Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικά πάντως να ξέρεις ότι όταν παίρνεις prusa το παίρνεις γιατί είναι όλα έτυμα και εσύ αν χρειαστεί να αλλάξεις τίποτα θα είναι πολύ λίγο δλδ από 3,2 το retraction μαχ 3,5 ο prusa slicer έχει έτυμα profile για genetic plz  αν δεν σου δουλεύει τότε είναι υγρασία η κάτι πάει στραβά εσύ αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μιλήσεις με τη prusa στο live chat γιατί γιαυτό πείρες prusa για το support όχι για να κάθεσαι να παιδεύεσαι να βρεις μόνος σου τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και προ ημερών σας είχα κουράσει με το πρόβλημα που είχα με κενά σε layers στις εκτυπώσεις μου τελικά να πω ότι το πρόβλημα λυθηκε και κάνω πάρτυ μόνος μου (παθέτικ)... 138086544_227665132309122_1941241518299938542_n.jpg.51b05da7d9429907b01acbc986cb0e8f.jpg

Αριστερά το αρχικό με το πρόβλημα και δεξία η σωστή εκτύπωση.

Για να βοηθήσω και άλλους που μπορεί να έχουν το ίδιο πρόβλημα αφού δοκίμασα τα πάντα, από λύσιμο όλου του πριντερ, από αλλαγή ιμάντων, από άνοιγμα νέου filament, από δοκιμή σε διάφορους slicer με διαφορες ρυθμίσεις κλπ κλπ, τελικά το πρόβλημα ήταν στο firmware το οποίο από ότι φαίνεται η προηγούμενη version που είχα κατεβάσει εμένα μου δημιουργούσε πρόβλημα.

Δεν θυμαμαι πιο μέλος από εδω μου πρότεινε να το κοιτάξω αλλά τον ευχαριστώ όπως και όλους όσους μου δίνανε πιθανές λύσεις.

Τέλος μιας και βλέπω ότι έχει γίνει πολύς λόγος για τα filament, να πώ ότι επέλεξα στη φωτογραφία να βάλω τον κύβο (μιλάω για τον σωστά τυπωμένο) για τον οποίο χρησιμοποίησα Athena PLA της Neema3d το οποίο το έχω ανοιχτό κάτι παραπάνω από ένα χρόνο χωρίς κάποια προσοχή κατά της υγρασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις πρώτες εβδομάδες συμβίωσης με τον Ender 3 v2 και αρκετό διάβασμα έγιναν τα εξής:

- Marlin 2.0.7.2 Custom firmware
- Custom nozzle Housing

- Led nozzle light

- Αλλαγή ανεμιστήρων nozzle+motherboard

- Cura settings με πείραγμα σε jerk-acceleration και διάφορα ακόμα.

Πάαααρα πολύ ευχαριστημένος με τον εκτυπωτή,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2021 στις 8:54 ΜΜ, D1mm1s είπε

Μιας και προ ημερών σας είχα κουράσει με το πρόβλημα που είχα με κενά σε layers στις εκτυπώσεις μου τελικά να πω ότι το πρόβλημα λυθηκε και κάνω πάρτυ μόνος μου (παθέτικ)... 138086544_227665132309122_1941241518299938542_n.jpg.51b05da7d9429907b01acbc986cb0e8f.jpg

Αριστερά το αρχικό με το πρόβλημα και δεξία η σωστή εκτύπωση.

Για να βοηθήσω και άλλους που μπορεί να έχουν το ίδιο πρόβλημα αφού δοκίμασα τα πάντα, από λύσιμο όλου του πριντερ, από αλλαγή ιμάντων, από άνοιγμα νέου filament, από δοκιμή σε διάφορους slicer με διαφορες ρυθμίσεις κλπ κλπ, τελικά το πρόβλημα ήταν στο firmware το οποίο από ότι φαίνεται η προηγούμενη version που είχα κατεβάσει εμένα μου δημιουργούσε πρόβλημα.

Δεν θυμαμαι πιο μέλος από εδω μου πρότεινε να το κοιτάξω αλλά τον ευχαριστώ όπως και όλους όσους μου δίνανε πιθανές λύσεις.

