Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να ανεβάσεις καμία φωτογραφία? Δοκίμασε να ανεβάσεις το retraction στο 5-5.5 να δεις μήπως το stringing μειωθεί. Είναι τόσο έντονο που το αποδίδεις σε υγρασία? Συνήθως το pla έχει πρόβλημα αν μείνει πολύ καιρό εκτεθειμένο σε υγρασία και σπάει στον extruder. Δε νομίζω το PLA να είναι τόσο ευαίσθητο στην υγρασία. Είχε και το silica μέσα.    

Επεξ/σία από zannisvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, zannisvel είπε

Μπορείς να ανεβάσεις καμία φωτογραφία? Δοκίμασε να ανεβάσεις το retraction στο 5-5.5 να δεις μήπως το stringing μειωθεί. Είναι τόσο έντονο που το αποδίδεις σε υγρασία? Συνήθως το pla έχει πρόβλημα αν μείνει πολύ καιρό εκτεθειμένο σε υγρασία και σπάει στον extruder. Δε νομίζω το PLA να είναι τόσο ευαίσθητο στην υγρασία. Είχε και το silica μέσα.    

Δοκιμασα διαφορες ρυθμισεις σε θερμοκρασιες και retraction αλλα συνεχιζα να μην εχω καλα αποτελεσματα, δεν ηταν απλο stringing μονο εκει που εκανε retraction, εμφανισε και σε λιγο πιο περιεργα σημεια stringing και λιγο πιο χοντρα strings απο οτι εβλεπα με το προηγουμενο pla. Κατεληξα πως θα μπορουσε να ειναι ανοιχτο στη συσκευασια του εδω και πολυ καιρο και γιαυτον το λογο να εχω αυτα τα αποτελεσματα. Για σιγουρα ομως θα ανοιξω και το δευτερο ρολο που αγορασα, ακριβως το ιδιο υλικο σε αλλο χρωμα που ομως ηταν σωστα συσκευασμενο για να συγκρινω και θα σου πω. Απο θερμοκρασιες τι προτεινεις? Κυριως δοκιμασα 205-215 και γυρω στους 60 στο bed

Επισης διαβασα πως το συγκεκριμενο ειχε τετοια αποτελεσματα οταν το αφηνεις ανοιχτο αρκετο καιρο

Επεξ/σία από tripaloski07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ρολό 2,5 κιλά neema3d μαύρο που έχω χρησιμοποίησει γύρω στα 700γρ. Πλέον τυπώνει με δυσκολία. Μετά τα πρώτα layers κάποια στιγμή μπλοκάρει το nozzle και τυπώνει στον αέρα. Όταν θα το πάρω χαμπάρι έχει φρακάρει τόσο πολύ μέσα στο throat που δεν μπορώ ούτε να το βγάλω ακόμα και όταν είναι καυτό και το τραβήξω. 
Δοκίμασα  αλλαγή throat και nozzle. Κάνει τα ίδια. Τελικά δοκίμασα 2 αλλά αρχαία ρολά neema3d που είχα, αρκετών χρόνων. Αυτά τύπωσαν άψογα μια εκτύπωση 7,5 ωρών με αλλαγή νήματος ενδιάμεσα από το ένα στο άλλο. 
Προφανως φταίει το νήμα στο μεγάλο καρούλι. Υπάρχει καποια λύση να το σώσω ή πέταμα; Κρίμα το νήμα. Παρήγγειλα και ένα καρούλι του κιλού Esun pla+ gold να υπάρχει. 
Εκτυπωτη έχω τον anet a8, όχι ότι έχει καμία σημασία. Τυπώνω στους 200/60. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το νημα εχει γινει ψαθυρο,δηλαδη σπαει,τοτε παει για πεταμα.

Παντως ουτε η μεθοδος του φουρνου-αποξηρανσης κανει τρελα πραματα.

