Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Καινούργιος στο χώρο και η πρώτη μεγάλη απορία έχει να κάνει με το που τοποθετήσατε τον εκτυπωτή σας. 

έχω ένα μικρό γραφείο στο σπίτι αλλά είμαι διστακτικός ως προς τα μικροσωματίδια απο το πλαστικό (PLA) .

Έχετε άποψη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με βαση αυτα που εχω διαβασει καλο ειναι να μην ειναι στον ιδιο χωρο με σενα γτ ακομα και το "αθωο" PLA εκπεμπει 20 δις σωματιδια το λεπτο....

Απο την αλλη λενε να μην τον πεταξεις σε χωρο π εχει μεγαλες διακυμανσεις θερμοκρασιας π.χ. σε καποιο γκαραζ.....

Εγω σκοπευω να παρω μια θηκη ή να φτιαξω κατι σε φαση προθηκης/καπακι..

Ξενερωσα λιγο αλλα αυτες ειναι οι αληθειες : https://www.techrepublic.com/article/the-dark-side-of-3d-printing-10-things-to-watch/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cyberrobot είπε

Με βαση αυτα που εχω διαβασει καλο ειναι να μην ειναι στον ιδιο χωρο με σενα γτ ακομα και το "αθωο" PLA εκπεμπει 20 δις σωματιδια το λεπτο....

Απο την αλλη λενε να μην τον πεταξεις σε χωρο π εχει μεγαλες διακυμανσεις θερμοκρασιας π.χ. σε καποιο γκαραζ.....

Εγω σκοπευω να παρω μια θηκη ή να φτιαξω κατι σε φαση προθηκης/καπακι..

Ξενερωσα λιγο αλλα αυτες ειναι οι αληθειες : https://www.techrepublic.com/article/the-dark-side-of-3d-printing-10-things-to-watch/

Θενκς. Έχεις βρει κάποια θήκη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη εδώ ειδα τις προαλες αλλα νομιζω με μικροτερο κοστος μπορεις να φτιαξεις κατι

https://www.amazon.co.uk/Enclosure-Temperature-Fireproof-Waterproof-Protective/dp/B087LXWM7Q/ref=sr_1_5?crid=3KSINJ4V8XW4N&dchild=1&keywords=creality+ender+3+enclosure&qid=1605540688&sprefix=creality+ender+3++%2Caps%2C201&sr=8-5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2020 στις 7:02 ΜΜ, fousekos είπε

Το εκανα και .zip και .rar

Design2.rar 498 B · 2 downloads Design2.zip 601 B · 2 downloads

Το κανει με ολους τους slicer. Σαν να εχω πειραξει το firmware του εκτυπωτη κανει , ενω δεν εχω πειραξει τιποτα. Οταν το κανω ομως το εκτυπώνει οπως στο σχεδιο.

δυστυχως με κανενα pc δεν μπορω να το κατεβασω και δεν ξερω γιατι

19 ώρες πριν, nantito είπε

Καλησπέρα! Αγόρασα τον πρώτο μου 3D εκτυπωτή ο οποίος μου ήρθε την Παρασκευή (Ender 3 v2). Τον συναρμολόγησα το Σάββατο, και με ταλαιπώρησε λίγο το όσο πιο ακριβές καλιμπράρισμα των αξόνων, ώστε να είναι όλα κάθετα / παράλληλα μεταξύ τους. Ίσως το πιο προβληματικό σημείο ήταν η ντίζα του άξονα Z, δεν κατάφερα ποτέ το πάνω της άκρο να περιστρέφεται αρκετά ομόκεντρα, όσα τρικ κι αν προσπάθησα.

Σήμερα εκτύπωσα κάποια δοκιμαστικά για να ισιώσω το τραπέζι, μετά τον κλασσικό κύβο XYZ και στο τέλος ένα benchy, του οποίου παραθέτω και μερικές εικόνες. Το προφίλ εκτύπωσης στο cura ήταν το default για τον Ender 3 pro και το νήμα ήταν PLA της Devil Design. 

