Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος γιατί είμαι αρχάριος.

Έχω το Ender 3 pro και ενώ την πρώτη βδομάδα εκτύπωνα καλά μετά έχω πρόβλημα στο αποτέλεσμα. Αφού εκτυπώσει το αντικείμενο που του έδωσα δεν μπορώ να ξεκολλήσω την βάση εκτύπωσης από το κυρίως αντικείμενο.

Έκανα κάποιο λάθος χειρισμό ή είναι προβληματικό το μηχάνημα?

Πως μπορεί να διορθωθεί?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, chpetros είπε

Αν μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος γιατί είμαι αρχάριος.

Έχω το Ender 3 pro και ενώ την πρώτη βδομάδα εκτύπωνα καλά μετά έχω πρόβλημα στο αποτέλεσμα. Αφού εκτυπώσει το αντικείμενο που του έδωσα δεν μπορώ να ξεκολλήσω την βάση εκτύπωσης από το κυρίως αντικείμενο.

Έκανα κάποιο λάθος χειρισμό ή είναι προβληματικό το μηχάνημα?

Πως μπορεί να διορθωθεί?

 

μήπως δεν το αφήνεις να κρυώσει η επιφάνεια και προσπαθείς να το αφαιρέσεις αμέσως?
δοκίμασε επίσης να βάλεις λακ στην επιφάνεια... εμένα με έχει βοηθήσει τόσο στο να μην ξεκωλλάει κατα την εκτύπωση όσο και το αντίθετο στο τέλος αφού έχει ολοκληρωθεί η εκτύπωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chpetros είπε

Αν μπορέσει να με βοηθήσει κάποιος γιατί είμαι αρχάριος.

Έχω το Ender 3 pro και ενώ την πρώτη βδομάδα εκτύπωνα καλά μετά έχω πρόβλημα στο αποτέλεσμα. Αφού εκτυπώσει το αντικείμενο που του έδωσα δεν μπορώ να ξεκολλήσω την βάση εκτύπωσης από το κυρίως αντικείμενο.

Έκανα κάποιο λάθος χειρισμό ή είναι προβληματικό το μηχάνημα?

Πως μπορεί να διορθωθεί?

 

το bedlevel που εχεις κανει μαλλον ειναι πολυ χαμηλα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τύπωνες χωρίς πρόβλημα αλλά πως το εβγαζες το αντικείμενο από το κρεβάτι???

με ποιο τροπο προσπαθείς ??? τι επιφάνεια εκτύπωσης έχει και τι υλικό ήταν?? pla h peti ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polog40 είπε

Τι βάση έχεις; Τζάμι;

Όχι το αρχικό μαγνητικό

9 λεπτά πριν, kostasbm είπε

τύπωνες χωρίς πρόβλημα αλλά πως το εβγαζες το αντικείμενο από το κρεβάτι???

με ποιο τροπο προσπαθείς ??? τι επιφάνεια εκτύπωσης έχει και τι υλικό ήταν?? pla h peti ???

Μετά που κρύωνε το έβγαζα το μαγνητικό και το έβγαζα το αντικείμενο όπως το έχω δει στα βίντεο στο youtube.

Μετά μια εβδομάδα όμως η βάση είναι κολλημένη σφιχτά στο αντικείμενο και δεν ξεκολάει. pla χρησιμοποιώ

 

26 λεπτά πριν, rooy είπε

το bedlevel που εχεις κανει μαλλον ειναι πολυ χαμηλα! 

Δεν είναι πολύ χαμηλά γιατί στην αρχή δεν είχα πρόβλημα με το ίδιο ύψος. Το ανέβασα λίγο και δεν τύπωνε παρά ήταν στον αέρα το νήμα

1 ώρα πριν, polog40 είπε

Τι βάση έχεις; Τζάμι;

όχι δεν έχω τζάμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, chpetros είπε

Όχι το αρχικό μαγνητικό

Μετά που κρύωνε το έβγαζα το μαγνητικό και το έβγαζα το αντικείμενο όπως το έχω δει στα βίντεο στο youtube.

Μετά μια εβδομάδα όμως η βάση είναι κολλημένη σφιχτά στο αντικείμενο και δεν ξεκολάει. pla χρησιμοποιώ

 

Δεν είναι πολύ χαμηλά γιατί στην αρχή δεν είχα πρόβλημα με το ίδιο ύψος. Το ανέβασα λίγο και δεν τύπωνε παρά ήταν στον αέρα το νήμα

όχι δεν έχω τζάμι

ok θα ζεστανεις λιγο το κρεβατι μαζι με τη μαγνητικη επιφανεια γυρω στους 40-50 και ξαναδοκιμασε ..εγω ποτε δεν τα συμπαθησα...αν ομως τυπωνεις pla τακτικα δοκιμασε με ενα τζαμι 

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ok θα ζεστανεις λιγο το κρεβατι μαζι με τη μαγνητικη επιφανεια γυρω στους 40-50 και ξαναδοκιμασε ..εγω ποτε δεν τα συμπαθησα...αν ομως τυπωνεις pla τακτικα δοκιμασε με ενα τζαμι 

Ευχαριστώ φίλε ήδη έχω παραγγείλει το τζάμι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

20210222_210645-min.jpg.3aae84c23a473d6fb94e711abe183029.jpg

 

IT'S ALIVEEEE ^_^

το steel sheet με το pei εχει κολλησει καπου στην αθηνα. εχω βεβαια λιγο calibration ακομα να κανω, και το proof of life - serial request video ερχεταιιιι

Επεξ/σία από nikniknikniknik
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω... ωραίο μηχανάκι ο Voron... αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο hype... 

