Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια board BIGTREETECH SKR MINIE3 V1.2 32bit που την είχα πάρει για τον Ender-3 αλλά τελικά δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ.
Είναι καινούργια στη ζελατίνη της (δεν έχει ανοιχτεί καν), όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm. 


Update: η board τελικά δόθηκε.

Επεξ/σία από mitsre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2020 στις 5:28 ΜΜ, mitsre είπε

Να πω την αμαρτία μου δε δοκίμασα καν να τυπωσω petg σε τζαμί γιατί ειχα διαβάσει οτι κολλάει πολυ δυνατά και δεν ηθελα να το ρισκάρω

Μιλώντας για petg και τζάμι, μου ήρθε επιτέλους το glass bed της creality και αφού έβγαλα 2 χαζοprints για γωνιακά clips για να κρατάνε το τζάμι (γιατί για την ώρα βρήκα μόνο 1 μεταλλικό paper clip), έβαλα το πρώτο μεγάλο print (που πήρε και 36 ώρες σε 0.12) και το πρωί που ξύπνησα βλέπω πως είχε κολλήσει καλά στο τζάμι για PLA. Το σπίτι μέσα έχει 26-27 βαθμούς θερμοκρασία οπότε το έβαλα όπως ήταν κατάψυξη και στα 10 λεπτά βγήκε εύκολα (αν το άφηνα ακόμα παίζει να έβγαινε και μόνο του). Από ότι είδα έχει μια επιφάνεια πάνω που με την σπάτουλα αν το ξύσω μάλλον χαλάει, οπότε δεν είναι να την πολυχρησιμοποιώ.

Να φανταστώ να μην δοκιμάσω καν να βγάλω εκτύπωση petg έτσι σωστά; Τι να βάλω στο γυαλί για να ξεκολλάει και το petg (μόνο του, χωρίς κομμάτια από το γυαλί); Επίσης σε κάθε εκτύπωση θέλει καθαρισμό το τζάμι; Ή θα μαζεύει η επόμενη εκτύπωση ότι ξέμεινε από την προηγούμενη εκτύπωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Μιλώντας για petg και τζάμι, μου ήρθε επιτέλους το glass bed της creality και αφού έβγαλα 2 χαζοprints για γωνιακά clips για να κρατάνε το τζάμι (γιατί για την ώρα βρήκα μόνο 1 μεταλλικό paper clip), έβαλα το πρώτο μεγάλο print (που πήρε και 36 ώρες σε 0.12) και το πρωί που ξύπνησα βλέπω πως είχε κολλήσει καλά στο τζάμι για PLA. Το σπίτι μέσα έχει 26-27 βαθμούς θερμοκρασία οπότε το έβαλα όπως ήταν κατάψυξη και στα 10 λεπτά βγήκε εύκολα (αν το άφηνα ακόμα παίζει να έβγαινε και μόνο του). Από ότι είδα έχει μια επιφάνεια πάνω που με την σπάτουλα αν το ξύσω μάλλον χαλάει, οπότε δεν είναι να την πολυχρησιμοποιώ.

Να φανταστώ να μην δοκιμάσω καν να βγάλω εκτύπωση petg έτσι σωστά; Τι να βάλω στο γυαλί για να ξεκολλάει και το petg (μόνο του, χωρίς κομμάτια από το γυαλί); Επίσης σε κάθε εκτύπωση θέλει καθαρισμό το τζάμι; Ή θα μαζεύει η επόμενη εκτύπωση ότι ξέμεινε από την προηγούμενη εκτύπωση;

Αντι για Paper clip εγω πήρα swiss clips ()https://www.cableworks.gr/3d-printers/build-it-yourself/beds/accessories/swiss-clips-for-heated-beds/) και βρήκα την υγεια μου.. δεν βρισκει η μύτη όυτε το φαν στο τελειωμα και μου αρεσει και πιο πολύ οπτικά.