Σχόλια και παρατηρήσεις, ευπρόσδεκτα! Φαίνονται διάφορα θεματάκια στις κοντινές εικόνες.

R DSC06180.jpg

R DSC06183.jpg

R DSC06184 1.jpg

R DSC06185.jpg

R DSC06187.jpg

R DSC06188.jpg

R DSC06189.jpg

R DSC06192.jpg

R DSC06193.jpg

R DSC06194.jpg

R DSC06179.jpg

για να ξεκινησεις σωστα πρεπει να κανεις pid tuning sto bed kai noozle.

μετα να κανεις e step calibration να δεις ποσο νημα βγαζει στα 10 εκατοστα...10 η περισσοτερο η λιγοτερο

αφου τα κανεις οοοοοολα αυτα μετα κανε ενα αλφαδιασμα στο κρεβατι και εκτυπωσε ενα κυβο 20αρι χωρις infill 0% χωρις τοπ layer....και θα μετρησεις το παχος των πλευρων....ειναι οσο του εχεις πει ???αν του εχεις πει .50 η .48 η οτι εχει ο slicer......

εν ολιγοις πριν ξεκινησεις πρεπει να εχεις τον εκτυπωτη στη ποιο δυνατη κατασταση.....αν οι βιδες του Ζ ειναι στραβες αλλαζουν....αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

κοιτα στο youtube για βιντεο πως γινονται αυτα που σου ειπα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nantito είπε

Την πρώτη φορά που τον συναρμολόγησα (οδηγίες + ένα αναλυτικό βίντεο) και τοποθέτησα το τμήμα του άξονα Χ πάνω στα προφίλ του άξονα Ζ και πέρασα την ντίζα , δεν κατέβαινε ο άξονας Χ προς τα κάτω (κατεύθυνση Ζ) άνετα και ομαλά όταν πίεζα ελαφρά με τα χέρια μου. Στο βίντεο ο τύπος τον πίεζε πολύ ελαφρά και κατέβαινε πολύ άνετα, λέγοντας πως η ευκολία κίνησης είναι δείκτης καλής ευθυγράμμισης. 23:30 στο παρακάτω βίντεο.

Τα έλυσα όλα και τα ευθυγράμμισα εκ νέου, με πολύ "ψείρισμα". Δεν κατάφερα ποτέ να έχω το ίδιο αποτέλεσμα με το βίντεο - γι' αυτό έφαγα πολύ χρόνο δοκιμάζοντας. 

Η θερμοκρασία είναι 200 / 60.

Ρυθμισες τις βιδες με το παραμετρικο παξιμαδι?

Δεν ειναι θεμα ευθυγραμμισης,ειναι θεμα οτι ειναι πολυ σφιχτα τα ροδακια πανω στις ραγες.

Θεμα ευθυγραμμισης θα ηταν αν ψηλα πηγαινε αερα και χαμηλα δυσκολευοταν η αντιστροφα.

10 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Καλημέρα στο forum.

πριν κάνα μήνα αγόρασα για τον ΑΜ8 που έχω την πλακέτα BIGTREETECH SKR Mini E3 μαζί με την touch screen οθόνη και αφού έφαγα πάρα πολύ χρόνο μέχρι να αποκτησω μια-κάποια εξοικείωση με το firmware (με τη βοήθεια φίλου μου), είπα την τελευταία βδομάδα να κάνω εκτύπωση ώστε να δω τι έχω κάνει.

Αποτέλεσμα 1: στους πρώτους test cubes που έκανα στα μισά του κύβου ξεκίναγε το airprint (εκανε δλδ τη διαδικασία ότι εκτυπώνει αλλά δεν έβγαζε υλικό).

