Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βάλτε ρε παιδιά τίποτα που έχετε τύπωση εγώ αυτόν των καιρό έχω φάει κώλυμα με τα busto,ο deadpool και ο thanos ειναι με esun pla+ 0,1LH 100mm/sec και ο spawn με prusament galaxy silver 0,1LH 100mm/sec

20201101_140023.jpg

Επεξ/σία από Nemo1776
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

βάλτε ρε παιδιά τίποτα που έχετε τύπωση εγώ αυτόν των καιρό έχω φάει κώλυμα με τα busto,ο deadpool και ο thanos ειναι με esun pla+ 0,1LH 100mm/sec και ο spawn με prusament galaxy silver 0,1LH 100mm/sec

20201101_140023.jpg

Πολύ ωραία! Εγώ έχω εκτυπωτή ρητίνης και ψάχνω κάποιον με fdm printer για συνεργασία: να του στέλνω τα stl's που φτιάχνω(busts κυρίως), να τα εκτυπώνει και να μου λέει τις ρυθμίσεις που χρειάστηκαν για τον fdm. Το site που τα ανεβάζω μου έχει την επιλογή να δίνω τιμές για temperature, infill κλπ και θα ήθελα να τα συμπληρώνω για έξτρα βοήθεια σε όσους τα αγοράζουν. Εδώ είναι τα μοντέλα μου. Αν ενδιαφέρεσαι, ή όποιος άλλος το δει, στείλε μου μήνυμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, stonestef είπε

Πολύ ωραία! Εγώ έχω εκτυπωτή ρητίνης και ψάχνω κάποιον με fdm printer για συνεργασία: να του στέλνω τα stl's που φτιάχνω(busts κυρίως), να τα εκτυπώνει και να μου λέει τις ρυθμίσεις που χρειάστηκαν για τον fdm. Το site που τα ανεβάζω μου έχει την επιλογή να δίνω τιμές για temperature, infill κλπ και θα ήθελα να τα συμπληρώνω για έξτρα βοήθεια σε όσους τα αγοράζουν. Εδώ είναι τα μοντέλα μου. Αν ενδιαφέρεσαι, ή όποιος άλλος το δει, στείλε μου μήνυμα!

ΧΑΧΑΧΑΧΑ αυτο το f@@k 2020 φίλε θα το τσιμπίσω....  Οτι πρέπει!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καμαρι μου. 1.30m υψος, αρκετες μερες συνολο και πολλα καρουλια νημα 

Φυσικά και ειναι πανω σε εκτυπωμενη αυτοσχεδια βαση με λογοτυπο των horde. Δεν ακουμπαει πατωμα

20201102_165834-min.jpg.6cc95a7402172ca092984f5a1422f732.jpg

 

Επεξ/σία από nikniknikniknik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και πάλι ! 

Εδώ και λίγες ημέρες εκτυπώνω με έναν geeetech Α10 Pro ( το pro δεν κατάλαβα ακόμα τι σημαίνει ) και έχω πρόβλημα με την πλάκα θέρμανσης την οποία αναβάθμισαν με.μια γυάλινη επίσης της geeetech. Ενώ με την εργοστασιακή πλαστική επιφάνεια δεν μπορούσα να ξεκολλήσω τις εκτυπώσεις με αυτή δεν κολλάει τίποτα ! 

Επίσης πρόσεξα ότι το leveling με τον 3D Sensor δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε. Δηλαδή για να φτάσω το nozzle στο ύψος που πρέπει έχω φτάσει το Z Offset περισσότερο από -3.80  ενώ σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρίας πρέπει να είναι στο -1.40 . 

Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

για να κολλάνε βάλε λακ ή uhu stick τώρα αυτό με το sensor δεν έχω ιδέα

Καλημερα!, 

θα τον βγαλω τον αισθητηρα και θα περασω το παλιο φιρμγουερ για να κανω leveling χειροκινητα. 

Το οτι στην προθερμανση σταζει το nozzle ειναι φυσιολογικο ;

 

Σας ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gpelekanos είπε

Καλημερα!, 

θα τον βγαλω τον αισθητηρα και θα περασω το παλιο φιρμγουερ για να κανω leveling χειροκινητα. 

Το οτι στην προθερμανση σταζει το nozzle ειναι φυσιολογικο ;

Σας ευχαριστω 

ο αισθητήρας σου θέλει απλα ρύθμιση, θα πρότεινα να μη τον βγάλεις. το να στάζει είναι φυσιολογικό γιατί ρευστοποιείται το νήμα σου. Τι θερμοκρασίες χρησιμοποιείς;

Επεξ/σία από alienrba
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, alienrba είπε

ο αισθητήρας σου θέλει απλα ρύθμιση, θα πρότεινα να μη τον βγάλεις. το να στάζει είναι φυσιολογικό γιατί ρευστοποιείται το νήμα σου. Τι θερμοκρασίες χρησιμοποιείς;

Ποσο ρυθμιση ακομα; 😁 Στο βιντεο της εταιριας το δειχνουν πολυ ευκολο και απλα αλλα το Z offset σε εμενα δεν δειχνει να δουλευει σωστα. . Θα προσπαθησω ξανα.