Τέλος μιας και βλέπω ότι έχει γίνει πολύς λόγος για τα filament, να πώ ότι επέλεξα στη φωτογραφία να βάλω τον κύβο (μιλάω για τον σωστά τυπωμένο) για τον οποίο χρησιμοποίησα Athena PLA της Neema3d το οποίο το έχω ανοιχτό κάτι παραπάνω από ένα χρόνο χωρίς κάποια προσοχή κατά της υγρασίας.

σιγουραα καλύτερα από τον πρώτο, καποοιες μικρορυθμισεις και θα είσαι μια χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kostasbm είπε

σιγουραα καλύτερα από τον πρώτο, καποοιες μικρορυθμισεις και θα είσαι μια χαρά 

Ναι εχω ξεκινησει τις δοκιμές τωρα..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και από μένα . Κάτοχος ενός Tevo Tarantula εδώ και 2 χρόνια περίπου είμαι στο σταυροδρόμι ή να τον αντικαταστήσω ή να τον βελτιώσω ριζικά.

Οι εκτυπώσεις ήταν πάντα λίγο θέμα τύχης αλλά υπήρξε σημαντική βελτίωση αφότου τοποθέτησα 2x 2020 στον y και γλύτωσα από το συνεχόμενο levelling. Μετά από ατύχημα έσπασαν τα ακρυλικά που στηρίζουν τον x αλλά κατάφερα και ξαναεκτύπωσα ανταλλακτικά. Από τότε η αξιοπιστία των εκτυπώσεων έχει πέσει πολύ και μέσα σε όλα αυτά ,πια έχει αρχίσει να μη κολλάει τίποτα στο κρεββάτι ότι levelling και να κάνω(σκέφτηκα μην ήταν το νήμα λόγο παλαιότητας αλλά έγιναν δοκιμές και με φρεσκοανοιγμένο).

Και εδώ έρχεται το δίλημμα αλλαγής ή ανακατασκευής.

Για αλλαγή σκεφτόμουν τον Ender 3 V2 (μεγαλύτερο χώρο εκτύπωσης , λιγότερος θόρυβος , καλύτερη αξιοπιστία out of the box) άλλες προτάσεις φυσικά ευπρόσδεκτες και για λίγο μεγαλύτερης τιμής.

Για ανακατασκευή σίγουρα θα έπαιρνα τα αλουμινενια bracket για να δέσει το πλαίσιο ,αλλαγή hot end, καινούργιο κρεβάτι αν δε μπορεί να σωθεί το υπάρχον και ίσως μητρική με αθόρυβα drivers. Το κόστος με μερικές γρήγορες αναζητήσεις βγαίνει αρκετά κοντά στο κόστος ενός καινούργιου εξου και η σκέψη για αλλαγή.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και περιμένω τις προτάσεις της κοινότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν  δεν θες να χαλάσεις και χρήματα τότε ο ender  3 v2 στα 300 είναι τέλειος τώρα αν θες κάτι να το πάρεις και να μην ασχολείσαι μαζί του άπλα να τυπώνεις αλλά θα πας σε πιο πολλά χρήματα και λίγο μικρότερη επιφάνεια  τότε prusa mini περίπου στα 400 διάλεξε το δηλητήριο σου 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός πώς σας φαίνεται  στα €149,21 από Τσεχία; ('Delivered before 02/06 or full refund')

Upgraded Anet A8 Plus High-precision DIY A8 Plus 3D Printer Self-assembly Aluminum Alloy Frame

Σε σχέση με τον Ender 3 V3 τι λιγότερο έχει;

(υποθέτω το βασικό είναι ότι ο Ender είναι σχεδόν συναρμολογημένος)

 

 

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tiger13 είπε

Γεια σας και από μένα . Κάτοχος ενός Tevo Tarantula εδώ και 2 χρόνια περίπου είμαι στο σταυροδρόμι ή να τον αντικαταστήσω ή να τον βελτιώσω ριζικά.

Οι εκτυπώσεις ήταν πάντα λίγο θέμα τύχης αλλά υπήρξε σημαντική βελτίωση αφότου τοποθέτησα 2x 2020 στον y και γλύτωσα από το συνεχόμενο levelling. Μετά από ατύχημα έσπασαν τα ακρυλικά που στηρίζουν τον x αλλά κατάφερα και ξαναεκτύπωσα ανταλλακτικά. Από τότε η αξιοπιστία των εκτυπώσεων έχει πέσει πολύ και μέσα σε όλα αυτά ,πια έχει αρχίσει να μη κολλάει τίποτα στο κρεββάτι ότι levelling και να κάνω(σκέφτηκα μην ήταν το νήμα λόγο παλαιότητας αλλά έγιναν δοκιμές και με φρεσκοανοιγμένο).

