Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, kakofonixx είπε

Έπειτα από αρκετό fine tuning και βελτιώσεις στα settings ξεκίνησα να τυπώνω το εξής

https://www.eclipson-airplanes.com/egw-80

Η βασική δυσκολία είναι στο ότι τυπώνεται με ένα μόνο wall και φυσικά χωρίς infill

Έχω ήδη τυπώσει την άτρακτο, υπολείπονται τα φτερά, η καλύπτρα και μερικά ακόμα στοιχεία

IMG_20210210_194001.jpg

έχω εκτυπώσει την πτέρυγα της eclipson και ψάχνω χρόνο να την ενώσω για δοκιμή. θα γίνει ένα πολύ ωραίο καμικαζε uav :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόνο για λόγους ιστορικότητας να πω ότι το layer shifting διορθώθηκε αλλάζοντας την 4.2.2 πλακέτα με την 4.2.7.

Πέρασα το Firmware της Creality και δε μου δημιουργεί πια το πρόβλημα. Θα ενημερώσω σε περίπτωση που κάτι αλλάξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολα τα μελη

Θέλω να σας κανω καποιες ερωτήσεις για ενα μηχανημα προυσα που μου εχει μείνει προικα στην δουλεια. 

Ειμαι κατοχος ενός prusa i3 MK3 και θέλω λίγο τα φωτα σας απο την αποψη τι δυνατοτητες εχει το μηχανημα ποσο κοστίζει και τα σχετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 ώρες πριν, batusai είπε

Καλημερα σε ολα τα μελη

Θέλω να σας κανω καποιες ερωτήσεις για ενα μηχανημα προυσα που μου εχει μείνει προικα στην δουλεια. 

Ειμαι κατοχος ενός prusa i3 MK3 και θέλω λίγο τα φωτα σας απο την αποψη τι δυνατοτητες εχει το μηχανημα ποσο κοστίζει και τα σχετικα.

είναι ένα πολύ ικανό μηχάνημα με καλή υποστήριξη σε software από την prusa και από 3rd parties. βέβαια εξαρτάται και από το τι μεταχείριση είχε στην εταιρεία ...

Επεξ/σία από ghostrider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, batusai είπε

Καλημερα σε ολα τα μελη

Θέλω να σας κανω καποιες ερωτήσεις για ενα μηχανημα προυσα που μου εχει μείνει προικα στην δουλεια. 

Ειμαι κατοχος ενός prusa i3 MK3 και θέλω λίγο τα φωτα σας απο την αποψη τι δυνατοτητες εχει το μηχανημα ποσο κοστίζει και τα σχετικα.

θεσ να το πουλήσεις η να το δουλέψεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει αγοράσει κανένας απο το official site της creality? Κάνουν και αποστολή απο EU απ'οτι βλέπω.

Επεξ/σία από georgebit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/2/2021 στις 9:18 ΜΜ, kakofonixx είπε

Έπειτα από αρκετό fine tuning και βελτιώσεις στα settings ξεκίνησα να τυπώνω το εξής

https://www.eclipson-airplanes.com/egw-80

Η βασική δυσκολία είναι στο ότι τυπώνεται με ένα μόνο wall και φυσικά χωρίς infill

Έχω ήδη τυπώσει την άτρακτο, υπολείπονται τα φτερά, η καλύπτρα και μερικά ακόμα στοιχεία

IMG_20210210_194001.jpg

finished project!

Σειρά τώρα έχουν κάποια τριψίματα για βελτίωση των αρμών, εγκατάσταση των ηλεκτρονικών και φυσικά πτήση!!

IMG_20210216_170504.jpg

IMG_20210216_170429.jpg

Επεξ/σία από kakofonixx
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, georgebit είπε

Έχει αγοράσει κανένας απο το official site της creality? Κάνουν και αποστολή απο EU απ'οτι βλέπω.

Δεν είναι official της Creality, η creality δεν έχει store. Πέρα από το παραπλανητικό μάρκετινγκ μια χαρά μαγαζί είναι.

21 ώρες πριν, kakofonixx είπε

finished project!