Εγώ προσωπικά αν ήταν να δώσω αυτά τα χρήματα θα έφτιαχνα εναν HevORT.... και με λιγότερα έναν V-king ....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον Ender-3 pro, ήθελα να κάνω μετατροπή σε  direct extruder drive.

Πρώτα άλλαξα το καλώδιο αφού πρώτα άλλαξα θέση τα δύο μεσαία pin

γιατί είδα πώς έτσι ήταν το καλώδιο που είχε.

Το βάζω, δοκιμάζω δεν δουλεύει το μοτέρ. Βάζω το δικό του καλώδιο και δεν δουλεύει πάλι.

Τι έγινε; τι χάλασε; το μοτέρ; η ή κάρτα;

Τα άλλα μοτέρ λειτουργούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτα βρίσκεις το ζευγάρι τα πιν 

αν βάλεις το πολυμετρο το σωστό πρέπει να έχει 0 αντίσταση όποτε αυτά πάνε μαζι αριστερα η δεξιά και τα αλλά δυο στις άλλες 2 θέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι νεος στο 3d printing και θελω καποιες συμβουλες απο τους πιο εμπειρους.

Αρχικα, προτασεις για οικονομικο PLA, μεχρι τωρα το καλυτερο που εχω βρει ειναι esun pla+ απο το 3dhub.gr με λιγοτερο απο 19 ευρω το κιλο αλλα δεν το εχω δοκιμασει, υπαρχει κανεις που εχει αγορασει απο αυτο το καταστημα ή χρησιμοποιει αυτο το pla?

Αν εχετε καποια επιπλεον συμβουλη για καλυτερες εκτυπωσεις στον ender 3 της creality μη διστασετε να απαντησετε στο ποστ. Χρησιμοποιω το glass bed της creality και την v1.1.5 board παλι της creality. Κατα τα αλλα, ο ender 3 δεν εχει υποστει αλλες αλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, User000100 είπε

Έχω τον Ender-3 pro, ήθελα να κάνω μετατροπή σε  direct extruder drive.

Πρώτα άλλαξα το καλώδιο αφού πρώτα άλλαξα θέση τα δύο μεσαία pin

γιατί είδα πώς έτσι ήταν το καλώδιο που είχε.

Το βάζω, δοκιμάζω δεν δουλεύει το μοτέρ. Βάζω το δικό του καλώδιο και δεν δουλεύει πάλι.

Τι έγινε; τι χάλασε; το μοτέρ; η ή κάρτα;

Τα άλλα μοτέρ λειτουργούν. 

για να αλλάξεις φορά αλλάζεις τα δυο δεξια με τα δύο αριστερα, αν αλλάξεις μόνο τα μεσαία μεταξύ τους στην ουσία δίνεις ρεύμα και στα δύο τυλίγματα. γύρισέ τα όπως ήταν να δείς αν λειτουργεί το μοτέρ έστω και ανάποδα και μετά κάνεις την αλλαγή που σου είπα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tripaloski07 είπε

Ειμαι νεος στο 3d printing και θελω καποιες συμβουλες απο τους πιο εμπειρους.

Αρχικα, προτασεις για οικονομικο PLA, μεχρι τωρα το καλυτερο που εχω βρει ειναι esun pla+ απο το 3dhub.gr με λιγοτερο απο 19 ευρω το κιλο αλλα δεν το εχω δοκιμασει, υπαρχει κανεις που εχει αγορασει απο αυτο το καταστημα ή χρησιμοποιει αυτο το pla?

Αν εχετε καποια επιπλεον συμβουλη για καλυτερες εκτυπωσεις στον ender 3 της creality μη διστασετε να απαντησετε στο ποστ. Χρησιμοποιω το glass bed της creality και την v1.1.5 board παλι της creality. Κατα τα αλλα, ο ender 3 δεν εχει υποστει αλλες αλλαγες.

To eSun που πήρα και εγώ μου έχει βγει πολύ καλό και δεν το περίμενα για την τιμή του. Μπορείς να δοκιμάσειw και της Prima τo select και το easyprint και τα δύο είναι πάρα πολύ καλά, ειδικά το select που όμως θέλει λακ για να κολλήσει σε γυαλί.

Αυτό που δεν έχω καταφέρει να δουλέψω απροβλημάτιστα είναι το Masterfill PLA pro. Δεν κολλάει με τίποτα στο bed του v2.

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα....

Επεξ/σία από zannisvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...