Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

Καλησπέρα,

Έχω Ender 3 Pro. Τελευταία άλλαξα PLA και πήρα ένα matt της Prima Select

Μερικά ακόμη settings είναι αυτά:

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Cura 4.6.1

Standard Quality

Bed Temp 60

 

Μέχρι τώρα δοκίμασα (σε διάφορους συνδυασμούς) θερμοκρασία 210 και 220...και retraction 6mm - 25mm/s και 5mm - 25mm/s.

To αποτέλεσμα είναι πολύ κακό:

File_000.jpeg.3530a5febb0b43d5fae8db07a908e8f7.jpeg

Επειδή δεν έχω άπειρο χρόνο για calibration και tests, φαίνεται κάτι προφανές που θα πρέπει να αλλάξω;

Ευχαριστώ!

Δοκιμασε 200 βαθμους και 6,5mm retraction.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, kostasbm είπε

direct h Bowden εισαι???

πάρε ένα τζαμί και κόλα ένα built tak και τελος

ειναι μεγαλη επιφανεια 350x350. αλλα σωστη σκεψη. θα παρω το τζαμι απο την ανετα για τις δοκιμαστικες. thanks

ελπιζω να μην εχει θεμα ο inductive probe. θα δειξει

Επεξ/σία από nikniknikniknik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2020 στις 12:59 ΜΜ, gpelekanos είπε

Γεια σας και καλες γιορτες με υγεια!!!

Θα ηθελα να σας ρωτησω ενα εχει εμπειρια καποιος με Repetier σε Raspberry  και αν ναι πως μπορω να συνδεσω σε εναν σερβερ 2 εκτυπωτες; Απλα με USB επανω στο Raspberry ή 2 Raspberry σε καθε εκτυπτωτη και μετα Repetier server mirror ;

Εδω ενα μικρο βιντεακι απο την συνδεση του Ender 

Eυχαριστω!

 

Καλή χρονιά. Δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις δύο εκτυπωτές σε ένα raspberry, εκτός κι αν ανοίξεις δύο instances του repetier, αλλα αν θες να τους κάνεις δίκτυο και να είναι με ξεχωριστούς αισθητήρες θερμοκρασίας και υγρασίας ο κάθε ένας (αλλιώς γιατί να βάλεις raspberry, λέω εγώ τώρα) και για να μπορείς να αποθηκεύεις και τις εκτυπώσεις και τα στατιστικά τους γιατί δε βάζεις octoprint, να γίνει πιο εύκολα η δουλειά σου;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mxa055 είπε

Καταρχήν για PLA εκτυπώνεις ψηλά νομίζω αλλά δεν νομίζω να έκανε τόσο stringing αυτό μόνο του. Δοκίμασε ένα temperature tower πάντως.

Εμένα κάτι αντίστοιχο έκανε γιατί δεν κουνιόταν ελεύθερα το filament. Άλλαξα PTFE tube, couplers και nozzle (μια και έξω) και εξαφανίστηκε το πρόβλημα. 

Μετά τσέκαρε και τον extruder να δεις αν κάνει το retraction σωστά.

Όπως θα δεις στη φωτό παρακάτω, έπεσα στους 200, αλλά δεν διόρθωσε το πρόβλημα.

Αν αλλάξω tube, couplers και nozzle θα πρέπει να πάρω κάτι "καλύτερο" από τα δικά του, ή απλά να αντικαταστήσω τα παλιά με καινούργια;

Πώς μπορώ να τσεκάρω αν κάνει σωστά το retraction..; Φαίνεται κάτι με το μάτι;

 

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

direct h Bowden εισαι???

Πέρα από το glass bed, δεν έχω πειράξει κάτι στον Ender 3 Pro, οπότε με ένα γρήγορο googlάρισμα θεωρώ πως είμαι bowden.

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Δοκιμασε 200 βαθμους και 6,5mm retraction.

