Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, tripaloski07 είπε

Βεβαια να προσθεσω πως τρεχω Klipper σε raspberry pi που υποτιθεται πως αφαιρει το βαρος απο την μητρικη αλλα μπορει τα stepper drivers να δουλευουν κανονικα και να ζεσταινονται. Νομιζω πως η αναβαθμιση σε 4.2.7 ειναι ανουσια, οταν μπορεις να πας σε καποια αλλη SKR

Καποιοι λενε οτι τους εστειλε η creality νεα μητρικη αλλα δυσκολο το θεωρω.Καλα αν βρισκονται στα ιδια λεφτα,προφανως πας σε SKR για να κανεις εστω και ετσι μια αναβαθμιση.Θα το ψαξω παντως το θεμα,εχω και θερμομετρο με υπερυθρες να δω θερμοκρασιες και θα αλλαξω παστα στα ψυκτρακια κτλ.Ισως να χαμηλωσω και λιγο τη ταση στα steppers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σίγουρα τουλάχιστον ψήκτρες πάνω στα stepper drivers. πιάνουν τρελές θερμοκρασίες. δοκίμασε να τα ακουμπήσεις (not recommended) αλλά θα καείς. εγω εχω και ενα χαλαρο fan για γενικη ροη αερα πανω απο μητρικη. δυσκολα θα πιασεις θερμοκρασιες που θα εχει αποτύπωμα στην εκτύπωση ή αν γινει, πιστευω θα χαλασει οντως η εκτυπωση, αλλα για μακροζωια χρειαζεται.

για την κατω την οριζoντια γραμμη θα κοιτουσα την διαδρομη του filament (οπως οτι πιανει καλα το filament ο extruder). ισως και αλλαγη throat ή throat fan, αλλα δν εχω ender για να πω με σιγουρια, σε περιπτωση που ειναι ο Ζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυκτρες εχουν τα stepper drivers.Και ανεμιστηρα εχει .Το θεμα ειναι απο οτι διαβασα πως στην 4.2.2 τσιγκουνευτηκαν στο χαλκο στη πλακετα με αποτελεσμα η απαγωγη θερμοτητας απο κατω να ειναι κακη.

Το filament ειναι οκ,ξανα εκτυπωσα το ιδιο κομματι και βγηκε καλυτερα,δεν εμφανισε τοσο χοντρο δηλαδη εξογκωμα οπως στη φωτο.Throat fan ειναι καινουργιος σχετικα sunon και το throat φρεσκοκαθαρισμενο.

Πρεπει να ειναι 95% θεμα της μητρικης.Εκτυπωνω τωρα μια βαση που εχει περισσοτερα ανοιγματα για αερισμο καθως εχει ελαχιστα ετσι οπως το εχουν κανει και σε συνδυασμο με το οτι βαζει ο ανεμιστηρας,εγκλωβιζεται μεσα η ζεστη και ειδικα κατω απο τη μητρικη δε παει τιποτα.

Εκανα και τικετ στη creality καθως διαβασα οτι στελνει τη καινουργια μητρικη 4.2.7 που δεν εχει το θεμα αυτο.

https://forums.creality3dofficial.com/community/ender-3-v2/layer-shift-ender-3-v2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το απογευμα αλλαζα τους ανεμιστηρες στον ender 3 v2 και μου εσπασε το fan shroud εκει που μπαινει η βιδα για να το κραταει και δεν εχω αλλο να βαλω. Να κανω αποπειρα να το στηριξω καπως για να βγαλω μια εκτυπωση fan shroud και οπως βγει? Υπαρχει καποια αλλη λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιασε το με κανα tie wrap και βγαλε ενα αλλο.

Εγω εχω βαλει μια παραλλαγη του satsana και εβαλα και 5015 ανεμιστηρα και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.

Εκατσα χθες και ρυθμισα τη ταση στα stepper drivers.Τα ειχα ρυθμισει και παλια αλλα ειχα βαλει τις τιμες που ειχα βρει εδω

https://discourse.crc.id.au/t/ender-3-v2-frequently-asked-questions/17#heading--vref

Αναφορά σε κείμενο

What are the Vref voltages for the v4.2.2 board?