Στο τζάμι δοκίμασε να βάλεις λακ στο τζάμι. Για PLA τουλαχιστον στο 1 λεπτο max ότι έχω εκτυπωσει βγαινει με το χέρι πολύ ευκολα. Για καθάρισμα επειδη η λακ με βοηθάει βγαζω ότι εχει μεινει με το χέρι και απλα βγαζω το τζάμι 1 φορά τις 5 εκτυπώσεις για καθάρισμα και να περασω λακ από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαινω πως εχετε τοσες δυσκολιες με το τζαμι και τα διαφορα υλικα.

PLA και PETG διαφορων εταιρειων μετα απο 10 λεπτα βγαινανε σχεδον μονα τους.

Τζαμι ,λακ και απο bed leveling μια κολλα Α4 να ισα ισα να κανει χρατς στη μυτη οταν περναει.Και για το PETG το ιδιο ,που διαβαζα οτι θελει πολυ χαλαρο leveling.

Λακ δε,καθαριζω οποτε μου θυμηθει και την αντικαθιστω.

Πραγματικα μου εχει λυσει τα χερια.

Για να μου ξεκολλησει κατι,πρεπει  η να εχω κανει πολλες εκτυπωσεις με την ιδια λακ και ουσιαστικα να εχει φυγει,η απλα να μην εχει αρκετη επαφη με το bed.

Ε εκει η ανεβαζω θερμοκρασια η χαμηλωνω λιγο τη μυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καποιος εχει ζορια μπορει να εχει ενα τζαμι με builtak για petg και σκετο τζαμι για pla

τωρα δοκιμαζω ενα τζαμι που βαζουν στις κεραμικες εστιες και τυπωνω Pla κατευθειαν χωρις καμμια κολλα η σπρευ στους 60

απο εβδομαδα θα δοκιμασω και petg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει αν τη λακ τη χρησιμοποιείτε τελικά προκειμένου να είναι πιο εύκολη η αποκόλληση του εκτυπωμένου αντικειμένου από το τζάμι ή για να κολλάει καλύτερα στο τζάμι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mitsre είπε

εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει αν τη λακ τη χρησιμοποιείτε τελικά προκειμένου να είναι πιο εύκολη η αποκόλληση του εκτυπωμένου αντικειμένου από το τζάμι ή για να κολλάει καλύτερα στο τζάμι!!!

Και τα δυο.

Η λακ κολλαει,αρα βοηθαει στο να μεινει,αλλα οταν το τραβηξεις θα φυγει η λακ απο το τζαμι μαζι με το αντικειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ και για τα δύο! Ωστόσο μου κάνει οξύμωρο πως μπορεί να χρησιμοποιούμε τη λακ και ταυτόχρονα να κολλάει κάτι πολύ καλά στο τζάμι αλλά και να ξεκολλάει μετά πιο εύκολα!
Η λογική μου λέει ότι αν τη χρησιμοποιούμε για να είναι πιο εύκολη αποκόλληση, αυτόματα θα μειώνεται σε κάποιο ποσοστό τη συγκόλληση του ίδιου υλικού πάνω σε καθαρό τζάμι και τούμπα βέβαια. Αν δηλαδή τη χρησιμοποιούμε για καλύτερη συγκόλληση θα είναι πιο δύσκολη η αποκόλληση. 
Τέλος πάντων όμως, δε θα επιμείνω παραπάνω γιατί δεν το ξέρω!

Επεξ/σία από mitsre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, mitsre είπε

οκ και για τα δύο! Ωστόσο μου κάνει οξύμωρο πως μπορεί να χρησιμοποιούμε τη λακ και ταυτόχρονα να κολλάει κάτι πολύ καλά στο τζάμι αλλά και να ξεκολλάει μετά πιο εύκολα!
Η λογική μου λέει ότι αν τη χρησιμοποιούμε για να είναι πιο εύκολη αποκόλληση, αυτόματα θα μειώνεται σε κάποιο ποσοστό τη συγκόλληση του ίδιου υλικού πάνω σε καθαρό τζάμι και τούμπα βέβαια. Αν δηλαδή τη χρησιμοποιούμε για καλύτερη συγκόλληση θα είναι πιο δύσκολη η αποκόλληση. 
Τέλος πάντων όμως, δε θα επιμείνω παραπάνω γιατί δεν το ξέρω!

