιμή στο ebay τον Anycubic mega pro 2 in 1 και τον Ender 5 (Όχι τον pro), εφόσον μου κάτσει η δημοπρασία δεν ξερω τι θα έπρεπε να επιλέξω.  Απο την μια ο Anycubic παρέχει πολυ περισσότερα πραγματα( έχει και το μπονους του engraving), αλλα απο την άλλη ο Ender 5 φαινεται να εχει πιο σταθερό πλαίσιο που ίσως να βοηθήσει σε μελλοντικές αναβαθμίσεις. Εσεις τι θα επιλέγατε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostasbm είπε

direct drive ειναι ο τροπος που τροφοδοτεις με νημα τη μυτη οταν το μοτερ extruder ειναι επανω στο Χ carriage

bowden  οταν ο extruder ειναι οπου αλλου επανω στο πλαισιο και δινει το νημα μεσω ptfe σωληνα

ποιο ειναι καλυτερο ...εγω ειμαι σε direct drive ....αλλοι τους αρεσει σε αλλους δεν αρεσει η δεν βολευει....

Direct drive χρειάζεται οπωσδήποτε να έχεις αν θέλεις να τυπώνεις μαλακά, ελαστικά υλικά. Κατά τα τ'αλλα η κάθε μέθοδος έχει τα πλεονεκτήματα της και τα μειονεκτήματα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mitsre είπε

Direct drive χρειάζεται οπωσδήποτε να έχεις αν θέλεις να τυπώνεις μαλακά, ελαστικά υλικά. Κατά τα τ'αλλα η κάθε μέθοδος έχει τα πλεονεκτήματα της και τα μειονεκτήματα της.

σε μένα το λες η στον ερωτώντα???//. lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,έχω ένα prusa mini και έχω θέμα με το stringing σε pla+ esun έχω δοκιμάσει  διαφορετικές θερμοκρασίες & υψηλότερο και πιο γρήγορο retraction έχει μειωθεί αλλά ακόμα έχω θέμα,έχει κάνεις καμία ιδέα τι να κάνω ή κανένας με  prusa mini να μου πει τι settings βάζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες διαφορες γνωμες και βιντεο και αναλογα με τα settings. Δεν το πολυ καταλαβαινω. Αλλος λεει πρεπει να βγει το παρακατω που θα βαλω σε φωτο 0,96 αλλος λεει 0,80 με nozzle 0,4.αλλος λεει το διπλο απο το line width. Πως βρισκω το σωστο flow rate?

 

20200914_192139.jpg

20200914_194006.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostasbm είπε

layer height απο 0,2 ξεκινα

κανε 0.4 τα αλλα και δοκιμασε

Αυτο ειναι το creality slicer.

Δοκιμαζω τωρα με cura που εχει default ολα τα αλλα 0,4. Και επανερχομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostasbm είπε

layer height απο 0,2 ξεκινα

κανε 0.4 τα αλλα και δοκιμασε

Λοιπον με cura που τα εχει default 0,4 ολα καi layer 0,2 μου βγαζει τις πλευρες 0,78 0,79.

Με layer 0,12 βγαινουν λιγο πιο κατω. Οποτε οταν χρησιμοποιω layer 0,12 πρεπει να ανεβαζω το flow rate?

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Λοιπον με cura που τα εχει default 0,4 ολα καi layer 0,2 μου βγαζει τις πλευρες 0,78 0,79.

Με layer 0,12 βγαινουν λιγο πιο κατω. Οποτε οταν χρησιμοποιω layer 0,12 πρεπει να ανεβαζω το flow rate?

θέλει λίγο να παίξεις....υποτιθεται ότι κατεβαίνεις στο layer height για καλυτερη αναλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα, τι διάμετρο μύτης προτείνετε για τον Ender 3 V2 ?  02, 0.3, η 0.4? Θέλω να εκτυπώσω αεροπορικά knobs, το υλικό είναι PLA. 

Επεξ/σία από pikoriko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...