Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, mpampis81 είπε

Δεν νομίζω να συμφέρει, θα βγει τα διπλά σχεδόν..

Προσπάθησα να τυπώσω κάτι με PLA και στην μέση της εκτύπωσης μου βγάζει αυτό το σφάλμα

Το έκανα επανεκκίνηση, δοκίμασα πάλι μου έβγαλε το ίδιο. Έβγαλα μύτη καθάρισα, pid autotune hotend. Αργεί να ανεβάσει μετά τα 210 κ όταν πάει 220+ πάπαλα...

263391865_678099976879717_2658489629758857748_n.jpg

205  το πολύ αλλά  διάβασε να κανείς pid tuning στη μυτη αν γινετε στο μηχανημα σου.....ειναι πολυ σημαντικο

μπορεί να μη διαβάζει σωστά και ο αισθητήρας της θέρμανσης η να μη κάνει καλη επαφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί 205 το πολύ; Τυπώνω κ άλλα υλικά Petg όχι αξιοπρεπώς ακόμα αλλά χρειαζομαι κ ψηλότερη θερμοκρασία. Καλή επαφή στην μητρική εννοείς, να κουνήθηκε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, mpampis81 είπε

Γιατί 205 το πολύ; Τυπώνω κ άλλα υλικά Petg όχι αξιοπρεπώς ακόμα αλλά χρειαζομαι κ ψηλότερη θερμοκρασία. Καλή επαφή στην μητρική εννοείς, να κουνήθηκε; 

στη μυτη εχει ενα καλωδιακι η καποιο χαλκο που δινει την ενδειξη στη μητρικη.....

βεβαιωσου οτι ολα ειναι σφιγμενα ενταξει τα καλωδια στη μητρικη

κανε pid tuning αν επιτρεπει το software στο μηχανημα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Θέλω να τυπώσω κάπου κάποια πραγματάκια, σύνολο 7-8. Είναι ένας μηχανισμός με γρανάζια κλπ.

Τα έχω όλα σε αρχεία stp. Δεν είναι πολύ μεγάλα τα αντικείμενα, συνολικά "δεμένος" ο μηχανισμός βγαίνει περίπου 15 εκατοστά πλάτος.

Θέλω βοήθεια στο που μπορώ να τα τυπώσω; Έχω βρει στο εξωτερικό κάποια site που ανεβάζεις τα αρχεία και βγάζει και κόστος και παραγγέλνεις. Εδώ Ελλάδα που θα μπορούσα να τυπώσω με λογικό κόστος και σχετικά αποδεκτή ποιότητα;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από barca10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

στη μυτη εχει ενα καλωδιακι η καποιο χαλκο που δινει την ενδειξη στη μητρικη.....

βεβαιωσου οτι ολα ειναι σφιγμενα ενταξει τα καλωδια στη μητρικη

κανε pid tuning αν επιτρεπει το software στο μηχανημα σου

Τα καλώδια κομπλε σφιγμένα είναι, έκανα pid tuning ok. Πρόσεξα ότι χωρίς το σιλικονούχο κάλυμα της μύτης μου το κάνει αυτό κυρίως το σφάλμα. Το θέμα είναι ότι αν το βάλω πάνω κουνιέται μερικές φορές κ μου χαλάει την εκτύπωση...Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με το σφάλμα 🤐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια. Εχω ένα πρόβλημα με τον ender 5 pro που έχω. Όταν πάω να εκτυπώσω ένα αρχείο, για παράδειγμα το κουτί για το flow calibration, ενώ ξεκινάει να εκτυπώνει το πρώτο layer ξαφνικά στην οθόνη αλλάζει η τιμή του z χωρίς να έχει τελειώσει το layer και χωρίς να κουνηθεί ο άξονας z. Όταν πάει εν τέλη στο δεύτερο layer τότε η τιμή του z που φαίνεται στη οθόνη αρχίζει να αλλάζει πάλι απο 0.4 σε 0.6 σε 0.8 και σταματάει στο 1 πάλι χωρίς να έχει τελειώσει το layer. Είναι σαν πηδάει layers χωρίς όμως να κινείται ο άξονας z. Όλο αυτό έχει ως αποτέλεσμα ότι όταν φτάσει το print στο 100% σύμφωνα πάντα με αυτά που δείχνει η οθόνη, το hotend και το κρεβάτι μπαίνουν σε cooldown και αρχίζει και πέφτει η θερμοκρασία τους αλλά ο extruder και όλο το printhead συνεχίζουν να ειναι ενεργά και να εκτυπώνουν μέχρι να φτάσει στη πραγματικότητα ο άξονας z στο ύψος που πρέπει. Έτσι μου φράζει το nozzle... 

Στον εκτυπωτή εχω αλλάξει τη μητρική σε skr mini e3 v2 και εχω και bltouch. Τρέχω το marlin 2.0.9.2.