Και εδώ έρχεται το δίλημμα αλλαγής ή ανακατασκευής.

Για αλλαγή σκεφτόμουν τον Ender 3 V2 (μεγαλύτερο χώρο εκτύπωσης , λιγότερος θόρυβος , καλύτερη αξιοπιστία out of the box) άλλες προτάσεις φυσικά ευπρόσδεκτες και για λίγο μεγαλύτερης τιμής.

Για ανακατασκευή σίγουρα θα έπαιρνα τα αλουμινενια bracket για να δέσει το πλαίσιο ,αλλαγή hot end, καινούργιο κρεβάτι αν δε μπορεί να σωθεί το υπάρχον και ίσως μητρική με αθόρυβα drivers. Το κόστος με μερικές γρήγορες αναζητήσεις βγαίνει αρκετά κοντά στο κόστος ενός καινούργιου εξου και η σκέψη για αλλαγή.

Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο και περιμένω τις προτάσεις της κοινότητας.

Εκανα την ιδια μεταβαση εγω.Απο tarantula σε Ender 3 V2.

Σε αποψη ταχυτητας δεν ειναι τρομερη η διαφορα,λιγο πιο γρηγορος ο ender.

Σε ποιοτητα,παλι καλυτερος αλλα παλι οχι με καμια τρελη διαφορα.

Απο θορυβο ομως μερα-νυχτα.Θελουν απαραιτητα αλλαγη οι ανεμιστηρες στον ender και μετα γινεται αρκετα αθορυβος,τον εχεις ανετα διπλα σου οσο εκτυπωνει.

Απλα επειδη ερχεται μισο συναρμολογημενος ,αλλα κινεζοσυναρμολογημενος,θελουν ολα ελεγχο αν ειναι ισια και σφιξιμο.

Απο βελτιωσεις εναν extruder θελει γιατι ο μαμα ειναι χαλια και εφτιαξα και μια βαση για ανεμιστηρα hotend και εναν 5015 για το nozzle.Κατα τα αλλα δε χρειαζεται κατι αλλο για να εκτυπωνει αξιοπρεπως.

Τη μεταβαση την εκανα γιατι ειχα ενα θεμα και εγω με τον tarantula και δε μπορουσα να βρω λυση οποτε τον εδωσα.

Αν δεν ειχε το θεμα,δε θα τον εδινα καθως με καλυπτε.Εφοσον εχεις και εσυ καποιο θεμα με τον tarantula ,κανε τη μεταβαση αλλιως δε θα ελεγα πως αξιζει καθως δεν ειναι ξεκαθαρα αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα! Παιδια μια βοηθεια σας παρακαλω γιατι εχθες εφαγα απιστευτες ωρες για να κανω τελικα μια τρυπα στο νερο! Προσπαθω να βρω τον σωστο τροπο να εκτυπωσω με PETG αλλα δεν τα καταφερνω με τιποτα ομως! Καταφερα να φτασω σε ενα πολυ καλυτερο επιπεδο απο το αρχικο αλλα σιγουρα δεν την λες εκτυπωση αυτη! Το νημα ειναι της Spectrum ειναι το Arctic White στο 1.75.

Ο εκτυπωτης ειναι ο Ender 3 και για s/w παιζω με το Cura 4.8. Παλεψα με διαφορα profile και κατεληξα σε ενα απο τον technivorous απο το YT το οποιο μου εδωσε καλυτερα αποτελεσματα αλλα οχι τα επιθυμητα και δεν εννοω να βγαλω κατι απιστευτο απλα η εκτυπωση ειναι πολυ πολυ χαλια!!! Κατεληξα σε πολυ υψηλη θερμοκρασια Extruder στους 255C και θερμοκρασια Bed στους 110C.

Οσο αναφορά το Leveling το εκανα με επαγγελματικη καρτα αντι για φυλο χαρτιου Α4, οπως διαβασα στο διαδικτυο για να εχω μεγαλυτερη αποσταση. Το bed που εχω ειναι το μαμα, σημερα αυριο θα παω σε ενα τζαμα να κοψω ενα 4αρι τζαμακι γιατι επισης διαβασα οτι ισως ειναι καλυτερο!

