Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, mpampis81 είπε

Παλεύω με μερικές εκτυπώσεις...Το πρόβλημα που έχω εινια ότι ενώ κάνω calibrate στην αρχή ξεκινάει η εκτύπωση κ μετά από λίγο το extruder σηκώνεται ψηλά κ τυπώνει στον αέρα...Από εδώ

https://www.thingiverse.com/thing:763622

προσπαθώ να τυπώσω το πρώτο αρχείο, που είναι ολόκληρο το καράβι νομίζω...Για να βοηθήσω στην διάγνωση, στο 43ο λεπτό που κοίταξα δεν είχε τυπώσει ούτε 0.5εκ σε ύψος κ η μύτη ήταν ψηλά. Την κατέβασα από τις ρυθμίσεις στο τέρμα -10mm (νομιζω) κ δεν έβρισκε στο table για λίγο κ δεν έβγαζε κ η μύτη υλικό.

Τυπωνω με το άσπρο PLA της συσκευασίας...

Καταρχήν αν με άσπρο PLA της συσκευασίας εννοείς αυτό που ήρθε με τον printer, τότε καλύτερα πέταξε το και πάρε ένα filament της προκοπής.

Αν συνεχίζει να εκτυπώνει (δλδ να κουνιέται σαν να εκτυπώνει) αλλά δεν βγάζει υλικό τότε είτε βούλωσε το hotend ή γλυστράει ο extruder. Ακούς ένα κλικ-κλικ όταν γίνεται αυτό;

Αν ξαναξεκινήσεις την εκτύπωση εκτυπώνει μέχρι το ίδιο σημείο (τότε θα μπορούσε να φταίει το μοντέλο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να τυπώσω αλλά νομίζω βγαίνει λίγο υλικό..Αυτό είναι μετά από 23 λεπτά εκτύπωση..

https://files.fm/f/jamhx56rm

Υπάρχει τρόπος να δώσω εντολή στον εκτυπωτή να τυπώσει πχ μια γραμμή? Θα χρειαστώ ένα πρόγραμμα για να δώσω εντολές από εκεί αλλά χρειάζεται να έχω βάλει Marlin firmware? Μέσα από το cura 4.8? Γιατί κ από εκεί δεν μπορώ πάλι..

Πέρασα Ender-3 V2_4.2.2 Marlin-2.0.1 – V1.0.2 (Factory Firmware) και το βλέπει κ το Cura και το Creality Slicer. Προσπαθώ από το cura στις ρυθμίσεις να δώσω να τυπώσει κάτι δοκιμαστικά...

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ζητούμενο είναι όταν δώσεις εντολή να βγάλει 10 πόντους νήμα λιωμένο ποσό τραβάει από πάνω...extruder calibration κοιτα βιντεο πως γινεται

κοιτα και για pid tuning για τον πριντερ σου....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mpampis81 είπε

Προσπαθώ να τυπώσω αλλά νομίζω βγαίνει λίγο υλικό..Αυτό είναι μετά από 23 λεπτά εκτύπωση..

https://files.fm/f/jamhx56rm

Υπάρχει τρόπος να δώσω εντολή στον εκτυπωτή να τυπώσει πχ μια γραμμή? Θα χρειαστώ ένα πρόγραμμα για να δώσω εντολές από εκεί αλλά χρειάζεται να έχω βάλει Marlin firmware? Μέσα από το cura 4.8? Γιατί κ από εκεί δεν μπορώ πάλι..

Πέρασα Ender-3 V2_4.2.2 Marlin-2.0.1 – V1.0.2 (Factory Firmware) και το βλέπει κ το Cura και το Creality Slicer. Προσπαθώ από το cura στις ρυθμίσεις να δώσω να τυπώσει κάτι δοκιμαστικά...