Για slicer χρησιμοποιώ το cura. 

Έκανα δοκιμές και με άλλα slicers χωρίς αποτέλεσμα.

Έκανα δοκιμές με octoprint, με άλλες sd κάρτες και παλι δεν είχα τύχη.

Έβαλα παλιότερα firmwares πάλι τα ίδια.

Το μόνο που βελτίωσε λίγο την κατάσταση ήταν που άλλαξα τη μητρική στη παλιά που είχε. Την creality v1.1.5 χωρίς το bltoutch αλλά πάλι είχα 1 με 2 layes να κάνουν τα ίδια.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ πλέον είναι ή να έχουν θέμα και οι δυο μητρικές στα stepper drivers ή να έχει θέμα το τροφοδοτικό... Δεν ξέρω τι άλλο.

Παιδιά γνωρίζει κανένας τι μπορεί να συμβαίνει; Κοντεύω να χάσω το μυαλό μου μια βδομάδα τώρα και είμαι έτοιμος να τον πετάξω απ το μπαλκόνι.

Σορρυ για το σεντόνι αλλά έχω απηυδήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mpampis81 είπε

Τα καλώδια κομπλε σφιγμένα είναι, έκανα pid tuning ok. Πρόσεξα ότι χωρίς το σιλικονούχο κάλυμα της μύτης μου το κάνει αυτό κυρίως το σφάλμα. Το θέμα είναι ότι αν το βάλω πάνω κουνιέται μερικές φορές κ μου χαλάει την εκτύπωση...Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με το σφάλμα 🤐

ξέχασα να σου πω ότι όταν κανείς το pid tuning πρεπει η μυτη να ειναι πολυ κοντα στο κρεβατι ο ανεμιστηρας στο φουλ αλλα να βαλεις οπως σου ειπαν καλτσακι στο μπλοκ ...αν δεν καθεται παρε συρμα ψιλο και φερτο γυρω γυρω και δεστο να μην πεφτει.....

4 ώρες πριν, stamas είπε

Καλησπέρα παιδια. Εχω ένα πρόβλημα με τον ender 5 pro που έχω. Όταν πάω να εκτυπώσω ένα αρχείο, για παράδειγμα το κουτί για το flow calibration, ενώ ξεκινάει να εκτυπώνει το πρώτο layer ξαφνικά στην οθόνη αλλάζει η τιμή του z χωρίς να έχει τελειώσει το layer και χωρίς να κουνηθεί ο άξονας z. Όταν πάει εν τέλη στο δεύτερο layer τότε η τιμή του z που φαίνεται στη οθόνη αρχίζει να αλλάζει πάλι απο 0.4 σε 0.6 σε 0.8 και σταματάει στο 1 πάλι χωρίς να έχει τελειώσει το layer. Είναι σαν πηδάει layers χωρίς όμως να κινείται ο άξονας z. Όλο αυτό έχει ως αποτέλεσμα ότι όταν φτάσει το print στο 100% σύμφωνα πάντα με αυτά που δείχνει η οθόνη, το hotend και το κρεβάτι μπαίνουν σε cooldown και αρχίζει και πέφτει η θερμοκρασία τους αλλά ο extruder και όλο το printhead συνεχίζουν να ειναι ενεργά και να εκτυπώνουν μέχρι να φτάσει στη πραγματικότητα ο άξονας z στο ύψος που πρέπει. Έτσι μου φράζει το nozzle... 

Στον εκτυπωτή εχω αλλάξει τη μητρική σε skr mini e3 v2 και εχω και bltouch. Τρέχω το marlin 2.0.9.2.

Για slicer χρησιμοποιώ το cura. 

Έκανα δοκιμές και με άλλα slicers χωρίς αποτέλεσμα.

Έκανα δοκιμές με octoprint, με άλλες sd κάρτες και παλι δεν είχα τύχη.

Έβαλα παλιότερα firmwares πάλι τα ίδια.

Το μόνο που βελτίωσε λίγο την κατάσταση ήταν που άλλαξα τη μητρική στη παλιά που είχε. Την creality v1.1.5 χωρίς το bltoutch αλλά πάλι είχα 1 με 2 layes να κάνουν τα ίδια.

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ πλέον είναι ή να έχουν θέμα και οι δυο μητρικές στα stepper drivers ή να έχει θέμα το τροφοδοτικό... Δεν ξέρω τι άλλο.

Παιδιά γνωρίζει κανένας τι μπορεί να συμβαίνει; Κοντεύω να χάσω το μυαλό μου μια βδομάδα τώρα και είμαι έτοιμος να τον πετάξω απ το μπαλκόνι.

Σορρυ για το σεντόνι αλλά έχω απηυδήσει.

