Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά
Μπορεί να είναι άσχετο με το forum αλλά επειδή δεν έχω 3d printer που μπορώ να βρω άτομα που να έχουν και να τους στείλω ενα μικρο αντικειμενο σε μοντελο 3d για να μου το εκτυπωσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτησω εχω skr 1.3 με tmc 2130 και αλλαξα σε 1.4 turbo, θελω την 1.3 για αλλο project.

αναβει η απλη reprap οθονη που εχω αλλα με το που γραψει Marlin 2.0.6 κλπ, μενει κενη απλα μπλε. ουτε pronterface/octopi κανουν connect. γραφουν οτι την βλεπουν αλλα δν στελνει δεδομενα πισω η motherboard.  {{  Offline (Error: SerialException: 'device reports readiness to read but returned no data (device disconnected or multiple access on port?)' @ comm.py:_readline:2916)  }}

εβαλα τις ιδιες ρυθμισεις που ειχα, απλα αλλαξα το μοντελο της motherboard. 

εχει κανεις καμια ιδεα στο τι μπορει να εχω ξεχασει? 

 

 

UPDATE: Θα επρεπε να ειναι το LPC1769 chip. Ετσι γραφει και πανω το chip. Με επιλεγμενο το LPC1768 bootare κανονικα. Μπορει να με εκλεψαν 20MHz XD. Αλλα το chip οντως γραφει **9... Anyway...

3 ώρες πριν, satyrosGR είπε

Καλημέρα παιδιά
Μπορεί να είναι άσχετο με το forum αλλά επειδή δεν έχω 3d printer που μπορώ να βρω άτομα που να έχουν και να τους στείλω ενα μικρο αντικειμενο σε μοντελο 3d για να μου το εκτυπωσουν?

καλησπερα, γραψε λεπτομεριες, ποιο ειναι το αντικειμενο, τι υλικο/χρηση χρειαζεσαι και βασικα που εισαι. αν αξιζουν τα μεταφορικα

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, Πρόσφατα απέκτησα τον πρώτο μου εκτυπωτή (creality ender 3 pro) και (μαλλον ως αρχάριος ) αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα: 

Ότι και να βάλω για εκτύπωση ενώ ξεκινάει κανονικά και τυπώνει, μετά από μια ώρα περίπου σταματά η ροή πλαστικού από το nozzle. Οτι έχει τυπωθεί μέχρι εκείνη τη στιγμή είναι οκ. Κάνει ενα κόμπιασμα (κλικ) στην ώθηση του filament και δεν προχωρά. Σταματώ την εκτύπωση, καθαρίζω με το συρματάκι το nozzle και ενω η επόμενη εκτύπωση ξεκινά πάλι κανονικα. Το μόνο που έκανα είναι να δοκιμάσω να αυξήσω τη θερμοκρασία στο nozzle (στους 210 από 200)  αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Να σημειώσω ότι η ροή σταματά σταδιακά όχι απότομα. Επίσης ότι το πρόβλημα υπήρχε από την πρώτη εκτύπωση , καθως και ότι όλα ειναι τα stock εξαρτηματα, δεν εχω αλλάξει κάτι. Τι μπορεί να φταίει? 

Επεξ/σία από loupis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, loupis είπε

καλησπέρα, Πρόσφατα απέκτησα τον πρώτο μου εκτυπωτή (creality ender 3 pro) και (μαλλον ως αρχάριος ) αντιμετωπίζω το εξης πρόβλημα: 

Ότι και να βάλω για εκτύπωση ενώ ξεκινάει κανονικά και τυπώνει, μετά από μια ώρα περίπου σταματά η ροή πλαστικού από το nozzle. Οτι έχει τυπωθεί μέχρι εκείνη τη στιγμή είναι οκ. Κάνει ενα κόμπιασμα (κλικ) στην ώθηση του filament και δεν προχωρά. Σταματώ την εκτύπωση, καθαρίζω με το συρματάκι το nozzle και ενω η επόμενη εκτύπωση ξεκινά πάλι κανονικα. Το μόνο που έκανα είναι να δοκιμάσω να αυξήσω τη θερμοκρασία στο nozzle (στους 210 από 200)  αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Να σημειώσω ότι η ροή σταματά σταδιακά όχι απότομα. Επίσης ότι το πρόβλημα υπήρχε από την πρώτη εκτύπωση , καθως και ότι όλα ειναι τα stock εξαρτηματα, δεν εχω αλλάξει κάτι. Τι μπορεί να φταίει? 

Εχεις αλλο φιλαμεντ να δοκιμασεις?

Που το βρηκες αυτο που εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dantε είπε

Εχεις αλλο φιλαμεντ να δοκιμασεις?

Που το βρηκες αυτο που εχεις?

είναι αυτό το κομμάτι που ειχε μεσα η αρχικη συσκευασία. Άλλο δεν εχω δοκιμάσει ακόμα, περιμένω να έρθει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, loupis είπε

είναι αυτό το κομμάτι που ειχε μεσα η αρχικη συσκευασία. Άλλο δεν εχω δοκιμάσει ακόμα, περιμένω να έρθει.

παρε και κανενα nozzle/throat μεχρι να ερθει καλο filament... μην σου βουλωσει οριστικα και μετα τρεχεις

 

Παντως οποιος ειναι καινουριος με τους εκτυπωτες καλο ειναι να ξεφυλλισει το forum με εναν καφε. Εχουν δωθει πανω απο 3 λυσεις στο θεμα αυτο τον τελευταιο καιρο. Συν οτι μπορει να υπαρχουν λυσεις για προβλημα που θα συναντησετε στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, loupis είπε

είναι αυτό το κομμάτι που ειχε μεσα η αρχικη συσκευασία. Άλλο δεν εχω δοκιμάσει ακόμα, περιμένω να έρθει.

