Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Εσφιξες καλα τα ροδακια που τσουλανε?Δε πρεπει να υπαρχει καθολου τζογος εκει.

Ολα φτιαχνονται αν καταλαβεις λιγο πως λειτουργουν.Και για τον ender λεγανε τα ιδια και εχω κανει το bed και ειναι βραχος με μονο εξτρα κατι ροδελες και παξιμαδια...Και βλεπω αλλους παιρνουν αλλα ελατηρια,αλλαζουν το ενα,αλλαζουν το αλλο.

Ενα μειον του ender οτι χαλαρωνουν οι βιδες ευκολα.Καθε τοσο χαλαρωνουν και εμφανιζονται γραμμες στα αντικειμενα.Τοτε καταλαβαινω οτι παλι θελουν σφιξιμο.

Ναι πάλευα 2 ώρες φαντάσου δοκίμασα τα πάντα αλλα παντα μου βγάζει σαν κενό , δηλαδή στα ροδάκια δεξιά που εχει και την ενδιάμεση βίδα τα εσφιγκα λιγο , πιο πολύ , πιο λίγο αλλα πάντα μου αφήνει ενα κενό , εν τέλει εχει λιγο τζόγο τώρα αλλα ειναι καλύτερα απο πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, SPANK είπε

Ναι πάλευα 2 ώρες φαντάσου δοκίμασα τα πάντα αλλα παντα μου βγάζει σαν κενό , δηλαδή στα ροδάκια δεξιά που εχει και την ενδιάμεση βίδα τα εσφιγκα λιγο , πιο πολύ , πιο λίγο αλλα πάντα μου αφήνει ενα κενό , εν τέλει εχει λιγο τζόγο τώρα αλλα ειναι καλύτερα απο πριν

Περιεργο μου φαινεται.Θα σου λεγα να το ξυλωσεις τελειως και να δεις κανα βιντεακι για συναρμολογηση και να ξαναπροσπαθησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Περιεργο μου φαινεται.Θα σου λεγα να το ξυλωσεις τελειως και να δεις κανα βιντεακι για συναρμολογηση και να ξαναπροσπαθησεις.

Όλο το ξύλωσα αλλα να το κάνω να ειναι μασιφ δεν τα κατάφερα , τον κύβο τον έβγαλ ψιλό χάλια εκτος απο την πάνω μεριά που ειναι σχετικά καλα

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SPANK είπε

Όλο το ξύλωσα αλλα να το κάνω να ειναι μασιφ δεν τα κατάφερα , τον κύβο τον έβγαλ ψιλό χάλια εκτος απο την πάνω μεριά που ειναι σχετικά καλα

1.jpg

Αυτο δεν ειναι ψιλο χαλια και λιγο καλα.Αυτο ειναι αθλιο παντου :P

Για αρχη με τι θερμοκρασιες παιζεις?Φαινεται σα το filament να λιωνει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αυτο δεν ειναι ψιλο χαλια και λιγο καλα.Αυτο ειναι αθλιο παντου :P

Για αρχη με τι θερμοκρασιες παιζεις?Φαινεται σα το filament να λιωνει πολυ.

Ότι δείνει default το cura , 60 bed βαθμούς και 200 noozle

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPANK είπε

Ότι δείνει default το cura , 60 βαθμούς και 200

Για δοκιμασε με 190 και να χαμηλωσεις και ταχυτητα λιγο...

Ισως και κανα θερμιστορ να ναι στα τελευταια του.Γενικα πολλα πανε στραβα στο συγκεκριμενο cube.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Dantε είπε

Για δοκιμασε με 190 και να χαμηλωσεις και ταχυτητα λιγο...

Ισως και κανα θερμιστορ να ναι στα τελευταια του.Γενικα πολλα πανε στραβα στο συγκεκριμενο cube.

Καμία διαφορά και με 180 το ίδιο αποτέλεσμα..... το bed πάντως κουνιέται αρκετά απο τους τρανταγμούς

Αποφάσισα τελικά να πάω σε κατι καινούργιο και απο οτι διαβάζω σε reviews καλύτερο , βγήκε μολις χτές https://www.anycubic.com/collections/new-arrival/products/anycubic-vyper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχάς αφού παίζεις με τέτοιες θερμοκρασίες (κανονικές προς το χαμηλό) δεν θα έπρεπε να έχεις θέμα όπότε ή έχεις overextrusion ή δεν ψύχεται επαρκώς το νήμα από το fan

επίσης έχεις θέματα προφανως με το στήσιμο του εκτυπωτή, το bed θα έπρεπε να είναι σταθερό, όπως επίσης και η κεφαλή στον άξονα Χ

δες ότι μπορείς να σφίξεις, δεν πρέπει να έχεις μπόσικα πουθενά άλλα ούτε και παρασφιγμένα ώστε να μην κινούνται άνετα οι άξονες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SPANK είπε

Όλο το ξύλωσα αλλα να το κάνω να ειναι μασιφ δεν τα κατάφερα , τον κύβο τον έβγαλ ψιλό χάλια εκτος απο την πάνω μεριά που ειναι σχετικά καλα

1.jpg

Χωρις παρεξήγηση φίλε, για να κάνουμε και λίγο πλάκα, παίζει να είναι ο χειρότερος κύβος που έχω δει...  Ξέρω παίζω με τον πόνο του άλλου αλλά δεν άντεξα... 😃

Βάλε ανεμιστήρι να φυσάει προς την μύτη (όχι όμως την μύτη, αλλά το προς εκτύπωση αντικείμενο). Μπορεί να είσαι και πολύ κοντά... Για χαλάρωσε λίγο το bed leveling. τι layer height εχεις βάλει?