Όταν ρίχνεις lak αφήνει μια τραχιά επιφάνεια δίνει μεγαλύτερη επιφάνεια να κολλήσει το αντικείμενο ενώ ταυτόχρονα στη αφαίρεση ξεκόλλα τη lak από το τζαμι, κάπως έτσι είναι στη θεωρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2020 στις 1:54 ΜΜ, mitsre είπε

Έχω μια board BIGTREETECH SKR MINIE3 V1.2 32bit που την είχα πάρει για τον Ender-3 αλλά τελικά δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ.
Είναι καινούργια στη ζελατίνη της (δεν έχει ανοιχτεί καν), όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm. 


Update: η board τελικά δόθηκε.

Να ευχαριστήσω τον @mitsre για την πλακέτα. Μόλις φτάσει και η οθόνη ξεκινάω την αναβάθμιση του ΑΜ8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Όταν ρίχνεις lak αφήνει μια τραχιά επιφάνεια δίνει μεγαλύτερη επιφάνεια να κολλήσει το αντικείμενο ενώ ταυτόχρονα στη αφαίρεση ξεκόλλα τη lak από το τζαμι, κάπως έτσι είναι στη θεωρία

Το ερώτημα είναι αν η λακ φεύγει από το τζάμι (μαζί με την εκτύπωση) με αλλαγές στην θερμοκρασία (όπως πχ το PLA φεύγει μόνο του αν κατέβει αρκετά η θερμοκρασία του glass bed, όχι οι θερμοκρασίες που έχουμε τώρα ή το καλοκαίρι στα σπίτια μας, αλλά τον χειμώνα που θα είναι κάτω από 20 πιστεύω θα ξεκολλάει, αλλιώς πάντα παίζει και η επιλογή κατάψυξη), ή αν δεν θα κάνει διαφορά για petg.

Βασικά η επιλογή άλλο bed (flexible κατά προτίμηση) για το petg δεν είναι κακή, αφού πλέον το μαγνητικό που είχε έρθει δεν θα το χρησιμοποιώ, απλά σκέφτομαι την διαδικασία να κάνω συνέχεια level το bed, και να μεταφέρω τον z switch πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Το ερώτημα είναι αν η λακ φεύγει από το τζάμι (μαζί με την εκτύπωση) με αλλαγές στην θερμοκρασία (όπως πχ το PLA φεύγει μόνο του αν κατέβει αρκετά η θερμοκρασία του glass bed, όχι οι θερμοκρασίες που έχουμε τώρα ή το καλοκαίρι στα σπίτια μας, αλλά τον χειμώνα που θα είναι κάτω από 20 πιστεύω θα ξεκολλάει, αλλιώς πάντα παίζει και η επιλογή κατάψυξη), ή αν δεν θα κάνει διαφορά για petg.

Βασικά η επιλογή άλλο bed (flexible κατά προτίμηση) για το petg δεν είναι κακή, αφού πλέον το μαγνητικό που είχε έρθει δεν θα το χρησιμοποιώ, απλά σκέφτομαι την διαδικασία να κάνω συνέχεια level το bed, και να μεταφέρω τον z switch πάνω κάτω.

το τζαμι μετα θελει καλο καθαρισμα ...παντα μενουν καταλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2020 στις 6:21 ΜΜ, georgeadams είπε

Όταν λες "αεροπορικά knobs", τί ακριβώς εννοείς;

Συγνώμη για την αργοπορία. 

http://martinsplayground.com/2017/02/06/airbus-a320-knobs-3d-models/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...