 

αν θέλεις κοίταξε να θέλεις να περάσεις rep rap στην skr ....εχω την 1.4 και δουλευει μια χαρα με rep rap.....slicer ενα σπασμενο s3d .....to cura το βαρεθηκα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, barca10 είπε

Καλησπέρα,

Θέλω να τυπώσω κάπου κάποια πραγματάκια, σύνολο 7-8. Είναι ένας μηχανισμός με γρανάζια κλπ.

Τα έχω όλα σε αρχεία stp. Δεν είναι πολύ μεγάλα τα αντικείμενα, συνολικά "δεμένος" ο μηχανισμός βγαίνει περίπου 15 εκατοστά πλάτος.

Θέλω βοήθεια στο που μπορώ να τα τυπώσω; Έχω βρει στο εξωτερικό κάποια site που ανεβάζεις τα αρχεία και βγάζει και κόστος και παραγγέλνεις. Εδώ Ελλάδα που θα μπορούσα να τυπώσω με λογικό κόστος και σχετικά αποδεκτή ποιότητα;

Ευχαριστώ.

Στειλε μου με ενα πμ να δω τι ειναι και αν ειναι στα βγαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

αν θέλεις κοίταξε να θέλεις να περάσεις rep rap στην skr ....εχω την 1.4 και δουλευει μια χαρα με rep rap.....slicer ενα σπασμενο s3d .....to cura το βαρεθηκα......

Οκ σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το δοκιμάσω και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2021 στις 8:56 ΠΜ, kostasbm είπε

ξέχασα να σου πω ότι όταν κανείς το pid tuning πρεπει η μυτη να ειναι πολυ κοντα στο κρεβατι ο ανεμιστηρας στο φουλ αλλα να βαλεις οπως σου ειπαν καλτσακι στο μπλοκ ...αν δεν καθεται παρε συρμα ψιλο και φερτο γυρω γυρω και δεστο να μην πεφτει.....

Καλησπέρα χωρίς το "καλτσάκι" δεν έπρεπε να εκτυπώνει κανονικά? Δυσκολεύεται να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία χωρίς αυτό? Πριν δεν το είχα κ δούλευε οκ, μέχρι που μου έβγαλε το σφάλμα για θερμοκρασία στην μύτη..(ENDER V2 stock)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mpampis81 είπε

Καλησπέρα χωρίς το "καλτσάκι" δεν έπρεπε να εκτυπώνει κανονικά? Δυσκολεύεται να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία χωρίς αυτό? Πριν δεν το είχα κ δούλευε οκ, μέχρι που μου έβγαλε το σφάλμα για θερμοκρασία στην μύτη..(ENDER V2 stock)

Τυπώνει αλλά δυσκολευετε να πιάσει τις μεγάλες θερμοκρασίες προφανώς. Γιαυτό σου βγάζει σφάλμα... Βάλε το και κάνε PID tuning. Πρόσεξε την ροή του αέρα. Εναλακτικά αν τυπώνεις συχνά σε τέτοιες υψηλές θερμοκρασίες, παίρνεις ένα δυνατότερο heater element που να μπορεί να θερμάνει ευκολότερα το hotend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2021 στις 10:32 ΜΜ, mpampis81 είπε

Καλησπέρα χωρίς το "καλτσάκι" δεν έπρεπε να εκτυπώνει κανονικά? Δυσκολεύεται να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία χωρίς αυτό? Πριν δεν το είχα κ δούλευε οκ, μέχρι που μου έβγαλε το σφάλμα για θερμοκρασία στην μύτη..(ENDER V2 stock)

Δες το heating element είναι σφιγμένο σωστά πάνω στο block ? Όταν λειτουργεί δες μήπως εξέχει κάτι που πυρακτώνει. Εκτός από την θερμαντική αντίσταση μπορεί να έχει πρόβλημα και ο αισθητήρας θερμοκρασίας του hotend.

Για να το διαπιστώσεις βάλε να ζεσταθεί σε ποιο χαμηλή θερμοκρασία και κάνε extrude λίγο filament, πχ 180 όπου κανονικά πρέπει να ζοριστεί, αν το βγάλει εύκολα παίζει να έχεις θέμα με τον αισθητήρα. Εκτός βέβαια και εάν έχεις θερμόμετρο για αυτές τις θερμοκρασίες, οπότε τσεκάρεις αν στα λέει σωστά ο printer.

Δες πρώτα αυτά και εάν δεν βγάλεις άκρη ανέβασε καμία φώτο του hotend σε λειτουργία.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μια βοήθεια θέλω. Έχω έναν ender 3 με biqu H2  extruder.

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής. Κάνω PID tuning στους 235C για να τυπώνω petg αλλά όταν μετά δίνω εκτύπωση οι διακυμάνσεις της θερμοκρασίας είναι από 228C εως 242C και δεν καταλαβαίνω τι γίνεται λάθος. Πάει κάπου ο νου σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...