Να σου προτείνω να κάνεις μια δοκιμή με το Prusaslicer και τα default settings για ender 3 v2 που έχει έτοιμα. Χωρίς να πειράξω το παραμικρό, απλά με σχετικά προσεκτική συναρμολόγηση και όσο καλό leveling μπορώ, (κάνει σχετικό λακο στη μέση) , έχω άριστη εκτύπωση από το πρώτο πριντ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, καλησπέρα

Εδωσα τον πιστό σκύλο μου Anet a8, και έχω βγει στην γύρα για 3d εκτυπωτή ώς 220€

Υπάρχουν με αυτά τα λεφτά αυτές οι επιλογές

Creality 3D® CR-10 Mini
Creality 3D® Ender-3 V2 Upgraded
Creality 3D® Customized Version Ender-3X
BIQU® B1 Dual Operation System
Geeetech® A10 Aluminum
TWO TREES® BLUER
Artillery®Hornet 3D Printer
Geeetech® A10M Mix-color
 
Κλείνω περισσότερο προς τους Ender 3 V2 ή (με ακόμα μεγαλύτερη κλίση) Geeetech® A10M Mix-color
 
Εσείς ποιον προτείνετε και γιατί;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι γνώμη έχετε για τον ANET ET4  στα 105 ευρώ. 

Θα είναι ο πρώτος μου εκτυπωτής και για ερασιτεχνική χρήση. 

Σαν αρχή δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nik187 είπε

Παιδιά τι γνώμη έχετε για τον ANET ET4  στα 105 ευρώ. 

Θα είναι ο πρώτος μου εκτυπωτής και για ερασιτεχνική χρήση. 

Σαν αρχή δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα. 

Ευχαριστώ 

Προσωπικά θέλω κάτι καλύτερο σε ποιότητα εκτύπωσης. Για να ξεκινήσεις καλός είναι. Δες και τα Review που υπάρχουν. Για μένα ο ENDER 3 είναι καλύτερος από τον ΕΤ4 με λίγα περισσότερα χρήματα

Στις 18/4/2021 στις 11:31 ΜΜ, mourgolukos είπε

Παίδες, καλησπέρα

Εδωσα τον πιστό σκύλο μου Anet a8, και έχω βγει στην γύρα για 3d εκτυπωτή ώς 220€

Υπάρχουν με αυτά τα λεφτά αυτές οι επιλογές

Creality 3D® CR-10 Mini
Creality 3D® Ender-3 V2 Upgraded
Creality 3D® Customized Version Ender-3X
BIQU® B1 Dual Operation System
Geeetech® A10 Aluminum
TWO TREES® BLUER
Artillery®Hornet 3D Printer
Geeetech® A10M Mix-color
 
Κλείνω περισσότερο προς τους Ender 3 V2 ή (με ακόμα μεγαλύτερη κλίση) Geeetech® A10M Mix-color
 
Εσείς ποιον προτείνετε και γιατί;

Τελικά πήρα τον Α20Μ. Θα γράψω εντυπώσεις όταν έρθει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mourgolukos είπε

Προσωπικά θέλω κάτι καλύτερο σε ποιότητα εκτύπωσης. Για να ξεκινήσεις καλός είναι. Δες και τα Review που υπάρχουν. Για μένα ο ENDER 3 είναι καλύτερος από τον ΕΤ4 με λίγα περισσότερα χρήματα

 

 

Ο ENDER 3 βγαίνει στα 156 ευρώ απο τι είδα από Ευρωπαϊκή αποθήκη,  είναι αρκετά παραπάνω. 

Δεν ξέρω αν θα πάρω και έγκριση από την γυναίκα μου,  χα χα χα.....

Στα 104 την παλεύουμε. 

Με τον ANET θα αντιμετωπίσω πρόβλημα λες;

Δεν θα τυπώνει σωστά;

Δεν έχω και τίποτα τρελές απαιτήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nik187 είπε

Ο ENDER 3 βγαίνει στα 156 ευρώ απο τι είδα από Ευρωπαϊκή αποθήκη,  είναι αρκετά παραπάνω. 

Δεν ξέρω αν θα πάρω και έγκριση από την γυναίκα μου,  χα χα χα.....

Στα 104 την παλεύουμε. 

