Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους εύχομαι.

εχω παρατηρήσει κάτι στις εκτυπωσεις μου που δεν ξέρω πως να το ρυθμίσω ώστε να μη συμβαίνει. ανά καποια layer είναι σα να χάνετε ένα περιμετρικά.. Επειδή δεν μπορω να το εξυγησω σωστά, σας παραθέτω φωτογραφία μήπως κάποιος από εδω μπορεί να μου δώσει κάποια λύση

131896388_391380445424014_2831281981892744762_n.jpg.a0e88c23c4c837ea633bea1eaa8f6511.jpg

Η εκτυπωση ολοκληρωνεται αλλα δείτε τι μου κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, προσπαθώντας να κάνω ένα σωστό calibration στον anet a8 plus ανακάλυψα ότι δεν μπορώ να σώσω τις νέες τιμές στην eeprom. Mε αυτήν την αιτία προσπάθησα να περάσω το marlin 2.0 κάτι που επίσης δεν κατάφερα γιατί είναι κλειδωμένος ο bootloader. Στην έρευνα που έκανα πως να τον ξεκλειδώσω είδα ότι πρέπει να ξοδέψω 20-30 € για αγορά hardware είτε arduino είτε usbasp (δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά). Η απορία μου είναι γτ να αγοράσω το hardware για την αλλαγή του bootloader και να μην πάρω μια άλλη μητρική με λίγα παραπάνω ευρώ.  Να πω την αλήθεια έχω αρχίσει να μετανιώνω την επιλογή που έκανα στην αγορά του anet. Έχετε εσείς κάποια πιο εύκολη λύση να μου προτείνεται ως προς τον bootloader; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Καλημέρα και καλές γιορτές σε όλους εύχομαι.

εχω παρατηρήσει κάτι στις εκτυπωσεις μου που δεν ξέρω πως να το ρυθμίσω ώστε να μη συμβαίνει. ανά καποια layer είναι σα να χάνετε ένα περιμετρικά.. Επειδή δεν μπορω να το εξυγησω σωστά, σας παραθέτω φωτογραφία μήπως κάποιος από εδω μπορεί να μου δώσει κάποια λύση

Η εκτυπωση ολοκληρωνεται αλλα δείτε τι μου κάνει

Για την ωρα μου ερχονται 4 πραγματα οτι μπορει να ειναι...

1) το Nozzle να θελει καθαρισμα

2)να θελουν callibration τα esteps στον extruder ? αμφιβαλω λιγο γι αυτο..

3) να εχει φαγωθει καποιο δοντι στον extruder... 

4) τα layer βλέπω και ξεκολανε που παιζει να ειναι και προβλημα του filament

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, george122 είπε

Καλησπέρα, προσπαθώντας να κάνω ένα σωστό calibration στον anet a8 plus ανακάλυψα ότι δεν μπορώ να σώσω τις νέες τιμές στην eeprom. Mε αυτήν την αιτία προσπάθησα να περάσω το marlin 2.0 κάτι που επίσης δεν κατάφερα γιατί είναι κλειδωμένος ο bootloader. Στην έρευνα που έκανα πως να τον ξεκλειδώσω είδα ότι πρέπει να ξοδέψω 20-30 € για αγορά hardware είτε arduino είτε usbasp (δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά). Η απορία μου είναι γτ να αγοράσω το hardware για την αλλαγή του bootloader και να μην πάρω μια άλλη μητρική με λίγα παραπάνω ευρώ.  Να πω την αλήθεια έχω αρχίσει να μετανιώνω την επιλογή που έκανα στην αγορά του anet. Έχετε εσείς κάποια πιο εύκολη λύση να μου προτείνεται ως προς τον bootloader; 

Καλημέρα, καλύτερα να πας σε αγορά καινούριας μητρικής, μιας και όπως ανέφερες θα χρειαστείς hardware για να το κάνεις να παίξει (αν και με τα σημερινά δεδομένα ένα arduino uno κάνει 5€ από κίνα)παρ' όλα αυτά η επένδυση σε μητρική σε θα πάει χαμένη αφού θα μπορέσεις να πάρεις μία με εναλλάξιμους stepper drivers ωστε να αναβαθμίσεις σε βάθος χρόνου το μηχάνημά σου. Έπειτα είναι και θέμα ασφάλειας που ως γνωστόν οι μητρικές της ΑΝΕΤ δε φημίζονται γι'αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Dantε είπε

Η θεμα slicer η θεμα underextrument.

Δοκιμασε για αρχη αλλον slicer.Σε επομενη φαση παιξε λιγο με θερμοκρασιες και τσεκαρε αν το nozzle ειναι οκ.

Θα δοκιμάσω για αρχή άλλον slicer όπως λες, γιατι nozzle έβαλα καινουριο και όχι OEM οπως έκανα συνήθως.

11 ώρες πριν, kalwdio είπε

Για την ωρα μου ερχονται 4 πραγματα οτι μπορει να ειναι...

1) το Nozzle να θελει καθαρισμα

2)να θελουν callibration τα esteps στον extruder ? αμφιβαλω λιγο γι αυτο..

3) να εχει φαγωθει καποιο δοντι στον extruder... 

4) τα layer βλέπω και ξεκολανε που παιζει να ειναι και προβλημα του filament

1) Nozzle είναι καινούριο.

2) E-Steps να ξανα κάνω callibration.. αλλα και εγώ αμφιβάλω.

