Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, nickvas19 είπε

Το retraction το έχω πειράξει στα 10mm από 0,8mm και το speed app 35 στα 50.

το Esteps και flow rate καθολου. Έχεις να προτείνεις τι να βάλω σε αυτά;

επίσης εάν ξέρεις για το esteps που θα το βρω στο prusa slicer. το flow rate το βρηκα και βρηκα πως θα το κανω.

σε καθε εκτυπωτη ειναι διαφορετικα μην βαζεις οτι νανε αριθμους ...

τσεκαρε εδω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ω ρε γμτ είναι πολύ πολύπλοκα τελικά.

ωστοσο σε ευχαριστω για το βίντεο βοήθησε. Μέχρι τωρα αυτά που έχω καταλάβει και έχω κάνει πράξη είναι η θερμοκρασία και το restraction.

Το flow θέλω να κάνω λιγο γτ είναι ενοχλητικό αυτό με τις βουλίτσες που μου κάνει. Εάν έχει κάποιος να μου προτείνει ποσό κατω να το ρίχνω για αρχη θα την μια βοήθεια.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις βουλες το retraction ευθυνεται η εχεις υπερβολικη θερμοκρασια και τρεχει αρκετα το filament.

Παντως 10mm που εχεις βαλει μου φαινεται υπερβολικα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει 3d εκτυπωτή είναι ο χώρος.

Εσείς που τον έχετε τοποθετήσει; Τι κάνετε για να αποφύγετε τα μικροσωματίδια από την εκτύπωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panosssss είπε

Ο μόνος λόγος που δεν έχω πάρει 3d εκτυπωτή είναι ο χώρος.

Εσείς που τον έχετε τοποθετήσει; Τι κάνετε για να αποφύγετε τα μικροσωματίδια από την εκτύπωση;

20210302_204919.jpg.48bc30d18ab92e200390c9fb69a4a787.jpg

τι χώρο πιάνει δλδ? όσο για τα μικροσωματίδια το λες σαν να μιλάς για ροκανίδια κάνεις την εκτύπωση καθαρίζεις τα πάντα καθαρίζεις και 2-3 φορές την εβδομάδα το δωμάτιο και ανοίγεις συχνά το παράθυρο να αερίζετε σαν τι άλλο να κάνεις δλδ δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εννοούσα ότι πιάνει πολύ χώρο.

Αλλά ότι πρέπει να έχω ένα χώρο ξεχωριστό, ειδικά για τον εκτυπωτή, ώστε να μην αναπνέω τα μικροσωματίδια. Υπό αυτή την έννοια, έχω έλλειψη χώρου.

Μα η εκτύπωση κρατάει ώρες, αν αερίζεις όσο πρέπει θα ξεπαγιάσεις.

Μακάρι να ήταν σαν τα ροκανίδια, τότε δεν θα υπήρχε περίπτωση εισπνοής.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τυπώνεις abs και μην χώνεις το πρόσωπο σου μπροστά στον εκτυπωτή όταν τυπώνει,να σε ρωτήσω μια βόλτα στο κέντρο της Αθήνας μέρα μεσημέρι ( λέμε τώρα όταν δεν είμαστε κλεισμένοι σαν τα πρόβατα στο μαντρί) έχεις πάει? εκεί αναπνέεις πολύ χειρότερα,όσο για το ξεχωριστώ δωμάτιο μια ερώτηση μόνο έχεις σκοπό να το κάνεις επάγγελμα και να τυπώνεις 24/7 αν όχι τότε πιο είναι το θέμα 10 ώρες εκτύπωση? να στο πω πιο απλά σε club έχει πάει? μπουζούκια ? έστω σε μια καφετέρια των χειμώνα κλεισμένος μέσα με όλους να καπνίζουν για μερικές ώρες και εσύ θες δεν θες να τα αναπνέεις εκεί δεν σκέφτεσαι τι γίνετε με τα μικρο σωματίδια και τον αέρα που ανασαίνεις?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει ρε Νέμο, έχουμε 10 επιβαρυντικούς παράγοντες στην υγεία μας. Πρέπει να τους κάνουμε 11;

Δε νομίζω.

Ντάξει, θα βρω κάποιο χώρο, θέλει λίγο μελέτη και ψάξιμο ακόμα, και λίγη (έως πολύ) οργάνωση χώρου.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dantε είπε

Για τις βουλες το retraction ευθυνεται η εχεις υπερβολικη θερμοκρασια και τρεχει αρκετα το filament.

Παντως 10mm που εχεις βαλει μου φαινεται υπερβολικα πολυ.

Έχεις δικιο το έβγαλα το 10mm έβαλα ότι είχε. Τωρα θα κατεβάσω και την θερμοκρασία ειμαι σε καλό σημείο,σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά θα τον πάρω (Ender 3 Pro 166€ από Banggood) κι ας μην έχω βρει ακόμα χώρο.

(με έπεισε ο Νέμο :P)

 

Από νήμα ποιο να πάρω, προτείνετε κάποιο; Μήπως κάποιο από Banggood μαζί με τον εκτυπωτή ή να πάρω από Ελλάδα;

 

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panosssss είπε

Τελικά θα τον πάρω (Ender 3 Pro 166€ από Banggood) κι ας μην έχω βρει ακόμα χώρο.

(με έπεισε ο Νέμο :P)

 

Από νήμα ποιο να πάρω, προτείνετε κάποιο; Μήπως κάποιο από Banggood μαζί με τον εκτυπωτή ή να πάρω από Ελλάδα;

 

τελωνειο ??

παρε τον ender 3 v2...!!!!!

Επεξ/σία από rooy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rooy είπε

τελωνειο ??

παρε τον ender 3 v2...!!!!!

Απο Τσεχια δεν εχει τελωνειο.

Ο V2 δεν αξιζει 40Ε παραπανω.Δε δινει κατι ουσιαστικο παραπανω παρα gimmick πραγματακια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...