Οι Θερμοκρασιες ειναι 200/60 

Σας ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε όλους. Εχω τον geeetech i3 pro b και τώρα τελευταια μου εμφανίστηκε ένα θέμα με τις εκπτώσεις. Ενώ στο σχέδιο είναι κομπλέ στην εκτύπωση μου τα βγάζει οπώς είναι στην φοτο . Δεν εχω πειραξη κατι στις ρυθμίσεις ουτε στο ultimate cura ,αλλά ούτε και στον εκτυπωτή. Εχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να είναι? Ευχαριστώ

Document.jpg

Επεξ/σία από fousekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, fousekos είπε

Καλησπερα σε όλους. Εχω τον geeetech i3 pro b και τώρα τελευταια μου εμφανίστηκε ένα θέμα με τις εκπτώσεις. Ενώ στο σχέδιο είναι κομπλέ στην εκτύπωση μου τα βγάζει οπώς είναι στην φοτο . Δεν εχω πειραξη κατι στις ρυθμίσεις ουτε στο ultimate cura ,αλλά ούτε και στον εκτυπωτή. Εχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να είναι? Ευχαριστώ

Document.jpg

Αν καταλαβαίνω καλά μάλλον εννοείς ότι φαίνονται το τελευταίο και προηγούμενο πέρασμα με το οπτικό αποτέλεσμα να είναι σαν "Χ".
Αν εννοείς αυτό, και το φαινόμενο αυτό είναι εντονότερο στα πρώτα layers έως το 4ο 5ο, τότε κάτι δεν πάει καλά στο Ζ άξονα. θα πρέπει να επιβεβαιώσεις με κάποιο όργανο ότι η ανύψωση της κεφαλής (κατά το Ζ-άξονα) σε κάθε βήμα είναι πράγματι ίση με 0.2mm. Σε περίπτωση που είναι μικρότερη είναι λογικό να συμβαίνει αυτό. Επίσης μπορείς να δώσεις μια απλή εκτύπωση με 3 layers πάχος και να μετρήσεις με ένα παχύμετρο αν είναι πράγματι 0.6mm.

Είναι πολύ σημαντικό επίσης να μετρήσεις αν ο Χ-άξονάς σου είναι στο ίδιο ύψος (ισαπέχει) από τη βάση του εκτυπωτή σου στην δεξιά και αριστερή του πλευρά. 

Τέλος αν αυτό το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο σε ένα μέρος της εκτύπωσής σου, τότε είναι πιθανό να οφείλεται και στο bed το οποίο το πιθανότερο είναι να μην είναι τελείως επίπεδο. Μια φτηνή λύση είναι να χρησιμοποιήσεις γυαλί για επιφάνεια εκτύπωσης που είναι σχετικά πιο επίπεδη.

Επεξ/σία από mitsre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fousekos είπε

Καλησπερα σε όλους. Εχω τον geeetech i3 pro b και τώρα τελευταια μου εμφανίστηκε ένα θέμα με τις εκπτώσεις. Ενώ στο σχέδιο είναι κομπλέ στην εκτύπωση μου τα βγάζει οπώς είναι στην φοτο . Δεν εχω πειραξη κατι στις ρυθμίσεις ουτε στο ultimate cura ,αλλά ούτε και στον εκτυπωτή. Εχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να είναι? Ευχαριστώ

Document.jpg

Δεν είναι σωστά ρυθμισμένο το τραπέζι σου. κάνε ένα καλό calibration κι αν συνεχίζει θα πρέπει να αλλάξεις την επιφάνεια που έχεις επάνω του (γυαλι, PEI surface κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

κανε ένα cold pull καλού κακού και ξανά δες

Καλημέρα σε ολους. Ίσως δεν το διευκρινησα πιο σωστά. Εννοούσα ότι τα γράμματα τα βγάζει έτσι και μπορεί και κάποιες λεπτομέρειες να τις βγάζει αντίθετα από ότι είναι στο σχέδιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας!  Φαινεται να εχει γινει πρόοδος με το leveling και η γυαλινη πλακα καταπληκτικη! 

Θα μπορούσε να αναγνωρήσει καποιος το πρόβλημα στην εκτύπωση ;

Δοκιμαστικα εδωσα μια μικρη εκτυπωση με ύψος 3mm και στην πραγματικοτητα μου εκτυπωσε 2,5mm. Νομιζω θέλει ρύθμιση το Z offset +0,5 ?

Σας ευχαριστω και πάλι !

 

20201107_085758bsj6z.jpg

20201107_091747lcjh7.jpg 

20201107_0917393yjfe.jpg 

Επεξ/σία από gpelekanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...