Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα που έχω όταν κάνω το bed leveling είναι ότι ενώ στις γωνίες έχω την επιθυμητή απόσταση όταν πάει στο κέντρο το κενό είναι μεγαλθτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαλε γυαλι πανω στο bed σου.

Και μη κανεις level στις ακρες.Δε καταλαβαινω κιολας γιατι το προτεινουν εξαρχης αυτο.

Αυτο δουλευει στο ιδανικο σεναριο που ειναι αλφαδι το bed  και εκτυπωνεις σε ολη την επιφανεια του.

Επειδη ομως στη πλειοψηφια των περιπτωσεων το bed δεν ειναι ισιο αν δε βαλεις γυαλι και δεν εκτυπωνεις και στις ακρες,ειναι πιο πρακτικο να κανεις level περιπου στο μεσο της αποστασης του κεντρου απο την ακρη.

Πχ εγω κανω 4 εκατοστα παραμεσα,δηλαδη με συντεταγμενες 40,40-40,180-180,180-180,40.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dantε είπε

Βαλε γυαλι πανω στο bed σου.

Και μη κανεις level στις ακρες.Δε καταλαβαινω κιολας γιατι το προτεινουν εξαρχης αυτο.

Αυτο δουλευει στο ιδανικο σεναριο που ειναι αλφαδι το bed  και εκτυπωνεις σε ολη την επιφανεια του.

Επειδη ομως στη πλειοψηφια των περιπτωσεων το bed δεν ειναι ισιο αν δε βαλεις γυαλι και δεν εκτυπωνεις και στις ακρες,ειναι πιο πρακτικο να κανεις level περιπου στο μεσο της αποστασης του κεντρου απο την ακρη.

Πχ εγω κανω 4 εκατοστα παραμεσα,δηλαδη με συντεταγμενες 40,40-40,180-180,180-180,40.

Οκ θα το δοκιμάσω. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2020 στις 9:18 ΠΜ, nikniknikniknik είπε

https://www.youtube.com/watch?v=aglCGPUwQ44&ab_channel=Anet3DPrinter

το πρωτο 6μηνο τον ειχα λυσει πανω απο 20 φορες. ειναι για παιδεμα και εκπαιδευση. οταν τον εφερα στα μετρα μου και μετα, για κανα χρονο τωρα λιγο γρασο του πεταω οταν θυμαμαι. και βαραει κιλα νημα με το ιδιο nozzle. 

δν μπορω να φανταστω τι εσπασες. ολα μεταλο ειναι εκτος των limit switch.

μπλεξε με κουριερ και παρε καλο νημα. prima/esun. αλλιως θα κανει bubble/zits/warp και δν θα ξες απο που να αρχισεις.

Η πρωτη μου προσπαθεια απετυχε, προσπαθησα να εκτυπωσω τον κλασικο κυβο και ξεκολησε στο τελος απο το bed. Δεν ειχα βαλει τιποτα πανω στο γυαλι ( κολλα ,λακ) και ειχα την θερμοκρασια στην μυτη 200 και στο bed 60. αυτο στην φωτογραφια εσπασε και το ιδιο που εχει και το limit switch. 

009.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω αρχισει να σχεδιαζω ενα enclosure για τον ender 3 pro. Επειδη θα ειναι απο ξύλο (οχι τα ikea lack), αν το ντύσω εσωτερικα με φύλλα αλουμινίου  θα εχω μια μεγαλυτερη ασφάλεια στη περίπτωση που συμβει η στραβη και αρπαξει κάτι; Δεν εχω σκοπο να εκτυπωνω οσο δε βρισκομαι στο σπιτι αλλα οπως λενε στο χωριο μου better safe than sorry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερίζω και καλή εβδομάδα. έβγαλα το 1ο μου κυβάκι πριν λίγο. Καθυστέρησα γιατί συνεχώς μου ξεκόλλαγε όσο καλό bed leveling και αν έκανα αλλά και ψάχνοντας και τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή μέσω gcode ή των ρυθμίσεων εκτύπωσης στο slicing μέσω του cura.

Η λύση ήταν τόσο απλή και μπροστά μου και απλά δεν έτυχε να τη δοκιμάσω. Γύρισα το bed στη γυάλινη πλευρά.

Στην άλλη πλευρά ότι και να δοκίμασα φαινόταν από τις πρώτες στρώσεις οτι το υλικό δε κάθεται απόλυτα εκεί που πρέπει και έκανε ανομοιομορφίες στη βάση και μου ξεκόλλαγε άλλες φορές στο πρώτο 5-10% άλλες φορές κοντά στο 30-40%.

Ανεβάζω φωτογραφίες για παρατηρήσεις. Δεν έχω πειράξει τίποτα προς το παρόν πέραν του να δουλέψω το cura με ρυθμίσεις του 3 pro.

 

cube1.JPG

cube2.JPG

 

α...και ξέχασα και τον πάτο σε όσο καλύτερη macrophoto (με το μπαρδόν)

 

cubebottom.JPG

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2020 στις 7:02 ΜΜ, george122 είπε

Η πρωτη μου προσπαθεια απετυχε, προσπαθησα να εκτυπωσω τον κλασικο κυβο και ξεκολησε στο τελος απο το bed. Δεν ειχα βαλει τιποτα πανω στο γυαλι ( κολλα ,λακ) και ειχα την θερμοκρασια στην μυτη 200 και στο bed 60. αυτο στην φωτογραφια εσπασε και το ιδιο που εχει και το limit switch. 

