Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για κάθε είδουν βαψίματα στο PLA κυρίως τι χρησιμοποτείτε , απλούς μαρκαδόρου ή μπογίες και πινελάκια που εχουν για φιγούρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SPANK είπε

Για κάθε είδουν βαψίματα στο PLA κυρίως τι χρησιμοποτείτε , απλούς μαρκαδόρου ή μπογίες και πινελάκια που εχουν για φιγούρες ?

Ακρυλικές μπογιές όπως στον μοντελισμό

Επεξ/σία από mxa055
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dantε είπε

Τι κοστος χοντρικα για αυτο το κομματι λες?25 εκατοστα ειναι σε μηκος,εχει τα 2 κοψιματα που φαινονται και 6 τρυπες συνολο...

δεν σε συμφερει απο κει λογω ταχυδρομικων

κοιτα grobotronics παρε ενα 50cm και πηγαινε σε ενα αλλουμινα και κοφτο οπως θελεις

https://grobotronics.com/mechanics-and-wheels/openbuilds-v-slot/extrusion/   ποιο φτηνα θα σου ερθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kostasbm είπε

δεν σε συμφερει απο κει λογω ταχυδρομικων

κοιτα grobotronics παρε ενα 50cm και πηγαινε σε ενα αλλουμινα και κοφτο οπως θελεις

https://grobotronics.com/mechanics-and-wheels/openbuilds-v-slot/extrusion/   ποιο φτηνα θα σου ερθει

Το grobotronics δεν εχει προφιλ τετοιο απο οτι ειδα.

Αλουμινας θα το κοψει με την ακριβεια που θελω?Συν οτι πρεπει να γινουν και σπειρωματα σε καποια σημεια.Θα θελει μηχανουργειο  και cnc πιστευω και θα ξεφυγει παλι το κοστος.Θα δω μπας και καταφερω και το ισιωσω με τιποτα πατεντες.Ετσι και αλλιως απλα εδραζονται εκει πανω αλλα,δε τσουλαει κατι,οποτε αν μετρησω τις αποστασεις μετα και ειναι οκ θεωρητικα δε θα εχει θεμα.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Dantε είπε

Το grobotronics δεν εχει προφιλ τετοιο απο οτι ειδα.

Αλουμινας θα το κοψει με την ακριβεια που θελω?Συν οτι πρεπει να γινουν και σπειρωματα σε καποια σημεια.Θα θελει μηχανουργειο  και cnc πιστευω και θα ξεφυγει παλι το κοστος.Θα δω μπας και καταφερω και το ισιωσω με τιποτα πατεντες.Ετσι και αλλιως απλα εδραζονται εκει πανω αλλα,δε τσουλαει κατι,οποτε αν μετρησω τις αποστασεις μετα και ειναι οκ θεωρητικα δε θα εχει θεμα.

τα σπειρωματα ειναι ευκολα να τα κανεις στο προφιλ...εχει για μ5 μ6 οτι θελεις ειναι φτηνα σε μαγαζι με βιδες

 τι προφιλ θελεις 30 30 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

τα σπειρωματα ειναι ευκολα να τα κανεις στο προφιλ...εχει για μ5 μ6 οτι θελεις ειναι φτηνα σε μαγαζι με βιδες

 τι προφιλ θελεις 30 30 ?

ρίξε μια μάτια στα blv  projects. https://www.blvprojects.com/blv-ender-3-pro

είναι από τισ καλύτερες αναβαθμισεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/6/2021 στις 8:38 ΠΜ, kostasbm είπε

ανέβασε το αρχείο που έφτιαξες με τον slicer για να  δουμε τι πηγε λαθος

αν δεις το εχουν τυπώσει και αλλοι μια χαρα

εσύ πως το διάλεξες,ασχολεισε με αεροπλανάκια ???η στη τύχη ??

 

Τον εκτυπωτή για αυτόν τον λόγο τον πήρα κυρίως, για να ασχοληθώ ναι, αν κ δεν βρίσκω ακόμα χρόνο κ είμαι αρχάριος κ στα αεροπλανάκια. Χρειάζεται αυτό το εξάρτημα σε φελιζολενια ναι. Πως να ανεβάσω εδώ το αρχείο; Το κατέβασα όπως ήταν από https://www.thingiverse.com/thing:1999689 το έκανα με το PrusaSlicer..