Περαν του τι θα μου πειτε θελω επισης να μου πειτε :

- Χρειαζομαι ισως 0.8 κεφαλη?

- Φταιει ισως το νημα? Ξερετε καποιο brand που με συγκεκριμενο profile εκτυπωνεται οπως πρεπει?

- Θα δω διαφορα με το glass bed?

Γενικα το χρειαζομαι το συγκεκριμενο υλίκο να μπορω να κανω σοβαρες εκτυπωσεις γιατι προοριζεται για εκτυπωσεις διαφορων μοντελων για χρηση σε ενυδρειο.

και να σας πω την αληθεια φοβαμαι να παω σε ABS που επισης κανει για την συγκεκριμενη χρηση μηπως δωσω τσαμπα

τα φραγκα παλι! Οποιαδηποτε βοηθεια πολυτιμη! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι προβληματα εμφανιζει δε μας λες ομως.

Οι θερμοκρασιες που εβαλες ειναι υπερβολικα ψηλες.

Εγω με διαφορα νηματα 225-240 παιζω στο nozzle και 60-70 στο bed.

Οσο αφορα το leveling απο την εμπειρια μου με 2 νηματα και 2 εκτυπωτες ,οπως το ειχα στο Pla το ιδιο εχω και στο petg.

Αν με Pla σου εκτυπωνει καλα,τοτε με petg με λιγο ανεβασμενες θερμοκρασιες και λιγο χαμηλοτερη ταχυτητα θα επρεπε να σου τυπωνει μια χαρα.

Δεν εχω δουλεψει το νημα που αναφερεις,αλλα αρκετα πιθανο να φταιει και αυτο.

Και ναι το glass bed βοηθαει αρκετα αφου και ειναι ισιο αλλα και βαζοντας λακ μαλλιων πανω ,κολλαει πολυ καλα.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dantε είπε

Τι προβληματα εμφανιζει δε μας λες ομως.

Οι θερμοκρασιες που εβαλες ειναι υπερβολικα ψηλες.

Εγω με διαφορα νηματα 225-240 παιζω στο nozzle και 60-70 στο bed.

Οσο αφορα το leveling απο την εμπειρια μου με 2 νηματα και 2 εκτυπωτες ,οπως το ειχα στο Pla το ιδιο εχω και στο petg.

Αν με Pla σου εκτυπωνει καλα,τοτε με petg με λιγο ανεβασμενες θερμοκρασιες και λιγο χαμηλοτερη ταχυτητα θα επρεπε να σου τυπωνει μια χαρα.

Δεν εχω δουλεψει το νημα που αναφερεις,αλλα αρκετα πιθανο να φταιει και αυτο.

Και ναι το glass bed βοηθαει αρκετα αφου και ειναι ισιο αλλα και βαζοντας λακ μαλλιων πανω ,κολλαει πολυ καλα.

Επαιξα πολυ με τις θερμοκρασιες ξεκινησα απο 200 και ανεβηκα μεχρι εκει που αναφερω. Το προβλημα ειναι οτι το μοντελο που βγαινει ειναι αραχνουφαντο, δηλαδη δεν ειναι solid, οχι ακριβως αραχνουφαντο αλλα κατι ενδιαμεσο, το λυγιζεις με το χερι για να τα καταλαβεις, εχει πολλα κενα αναμεσα στα layers... Και μπορω να τυπωσω μονο με raft οχι απευθειας, αν τυπωσω απευθειας το μονο που τυπωνει ειναι strings τα οποια μπερδευονται επανω στην κεφαλη καθως πηγαινοερχεται...

Με PLA που δοκιμασα με το Demo που ειχε μεσα ο εκτυπωτης τυπωσε θαυμασια!!! Δεν εχω αλλο νημα, αυτο ειναι το πρωτο νημα που πηρα για να κανω την δουλεια που θελω.

Λακ βαζω πριν ξεκινησω Preheat στο bed?