Creality has advised the following Vref values are stock for the Ender 3 V2 (v4.2.2 mainboard):

Driver Voltage
X 1.18 - 1.2
Y 0.99 - 1.01
Z 1.18 - 1.2
E 1.38 - 1.4

There have been reports of long prints heating up the extruder enough to melt PLA as it feeds. There have been some reports of success using the following Vref settings. Note that lowering the Vref also lowers the stepper motor power, so going too low may lead to missed steps.

Driver Voltage
X 1.14v (580mA)
Y 1.14v (580mA)
Z 1.14v (580mA)
E 1.27v (650mA)

Εβαλα τις εμπειρικες που αναφερει απο κατω και εκανα μια 9ωρη εκτυπωση και δε παρουσιαστηκε κατι χοντρο.

Θα βελτιωσω τη ψυξη παντως οπως και να εχει.Εβγαλα αυτο για αρχη

https://www.thingiverse.com/thing:4791107

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Πιασε το με κανα tie wrap και βγαλε ενα αλλο.

Εγω εχω βαλει μια παραλλαγη του satsana και εβαλα και 5015 ανεμιστηρα και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.

Εκατσα χθες και ρυθμισα τη ταση στα stepper drivers.Τα ειχα ρυθμισει και παλια αλλα ειχα βαλει τις τιμες που ειχα βρει εδω

https://discourse.crc.id.au/t/ender-3-v2-frequently-asked-questions/17#heading--vref

Εβαλα τις εμπειρικες που αναφερει απο κατω και εκανα μια 9ωρη εκτυπωση και δε παρουσιαστηκε κατι χοντρο.

Θα βελτιωσω τη ψυξη παντως οπως και να εχει.Εβγαλα αυτο για αρχη

https://www.thingiverse.com/thing:4791107

Εγω εβαλα αυτο εχθες https://www.thingiverse.com/thing:4653994 αλλα δεν το εχω δοκιμασει αφου εγινε αυτο με το fan shroud. Παω τωρα να φτιαξω ενα satsana και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tripaloski07 είπε

Εγω εβαλα αυτο εχθες https://www.thingiverse.com/thing:4653994 αλλα δεν το εχω δοκιμασει αφου εγινε αυτο με το fan shroud. Παω τωρα να φτιαξω ενα satsana και βλεπουμε

H καλυτερη λυση ειναι με 80αρηδες ανεμιστηρες εκει και στο τροφοδοτικο αλλα δεν ηθελα να σηκωσω τον εκτυπωτη.

Και εχω ηδη βαλει σχετικα αθορυβους 40αρηδες και 60αρη στο τροφοδοτικο οποτε βαριεμαι να μπαινω στη διαδικασια να ξανα αλλαζω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο τροφοδοτικο εβαλα τον ιδιο, και οντως δεν το ξανα αλλαζω τωρα. Πολυ καλυτερα ηταν στον στοκ ender 3 που το τροφοδοτικο ηταν στο πλαι και η μητρικη ανοιγε απο πανω. Δεν ξερω γιατι το εχουν κανει τοσο δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρικη που ανοιγε απο πανω οντως βολευει.Χθες για να ρυθμισω τις τασεις τον ειχα βαλει πανω σε 2 καρεκλες για να εχω κενο στη μεση και ειχα ξαπλωσει κατω,λες και εκανα σερβις στο αυτοκινητο 😁

Αλλα ειχε και τον ανεμιστηρα πανω ετσι ο παλιος και επαιζε το ενδεχομενο να πεσει κατι μεσα,για αυτο και το αλλαξαν.

Και το τροφοδοτικο απο κατω κανει πιο μαζεμενα τα καλωδια και τον εκτυπωτη.Γενικα για θεμα χωροταξιας εγινε και ομολογω πως απο πρακτικοτητα βολευει.Αλλα οταν χρειαστει να σκαλισεις κατι ομολογουμενως ταλαιπωρεισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,
Θέλω να επιστρέψω στο αθλημα ομως ο παροπλισμένος Ανετ Α8 πλεον εχει πολλα θέματα.
Παλαιοτερα ειχα αγορασει extrutions απο cnc cat και ολες τις απαραιτητες βιδες, t-nuts κλπ απο ali αλλα λογω χρόνου δεν μπηκα ποτέ στην διαδικασία της μεταφοράς.