Με τον ANET θα αντιμετωπίσω πρόβλημα λες;

Δεν θα τυπώνει σωστά;

Δεν έχω και τίποτα τρελές απαιτήσεις 

Αν σκέφτεσαι το κόστος, σίγουρα να πας προς τον ender που δουλεύει πολύ καλά χωρίς να κάνεις κάποια αλλαγή. Σίγουρα τα 156 ευρώ είναι 50% παραπάνω από τα 104 αλλά από την άλλη ένα spool με filament έχει τουλάχιστον 20 ευρώ και το 1ο σου θα το χαλάσεις μέχρι να μάθεις και μετά θα θέλεις 2-3 χρώματα κτλ. Γενικά το 3d printing είναι σχετικά κοστοβόρο χόμπυ οπότε όσον αφορά την έγκριση από τη γυναίκα σου, όπως λένε και οι αμερικάνοι "It's easier to ask forgiveness than it is to get permission".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Πρωτη φορα που εκτυπωνω απο sd card.του δωσα και καταλαβε αλλα τα εβγαλε διαμαντι

20210430_210745.jpg

H βαριά δίπλα είναι για την αφαίρεση από το bed? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα το εχω αν μου σπασει τα νευρα να τον περιποιηθω🤣

Δεν ξερω αλλα οσο το ψιρυζει καποιος βρισκει ολο προβληματα.αυτο το filament το ειχα 2 3 μηνες εξω χρησιμοποιημενο.εφαγε και καμια βροχη.

Εχω βαλει και κολλα stick στο bed ,και εχω πανω απο μηνα να καθαρισω το bed η να κανω bed leveling. Και εκτυπώνει μια χαρα.

Παλια καθε εκτύπωση εκανα bed leveling  και ολο δεν κολαγε η στην μεση της εκτυπωσης μπορει να τυχαινε να ξεκολλησει κανα μικρο support.

Οσο τον χαιδευεις τσιναει.θελει λιγο να εισαι σκληρος μαζι του🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω 3d printer κυρίως για να εκτυπώνω πλαστικά μπιχλιμπίδια (ανταλλακτικά) για διάφορες συσκευές, αν αυτό φυσικά είναι εφικτό και εφόσον φυσικά υπάρχουν έτοιμα σχέδια. Θα ήθελα δηλαδή να έχουμε όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης. Πριν θέσω τις ερωτήσεις (ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων αν απαντηθούν) έκανα μια έρευνα (της τάξης της μιας-δυο ωρών). Περνάω στις ερωτήσεις.

1. Όπως συμβαίνει παντού, σίγουρα θα υπάρχει και εδώ ένα minimum όριο ώστε να γίνεται αξιοπρεπής δουλειά. Το όριο αυτό καλύπτεται από τον εκτυπωτή ender 3 που αναφέρεται και παραπάνω;

2. Ποια η διαφορά με τον pro; Μήπως να πάμε στον pro;

3. Ο συγκεκριμένες με πόσα "νήματα" έρχεται; δεν ξέρω πώς τα λένε (pla filament;). Για ένα αντικείμενο π.χ. ένα πλαστικό ποτήρι τι κατανάλωση έχουμε;

4. Τι άλλο χρειάζεται ή τι άλλο θα χρειαστεί σύντομα με την αγορά; (π.χ. Creality 3D® Ultrabase 235*235*3mm Glass Plate Platform) λέω εγώ τώρα ως παντελώς άσχετος.

5. Κάποια (αρνητικά) σχόλια που είδα σχετικά με τον συγκεκριμένο έχουν να κάνουν με τις ρυθμίσεις (ότι θέλουν συνεχώς τσεκάρισμα κ.τ.λ.) Όντως είναι έτσι;

6. Ο prusa (γύρω στα 750) που βγαίνει σχεδόν παντού ως ο καλύτερος μέχρι τα 1000 τι περισσότερο μας προσφέρει; Υπάρχει αρκετά καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης; Αν γνωρίζει φυσικά κάποιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...