Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενα θα πω ! μην ξεκινησεις να κανεις upgrade πριν μαθεις τον εκτυπωτη. οταν λεω μαθεις δεν λεω να εκτυπωσεις 3 φορες :P

ειχα στον ender 3 pro skr mini e3 v2.0,direct drive ,microswiss all metal hotend , capricorn tube , Bltouch v3.1, Herome gen5 dual fan 5015 12v με buck converter,yellow springs, aluminium 3 point bed, tft 35 v2,glass bed,y axis x axis tensioners, aluminium extruder και αλλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και νέος να σας δείξω και εγώ με τη σειρά μου μερικές εκτυπώσεις να μου πείτε τη γνώμη σας. Στο δικό μου μάτι φαίνονται αξιοπρεπέστατες (δεδομένης της απειράς μου). Είναι τυπωμένες σε stock ender 3 pro (32bit MB) στους 205/60 σε 0.2 και 0.16mm. O κύβος βγήκε ακρινώς 20.0mm και στις 3 διαστάσεις. Μπορεί εμένα να μου φαίνονται καλές αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας. 

IMG_20210303_204722.jpg

z.jpg

x.jpg

y.jpg

IMG_20210228_113052.jpg

rose.jpg

whistle.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα τον Pro από Banggood τελικά.

Τώρα για νήμα, πάνω που έλεγα να πάρω PLA, κάποιο ποιοτικό (υποθέτω το Prima θεωρείται ποιοτικότερο από το Esun; )...διαβάζω:

12 ώρες πριν, Dantε είπε

Μια χαρα τυπωνει PETG.Δε θελει κατι ιδιαιτερο απο θερμοκρασιες.Υπαρχουν και καποια PETG που παιζουν και σε χαμηλα σχετικες θερμοκρασιες.

...και το ξανασκέφτομαι...:P

Dantε ποιο PETG προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Easyprint ειναι μια χαρα.

Αλλα καλα σου λενε,ξεκινα με PLA να μαθεις το μηχανημα και μετα πας σε PETG.

Εχει τις ιδιαιτεροτητες του και μπορει να σε ταλαιπωρησει.Μενα δε με ταλαιπωρησε και καποιες φορες παιρνω και καλυτερο αποτελεσμα απο PLA αλλα σε αυτο μετραει και το filament.

Επεξ/σία από Dantε
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι σκεφτόμουνα;

Ότι ναι μεν θα με δυσκολέψει περισσότερο το PETG αλλά...

Έστω ότι ξεκινάω με PLA. Μαθαίνω ας πούμε 10 πράματα που αφορούν τη συμπεριφορά του PLA.

Μετά θα πάω σε PETG. Οπότε θα πρέπει να ξεχάσω τα 10 πράματα που αφορούσαν το PLA και να μάθω 10 καινούρια που θα αφορούν το PETG.

Τέσπα, ξεχνάω προς το παρόν το PETG, οπότε πάω σε PLA.

Εδώ τι ισχύει; Το Prima θεωρείται ποιοτικότερο π.χ. του Esun και, σαν αρχάριος, θα ήταν καλύτερα να πάω σε Prima; (ώστε σε περίπτωση προβλημάτων να αποκλειστεί η περίπτωση κακής ποιότητας νήματος; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, panosssss είπε

Ξέρεις τι σκεφτόμουνα;

Ότι ναι μεν θα με δυσκολέψει περισσότερο το PETG αλλά...

Έστω ότι ξεκινάω με PLA. Μαθαίνω ας πούμε 10 πράματα που αφορούν τη συμπεριφορά του PLA.

Μετά θα πάω σε PETG. Οπότε θα πρέπει να ξεχάσω τα 10 πράματα που αφορούσαν το PLA και να μάθω 10 καινούρια που θα αφορούν το PETG.

Τέσπα, ξεχνάω προς το παρόν το PETG, οπότε πάω σε PLA.

Εδώ τι ισχύει; Το Prima θεωρείται ποιοτικότερο π.χ. του Esun και, σαν αρχάριος, θα ήταν καλύτερα να πάω σε Prima; (ώστε σε περίπτωση προβλημάτων να αποκλειστεί η περίπτωση κακής ποιότητας νήματος; )

Δεν είναι έτσι...