Ψαχνω κάποιον που να μπορεί(με το αζημίωτο φυσικά) να μου βγαλει σε ABS η σε PETG  τα 3d printed parts, που μου χρειάζoνται για την μετατροπή,δεν με απασχολούν τοσο τα mounts της οθόνης,psu, κλπ oσο τα "λειτουργικά" κομμάτια.

Εαν καποιος ειναι διαθέσιμος ας ποστάρει εδώ η ας μου στιελει ενα pm.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από TasosPk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kostasbm είπε

με ποσο ρευμα δουλευουν οι drivers ???η αμπερ ??? 

παίρνουν 12/24v και οσα amp χρειαζονται

δίνουν 5v (νομιζω εως και 3-3.3 σε stealthchop) και οσα amp βαλεις. ειτε απο το potentiometer πανω τους είτε απο το firmware. εγω ξεκιναω απο 600 milliamps και βλεπω αν κανει skip ή ζεσταινεται. εχει τυχει να δουλεψω μεχρι και 1000, και pancake motor στα 450.

googlare και καπου θα εχει μια καλη αρχη για το δικο σου setup

ΥΓ: αν εχω λαθος καλοδεχουμενες οι διορθωσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο μοτέρ δίνουν (μέγιστο) όσα παίρνουν απο την τον ακροδέκτη VMOT. Δηλαδή τα 12 ή τα 24 κομένα όπως πρέπει. Προσπαθούν δηλαδή να δημιουργήσουν μια ημιτονοειδή τροφοδοσία στον κινητήρα, με τετραγωνικούς παλμούς.

Ρεύμα, (πρέπει να) δίνουν όσο χρειάζετε το μοτέρ. Μπορεί να περιοριστεί είτε με το ποτενσιόμετρο είτε με εντολές μέσω τη σειριακής, αναλογα με τον οδηγό.

Φυσικά όπως όλα τα ηλεκτρονικά ισχύος έχουν μέγιστες τιμές λειτουργίας. Ο 4988 για παράδειγμα πάει υποθετικά μέχρι τα 2Α αλλά προσωπικά δεν θα τον χρησιμοποιούσα πάνω απο 1.2Α.... Και με καλή ψύξη.... Οι κινέζοι φυσικά όλοι μας διαφημίζουν τις μέγιστες τιμές  και όχι τις λειτουργικές.... 

Επεξ/σία από nkarama
Λανθασμένη παράθεση....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ εγω δεν εχω δωσει πανω απο 800-850mah ...εχω μια ελαφρια ψυξη περα απο τις ψυκτρες και εχω live θερμοκρασια του επεξεργαστη..η μητρικη ειναι duet με rep rap firmware...μπορω μνπαινω στην εππρομ και δινω οσο θελω,αλλοι δουλευουν τα ιδια μοτερ με 1000 αλλα πιστευω καλο ειναι να δινουμε οσο χρειαζονται και οχι οσο αντεχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , ποιος είναι ο καλύτερος 3D printer μέχρι τα 250 ευρώ περίπου ? Η χρήση που θέλω να του κάνω είναι κυρίως να εκτυπώνω φιγούρες και μετά να τις βάφω . Θέλω να αποφύγω τους resin γιατί διάβασα ότι είναι πολύ επικυνδινοι για την υγεία και επίσης είναι πιο πολύπλοκη η όλη διαδικασία . Δεν με νοιάζει να είναι η τέλεια λεπτομέρεια ,έτσι και αλλιως δεν με ενδιαφέρουν οι μινιατούρες αρκεί να μην είναι τόσο έντονες οι γραμμές από τις στρώσεις του πλαστικού που αφήνει ο εκτυπωτής. Υπάρχει τρόπος για ποιο λείο αποτέλεσμα με αλλαγή κεφαλής πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...