125412371_1066500547123385_3677736468212795087_n.jpg.68d71297f187c211331a2197d63d6f25.jpg (

Αφού λοιπόν έλυσα extruder, το καθάρισα και τον ξανά έδεσα μου έκανε το ίδιο. Εν τέλη διαπίστωσα ότι το μοτέρ του "Ε" (Bowden extruder) είχε αναπτύξει πάρα πολύ μεγάλη θερμοκρασία και σκέφτηκα ότι λογικά η θερμοκρασία πέρναγε στο γρανάζι που σπρώχνει το υλικό με αποτέλεσμα να το λιώνει και για αυτό να μην το σπρώχνει σωστά. Με αυφορμή αυτή τη σκέψη πήγα και πήρα νέο μοτέρ και δεδομένης της αγοράς μοτέρ αποφάσησα να πάρω και αυτό: https://www.cableworks.gr/3d-printers/build-it-yourself/extruders/cr-10s-pro-aluminum-double-gear-right-extruder/ σαν upgrade του εκτυπωυή ώστε να έχω έναν double gear extruder για πιο ασφαλές και σίγουρο αποτέλεσμα.

Αποτέλεσμα 2: Αφού έκανα όλη την εγκατάσταση και το ανάλογο calibrate του "Ε" το αποτέλεσμα ήταν λίγο καλύτερο...
1) κάνω test cude όλα καλά,
2) βάζω κάτι άλλο και το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε από πάνω, δλδ airprint.

επόμενο βήμα αν και δεν υπήρχε τόσο μεγάλη θερμοκρασία στο μοτέρ και στα γρανάζια του extruder να βάλω ένα heat sink στο μοτέρ από μια παλιά καρτα γραφικών που είχα μήπως και πάλι επιρέαζε η θερμοκρασία το filament.

125510548_2629331197377704_8393191165472365084_n.jpg.718181e480c5f31be994549ba88e77e5.jpg

έχω βάλει πάστα έχω πιάσει (λίγο πρόχειρα αλλά αποτελεσματικά γιατί στο αξονα του extruder δεν αντιλαμβάνομαι την ίδια ζέστη) το heatsink και δίνω εκτύπωση.

Αποτέλεσμα 3:
1) κάνω test cude όλα καλά,
2) βάζω κάτι άλλο και το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπετε από πάνω, δλδ το ίδιο με το αποτέλεσμα 2... airprint.


Έχει κανείς από εσάς να μου προτείνει καμιά ιδέα ή καμιά λύση? Είναι καποια ρυθμιση που εγω δεν ξερω? Έχει να κάνει με την αλλαγή της πλακέτας και πρέπει να κάνω κάτι?
Οτιδήποτε μπορεί να μου είναι χρήσιμο ώστε να το δοκιμάσω γιατί το επόμενο μου βήμα είναι να βάλω στο heat sink και ένα Fan και σε περίπτωση που δεν μου δωσει και αυτό καποιο ικανοποιητικό αποτέλεσμα να αλλάξω όλο το kit της μύτης μήπως αυτό δημιουργεί το πρόβλημα.

Να προλάβω πιθανά ερωτήματα και παρατηρήσεις:

  1. Τα tireup είναι προσωρινά μέχρι να καταφέρω να εκτυπώσω κάτι σωστό. Εχουν μπει με προσοχή και δεν βρίσκουν στον άξομα του μοτέρ. Επίσης μου κρατάνε το μοτερ πολύ πιο σταθερά από πριν αλλα όπως ειπα ειναι κατι προσωρινό.
  2. θερμοκρασία εκτύπωσης 200 βαθμούς και 210 ανάλογα με το filament που θα χρησιμοποιήσω.

Ευχαριστώ εκ των προτερω

Δες στη μητρικη αυτη πως ρυθμιζεις τη ταση στα μοτερ.Βρες για τα μοτερ αυτα ποση ταση πρεπει να δωσεις και ρυθμισε το.

Υπερθερμαινονται μαλλον λογω κακης προρυθμισης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τον βάλετε σε enclosure για αυτό το λόγο να έχετε υπόψη σας ότι μετά από κάθε print θέλει κανένα μισάωρο (μέχρι να πέσει το εσωτερικό σε θερμοκρασία δωματίου) για να καθήσουν τα σωματίδια, αλλιώς πρέπει να βάλετε ένα ανεμιστήρα με hepa φίλτρο να ανακυκλώνει τον εσωτερικό αέρα όσο εκτυπώνει.

