Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανείς φυσικό κατάστημα στην Αθήνα για idler pulley με δόντια; Νομίζω 16δόντια χρειάζεται...

Το grobotronics δεν έχει...

Για ανταλλακτικά για τον Anet δοκίμασε στο 3dedge. Έχει διαφορά και ας μην υπάρχουν στην σελίδα του. Εγώ εκεί βρήκα heating cartridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σόρρυ, ξέχασα να αναφέρω ότι μιλάω για το x-axis.

 

Επίσης έχω squeaky θόρυβο στο δεξιό (πως λέγεται στα ελληνικά) rod-βίδα (στην ίδια πλευρά με το θορυβώδες idler pulley).  Όταν κατεβαίνει γδέρνει άγρια...

Και δεν έχει να κάνει με ευθυγράμμιση δεξιού αριστερού stepper - την έκανα και με το μάτι και με παχύμετρο.

 

Όταν έχει δόντια, ο ιμάντας φθείρεται λιγότερο, καθώς τα δόντια δεν συμπιέζονται στην flat επιφάνεια της τροχαλίας. Επίσης η περιστροφή είναι περισσότερο ομαλή πιστεύω.

 

Έχω το ίδιο θέμα στην ίδια πλευρά. Ενα τρίξιμο. Συμβαίνει περίπου στην μέση της διαδρομής και πάντα στο κατέβασμα. Δεν έχω δει αν έχει επηρεάσει κάτι,   γιατί δεν έχει χρειαστεί να τυπώσω κάτι τόσο ψηλό μέχρι στιγμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν έχει δόντια, ο ιμάντας φθείρεται λιγότερο, καθώς τα δόντια δεν συμπιέζονται στην flat επιφάνεια της τροχαλίας. Επίσης η περιστροφή είναι περισσότερο ομαλή πιστεύω.

 

Έχω το ίδιο θέμα στην ίδια πλευρά. Ενα τρίξιμο. Συμβαίνει περίπου στην μέση της διαδρομής και πάντα στο κατέβασμα. Δεν έχω δει αν έχει επηρεάσει κάτι, γιατί δεν έχει χρειαστεί να τυπώσω κάτι τόσο ψηλό μέχρι στιγμής...

Ένα "τσιριγμα" μου κάνει και εμένα σε ένα σημείο

 

Παρέλαβα σήμερα 5 μέτρα ιμάντα

Παρόλο που δεν είναι ο καλός (fiber glass reinforced) η διαφορά με το μανισιο είναι η μέρα με την νύχτα εκτυπώνω 3 fan duct μετά θα κάτσω να αλλάξω τον ιμάντα του όριζοντιου άξονα (Χ) για να βάλω και tentioner και κάποια καλύτερη λύση για το δέσιμο

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καππου εδώ είχε βάλει κάποιος (ο georgeadams νομίζω) έναν ωραίο Χ axis tensioner ο οποίος "έπιανε" κόντρα στις ραβδους με αποτέλεσμα να μην συμβάλει στο στράβωμα του led screw και του rod, ως αποτέλεσμα του τεντώματος...

Δεν μπορώ να τον βρώ τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καππου εδώ είχε βάλει κάποιος (ο georgeadams νομίζω) έναν ωραίο Χ axis tensioner ο οποίος "έπιανε" κόντρα στις ραβδους με αποτέλεσμα να μην συμβάλει στο στράβωμα του led screw και του rod, ως αποτέλεσμα του τεντώματος...

Δεν μπορώ να τον βρώ τώρα...

Εχω ήδη εκτυπωμένα πρέπει να εκτυπωσω μια βάση για να πιάνει ο ιμάντας ο τρόπος με της βίδες δεν μου αρέσει καθόλου

 

μας τα χαλασε το cura για καποιο λογο γυρισε την διαμετρο του νηματος σε 2,85 και η τελευταια εκτυπωση βγηκε χαλια -αποτυχια τζαμπα 3ις ωρες

 

Σε καλό δρόμο είναι ψιλό λόγια έμειναν να εκτυπωσω

post-339798-0-22588100-1499791832_thumb.jpg

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ήδη εκτυπωμένα πρέπει να εκτυπωσω μια βάση για να πιάνει ο ιμάντας ο τρόπος με της βίδες δεν μου αρέσει καθόλου

Ε, δώσε ένα link μην ψάχνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε, δώσε ένα link μην ψάχνω....

Anet A8 (Prusa i3) X-Axis 1.5mm Belt Holder found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2125082

 

https://www.thingiverse.com/thing:1683070

 

 

 

Έχει πολλά παρόμοια για τεντώνω αυτί είναι τι πρώτο που βρήκα στα αποθηκευμένα

 

Πάντως με τι frame brace βιδωσα σταθερά τον εκτυπωτή στο τραπεζάκι είχα τεράστια διαφορά στα επίπεδα θορύβου (από κάτω έχω βάλει ένα φτηνό κομμάτι μαλακού υλικού αλλά αυτό ήταν και πριν κάτω από τον εκτυπωτη

Πάντως αν κάποιος ενδιαφέρεται έχει σε καλή τιμή ~6 ευρώ το τραπεζάκι lack (55x55) στο ικεα, έχει αρκετά mods στο thingiverse.com για να κάνεις enclosure με 2 τραπεζάκια

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με εγκρατεια παραγγελνουμε απο τριτες χωρες γιατι σημερα μου ειπαν οτι ολα τα δεματα ταχυδρομειου περνανε απο τελωνειακο

 

ελεγχο.... μολις παραλαβω 3 μικρα φακελλακια των 7 και 10 δολλαριων θα σας πω γιατι ειναι 3 μερες τωρα στο τελωνειο αεροδρομιου

 

αποτι φαινεται θα αρχισουν να κυνηγανε για εσοδα.....