Παρε ενα καλο φιλαμεντ,ξαναδοκιμασε και πες μας.

Κατα πασα πιθανοτητα δε θα ειναι καλο αυτο που σου δωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

έχω εναν ΑΜ8 και πρόσφατα πήρα νέα πλακέτα την SKR mini E3 V1.2.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν πάω να κάνω εκτύπωση ξεκινάει κατευθείαν εκτύπωση χωρίς να κάνει preheat ώστε να φτασει στις θερμοκρασίες που πρέπει και μου βγάζει στην οθόνη  μύνημα "cold extrusion prevented".

Έχει κανείς καμία ιδέα σχετικά με αυτό?

Γενικά δεν το έχω πολύ με την coding φαση οπότε με τα λίγα που σκαμπάζω δεν έχω καταφέρει να βγαλω άκρη ούτε με τον κώδικα του firmware ούτε με τo gcode μέσα από τον slicer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2020 στις 9:36 ΜΜ, D1mm1s είπε

Καλησπέρα σας,

έχω εναν ΑΜ8 και πρόσφατα πήρα νέα πλακέτα την SKR mini E3 V1.2.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι όταν πάω να κάνω εκτύπωση ξεκινάει κατευθείαν εκτύπωση χωρίς να κάνει preheat ώστε να φτασει στις θερμοκρασίες που πρέπει και μου βγάζει στην οθόνη  μύνημα "cold extrusion prevented".

Έχει κανείς καμία ιδέα σχετικά με αυτό?

Γενικά δεν το έχω πολύ με την coding φαση οπότε με τα λίγα που σκαμπάζω δεν έχω καταφέρει να βγαλω άκρη ούτε με τον κώδικα του firmware ούτε με τo gcode μέσα από τον slicer.

Αν έβαλες την SKR κατευθείαν στον AM8 χωρίς να αλλάξεις το firmware τότε το προβλημά σου είναι αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, coffeex είπε

Αν έβαλες την SKR κατευθείαν στον AM8 χωρίς να αλλάξεις το firmware τότε το προβλημά σου είναι αυτό. 

Κατέβασα νέο firmaware και έκανα κάποιες αλλαγές σε αυτό. Σίγουρα θέλει να κανω και καποιες ακόμα. Αλλά πριν προχορήσω σε επιπλέον αλλαγές όταν πήγα να κανω ένα τεστ print για να δω ότι λειτουργεί, διαπίστωσα ότι δεν κάνει preheat και ξεκινάει αμέσως με αποτελεσμα να μου βγαζει στην οθόνη μνμ "cold extrusion prevented". Ακόμα και μετά από manual preheat του PLA μέσα από την οθόνη, όταν πατήσω print το ίδιο μου βγάζει.

Είναι σα να μην παιρνει την εντολή που δίνω από τον slicer ότι θέλω να ξεκινάει να εκτυπώνει όταν η μυτη έχει 210 βαθμούς και η επιφάνεια 60 βαθμούς.

Προσπάθησα να πειράξω και το gcode του προφίλ εκτύπωσης μέσα από τον slicer αλλά πάλι τπτ.

Να προλάβω να πω, επειδή το είδα πολλοί να το λένε σε διαφορα forum, ότι την εντολή ΜΙΝ EXTRUDER TEMP στο firmeware την έχω στο 170

 

 

Επεξ/σία από D1mm1s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους 

Αγορασα ενα φθηνο εκτυπωτη για να μπω στον κοσμο του 3d printing...

Ακομη ειμαι σε πειραματισμους και ρυθμισεις, αλλα,ενα προβλημα που πρωτοαντιμετώπισα ειναι το σπασιμο του filament (pla)  και μαλιστα σε κατασταση αδρανειας

Προφανως αυτο οφειλεται σε πολους λογους αλλα ο βασικος φαινεται να ειναι η υγρασια

Εψαξα λοιπον να βρω ενα filament box,για ταυτόχρονη φυλαξη,αποξηρανση και τρφοδοτηση του πριντερ, χωρις να μπλεξω σε DIY κατασκευες  η αποξηραντη τροφιμων και ουσιαστικα βρηκα 3 συσκευες

https://www.amazon.com/Farsler-Filament-Filaments-Measuring-Printing/dp/B07KK931TQ

https://www.amazon.com/Filament-Dehydrator-SUNLU-Enclosure-Compatible/dp/B08C9RF7R7

https://www.aliexpress.com/item/4000842637774.html

υπαρχουν και αλλα ,ασχετως τιμης κλπ θα παρακαλουσα αν καποιος εχει σχετικη εμπειρία με το θεμα ,να βοηθησει 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο καιρο το εχεις το φιλαμεντ?

Αν σπαει τοτε ειναι για πεταμα.

Δε χρειαζεται να σκασεις 100Ε για τετοιο κουτι.

Παιρνεις ενα πλαστικο κουτι,σα ταπερ ,το γεμιζεις με τις σιλικονες απο τις ηλεκτρικες συσκευες και βαζεις το φιλαμεντ μεσα.Η βαζεις κατι κουτακια που ειναι για να απορροφουν την υγρασια απο το σουπερμαρκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...