Συνηθως αν ενα νημα δεν αποδιδει τα αναμενομενα λογο πολυκαιρισμου,η βρισκεις ρυθμισεις να καταφερεις να εκτυπωσεις και να το τελειωσεις η παει για πεταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ εχω βάλει esun pla ένα 24ωρες στους 35c και ήταν μια χαρά μετα

9 ώρες πριν, kgian είπε

Έχω ένα ρολό 2,5 κιλά neema3d μαύρο που έχω χρησιμοποίησει γύρω στα 700γρ. Πλέον τυπώνει με δυσκολία. Μετά τα πρώτα layers κάποια στιγμή μπλοκάρει το nozzle και τυπώνει στον αέρα. Όταν θα το πάρω χαμπάρι έχει φρακάρει τόσο πολύ μέσα στο throat που δεν μπορώ ούτε να το βγάλω ακόμα και όταν είναι καυτό και το τραβήξω. 
Δοκίμασα  αλλαγή throat και nozzle. Κάνει τα ίδια. Τελικά δοκίμασα 2 αλλά αρχαία ρολά neema3d που είχα, αρκετών χρόνων. Αυτά τύπωσαν άψογα μια εκτύπωση 7,5 ωρών με αλλαγή νήματος ενδιάμεσα από το ένα στο άλλο. 
Προφανως φταίει το νήμα στο μεγάλο καρούλι. Υπάρχει καποια λύση να το σώσω ή πέταμα; Κρίμα το νήμα. Παρήγγειλα και ένα καρούλι του κιλού Esun pla+ gold να υπάρχει. 
Εκτυπωτη έχω τον anet a8, όχι ότι έχει καμία σημασία. Τυπώνω στους 200/60. 

Έτσι όπως το καταλαβαίνω δεν έχει δύναμη ο extruder να το γυρίσει λόγο βάρους και κολλάει χωρίς σιγουριά το λέω,τι βάση έχεις για το νήμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nemo1776 είπε

Διαφωνώ εχω βάλει esun pla ένα 24ωρες στους 35c και ήταν μια χαρά μετα

Έτσι όπως το καταλαβαίνω δεν έχει δύναμη ο extruder να το γυρίσει λόγο βάρους και κολλάει χωρίς σιγουριά το λέω,τι βάση έχεις για το νήμα?

Δεν νομίζω πως έχει σχέση με το βάρος. Οι πρώτες εκτυπώσεις όταν το είχα πάρει βγήκαν καλές. Βασικά έχω μεταφέρει κάποια μέτρα σε άλλο καρούλι. Θα δοκιμάσω να τυπώσω από αυτό. Προσωπικά νομίζω πως κάτι φταίει με το συγκεκριμένο νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, tripaloski07 είπε

Δοκιμασα διαφορες ρυθμισεις σε θερμοκρασιες και retraction αλλα συνεχιζα να μην εχω καλα αποτελεσματα, δεν ηταν απλο stringing μονο εκει που εκανε retraction, εμφανισε και σε λιγο πιο περιεργα σημεια stringing και λιγο πιο χοντρα strings απο οτι εβλεπα με το προηγουμενο pla. Κατεληξα πως θα μπορουσε να ειναι ανοιχτο στη συσκευασια του εδω και πολυ καιρο και γιαυτον το λογο να εχω αυτα τα αποτελεσματα. Για σιγουρα ομως θα ανοιξω και το δευτερο ρολο που αγορασα, ακριβως το ιδιο υλικο σε αλλο χρωμα που ομως ηταν σωστα συσκευασμενο για να συγκρινω και θα σου πω. Απο θερμοκρασιες τι προτεινεις? Κυριως δοκιμασα 205-215 και γυρω στους 60 στο bed

Επισης διαβασα πως το συγκεκριμενο ειχε τετοια αποτελεσματα οταν το αφηνεις ανοιχτο αρκετο καιρο

Για δοκίμασε και πες μας.

215 και 60 το δουλεύω και εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχω τελειώσει 1kg κόκκινο και περίπου μισό kg μπλε.

Δε δοκιμάζεις να σφίξεις λίγο τον extruder να πιάνει το filament καλύτερα και μήπως δοκιμαστικά άλλαζες και το nozzle να δεις. Μία αλλαγή τη φορά για να ξέρεις τι αλλάζει τι.

