Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, zannisvel είπε

To eSun που πήρα και εγώ μου έχει βγει πολύ καλό και δεν το περίμενα για την τιμή του. Μπορείς να δοκιμάσειw και της Prima τo select και το easyprint και τα δύο είναι πάρα πολύ καλά, ειδικά το select που όμως θέλει λακ για να κολλήσει σε γυαλί.

Αυτό που δεν έχω καταφέρει να δουλέψω απροβλημάτιστα είναι το Masterfill PLA pro. Δεν κολλάει με τίποτα στο bed του v2.

Αν έχει κανείς καμιά ιδέα....

Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις, τωρα οσον αφορα το bed εμενα οι εκτυπωσεις κολλανε πολυ δυνατα σε σημειο που ειναι δυσκολο να τις βγαλω ακομα και οταν κρυωσουν. Μονο μια φορα μου ετυχε να ξεκολλησει και απο τοτε εκτυπωνω την πρωτη στρωση σε 20-30mm/s ταχυτητα και δεν εχω κανενα προβλημα. Αυτα ομως ειναι για το εξτρα γυαλινο bed της creality, δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με του v2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

έβαλα το καλώδιο του άξονα Χ στο μοτέρ του εξωθητή,(μόνο στο μοτέρ όχι στην πλακέτα) και δουλεύει .

Αλλά δεν δουλεύει  με το αρχικό καλώδιο του.

Δεν θέλω να αλλάξω φορά, το νέο καλώδιο το έκανα  όπως είναι στην φωτογραφεία το σωστό. 

Μάλλον έκαψε την την έξοδο της πλακέτας. 

50sfv3ppu3s31.png.e521197c02840c21657ba11aa46a4569.png

Επεξ/σία από User000100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tripaloski07 είπε

Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις, τωρα οσον αφορα το bed εμενα οι εκτυπωσεις κολλανε πολυ δυνατα σε σημειο που ειναι δυσκολο να τις βγαλω ακομα και οταν κρυωσουν. Μονο μια φορα μου ετυχε να ξεκολλησει και απο τοτε εκτυπωνω την πρωτη στρωση σε 20-30mm/s ταχυτητα και δεν εχω κανενα προβλημα. Αυτα ομως ειναι για το εξτρα γυαλινο bed της creality, δεν ξερω αν ειναι το ιδιο με του v2.

Το ίδιο bed έχουμε και το ίδιο ακριβώς πάθαινα και εγώ, αν θέλεις να σου ξεκολλάει το eSun καλύτερα δοκίμασε να το περάσεις με λακ, θα δεις ότι θα σου ξεκολλάει πολύ πιο εύκολα. Θερμοκρασία Bed 60C.

 

To Prima Select από την άλλη τη χρειάζεται για να κολλήσει και με το που κρυώσει ξεκολλάει μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, User000100 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

έβαλα το καλώδιο του άξονα Χ στο μοτέρ του εξωθητή,(μόνο στο μοτέρ όχι στην πλακέτα) και δουλεύει .

Αλλά δεν δουλεύει  με το αρχικό καλώδιο του.

Δεν θέλω να αλλάξω φορά, το νέο καλώδιο το έκανα  όπως είναι στην φωτογραφεία το σωστό. 

Μάλλον έκαψε την την έξοδο της πλακέτας. 

50sfv3ppu3s31.png.e521197c02840c21657ba11aa46a4569.png

αν είχε ρεύμα η μητρική όταν έκανες τις αλλαγές εκεί μάλλον την έκανες  τη ζημια

ποτέ δε κάνουμε αλλαγές με ρεύμα στη μητρική ,πάντα κλείνουμε τα πάντα κάνουμε αλλαγές και δοκιμαζουμε

μεταα οι φωτό δεν έχουν κανένα πρόβλημα απλά πρέπει να βρεις το σωστό ζευγάρι στο φισ που πάει στη πλακετα

έχεις πολυμετρο????αν ναι πρέπει όταν βραχυκυκλώνεις το μαύρο πράσινο να δείχνει 0ohm αν εχει ενδειξη δοκιμαζεις μαυρο κοκκινο η μαυρο μπλε μεχρι να βρεις το ζευγαρι με 0 ωμικη αντισταση

μη κοιτάς τα καλώδια που πάνε στο μοτέρ και παρασυρεσε σημασία έχει να πηγαίνει το σωστό ζευγάρι στη μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

Είμαι ένας ευτυχής κάτοχος ενός ender 3 pro εδώ και μια εβδομάδα και ήδη εχω τυπωσει διάφορα, κυρίως χρηστικά αντικείμενα, με πολύ καλά αποτελέσματα για τα δικά μου αρχαρια μάτια.  Δεν έχω προλάβει να διαβάσω τις άπειρες σελίδες αυτού του νήματος οπότε δεν έχω ακόμα συγκεκριμένες ερωτήσεις αλλά επιφυλάσσομαι:) . Πάντως να πω για την ιστορία ότι ο ender δεν με παιδεψε καθόλου και έπαιξε σχεδόν απροβλημάτιστα από την αρχή (είχα βέβαια φάει 10 μέρες εκτενούς μελέτης μέχρι να έρθει) 

Καλώς σας βρήκα λοιπόν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kostasbm είπε

αν είχε ρεύμα η μητρική όταν έκανες τις αλλαγές εκεί μάλλον την έκανες  τη ζημια

ποτέ δε κάνουμε αλλαγές με ρεύμα στη μητρική ,πάντα κλείνουμε τα πάντα κάνουμε αλλαγές και δοκιμαζουμε

μεταα οι φωτό δεν έχουν κανένα πρόβλημα απλά πρέπει να βρεις το σωστό ζευγάρι στο φισ που πάει στη πλακετα

