Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το s3d το κανεις μια και καλη export σε gcode , για πιο λογο θελεις να το ανοιξεις και στο cura?

 

Το s3d εχει τουλαχιστον 1.000.000 ρυθμισεις που δεν ψηνομαι να καθομαι να σεταρω..η λογικη ηταν να φτιαξεις εκει τα supports , να τα ενσωματωσεις στο μοντελο , να το πας στο cura και να κανεις εκει μετα την δουλεια σου.

Το meshmaker κανει αυτην την ενσωματωση αλλα βγαζει κατι supports του κωλου...

To flashprint κανει και αυτο custom supports + ενσωματωση και βγαζει κατα καποιον τροπο νορμαλ supports...

 

Θα κανω δοκιμες αργοτερα να δω τι θα γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ότι έχω τυπώσει εγώ στον slicer αν υπάρχει υποψία γωνίας που μπορεί να χαλάσει πάντα χρησιμοποιώ support. Μερικές φορές βάζω support ακόμα και σε 15 μοίρες γωνία. Είναι ρυθμίσιμο πάντως και στο slicer και στο cura νομίζω. Επίσης μερικές φορές βολικό είναι να περιστρέφεις το αντικείμενο και να βλέπεις πως είναι καλύτερα να τυπωθεί με όσο το δυνατό μικρότερο support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ότι έχω τυπώσει εγώ στον slicer αν υπάρχει υποψία γωνίας που μπορεί να χαλάσει πάντα χρησιμοποιώ support. Μερικές φορές βάζω support ακόμα και σε 15 μοίρες γωνία. Είναι ρυθμίσιμο πάντως και στο slicer και στο cura νομίζω. Επίσης μερικές φορές βολικό είναι να περιστρέφεις το αντικείμενο και να βλέπεις πως είναι καλύτερα να τυπωθεί με όσο το δυνατό μικρότερο support.

 

Ναι δεν αντιλεγω..βαζε supports και ας μην χρειαζονται..αλλα σκεψου το ανθρωπακι που θελω να τυπωσω , με τις ρυθμισεις μου στο cura και χωρις καποιο scale θελει 52 λεπτα ενω με καποια υποτυπωδη supports που του βαλα να δω τι γινεται θελει 2,5 ωρες...

Στο cura εχει 500 χιλιαδες ρυθμισεις για τα supports..αλλα δεν βρισκω επιλογη να σε αφηνει να βαζεις εσυ τα δικα σου supports οπου θες και οσα θες...

Αν ειναι να πειραξω 80 ρυθμισεις μεχρι να πετυχω την φαση  ωστε να βαλει και εκει που θελω...χεζε ψηλα και αγναντευε..

 

Ναι , παντα ψαχνω την σωστη τοποθετηση ωστε να αποφυγω τα supports..αλλα σε μοντελα με περιεργα σχηματα...δεν τα γλυτωνεις...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο slic3r μπορείς να βάλεις υποτυπώδη support που σίγουρα δεν πέρνουν πολύ παραπάνω (πόσο μάλλον 200% του αρχικού χρόνου).

 

Δεν το χω μελετησει καθολου το slic3r ...θα το βαλω να δω

 

 

Τελικα το ανθρωπακι το τεσταρα σε scale 50% (3 εκατοστα υψος δηλ)...δεν θελει supports..οπως το ειχα υποψιαστει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχει δουλέψει Κάνεις petg? Σκέφτομαι το επόμενο ρόλο να το πάρω δε petg, από ότι διαβάζω δουλεύετε σχεδόν σαν pla αλλά με μεγαλύτερη θερμοκρασία στη μύτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλημερα λιγο ασχετο αλλα ξερει κανεις κανενα καταστημα εντος Θεσσαλονικης να πουλαει filament?

Και εγώ αυτό ψάχνω τώρα

Βρήκα ένα φράγκων 13 αλλά τιμές φαρμακείο (250 γραμμάρια makergeek η κάτι τέτοιο 30 ευρώ)

 

 

Το 2ο που φαίνεται πιο νορμάλ σε τιμές αλλά δεν λέει ώρες λειτουργίας (δοκίμασα να πάρω τηλέφωνο δεν απαντάνε θα πάρω και λίγο πιο αργά

http://www.createnpaste.gr/project-view/3d-printing-accessories3/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ αυτό ψάχνω τώρα

Βρήκα ένα φράγκων 13 αλλά τιμές φαρμακείο (250 γραμμάρια makergeek η κάτι τέτοιο 30 ευρώ)

 

 

Το 2ο που φαίνεται πιο νορμάλ σε τιμές αλλά δεν λέει ώρες λειτουργίας (δοκίμασα να πάρω τηλέφωνο δεν απαντάνε θα πάρω και λίγο πιο αργά

http://www.createnpaste.gr/project-view/3d-printing-accessories3/

εγω κατεληξα να παρω αυτο το οποιο φαινεται καλη τιμη, βεβαια δεν ειναι απο Θεσσαλονικη και τωρα περιμενω μεχρι να ερθει :P

Επεξ/σία από Anaisthitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω κατεληξα να παρω αυτο το οποιο φαινεται καλη τιμη

Εγώ ψάχνω να βρω κάτι άμεσα διαθέσιμο θεσσαλονίκη να πάω να το πάρω, εκτυπώνω μια θήκη για τα ηλεκτρονικά του εκτυπωτή και από ότι βλέπω είτε θα φτάσει οριακά τι pla που έχω είτε θα ξεμείνει προς το τέλος, θα ξανά πάρω λίγο αργότερα το 2ο κατάστημα μπας και είναι ανοικτοί να πάω να πάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκατε idler με δοντάκια;

απο Ελλαδα ψαχνεις?

βασικα υπαρχει και αυτη η λυση link

Επεξ/σία από Anaisthitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει η χώρα από που θα πάρω το idler με τα δοντάκια.

 

Και ακόμα τυπώνω με PLA οπότε δεν το βλέπω να γίνεται σωστά εκτύπωσή του - άσε που δεν θα κρατήσει αν γίνει από PLA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μικρά προϊόντα μόνο με απλή αποστολή όχι registered, για μεγαλύτερες πιθανότητες να μην έχετε 3 ευρώ στα ταχυδρομείο, ο ταχυδρόμος μας χθες που τον πέτυχα λέει βγήκε εσωτερική οδηγία μόνο στα registered να χρεώνονται το τέλος παρουσίας τον 3ων ευρώ

 

Σε καλο δρομο ειμαι απο οτι βλεπω ειμια στο 65% το fillament θα φτασει οριακα αλλα δυστηχως δεν το βλεπω να φτανει και για καπακι

 

Απο το διαβασμα που εκανα το επομενο (και γενικα επομενα) ρολα για ειναι κυριως petg

post-339798-0-88435600-1500116350_thumb.jpg

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...