 

Επίσης δοκίμασε να καλιμπράρεις και τον extruder σου πριν από όλα, μήπως από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα.

 

Επεξ/σία από zannisvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2021 στις 2:40 ΜΜ, zannisvel είπε

Για δοκίμασε και πες μας.

215 και 60 το δουλεύω και εγώ χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχω τελειώσει 1kg κόκκινο και περίπου μισό kg μπλε.

Δε δοκιμάζεις να σφίξεις λίγο τον extruder να πιάνει το filament καλύτερα και μήπως δοκιμαστικά άλλαζες και το nozzle να δεις. Μία αλλαγή τη φορά για να ξέρεις τι αλλάζει τι.

 

Επίσης δοκίμασε να καλιμπράρεις και τον extruder σου πριν από όλα, μήπως από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα.

 

Ανεβαζω δυο Benchy ενα με το παλιο fillament και ενα με το καινουργιο esun. Αυτο με το πολυ stringing ειναι το esun και πραγματικα δεν μου φαινεται σωστο απο την στιγμη που το παλιο ηταν αρκετα κακης ποιοτητας pla

20210306_214339.jpg

20210306_214843.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

άσκετο αλλά κανε ένα cold pull πρέπει να έχεις μερικό clog,ναι το πρώτο πρέπει να έχει υγρασία

1η ερωτηση: Μπορω να κανω cold pull χωρις nylon?

2η ερωτηση: Υπαρχει αλλος τροπος για να το ξεμπλοκαρω? Μηπως με ενα συρματακι που ειχε μαζι ο εκτυπωτης?

3η ερωτηση: Τι πρεπει να κανω για να αποφευγω τα clogs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω κάνει και με pla & petg απλά το nylon είναι ότι πρέπει,με βελόνα βελονισμού αλλά καλύτερα cold pull με βελόνα δεν κάνεις τρομερή δουλειά , αν και πιστεύω ότι να μην έχεις καθόλου clog ποτέ δεν υπάρχει ότι και να κάνεις αλλά να έχεις όσο το δυνατών λιγότερα το καταφέρνεις με ποιοτικό νήμα και να μην πέφτεις από της θερμοκρασίες του κατασκευαστή (έχω δει κάποιους να τυπώνουν με 180c όταν λέει ο κατασκευαστής 200c min ) και γενικά συντήρηση και κανένα Nozzle Brush δεν βλάπτει να έχεις.

τώρα που το ξανασκέφτομαι πότε άλλαξες nozzle τελευταία φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

εγώ έχω κάνει και με pla & petg απλά το nylon είναι ότι πρέπει,με βελόνα βελονισμού αλλά καλύτερα cold pull με βελόνα δεν κάνεις τρομερή δουλειά , αν και πιστεύω ότι να μην έχεις καθόλου clog ποτέ δεν υπάρχει ότι και να κάνεις αλλά να έχεις όσο το δυνατών λιγότερα το καταφέρνεις με ποιοτικό νήμα και να μην πέφτεις από της θερμοκρασίες του κατασκευαστή (έχω δει κάποιους να τυπώνουν με 180c όταν λέει ο κατασκευαστής 200c min ) και γενικά συντήρηση και κανένα Nozzle Brush δεν βλάπτει να έχεις.

τώρα που το ξανασκέφτομαι πότε άλλαξες nozzle τελευταία φορά?

Δεν εχω αλλαξει ποτε nozzle, ο εκτυπωτης ειναι σχεδον ολοκαινουργιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nemo1776 είπε

ποσά κιλά έχεις τύπωση και τι υλικό?

Αρκετα λιγοτερο απο κιλο υπολογιζω γυρω στα 500-600 γραμμαρια και ολο pla. Μονο ενα "μεγαλο" print εχω κανει 13ωρο, ολα τα αλλα ηταν μικρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε αποκλείετε να θέλει αλλαγή το nozzle και είναι μάπα το filament πάντως κανε του ένα cold pull με διαφορετικό χρώμα από ότι έχεις μέσα για να δεις αν σου τραβήξει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...