3) Ο extruder είναι νέος. Πήρα τον double gear για cr-10.

4) ΜΜΜ... θα δοκιμάσω άλλο καρουλι σφραγισμένο.

 

 

Παίζει να ειναι κάποιο πρόβλημα των Ζ αξόνων..? Έχω κάνει Callibration αλλά ξέρω γω..?.. μήπως είναι κάτι που μπορω να τσεκάρω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πολυ παλια μου εκανε και μενα κατι τετοια,αλλαξα slicer και λυθηκε.

Πηγα απο cure σε simplify.Τωρα που ξανα γυρισα σε cura προφανως δεν υπαρχει το θεμα.

Αλλα μπορει και να βουλωνει μερικως το nozzle για αυτο σου ειπα να παιξεις και με θερμοκρασιες.

Υποθετω στο κανει σε διαφορα σχεδια και οχι μονο σε ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, D1mm1s είπε

Θα δοκιμάσω για αρχή άλλον slicer όπως λες, γιατι nozzle έβαλα καινουριο και όχι OEM οπως έκανα συνήθως.

1) Nozzle είναι καινούριο.

2) E-Steps να ξανα κάνω callibration.. αλλα και εγώ αμφιβάλω.

3) Ο extruder είναι νέος. Πήρα τον double gear για cr-10.

4) ΜΜΜ... θα δοκιμάσω άλλο καρουλι σφραγισμένο.

 

 

Παίζει να ειναι κάποιο πρόβλημα των Ζ αξόνων..? Έχω κάνει Callibration αλλά ξέρω γω..?.. μήπως είναι κάτι που μπορω να τσεκάρω?

 

 

αν το εγραψες δεν το βλεπω....ποιος εκτυπωτης ειναι???

κανε μια αναζητηση με το μοντελο του εκτυπωτη και γραψε pid tuning........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dantε είπε

Οταν πολυ παλια μου εκανε και μενα κατι τετοια,αλλαξα slicer και λυθηκε.

Πηγα απο cure σε simplify.Τωρα που ξανα γυρισα σε cura προφανως δεν υπαρχει το θεμα.

Αλλα μπορει και να βουλωνει μερικως το nozzle για αυτο σου ειπα να παιξεις και με θερμοκρασιες.

Υποθετω στο κανει σε διαφορα σχεδια και οχι μονο σε ενα.

Ναι έχεις δίκιο.. το έχω στους 210 βαθμούς θα το ανεβασω λίγο.

Ναι δεν το κάνει μόνο σε ένα. Για την ακρίβεια δεν το κάνει μόνο σε Test Cube.

11 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αν το εγραψες δεν το βλεπω....ποιος εκτυπωτης ειναι???

κανε μια αναζητηση με το μοντελο του εκτυπωτη και γραψε pid tuning........

Είναι ένας ΑΜ8 που του έχω βάλει μητρική της BIGTREETECH την SKR-E3-V1.2 και extruder CR-10S PRO - Aluminum Double Gear Right Extruder για να πιάνει καλύτερα το filament132331359_2797479330493242_292705215183758423_n.jpg.610a2bbf367ab58ab0329442f05e0810.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D1mm1s είπε

Ναι έχεις δίκιο.. το έχω στους 210 βαθμούς θα το ανεβασω λίγο.

Ναι δεν το κάνει μόνο σε ένα. Για την ακρίβεια δεν το κάνει μόνο σε Test Cube.

Είναι ένας ΑΜ8 που του έχω βάλει μητρική της BIGTREETECH την SKR-E3-V1.2 και extruder CR-10S PRO - Aluminum Double Gear Right Extruder για να πιάνει καλύτερα το filament132331359_2797479330493242_292705215183758423_n.jpg.610a2bbf367ab58ab0329442f05e0810.jpg

 

ok εγω τον ειχα κανει blv αλλα τον εδωσα γιατι πηγα σε μεγαλυτερο Blv παλι

μελετησε το θεμα του pid tuning ειναι πολυ σημαντικο

νομιζω οτι την μητρικη μπορεις να τη πας σε rep rap....στο μικρο που εχω με μια 1.4 thn exv kanei ρεπ ραπ firmware και

βολευει πολυ καλυτερα ....για διαβασε σκρ σε rep rap και θα δεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας και καλες γιορτες με υγεια!!!

Θα ηθελα να σας ρωτησω ενα εχει εμπειρια καποιος με Repetier σε Raspberry  και αν ναι πως μπορω να συνδεσω σε εναν σερβερ 2 εκτυπωτες; Απλα με USB επανω στο Raspberry ή 2 Raspberry σε καθε εκτυπτωτη και μετα Repetier server mirror ;

Εδω ενα μικρο βιντεακι απο την συνδεση του Ender 

Eυχαριστω!

 

Επεξ/σία από gpelekanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος κάνω ανακατασκευή στον anet a8 με τάταρα φρειμ 32 μπιτ πλακέτα. Περιμένω την skr pro 1.2 και TMC 5160 ντραιβερς 

Έχει ρυθμίσεις έτοιμες για το simplify 3d sto fb τσέκαρε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν η powge η aliexpress και ο κορονοιος συνωμοτουν εναντιων σου να μην παρεις ποτε τα ρουλεμαν αλλα θες πραγματικα να φτιαξεις τον voron....

οταν ερθουν φτου και απο την αρχη ξεβιδωμα ολος.

1.jpg

Επεξ/σία από nikniknikniknik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...