 

On other news, ξεκίνησα να κοιτάω το sourcing για τον Voron 2.4 και να κάνω estimates κόστους και μόνο οι βίδες βγαίνουν 100+ ευρώ... ε ρε γλέντια 😅 (έτσι για να εκτιμάμε και ότι η creality μας δίνει αξιόλογο printer με 150 ευρώ)

Επεξ/σία από mxa055
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα. Δεν έχει πολύ καιρό που ξεκίνησα ψάξιμο για τον κόσμο του 3D printing και καταρχάς το βρήκα πολύ ενδιαφέρον κομμάτι ενασχόλησης ερασιτεχνικά με ημι-επαγγελματική προοπτική.

Κάνοντας κάποιες πρώτες συζητήσεις είδα ότι για τη χρήση που τον θέλω θα χρειαστώ ένα σχετικά ευέλικτο μηχάνημα με ένα μεσαίο προς μεγάλο printing bed, σταθερότητα, αναβαθμισιμότητα και σε ένα budget που ακουμπά στο 500άρικο.

Ως 1η επιλογή δείχνει ο Ender 5 plus 3D. Μου αρέσει που έχει μεγάλη απήχηση, καλή κοινότητα και support από την Creality και σε ένα βίντεο παρουσίασης που είδα με τα θετικά και αρνητικά του δε προβληματίστηκα μιας και ότι αρνητικό υπάρχει μπορεί να ξεπεραστεί σχετικά εύκολα ή με λίγο διάβασμα ψάξιμο και τροποποίηση που είναι εφικτή.

https://www.banggood.com/Creality-3D-Ender-5-Plus-3D-Printer-Kit-350+350+400mm-Large-Print-Size-Support-Auto-Bed-Leveling-or-Resume-Print-or-Filament-Run-out-Detection-or-Dual-Z-Axis-or-4_3inch-Display-p-1582767.html?cur_warehouse=CZ#jsReviewsWrap

 

Υπάρχει εναλλακτική που να τον χτυπάει με αξιόλογα προτερήματα; Μακάρι να υπήρχε μεγαλύτερο budget και να φτάναμε και σε λύσεις του 1200+ αλλά ας ξεκινήσουμε από εδώ και αν το εγχείρημα πάει καλά κοιτάμε αργότερα για αναβάθμιση.

Περιμένω τις απόψεις σας και ευχαριστώ προκαταβολικά. 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, giopa62 είπε

Θενκς. Έχεις βρει κάποια θήκη; 

https://www.thingiverse.com/thing:3083358

https://www.ikea.com/de/de/p/lack-beistelltisch-schwarz-20011408/

12€ τa δυο τραπεζάκια συν το κόστος για Plexiglas  

Επεξ/σία από gpelekanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, greekfragma είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Δεν έχει πολύ καιρό που ξεκίνησα ψάξιμο για τον κόσμο του 3D printing και καταρχάς το βρήκα πολύ ενδιαφέρον κομμάτι ενασχόλησης ερασιτεχνικά με ημι-επαγγελματική προοπτική.

Κάνοντας κάποιες πρώτες συζητήσεις είδα ότι για τη χρήση που τον θέλω θα χρειαστώ ένα σχετικά ευέλικτο μηχάνημα με ένα μεσαίο προς μεγάλο printing bed, σταθερότητα, αναβαθμισιμότητα και σε ένα budget που ακουμπά στο 500άρικο.

