Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, SPANK είπε

Τελικά δοκίμασα λακ επάνω στο τζάμι και φαίνεται να λειτουργεί η φάση αλλα το πρόβλημα ειναι οτι βρώμισε ολο το δωμάτιο με λακ 😄😄

Με ζεστο το bed σε καμια 60αρια βαθμους για να κολλησει η λακ και ριχνεις γρηγορα μια στρωση.Μη ριξεις μισο κιλο γιατι γινεται αυτο που λες.Και ασε το μετα ζεστο 5-10 λεπτα να στεγνωσει.

Θελει πραγματικα ελαχιστη,καθως κανει καλη δουλεια.

Καθαριζει με οινοπνευμα και χαρτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε για αυτο σου ειπα μη το παρακανεις και να κατεβασεις λιγο το Bed για να αυξηθει η αποσταση.

Ασε το να κρυωσει,προσπαθησε και με σπατουλα.Αν δε το καταφερνεις,ε βγαζεις το γυαλι και το βαζεις καταψυξη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panosssss είπε

Μήπως μπορείς να βάλεις κάποιο λινκ για corner plates και  συνδετικές γωνίες; (για Ender 3)

Για να μην ξεβιδώνουν οι βίδες υπάρχουν κόλλες σπειρωμάτων.

https://grobotronics.com/joining-plate-t-5-holes.html

https://grobotronics.com/joining-plate-90-degree.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Αντε καλοριζικος :)

ΟΙ φωτο το αδικουν , απο κοντα φαινεται πιο καλο.

IMG_20210616_090539.jpg

IMG_20210616_090515.jpg

θέλει δουλειά....ξεκινά με ποιο απλά πρααγματα για να τον καλιμπραρεις και μετά πας στα δύσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, kostasbm είπε

θέλει δουλειά....ξεκινά με ποιο απλά πρααγματα για να τον καλιμπραρεις και μετά πας στα δύσκολα

Δηλαδη?

Τις ρυθμισεις του xzy αφησα και εβαλα 0.2 layer height , 20% infill, 220 temp απο 210 που το ειχε για abs.

Δεν εχω καθαρισει και οτι εμεινε απο τα supports :)

θα το βαλω σε ασετον σημερα

 

Επεξ/σία από NTC Labs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά, μετά από 3 μήνες(!!!) ήρθε το hotend που είχα παραγγείλει τον Απρίλιο(Mellow από Aliexpress)...
Το τοποθέτησα και είδα ότι κρατούσε σταθερή θερμοκρασία οπότε δεν του έκανα PID tuning. Έβαλα την παλιά αντίσταση και το παλιό θερμίστορ (αυτά που είχε το μαμά hotend δηλαδή).
Στις ρυθμίσεις (χρησιμοποιώ τον Creality slicer, με αυτό πετυχαίνω τις καλύτερες εκτυπώσεις) άλλαξα speed (από 80mm/s σε 45mm/s) και distance (από 6mm σε 3.5mm) του retraction.
Εκτύπωσα με PLA κι έχω το εξής αποτέλεσμα:

clips_all.jpg.c79f0e07e7441db21949fef43753e7bc.jpg

 

Οι εξωτερικές επιφάνειες, καλές.
Οι εσωτερικές προβληματικές.
Όποια πρόταση για βελτίωση ευπρόσδεκτη.

 

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εχω αγοράσει έναν artillery genius εδώ και καιρό και ακόμα τον έχω να κάθεται στο κουτί του. Αν μπορεί κάποιος που το έχει ψάξει το θέμα ας προτείνει μερικά vfm νήματα γιατί με τις αξιολογήσεις στο σκρουτζ δεν βγάζω άκρη. Άλλος εκθειάζει το τάδε νήμα, άλλος το χαντακώνει.

Ενδιαφέρομαι για PLA ή PLA+, κάτι οικονομικό και καλό, σε χρώματα άσπρο, μαύρο, και κάνα δυο χρωματιστά για αρχή. Δεν με πειράζει να είναι και από Κίνα ή γενικώς εξωτερικό, δεν το βιάζομαι, αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να πάρω 4 καρούλια μάπα νήματα και να μου μείνουν προίκα.

Όποιος ξέρει και μπορεί ας βοηθήσει με λινκς κτλ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σχεδιάσεις γενικά δικά σου πράγματα απλά με το cad ή το fusion 360 ειναι εύκολο η πρέπει να έχεις βασικές γνώσεις γραφίστα ? , γιατι εκτός των έτοιμων τα πιο ωραία και δημιουργικά ειναι και αυτα που φτιάχνεις μονος σου

9 ώρες πριν, helicoid είπε

Καλησπέρα,

Εχω αγοράσει έναν artillery genius εδώ και καιρό και ακόμα τον έχω να κάθεται στο κουτί του. Αν μπορεί κάποιος που το έχει ψάξει το θέμα ας προτείνει μερικά vfm νήματα γιατί με τις αξιολογήσεις στο σκρουτζ δεν βγάζω άκρη. Άλλος εκθειάζει το τάδε νήμα, άλλος το χαντακώνει.

Ενδιαφέρομαι για PLA ή PLA+, κάτι οικονομικό και καλό, σε χρώματα άσπρο, μαύρο, και κάνα δυο χρωματιστά για αρχή. Δεν με πειράζει να είναι και από Κίνα ή γενικώς εξωτερικό, δεν το βιάζομαι, αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να πάρω 4 καρούλια μάπα νήματα και να μου μείνουν προίκα.

Όποιος ξέρει και μπορεί ας βοηθήσει με λινκς κτλ. Ευχαριστώ.