200 βαθμοί, 6,5mm - 25 mm/s... τα ίδια σκ@τ@... 😕

File_000.jpeg.7d5e934814673fe3a00dbd1947635c99.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν το special pla της Prima μοιαζει. marble ή clay. περιεργο

θα μπορουσες να κανεις ενα calibration check τον extruder, γιατι οπως ειπαν και παραπανω παντου βγαζει υλικο. οχι μονο στο retraction. 

και μετα να δεις ολη την διαδρομη μεσα στον ptfe tube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nick_gr2 είπε

Όπως θα δεις στη φωτό παρακάτω, έπεσα στους 200, αλλά δεν διόρθωσε το πρόβλημα.

Αν αλλάξω tube, couplers και nozzle θα πρέπει να πάρω κάτι "καλύτερο" από τα δικά του, ή απλά να αντικαταστήσω τα παλιά με καινούργια;

Πώς μπορώ να τσεκάρω αν κάνει σωστά το retraction..; Φαίνεται κάτι με το μάτι;

 

Πέρα από το glass bed, δεν έχω πειράξει κάτι στον Ender 3 Pro, οπότε με ένα γρήγορο googlάρισμα θεωρώ πως είμαι bowden.

200 βαθμοί, 6,5mm - 25 mm/s... τα ίδια σκ@τ@... 😕

File_000.jpeg.7d5e934814673fe3a00dbd1947635c99.jpeg

retraction speed πρεπει να πας πανω απο 40mm/sec και distance apo 5mm kai πανω.....αλλα επειδη καμμια φορα πρεπει να τα δοκιμαζεις ολα....βγαλε εκτος το retraction να δεις τι κανει με τα tower

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostasbm είπε

retraction speed πρεπει να πας πανω απο 40mm/sec και distance apo 5mm kai πανω.....αλλα επειδη καμμια φορα πρεπει να τα δοκιμαζεις ολα....βγαλε εκτος το retraction να δεις τι κανει με τα tower

40mm/s ειναι πολλα.Καποιο θεμα παιζει γιατι με τις τιμες που εχει στο retraction,εγω στον ender 3 v2 εχω μηδενικο stringing.Και pla της prima δουλευω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nick_gr2 είπε

Όπως θα δεις στη φωτό παρακάτω, έπεσα στους 200, αλλά δεν διόρθωσε το πρόβλημα.

Αν αλλάξω tube, couplers και nozzle θα πρέπει να πάρω κάτι "καλύτερο" από τα δικά του, ή απλά να αντικαταστήσω τα παλιά με καινούργια;

Πώς μπορώ να τσεκάρω αν κάνει σωστά το retraction..; Φαίνεται κάτι με το μάτι;

Δοκίμασε καινούρια αν έχεις. Οποιοδήποτε 4-2 bowden tube κάνει, αν θες να βάλεις 4-1.9 (πχ capricorn) βάλε αλλά δεν κάνει διαφορά εκτός από flexibles. Τα couplers δες γιατί αν έχουν έστω και παραμικρό τζόγο τότε είναι κλασσικό το αποτέλεσμα που έχεις (όταν εκτυπώνεις θα δεις να κινείται μπρος πίσω ελάχιστα σε κάθε retraction). Το nozzle βάλε καινούριο, είναι φτηνά anyway, σιγουρέψου ότι είναι καλής ποιότητας, εγώ άλλαξα 4 no name μέχρι να βρω ένα καλό (trianglelabs, mellow και prima είναι γνωστά). Επίσης σιγουρέψου ότι το έχεις σφίξει στους 220 και όχι κρύο

Για να δεις αν κάνει σωστά ο extruder σου retract βγάλε το bowden tube και πέρνα το filament. Κράτα το με το χέρι σου με σχετική αντίσταση και δώσε την εντολή 

M302 P1      ; disable cold extrusion checking
G91          ; put extruder in relative mode
G1 E6 F40    ; retract 6mm with 40mm/s

Τρέξε την τελευταία 5-10 φορές και δες αν καταφέρνει να τραβήξει πίσω το filament παρά το ότι το κρατάς κόντρα. Μετά κάνε restart για να επανέλθει στα κανονικά του.