Μόλις τώρα, manthis είπε

Επαιξα πολυ με τις θερμοκρασιες ξεκινησα απο 200 και ανεβηκα μεχρι εκει που αναφερω. Το προβλημα ειναι οτι το μοντελο που βγαινει ειναι αραχνουφαντο, δηλαδη δεν ειναι solid, οχι ακριβως αραχνουφαντο αλλα κατι ενδιαμεσο, το λυγιζεις με το χερι για να τα καταλαβεις, εχει πολλα κενα αναμεσα στα layers... Και μπορω να τυπωσω μονο με raft οχι απευθειας, αν τυπωσω απευθειας το μονο που τυπωνει ειναι strings τα οποια μπερδευονται επανω στην κεφαλη καθως πηγαινοερχεται...

Με PLA που δοκιμασα με το Demo που ειχε μεσα ο εκτυπωτης τυπωσε θαυμασια!!! Δεν εχω αλλο νημα, αυτο ειναι το πρωτο νημα που πηρα για να κανω την δουλεια που θελω.

Λακ βαζω πριν ξεκινησω Preheat στο bed?

Επισης να αναφερω οτι με θερμοκρασια στο Bed μεχρι τους 70-80 δεν κολλαει το νημα καθολου στο μαμα bed...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε και ενα αλλο νημα ,κατα προτιμηση PLA που ειναι πιο ευκολο για να σεταρεις για αρχη τον εκτυπωτη και να τον μαθεις.

Λακ βαζεις στο γυαλι και αφου το εχεις ζεστανει.

Το νημα δε κολλαει αφου αμα δεν εκανες με Α4 το level θα ειναι μεγαλη η αποσταση.

Και βαλε και μια φωτο αν εινα ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα εκανα leveling με χαρτι Α4, αφου ειδα οτι δεν... εψαξα εψαξα και διαβασα πολλες αναφορες οτι το PETG πρεπει να "πεφτει" στο bed και οχι να απλωνει απο το nozzle, δεν ισχυει κατι τετοιο? Θελει την ιδια αποσταση απο το Bed όπως και το PLA? Οπως προ ανεφερα με το PLA πραγματικα πηρα μια φοβερα λεπτομερης εκτυπωση και το δεσιμο του εκτυπωτη το εκανα αφου ειδα youtube, διαβασα και γενικα χρησιμοποιησα εργαλεια για να ειναι ολα σωστα δεμενα, αλφαδιασμενα, σφιγμενα κοκ...

Θα παρω και ενα PLA νημα, εχει να μου πεις καποιο Brand το οποιο ειναι καλο? Μπορω να παρω ευκολα Real, εννοω οτι εχω κοντα μου γιατι υπαρχει θεμα και με τα κουριερ...

Φωτο το απογευμα που θα ειμαι σπιτι για να παρετε μια ιδεα...

Γενικα δλδ το PETG δουλευετε στον συγκεκριμενο εκτυπωτη, δεν ειναι θεμα εκτυπωτη?

Εχω μια μεγαλη υπονοια οτι φταιει το νημα γιατι απο εκει που το πηρα δεν νομιζω οτι εχει πολυ δουλεια ο

μαγαζατορας, και μαλλον το εχει πολυ καιρο αν αυτο παιζει ρολο...

Σε ευχαριστω Dantε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις κανει καποιο λαθος στη συναρμολογηση,τοτε δε φταιει ο εκτυπωτης.

Κανονικα ακομα και με τις στοκ ρυθμισεις του cura και τις καταλληλες θερμοκρασιες,θα επρεπε να τυπωνει μια χαρα.

Προσωπικα χρησιμοποιω τα prima.

Απλα προσοχη με τα PETG γιατι και εγω ανακαλυψα προσφατα πως με την υγρασια την ακουει ευκολα και δημιουργει προβληματα.

Οποτε εαν ειναι πολυκαιρισμενο αλλα και μετριας ποιοτητας τοτε αρκετα πιθανο να ειναι αυτο το προβλημα.

Σε καθε περιπτωση χρησιμοποιοντας μονο ενα filament δε μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα καθως αν φταιει αυτο οτι και να κανεις στον εκτυπωτη,αξιολογο αποτελεσμα δε θα παρεις.

Για αυτο ξεκινας με PLA που ειναι πιο ευκολο στην εκτυπωση και δε χαλαει ευκολα,πρεπει να μεινει μηνες -χρονια εκτεθειμενο και να γινει ψαθυρο για να πεις οτι χαλασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...