009.jpg

δοκιμασε κυανοακρυλικη κολλα να το κολησεις, μεχρι να μπορεις να εκτυπωσει αλλο. Εγω με boro κολλα εχω σωθει.

Σε οσους δν κολλανε οι εκτυπωσεις, θελει καλυτερο bed level (μια δυο δοκιμες, πιο κοντα/μακρια) και κολλα uhu. Για τζαμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τι υλικό εκτυπώνετε; Εμένα δεν έχει καποιο θέμα 9/10 εκτυπωσεις κολλάνε με την μία.

Με 60 βαθμούς στο bed πρέπει να είσαι κομπλέ για PLA. Αν τα ελλατήρια ειναι πολύ χαλαρά είτε κατέβασε το Z stop λίγο πιο κάτω και κανε λεβελ με πιο σφιχτά ελλατήρια είτε βάλε 2 ροδέλες σε κάθε ελλατήριο για να συσπειρωθεί και να γίνει πιο σκληρό.

 

Επεξ/σία από cyberrobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, thyra_7 είπε

Καλησπέρα. Εχω αρχισει να σχεδιαζω ενα enclosure για τον ender 3 pro. Επειδη θα ειναι απο ξύλο (οχι τα ikea lack), αν το ντύσω εσωτερικα με φύλλα αλουμινίου  θα εχω μια μεγαλυτερη ασφάλεια στη περίπτωση που συμβει η στραβη και αρπαξει κάτι; Δεν εχω σκοπο να εκτυπωνω οσο δε βρισκομαι στο σπιτι αλλα οπως λενε στο χωριο μου better safe than sorry.

Στο ταβανι πάνω από τον printer θα μπορούσες να βάλεις κάτι τετοιο https://www.amazon.com/dp/B077LVMGJ4

Δεν το έχω δει Ελλάδα όμως ή εάν σου χωράει δες αυτό https://www.skroutz.gr/c/1393/Fire_extinguisher.html?keyphrase=Μπάλα&o=Μπάλα+Πυρόσβεσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mxa055 βρηκα

κανε μια αναζητηση FERMIO LABS    56 + 10 μεταφορικα με dhl

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kostasbm είπε

@mxa055 βρηκα

κανε μια αναζητηση FERMIO LABS    56 + 10 μεταφορικα με dhl

Τον ξέρω τον Fermio αλλά έχει ξεπουλήσει (και τα μεταφορικά είναι πιο κοντά στα 20 πλέον). Τόσο βωξίτη εδώ και ψάχνουμε για αλουμίνιο δλδ έλεος. Αν δεν βρω θα περιμένω τον Fermio αφού δεν βλέπω άλλη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το πηρα για νεο project

να φανταστεις οτι τα παλια της πλακας που πεταγαν μερικοι τα επαιρνα και τα δουλευα με τζαμι

τωρα εχω ενα της fystec 310 χ310 με τζαμι ομως απο κεραμικη κουζινα και το Pla το δουλευει τελεια ουτε σπραυ ουτε

κολες τιποτα,απλα καθαρισμα.Το petg παλι με τζαμι 4αρι με builtak και παλι τελεια.....σκεπτομαι μηπως και το κρεβατι της 

fermio το χρησιμοποιησω τελικα με 2 διαφορετικες επιφανειες τζαμιου.....προσεχως θα δοκιμασω και μια παραλλαγη καρμπον 

Μόλις τώρα, mxa055 είπε

Τον ξέρω τον Fermio αλλά έχει ξεπουλήσει (και τα μεταφορικά είναι πιο κοντά στα 20 πλέον). Τόσο βωξίτη εδώ και ψάχνουμε για αλουμίνιο δλδ έλεος. Αν δεν βρω θα περιμένω τον Fermio αφού δεν βλέπω άλλη επιλογή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mxa055 είπε

Τον ξέρω τον Fermio αλλά έχει ξεπουλήσει (και τα μεταφορικά είναι πιο κοντά στα 20 πλέον). Τόσο βωξίτη εδώ και ψάχνουμε για αλουμίνιο δλδ έλεος. Αν δεν βρω θα περιμένω τον Fermio αφού δεν βλέπω άλλη επιλογή.

o fermio εχει. αμεσα ειναι η κοκκινη πλακα στα 70 ευρω.

μιλησα μαζι τους, εχουν και τις υπολοιπες απλα δν εχουν περαστει στο συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nikniknikniknik είπε

o fermio εχει. αμεσα ειναι η κοκκινη πλακα στα 70 ευρω.

μιλησα μαζι τους, εχουν και τις υπολοιπες απλα δν εχουν περαστει στο συστημα

Εγώ την ταπεινή ατρύπητη θέλω με τα 30 ψωροευρώ (300x300). Θα περιμένω να εμφανιστεί, άλλωστε δεν έχω καν παραγγείλει το heater της Keenovo ακόμα, απλά είπα να ξεκινήσω συναρμολόγηση σιγά σιγά.

Επίσης ρε παλικάρια ποιός έχει σηκώσει όλα τα ESun ABS+ και δεν βρίσκω; (μαύρο και fire engine red) 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...