Πάντως επειδή εγώ έφαγα 3-4 μέρες με ρυθμίσεις και tests και είχα αποτελέσματα σαν τα δικά σου, είμαι σχετικά σίγουρος ότι δεν είναι θέμα ρυθμίσεων το πρόβλημα σου αλλά μηχανικό.

Επεξ/σία από mxa055
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

40mm/s ειναι πολλα.Καποιο θεμα παιζει γιατι με τις τιμες που εχει στο retraction,εγω στον ender 3 v2 εχω μηδενικο stringing.Και pla της prima δουλευω και εγω.

εγω δεν τον εχω ,αλλα bowden ετσι δουλευα,αφου τον εχεις μπορεις να του δωσεις καλυτερη κατευθυνση και αν εχεις και τον ιδιο slicer ακομα καλυτερα(μπορεις να του δωσεις και το cura profile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kostasbm είπε

εγω δεν τον εχω ,αλλα bowden ετσι δουλευα,αφου τον εχεις μπορεις να του δωσεις καλυτερη κατευθυνση και αν εχεις και τον ιδιο slicer ακομα καλυτερα(μπορεις να του δωσεις και το cura profile

Με cura ακομα και το stock profile τυπωνει αρκετα τιμια χωρις stringing.Οποτε δε χρειαζεται καν να βρει καποιο συγκεκριμενο profile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Σε αντίθεση με τα "retraction towers" που έστειλα σε προηγούμενο post, το "temp tower", με τις ίδιες ρυθμίσεις retraction (6,5mm - 25mm/s), είναι πολύ πιο αξιοπρεπές...

File_000.jpeg.f3eddd2b693256ba19d98c852c17edba.jpeg

 

 

Επεξ/σία από nick_gr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2021 στις 8:11 ΠΜ, nikniknikniknik είπε

spring plate δν βρηκα καποιο να μου αρεσει, και δν προλαβα της fermio. kenovo δν πηρα ακομα γιατι βαρεθηκα να πληρωνω χαχα

ας ερθουν ολα, ας κουνηθει και θα εκτυπωσω με μπλε ταινια στο plate εναν κυβο pla. και μετα παιρνω οτι εμεινε. 

χθες ετοιμασα και το klipper. τιμιο, φαινεται να δουλευουν ολα οπως πρεπει.

Αυτό με το βαρέθηκα να πληρώνω, μεγάλη αλήθεια... ιδίως αφού μαζί με τα voron παρήγγειλα και διάφορα εργαλεία.

Για plate θα πάρω της Energetic https://www.aliexpress.com/item/1005001304649991.html?spm=a2g0o.cart.0.0.5e5e3c00E9jCW7&mp=1. Τα ακρίβυνε τώρα τελευταία αλλά παραμένουν πιο φθηνά από whambam κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2020 στις 12:26 ΜΜ, george122 είπε

Καλημερα, τελικα παρηγγειλα τον anet a8 plus. Oι λογοι ηταν οτι ειχε μεγαλυτερο bed απο τον ender 3 και οτι ηταν φτηνος. Ελπιζω να μην το μετανιωσω... 

 

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Προσπάθησα κι εγώ να πάρω τον Anet A8 Plus από tomtop αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι δεν στέλνει Ελλάδα! 'This item can't be shipped to Greece'.

Διάλεξα τη γερμανική αποθήκη('Ships from Germany Warehouse (1 Item)')...

Τι στο καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panosssss είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Προσπάθησα κι εγώ να πάρω τον Anet A8 Plus από tomtop αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι δεν στέλνει Ελλάδα! 'This item can't be shipped to Greece'.

Διάλεξα τη γερμανική αποθήκη('Ships from Germany Warehouse (1 Item)')...

Τι στο καλό;

Καλη χρονιά,  δεν ξερω τι να πω... εμένα από Γερμανία ήρθε σε 10 ή 11 μέρες νομιζω. Βέβαια θα σου πρότεινα να κοιτάξεις αλλο  εκτυπωτή εγω σε σχεδόν ένα μήνα που το  έχω δεν εχω καταφέρει να κάνω μια σωστή εκτύπωση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...