έχεις πολυμετρο????αν ναι πρέπει όταν βραχυκυκλώνεις το μαύρο πράσινο να δείχνει 0ohm αν εχει ενδειξη δοκιμαζεις μαυρο κοκκινο η μαυρο μπλε μεχρι να βρεις το ζευγαρι με 0 ωμικη αντισταση

μη κοιτάς τα καλώδια που πάνε στο μοτέρ και παρασυρεσε σημασία έχει να πηγαίνει το σωστό ζευγάρι στη μητρική

Φυσικά δεν ήταν στο ρεύμα όταν έκανα την αλλαγή, πριν έκανα έλεγχο με πολύμετρο το γνήσιο καλώδιο να δω πού καταλήγει κάθε καλώδιο και για αυτό δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, User000100 είπε

Φυσικά δεν ήταν στο ρεύμα όταν έκανα την αλλαγή, πριν έκανα έλεγχο με πολύμετρο το γνήσιο καλώδιο να δω πού καταλήγει κάθε καλώδιο και για αυτό δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά 

πολύ ωραία ,τώρα όταν τσεκάρεις τα ζευγάρια είναι με 0 ωμικη αντίσταση.....

όποτε αν είναι κανονικά και πας σε άλλον driver θα δουλευει κανονικα...

τα μοτέρ είναι όλα ίδια ??? ίδιας εταιρείας ?? πολλές φορές τα καλώδια δεν είναι τσεκαρισμένα με το κάθε μοτέρ και

πολλοί έχουν τέτοια προβλήματα

τι μητρική έχεις??/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά γεια σας.

εχω τον prusa mk3s. Έχω δυο θέματα. Το ένα είναι ότι στα μικρά αντικείμενα μόνο το πρώτο layer είναι στο κρεβάτι. Το υπόλοιπο υλικό το ρίχνει σε κάποια φάση στον αέρα.δεν ξερω γτ.αλλά το κάνει μόνο στα μικρά αντικείμενα.

και το άλλο πρόβλημα είναι σε ταμπλέτες με αριθμούς ή λέξεις κάνει κάτι βουλίτσες στην επιφάνεια.

καποια συμβουλή σε αυτά;ευχαριστω

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nickvas19 είπε

Παιδιά γεια σας.

εχω τον prusa mk3s. Έχω δυο θέματα. Το ένα είναι ότι στα μικρά αντικείμενα μόνο το πρώτο layer είναι στο κρεβάτι. Το υπόλοιπο υλικό το ρίχνει σε κάποια φάση στον αέρα.δεν ξερω γτ.αλλά το κάνει μόνο στα μικρά αντικείμενα.

και το άλλο πρόβλημα είναι σε ταμπλέτες με αριθμούς ή λέξεις κάνει κάτι βουλίτσες στην επιφάνεια.

καποια συμβουλή σε αυτά;ευχαριστω

retraction / esteps /flow rate/ printing speed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το retraction το έχω πειράξει στα 10mm από 0,8mm και το speed app 35 στα 50.

το Esteps και flow rate καθολου. Έχεις να προτείνεις τι να βάλω σε αυτά;

επίσης εάν ξέρεις για το esteps που θα το βρω στο prusa slicer. το flow rate το βρηκα και βρηκα πως θα το κανω.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/2/2021 στις 1:21 ΜΜ, kostasbm είπε

πολύ ωραία ,τώρα όταν τσεκάρεις τα ζευγάρια είναι με 0 ωμικη αντίσταση.....

όποτε αν είναι κανονικά και πας σε άλλον driver θα δουλευει κανονικα...

τα μοτέρ είναι όλα ίδια ??? ίδιας εταιρείας ?? πολλές φορές τα καλώδια δεν είναι τσεκαρισμένα με το κάθε μοτέρ και

πολλοί έχουν τέτοια προβλήματα

τι μητρική έχεις??/

Η Μητρική είναι Creality V1.1.5 Silent

Λέω να πάρω v4.2.7, 

ή BIGTREETECH SKR Mini E3 V1.2 32Bit

προτείνεται κάτι άλλο; 

Επεξ/σία από User000100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, User000100 είπε

Η Μητρική είναι Creality V1.1.5 Silent

Λέω να πάρω v4.2.7, 

προτείνεται κάτι άλλο; 

Οι περισσότεροι προτείνουν αυτήν

https://www.biqu.equipment/products/bigtreetech-skr-mini-e3-v2-0-32-bit-control-board-integrated-tmc2209-uart-for-ender-3?variant=31995437744226

Αν θυμάμαι καλά η κύρια διαφορά είναι ότι τα steppers είναι σε UART mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έκανα κάποιες ρυθμίσεις ...

βάζω την ταχύτητα από 35 στα 50 και το restraction στο 10 απο 0.8. επισης εβαλα to extraction στο 0,85 δοκιμαστικα. και απο το μενου του εκτυπωτη το flow στο 0.80.

χαζή ερώτηση ίσως.....το flow με το extraction ειναι το ιδιο ή οχι;

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nickvas19 είπε

έκανα κάποιες ρυθμίσεις ...

βάζω την ταχύτητα από 35 στα 50 και το restraction στο 10 απο 0.8. επισης εβαλα to extraction στο 0,85 δοκιμαστικα. και απο το μενου του εκτυπωτη το flow στο 0.80.

χαζή ερώτηση ίσως.....το flow με το extraction ειναι το ιδιο ή οχι;

άσε τα στο αυτόματο ta flow

μη ξεχνάς ότι όσο πολύ γαργαλαςς μερικές ρυθμίσεις το αποτέλεσμα είναι ρωσική σαλατα

 η πολύ καλή  εκτύπωση θα έρθει στην ώρα της .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...