σου λέμε να πας σε ποιοτικό PLA όχι για να μάθεις τα του PLA αλλά για να εξαλείψεις τον παράγοντα filament απο την διαδικασία της εκμάθησης του 3d printing.  

Γνωρίζοντας ότι έχεις ένα ευκολοδούλευτο και forgiving filament μπορείς να επικεντρωθείς στο να μάθεις τον εκτυπωτή και τις ιδιαίτερες ρυθμίσεις του και πως αυτές επειρεάζουν την εκτύπωση, χωρίς να σπας το κεφάλι σου 10 ώρες και τελικά να πρόκειτε για μια παραξενιά του filament.

Επιπλέον το PLA είναι το περισσότερο οικολογικό μιας και παράγετε απο πατάτες (νομίζω, ή τουλάχιστον κάποιο άλλο φυτό/καρπό) .... Ρίχνεις και μια τηγανιά αν πεινάσεις...

 

Επεξ/σία από nkarama
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Με εβαλαν να διαλεξω εναν εκτυπωτη για την δουλεια αλλα δεν το κατεχω.

  • Διαστασεις εκτυπωσεις εως 45Χ45
  • Οποιοδηποτε τυπου πλαστικο
  • Δεν μας ενδιαφερει να εκτυπωνει με δυο nozzles
  • Αγορα απο Ευρωπη, δεν μας απασχολει να ειναι απο Ελλαδα μονο (αρκει να μπορουμε να βρουμε καρουλια και ανταλλατκικα ευκολα)
  • Budget εως 2Κ
  • Θελουμε να εχει αρκετα comforts οπως anti-vibration, heating bed κλπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2021 στις 3:15 ΜΜ, zannisvel είπε

Το ίδιο bed έχουμε και το ίδιο ακριβώς πάθαινα και εγώ, αν θέλεις να σου ξεκολλάει το eSun καλύτερα δοκίμασε να το περάσεις με λακ, θα δεις ότι θα σου ξεκολλάει πολύ πιο εύκολα. Θερμοκρασία Bed 60C.

 

To Prima Select από την άλλη τη χρειάζεται για να κολλήσει και με το που κρυώσει ξεκολλάει μόνο του.

Ηρθε το esun pla+ που παρηγγειλα, αλλα παρατηρησα οτι η πλαστικη συσκευασια ειχε μια τρυπα και δεν ηταν κλεισμενη αεροστεγως, το αγνοησα (κακως) και τωρα αντιμετωπιζω πολυ stringing και γενικα οχι τις καλυτερες εκτυπωσεις. Πιστευεις μπορω να το επαναφερω (επειδη λογικα εχει υγρασια μεσα τωρα) για να μην παει χαμενο? Επισης, σε τι θερμοκρασιες ειπες οτι εκτυπωνεις με αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

υπαρχει κανενα οικονομικο μοντελο που προτεινεις? Επισης μια σημαντικη ερωτηση: Θα μπορω να χρησιμοποιω τον αποξηραντη και για pla και για τροφημα ή απο την στιγμη που βαλω μεσα pla θα ηταν καλυτερο να μην βαλω τροφημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός από το thingeverse που έχει παρά πολλα...υπάρχει κάτι άλλο αναλογο με μεγάλη βάση δεδομένων ;

Και εάν κάποιος να προτείνει κάποιο πρόγραμμα σχέδιασης για iPad το οποίο να ναι δωρεάν ή έστω σχετικά φθηνό.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αν σου το φερανε προσφατα,τοτε γυρισε το.

Δε κανει θαυματα η μεθοδος της αποξηρανσης.Το χω δοκιμασει και το λεω.

Προσφατα μου το εφεραν, το θεμα ειναι πως αρχικα αγνοησα το προβλημα και το ανοιξα και εχω χρησιμοποιησει λιγο, θα δοκιμασω να επικοινωνησω με το μαγαζι μηπως μου το αλλαξουν αλλα δεν νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...