Σειρά τώρα έχουν κάποια τριψίματα για βελτίωση των αρμών, εγκατάσταση των ηλεκτρονικών και φυσικά πτήση!!

Κουκλί φίλε, μπράβο. Είχα δει ένα filament που αφρίζει και έτσι είναι super ελαφρύ, νομίζω θα τα έσπαγε για τέτοια εφαρμογή. πχ https://colorfabb.com/lw-pla-black

Επεξ/σία από mxa055
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, georgebit είπε

Έχει αγοράσει κανένας απο το official site της creality? Κάνουν και αποστολή απο EU απ'οτι βλέπω.

Νομίζω πως είναι official site της Creality και έχει αποθήκη στην Ευρώπη. Εμένα μου είχε έρθει από Γερμανία με DHL αλλά έκανε κοντά 2 εβδομάδες.

Είχα επικοινωνήσει και μαζί τους.

 

Μήπως το μπερδεύεις με αυτό που δεν είναι το official. 

Επεξ/σία από zannisvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mxa055 είπε

Κουκλί φίλε, μπράβο. Είχα δει ένα filament που αφρίζει και έτσι είναι super ελαφρύ, νομίζω θα τα έσπαγε για τέτοια εφαρμογή. πχ https://colorfabb.com/lw-pla-black

Ναι το γνωρίζω, το προτείνει και η ίδια η εταιρία για τα αεροπλάνα της, η ίδια εκτύπωση θα έβγαινε περίπου 50% πιο ελαφριά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ωραίο! Πόσες ώρες εκτύπωσης σου πήρε περίπου; (έχω μια τηλεκατευθηνση στο ράφι και λέω να το δοκιμασω ) 

Στις 16/2/2021 στις 5:27 ΜΜ, kakofonixx είπε

finished project!

Σειρά τώρα έχουν κάποια τριψίματα για βελτίωση των αρμών, εγκατάσταση των ηλεκτρονικών και φυσικά πτήση!!

 

 

 

Επεξ/σία από vasilis123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, vasilis123 είπε

Πολύ ωραίο! Πόσες ώρες εκτύπωσης σου πήρε περίπου; (έχω μια τηλεκατευθηνση στο ράφι και λέω να το δοκιμασω ) 

 

Δεν κράτησα χρόνους πέρα από το κεντρικό μεγάλο κομμάτι που τύπωσα πρώτο και έκανε κοντά στις 9,5 ώρες, που ήταν και η μεγαλύτερη εκτύπωση

Εκτιμώ μου πήρε συνολικά γύρω στις 30 ώρες με τις ρυθμίσεις και τις ταχύτητες που προτείνει ο σχεδιαστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2021 στις 12:38 ΜΜ, kostasbm είπε

θεσ να το πουλήσεις η να το δουλέψεις???

Να πω την αληθεια σκεφτομαι να το δωσω διοτι εμενα θα μου ειναι αχρηστο οπως και μια ιδιοκατασκευη που εχουμε κανει για να ειναι πιο σκοτεινο .

Στις 15/2/2021 στις 12:38 ΜΜ, ghostrider είπε

 

είναι ένα πολύ ικανό μηχάνημα με καλή υποστήριξη σε software από την prusa και από 3rd parties. βέβαια εξαρτάται και από το τι μεταχείριση είχε στην εταιρεία ...

Σχεδόν αχρησιμοποιητο ειναι εχει δουλεψει πολυ λιγο και εχουμε κανει και ιδιοκατασκευη για να ειναι πιο σκοτεινο οταν εκτπωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2021 στις 2:06 ΜΜ, batusai είπε

Να πω την αληθεια σκεφτομαι να το δωσω διοτι εμενα θα μου ειναι αχρηστο οπως και μια ιδιοκατασκευη που εχουμε κανει για να ειναι πιο σκοτεινο .

Σχεδόν αχρησιμοποιητο ειναι εχει δουλεψει πολυ λιγο και εχουμε κανει και ιδιοκατασκευη για να ειναι πιο σκοτεινο οταν εκτπωνει.

σκοτεινο γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...