 

Σχετικά με τον νέο εκτυπωτή. Αν πας σε resign, ΟΚ δεν ξέρω να συμβουλεύσω κάτι. Αν όμως πας ξανά σε FDM  τότε αυτά  τα προβλήματα ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ να τα ξανα-βρεις μπορστά σου. Οπότε καλό θα ήταν  να μάθεις να τα λύνεις και να μην ξοδεύεσε κίολας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nkarama είπε

Χωρις παρεξήγηση φίλε, για να κάνουμε και λίγο πλάκα, παίζει να είναι ο χειρότερος κύβος που έχω δει...  Ξέρω παίζω με τον πόνο του άλλου αλλά δεν άντεξα... 😃

Βάλε ανεμιστήρι να φυσάει προς την μύτη (όχι όμως την μύτη, αλλά το προς εκτύπωση αντικείμενο). Μπορεί να είσαι και πολύ κοντά... Για χαλάρωσε λίγο το bed leveling. τι layer height εχεις βάλει?

 

Σχετικά με τον νέο εκτυπωτή. Αν πας σε resign, ΟΚ δεν ξέρω να συμβουλεύσω κάτι. Αν όμως πας ξανά σε FDM  τότε αυτά  τα προβλήματα ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ να τα ξανα-βρεις μπορστά σου. Οπότε καλό θα ήταν  να μάθεις να τα λύνεις και να μην ξοδεύεσε κίολας!

 

Όχι προφανώς και ειναι ο χειρότερος , αλλα οταν τον είχα πάρει εκτύπωνα καλα σχετικά χωρίς τετοια προβλήματα αλλα επειδη ειχα καιρό να τον χρησιμοποιήσω μαλλον γενικά εχουν λασκάρει τα πράγματα οποτε θέλουν ρύθμιση απο την αρχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δοκιμάζω να κάνω μερικές εκτυπώσεις, καθότι αρχάριος (ender v2) για να τελειώσω και το filament της συσκευασίας και του έδωσα να εκτυπώσει αυτό το αρχείο https://www.thingiverse.com/thing:1999689 και μου τύπωσε μόνο το ένα αντικείμενο το ξάπλα...Με το PrusaSlicer τυπώνω με προτεινόμενες ρυθμίσεις..Τι μπορεί να φταίει?

15 λεπτά πριν, mpampis81 είπε

  Δοκιμάζω να κάνω μερικές εκτυπώσεις, καθότι αρχάριος (ender v2) για να τελειώσω και το filament της συσκευασίας και του έδωσα να εκτυπώσει αυτό το αρχείο https://www.thingiverse.com/thing:1999689 και μου τύπωσε μόνο το ένα αντικείμενο το ξάπλα...Με το PrusaSlicer τυπώνω με προτεινόμενες ρυθμίσεις..Τι μπορεί να φταίει?

Το σκέφτομαι κ λογικά το όρθιο αντικείμενο κουμπωνει στο ξαπλωτο αλλά λείπει εντελώς, μήπως δεν το έχει συμπεριλάβει; Το δείχνει όμως στο PrusaSlicer..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mpampis81 είπε

  Δοκιμάζω να κάνω μερικές εκτυπώσεις, καθότι αρχάριος (ender v2) για να τελειώσω και το filament της συσκευασίας και του έδωσα να εκτυπώσει αυτό το αρχείο https://www.thingiverse.com/thing:1999689 και μου τύπωσε μόνο το ένα αντικείμενο το ξάπλα...Με το PrusaSlicer τυπώνω με προτεινόμενες ρυθμίσεις..Τι μπορεί να φταίει?

Το σκέφτομαι κ λογικά το όρθιο αντικείμενο κουμπωνει στο ξαπλωτο αλλά λείπει εντελώς, μήπως δεν το έχει συμπεριλάβει; Το δείχνει όμως στο PrusaSlicer..

 

ανέβασε το αρχείο που έφτιαξες με τον slicer για να  δουμε τι πηγε λαθος

αν δεις το εχουν τυπώσει και αλλοι μια χαρα

εσύ πως το διάλεξες,ασχολεισε με αεροπλανάκια ???η στη τύχη ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της πλακας αλουμινια ειναι αυτα που εχουν οι κινεζοεκτυπωτες...

Ελυσα τον ender 3 v2 για ευθυγραμμιση και σφιξιματα και στη συναρμολογηση το αλουμινιο στη μεση που πιανει πανω και το αλουμινιο του Υ, εγινε ακορντεον...

Που βρισκω τωρα τετοιο?Ειναι το θεμα πως εχει και τρυπες ,ενω και ειχε κομματια κομμενα για να περνανε καλωδια κτλ.

Υποθετω να παρω ενα κομματι και να το παω cnc θα εχει μεγαλο κοστος...

Το θεμα ειναι πως επηρεαζει καθως το αλουμινιο του Υ κοιταζει προς τα κατω τωρα.Στη χειροτερη,αν δε βρω θα βαλω ροδελες και θα προσπαθησω με τετοιες μεθοδους να το φερω στα ισα.

 

Ειναι αυτο

1391112641_.jpg.5c2b181b0a3164abcc8fd30246d8d764.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cnccat.com

όλα από κει τα παίρνω.....μόνο που πρπει να προσέξεις αν έχεις ροδάκια να πάρεις τομ ανάλογο προφίλ γιατί είναι 2 τυποι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, kostasbm είπε

cnccat.com

όλα από κει τα παίρνω.....μόνο που πρπει να προσέξεις αν έχεις ροδάκια να πάρεις τομ ανάλογο προφίλ γιατί είναι 2 τυποι

 

Τι κοστος χοντρικα για αυτο το κομματι λες?25 εκατοστα ειναι σε μηκος,εχει τα 2 κοψιματα που φαινονται και 6 τρυπες συνολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...