 

προτιμαμε ευρωπαικες αποθηκες οσο μπορουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

με εγκρατεια παραγγελνουμε απο τριτες χωρες γιατι σημερα μου ειπαν οτι ολα τα δεματα ταχυδρομειου περνανε απο τελωνειακο

 

ελεγχο.... μολις παραλαβω 3 μικρα φακελλακια των 7 και 10 δολλαριων θα σας πω γιατι ειναι 3 μερες τωρα στο τελωνειο αεροδρομιου

 

αποτι φαινεται θα αρχισουν να κυνηγανε για εσοδα.....

 

προτιμαμε ευρωπαικες αποθηκες οσο μπορουμε

Εΐναι θεμα τυχης

εχουν κανει συμβαση με ιδιωτες εκτελωνιστες και ξεκινησαν να τους στελνουν δουλεια

 

Χθες παρελαβα 5 μετρα ιμαντα , και κατι ελατηριακια για τεντωμα απο τους ιμαντες (τα τελευταια απλα να υπαρχουν)

δεν χρεωσαν κατι

 

απλα τα ελτα σφραγγιζουν τα δεματα

οτι δεν εχουν τελοι και περασαν με απλουστευμενες διαδικασιες και βαζουν ταριφα 3 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ειναι να εκτυπωνουμε πρωι μεσημερι και βραδυ upgrades αλλα ας το παραδεχτουμε...ολοι τον πηραμε τον εκτυπωτη για να εκτυπωσουμε τον YODA :)

 

https://www.dropbox.com/s/7disjz5asrh79aj/20170712_152745.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/i0ygguo17gmgvls/20170712_152729.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/20gbh37a5yo04ko/20170712_152758.jpg?dl=0

 

Ενταξει το ξερω τον επαιξα ασχημα με το φοκους , αλλα οκ πηρατε μια ιδεα :)

 

Επισης την μαλακια εκει στο αυτι με το φιλαμεντ , που ειναι σαν σκουλαρικι..το "φαγα" ηδη...δεν επιτρεπονται τετοια πραματα στον YODA! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω εκτυπωνω κουνελια για την γυναικα

 

https://www.thingiverse.com/thing:752379

εχει φτασει στο 45% και προς το παρων παει αρκετα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο μεγεθος που λεει? 17,5 εκατοστα? 20 ωρες ?

 

Τι της εκανες και τιμωρεισαι τοσο ? :)

όχι χωρίς να το καταλάβει τι Μικρύνα νομίζω το έβαλα 60%scale

Δεν έκανα κάτι απλά τι έχω και δουλεύει όλη μέρα και γκρίνιαζει και της είπα να διαλέξει τι θέλει και ήθελε αυτο

Τι πίσω frame brace πήρε 22 ώρες (100%infill)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα τον Darth Vader ...για να δουμε τι θα βγει...

 

Πρεπει να βρω spool holder της προκοπης..αλλοι το βαζουν πισω απο τον εκτυπωτη , αλλοι σε κατασκευες πανω στο frame..

Τι ειναι καλυτερο ? Γιατι καπου ελεγε ενας οτι οι κατασκευες που παιζουν πανω στο frame ισως επιβαρυνουν το frame , λογω βαρους , λογω μικροκινησεων οταν ξετυλιγει φιλαμεντ , και μπορει να επηρρεασουν την εκτυπωση..

 

Για ριχτε καμμια ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκινησα τον Darth Vader ...για να δουμε τι θα βγει...

 

Πρεπει να βρω spool holder της προκοπης..αλλοι το βαζουν πισω απο τον εκτυπωτη , αλλοι σε κατασκευες πανω στο frame..

Τι ειναι καλυτερο ? Γιατι καπου ελεγε ενας οτι οι κατασκευες που παιζουν πανω στο frame ισως επιβαρυνουν το frame , λογω βαρους , λογω μικροκινησεων οταν ξετυλιγει φιλαμεντ , και μπορει να επηρρεασουν την εκτυπωση..

 

Για ριχτε καμμια ιδεα...

Εγώ προς το παρών έχω το holder που ήρθε με τον εκτυπωτή και εκτύπωσα τα παρακάτω το έχω και κάθετε πίσω από τον εκτυπωτή

 

Anet A8 Spool Holder found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:1998669

 

Κάποια στιγμή θα κοιτάξω τι άλλες επιλογές έχει, πάνω στο πλαίσιο δεν θέλω να βάλω κάτι γιατί είναι πολύ πιθανό οι ψιλό κραδασμοι να μεταφέρονται στην εκτύπωση

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...