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, mpampis81 είπε

Τον εκτυπωτή για αυτόν τον λόγο τον πήρα κυρίως, για να ασχοληθώ ναι, αν κ δεν βρίσκω ακόμα χρόνο κ είμαι αρχάριος κ στα αεροπλανάκια. Χρειάζεται αυτό το εξάρτημα σε φελιζολενια ναι. Πως να ανεβάσω εδώ το αρχείο; Το κατέβασα όπως ήταν από https://www.thingiverse.com/thing:1999689 το έκανα με το PrusaSlicer..

αυτό το είδα....το αρχείο που έφτιαξες εσύ και έδωσες στον εκτυπωτή ανέβασε για να το δω ....

επισης θελει και supports γιατι το κομματι ειναι σχεδον στον αερα....εαν το γυρισεις λιγο θα δεις

δοκίμασες άλλον slicer ???? 

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kostasbm είπε

ρίξε μια μάτια στα blv  projects. https://www.blvprojects.com/blv-ender-3-pro

είναι από τισ καλύτερες αναβαθμισεις

Ωραιο,δε λεω αλλα δε μπαινω στη διαδικασια να κανω τωρα ριζικες αλλαγες και να δωσω τοσα χρηματα.

Θα δοκιμασω σημερα με μια μεγγενη μπας και το φερω στα ισια.

Αλλιως με βλεπω να παιρνω το κομματι αλουμινιο και να παλευω με το ντρεμελ :P

Το θεμα ειναι τι γινεται με αυτες τις βιδες στον ender που χαλαρωνουν μονες τους και αν πας να τισ σφιξεις γινονται καλοκαιρινα τα αλουμινια.Θα βαλω λιγο κολλα στα σπειρωματα μου φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Ωραιο,δε λεω αλλα δε μπαινω στη διαδικασια να κανω τωρα ριζικες αλλαγες και να δωσω τοσα χρηματα.

Θα δοκιμασω σημερα με μια μεγγενη μπας και το φερω στα ισια.

Αλλιως με βλεπω να παιρνω το κομματι αλουμινιο και να παλευω με το ντρεμελ :P

Το θεμα ειναι τι γινεται με αυτες τις βιδες στον ender που χαλαρωνουν μονες τους και αν πας να τισ σφιξεις γινονται καλοκαιρινα τα αλουμινια.Θα βαλω λιγο κολλα στα σπειρωματα μου φαινεται.

οπου μπορεις θα βαλεις corner plates για στιβαροτητα και  συνδετικες γωνιες

αυτο με τα σπειρωματα δεν μου αρεσει και πολυ...δεν ξερω αν υπαρχει και αλλη λυση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

οπου μπορεις θα βαλεις corner plates για στιβαροτητα και  συνδετικες γωνιες

αυτο με τα σπειρωματα δεν μου αρεσει και πολυ...δεν ξερω αν υπαρχει και αλλη λυση ....

Corner plates έχω βάλει στον taeantula επειδή έβαλα και τζαμάκι και κάνει δουλειά από σταθερότητα και 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostasbm είπε

οπου μπορεις θα βαλεις corner plates για στιβαροτητα και  συνδετικες γωνιες

αυτο με τα σπειρωματα δεν μου αρεσει και πολυ...δεν ξερω αν υπαρχει και αλλη λυση ....

Μήπως μπορείς να βάλεις κάποιο λινκ για corner plates και  συνδετικές γωνίες; (για Ender 3)

Για να μην ξεβιδώνουν οι βίδες υπάρχουν κόλλες σπειρωμάτων.

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα προσοχη με τη κολλα,στη συγκεκριμενη χρηση θελει λαιτ κολλα και λιγη σε ποσοτητα καθως με τις κινεζοβιδες και αλουμινια,τιποτα δυνατοτερο και πιο πιθανο ειναι να φαγωθει το κεφαλι της βιδας η να φυγει ολο το σπειρωμα μαζι 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2021 στις 9:21 ΠΜ, Dantε είπε

Ποσο ακριβο ειναι να παρει της γυναικας τη λακ και να βαλει? :P

Εχω μια που την ειχε θαψει η μανα μου σε ενα ντουλαπι και τη χρησιμοποιω 3,5 χρονια και ακομα δεν εχει τελειωσει.

Τελικά δοκίμασα λακ επάνω στο τζάμι και φαίνεται να λειτουργεί η φάση αλλα το πρόβλημα ειναι οτι βρώμισε ολο το δωμάτιο με λακ 😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...