Εγώ δουλεύω εδω και καιρό το συγκεκριμένο της Devil https://www.skroutz.gr/s/12114560/Devil-Design-PLA-1-75mm-Μαύρο-1kg.html#reviews , δεν εινι άσχημο νήμα αρκετά καλό αποτέλεσμα βγάζεις , να ακούσουμε και άλλες γνώμες όμως γιατι ψάχνω και εγώ να δοκιμάσω κατι αλλο σε PLA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το autocad ειναι λιγο ταλαιπωρια για 3d σχεδιαση.Το fusion 360 ειναι πιο απλο.Προσωπικα με 2-3 tutorials και λιγες μερες ενασχοληση εμαθα και σχεδιαζω μια χαρα τη πλειοψηφια των πραγματων που θελω.

Ενταξει τιποτα πολυπλοκα πραγματα η περιεργα δε θα τα καταφερεις και θα πρεπει να ασχοληθεις να μαθεις αλλα γενικα το 360 πιστευω οτι ειναι βατο για καποιον που δεν εχει ιδεα.

PLA τωρα εχω ενα esun και ειναι καλουτσικο.

Εν τω μεταξυ μονο το Pla μου εβγαινε με ringing.Ειχα ξυλωσει ολο τον εκτυπωτη να τον ευθυγραμμισω και στραβωσα και το αλουμινιο της βασης.Με τα πολλα το ψιλοισιωσα (εκανα αυτοσχεδιο εξωλκεα) και τον συναρμολογησα με κολλα σπειρωματων στις βιδες για να μην ασχοληθω ξανα με σφιξιμο,μετρησα τα παντα να ειναι τετραγωνα,σε φαση ακριβεια δεκατου του χιλιοστου στις αποστασεις και παλι μου εκτυπωνε με ringing.

Βαζω Petg ,εβγαινε μια χαρα.Ε λεω θα ειναι χαλια το filament και εβριζα το esun και να λεω οτι καταλαβα γιατι ειναι τοσο φθηνο.Ε μετα μου βουλωσε και το nozzle και το ξυλωσα και ειδα οτι δεν ειχα βαλει μεχρι μεσα το ptfe tube και ειχε μαζεψει 1 ποντο υλικο.Το σενιαρα και τωρα εκτυπωνει μια χαρα.Τσαμπα ολη η ταλαιπωρια που περασα με ολα τα αλλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/6/2021 στις 6:56 ΜΜ, panosssss είπε

Τελικά, μετά από 3 μήνες(!!!) ήρθε το hotend που είχα παραγγείλει τον Απρίλιο(Mellow από Aliexpress)...
Το τοποθέτησα και είδα ότι κρατούσε σταθερή θερμοκρασία οπότε δεν του έκανα PID tuning. Έβαλα την παλιά αντίσταση και το παλιό θερμίστορ (αυτά που είχε το μαμά hotend δηλαδή).
Στις ρυθμίσεις (χρησιμοποιώ τον Creality slicer, με αυτό πετυχαίνω τις καλύτερες εκτυπώσεις) άλλαξα speed (από 80mm/s σε 45mm/s) και distance (από 6mm σε 3.5mm) του retraction.
Εκτύπωσα με PLA κι έχω το εξής αποτέλεσμα:

clips_all.jpg.c79f0e07e7441db21949fef43753e7bc.jpg

 

Οι εξωτερικές επιφάνειες, καλές.
Οι εσωτερικές προβληματικές.
Όποια πρόταση για βελτίωση ευπρόσδεκτη.

 

kane pid tuning bed kai noozle οτι αλλαγη και να κανεις θελει pid

μετα ψαχνεις τα υπολοιπα....η ψυξη αντικειμενου και κορμου hotend ειναι καλη???

12 ώρες πριν, helicoid είπε

Καλησπέρα,

Εχω αγοράσει έναν artillery genius εδώ και καιρό και ακόμα τον έχω να κάθεται στο κουτί του. Αν μπορεί κάποιος που το έχει ψάξει το θέμα ας προτείνει μερικά vfm νήματα γιατί με τις αξιολογήσεις στο σκρουτζ δεν βγάζω άκρη. Άλλος εκθειάζει το τάδε νήμα, άλλος το χαντακώνει.

Ενδιαφέρομαι για PLA ή PLA+, κάτι οικονομικό και καλό, σε χρώματα άσπρο, μαύρο, και κάνα δυο χρωματιστά για αρχή. Δεν με πειράζει να είναι και από Κίνα ή γενικώς εξωτερικό, δεν το βιάζομαι, αυτό που θέλω να αποφύγω είναι να πάρω 4 καρούλια μάπα νήματα και να μου μείνουν προίκα.

Όποιος ξέρει και μπορεί ας βοηθήσει με λινκς κτλ. Ευχαριστώ.

νηματα  χρησιμοποιω ...prima value kai select και μετα  devil σε pla   και σε petg εχω και e sun

prima  easy print  ειχε προσφορες σε 4 χρωματα 

το πανω κομματι του πριντερ θελει να μετρησεις και να παρεις ενα extrusion 2040 η 2020 για να το ενισχυσεις και αν μπορεις κατεβασε το νημα απο πανω...δε θελει αλλο βαρος

Επεξ/σία από kostasbm
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SPANK είπε

Να σχεδιάσεις γενικά δικά σου πράγματα απλά με το cad ή το fusion 360 ειναι εύκολο η πρέπει να έχεις βασικές γνώσεις γραφίστα ? , γιατι εκτός των έτοιμων τα πιο ωραία και δημιουργικά ειναι και αυτα που φτιάχνεις μονος σου

Δες tutorials στο youtube για το Fusion 360 υπάρχουν πάρα πολύ καλά και δεν χρειάζεται να έχεις γνώσεις από σχεδιαστικά προγράμματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...