Ως 1η επιλογή δείχνει ο Ender 5 plus 3D. Μου αρέσει που έχει μεγάλη απήχηση, καλή κοινότητα και support από την Creality και σε ένα βίντεο παρουσίασης που είδα με τα θετικά και αρνητικά του δε προβληματίστηκα μιας και ότι αρνητικό υπάρχει μπορεί να ξεπεραστεί σχετικά εύκολα ή με λίγο διάβασμα ψάξιμο και τροποποίηση που είναι εφικτή.

https://www.banggood.com/Creality-3D-Ender-5-Plus-3D-Printer-Kit-350+350+400mm-Large-Print-Size-Support-Auto-Bed-Leveling-or-Resume-Print-or-Filament-Run-out-Detection-or-Dual-Z-Axis-or-4_3inch-Display-p-1582767.html?cur_warehouse=CZ#jsReviewsWrap

Υπάρχει εναλλακτική που να τον χτυπάει με αξιόλογα προτερήματα; Μακάρι να υπήρχε μεγαλύτερο budget και να φτάναμε και σε λύσεις του 1200+ αλλά ας ξεκινήσουμε από εδώ και αν το εγχείρημα πάει καλά κοιτάμε αργότερα για αναβάθμιση.

Περιμένω τις απόψεις σας και ευχαριστώ προκαταβολικά. 😎

Original Prusa MINI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχει αγοράσει κανείς από το prusa3d.com? Σκεφτόμουν να κινηθώ προς τον ΜΙΝΙ αν παίξει καμιά προσφορά λόγω BF. Δεν ξέρω τι μπορεί να παίξει με τελωνείο όμως, στέλνουν με DHL και UPS. Η τιμή βγαίνει περίπου 100 ευρώ χαμηλότερα από ελληνικό κατάστημα.

Αλλιώς, υπάρχει κάποιο ευρωπαϊκό κατάστημα να προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, mxa055 είπε

Αν τον βάλετε σε enclosure για αυτό το λόγο να έχετε υπόψη σας ότι μετά από κάθε print θέλει κανένα μισάωρο (μέχρι να πέσει το εσωτερικό σε θερμοκρασία δωματίου) για να καθήσουν τα σωματίδια, αλλιώς πρέπει να βάλετε ένα ανεμιστήρα με hepa φίλτρο να ανακυκλώνει τον εσωτερικό αέρα όσο εκτυπώνει.

On other news, ξεκίνησα να κοιτάω το sourcing για τον Voron 2.4 και να κάνω estimates κόστους και μόνο οι βίδες βγαίνουν 100+ ευρώ... ε ρε γλέντια 😅 (έτσι για να εκτιμάμε και ότι η creality μας δίνει αξιόλογο printer με 150 ευρώ)

https://www.aliexpress.com/item/4000988237284.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dqp9dJh

ηρθε και μεχρι τωρα ολα κομπλε. το χιλιαρικο το φτανει ενας voron. 

οτι μπορω να γλιτωσω τυπου βιδες, BMG extruder, skr/tmc, powge motion parts απο aliexpress και τα σοβαρα μερη οπως extrusions (180euro), rails(160), steppers(90), heat bed relay(40), bed plate(50) κλπ απο ευρωπη. (οτι δηλαδη προτεινει και το BOM του voron) 

πχ https://www.aliexpress.com/item/4000937359753.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.60b84c4dS89iAC, ολα τα ρουλεμαν,belt κλπ 105 δολλαρια/88 ευρω με sales 11/11 και ενα coupon.

Τις 8 μερες σερι και τα 3 κιλα ABS για τα εκτυπωμενα μερη ας τα προσπερασουμε, θα μου τα θυμησει η ΔΕΗ.

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gpelekanos είπε

https://www.thingiverse.com/thing:3083358

https://www.ikea.com/de/de/p/lack-beistelltisch-schwarz-20011408/

12€ τa δυο τραπεζάκια συν το κόστος για Plexiglas  

Thanks αλλα έχω 2 αριστερά χέρια... Θα πάω με τον καθαριστή του Link. Το enclosing το φοβαμαι για θερμοκρασίες.

https://www.public.gr/product/katharistis-aera-ionistis-kullhaus-aero/prod10092578pp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

ένα ξερό λίνκ; 2-3 γραμμές επεξήγησης τα + - έναντι του Ender 5?

με μια πρώτη ματιά το 18x18x18 το βλέπω μικρό σαν επιφάνεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...