Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
54 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Εκτυπωνω έναν doom slayer 30cm με σκοπό να τον πουλησω.να βγάλουμε κανα έξοδο από υλικά ,χρώματα κτλπ. Και φυσικά αν είναι εύκολο να πουληθεί θα προχωρήσω και παρακάτω.βαμμενος με αερογραφο ,

Τι τιμή λετε θα άξιζε κάτι τετιο; 

Εδω ο μισός, βαμμενες μόνο οι μπότες.

20220512_225853.jpg

Χωρις παραπανω πληροφοριες ειναι αδυνατο να σου πουμε τιμη , αλλα γενικα ο καθενας μπορει να χρεωσει οσο θελει τον χρονο του εφοσον μιλαμε για βαφη στο χερι

αλλα εχε στο νου σου οτι ελλαδα ειδικα δεν αξιζει να εκτυπωνεις και να κρατας στοκ σε ετοιμες εκτυπωσεις γιατι ειναι δυσκολη αγορα , εδω εχω μοντελα που εκτυπωσα για παραγγελια και τελικα δεν τα πηραν (ευτηχως παντα περνω κατι προκαταβολη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να κάνεις μια τέτοια πώληση δε θα πρέπει να λάβεις και κάποιες παραμέτρους υπόψιν? Όπως για παράδειγμα αν τα μοντέλα που φτιάχνεις υπάρχουν στο εμπόριο ή αν το ότι είναι 3d print και βαμμένα στο χέρι κοστίζουν περισσότερο. Σίγουρα για να βγάλεις κοστολόγιο θα πρέπει να ξέρεις πόσα λεφτά και χρόνο ξόδεψες για να το φτιάξεις όπως είπε και ένα άλλο παιδί. Εγώ θα κοιτούσα και στο ίντερνετ να βρω παρόμοια μοντέλα και πόσο τα πουλάνε. 

Δεν ξέρω πόσο σχετικό είναι αλλά εγώ πρόσφατα αγόρασα αυτή τη φιγούρα στα 35 €. 

20220513_193358.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Nemo1776 είπε

το τι υπάρχει στο εμπόριο δεν έχει καμία σχέσει από την στιγμή που λες ότι είναι 3d print και είναι και στο χέρι βαμμένο.

Και όμως έχει , ο άλλος θα ψάξει ξες εγώ περνώ winter solider  50 ευρώ έτοιμο βαμενο απο την οποία εταιρία , γιατί να δώσω πχ 100 στον άλλο εφόσον θα έχω το "ίδιο" προϊών φτηνότερα απο το x aliexpress πχ

Ναι μεν πρέπει να βγάλεις κέρδος άλλα αν μια φιγούρα στη συγκεκριμένη περίπτωση ο αλλος μπορεί να την βρει έτοιμη στο εμποριο και πας να τον χρεώσεις παραπάνω δεν θα την πάρει από εσένα , τον πελάτη δεν θα τον νοιάξει οτι εσένα μπορεί μονο σε υλικά σου κόστισε 100 ευρω πχ θα σου πει εγω το βρήκα 50 έτοιμο, στην ελλαδα δε αν τους πεις ξες έφαγα και 2 βδομάδες να τρίβω και να βάφω θα σου πούνε και έμενα τι με νοιάζει

όποτε για φιγούρες συγκεκριμένα μόνο με παραγγελιά και αφού πάρεις προκαταβολή που θα σου καλύψει έστω το υλικό εκτύπωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς ετσι

αν δεν έχεις πάρει προκαταβολή για κάτι δεν ξεκινας

 στην αγορά τα βρίσκουν φτηνότερα όποτε και οι τιμές σου πρέπει να είναι ανάλογες η κοντά όσο μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Και όμως έχει , ο άλλος θα ψάξει ξες εγώ περνώ winter solider  50 ευρώ έτοιμο βαμενο απο την οποία εταιρία , γιατί να δώσω πχ 100 στον άλλο εφόσον θα έχω το "ίδιο" προϊών φτηνότερα απο το x aliexpress πχ

Ναι μεν πρέπει να βγάλεις κέρδος άλλα αν μια φιγούρα στη συγκεκριμένη περίπτωση ο αλλος μπορεί να την βρει έτοιμη στο εμποριο και πας να τον χρεώσεις παραπάνω δεν θα την πάρει από εσένα , τον πελάτη δεν θα τον νοιάξει οτι εσένα μπορεί μονο σε υλικά σου κόστισε 100 ευρω πχ θα σου πει εγω το βρήκα 50 έτοιμο, στην ελλαδα δε αν τους πεις ξες έφαγα και 2 βδομάδες να τρίβω και να βάφω θα σου πούνε και έμενα τι με νοιάζει

όποτε για φιγούρες συγκεκριμένα μόνο με παραγγελιά και αφού πάρεις προκαταβολή που θα σου καλύψει έστω το υλικό εκτύπωσης

κοίτα γενικά υπάρχουν 2 τρόποι να βγάλεις χρήματα σαν χόμπι και χωρίς να το πάρεις σοβαρά με το 3d print 1) αυτό που λες δλδ κατά παραγγελία και 2) κάνεις αυτό που γουστάρεις γιατί το γουστάρεις και το βάζεις εσωτερικό και εξωτερικό για πώληση αν δεν πουληθεί το κρατάς για εσένα.
αλλά γενικά όταν πουλάς κάτι με 3d print το κάνεις γιατί δεν υπάρχει το συγκεκριμένο σχέδιο στο εμπόριο,γενικά όμως αν κοιτάς να ανταγωνιστής της τιμές του εμπορίου μην περιμένεις να βγάλεις χρήματα.
Να θυμάσαι αυτό 3d print = κάτι διαφορετικό από αυτό που υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Nemo1776 είπε

κοίτα γενικά υπάρχουν 2 τρόποι να βγάλεις χρήματα σαν χόμπι και χωρίς να το πάρεις σοβαρά με το 3d print 1) αυτό που λες δλδ κατά παραγγελία και 2) κάνεις αυτό που γουστάρεις γιατί το γουστάρεις και το βάζεις εσωτερικό και εξωτερικό για πώληση αν δεν πουληθεί το κρατάς για εσένα.
αλλά γενικά όταν πουλάς κάτι με 3d print το κάνεις γιατί δεν υπάρχει το συγκεκριμένο σχέδιο στο εμπόριο,γενικά όμως αν κοιτάς να ανταγωνιστής της τιμές του εμπορίου μην περιμένεις να βγάλεις χρήματα.
Να θυμάσαι αυτό 3d print = κάτι διαφορετικό από αυτό που υπαρχει

Ξέρω αρκετά καλά πως και πόσα λεφτά βγάζεις με 3d printer γιατί το κάνω αρκετό καιρό τώρα και μου προσφέρει εν; το καλό εισόδημα

Είναι ανάλογα τι εκτυπώνεις, όπως είπα πιο πάνω φιγούρες πχ που το 90%κυκλοφορεί και στο εμπόριο, αν θέλεις να πουλήσεις αναγκάστηκα πρέπει να κάνεις σύγκριση

Επίσης εκτός αν σχεδιάσεις και πουλάς κάτι τελείως δικό σου, δεν συνφερει να κρατάς "στοκ" μήπως και τα ζητήσει κάποιος, αντε ίσως μερικά μοντέλα η ότι εκτυπώνεις για δείγμα, η λογική θα εκτυπώσω πχ 10 winter solider θα τα βάψω για να έχω οταν μου τα ζητήσουν θα σε βάλει φυλακή από χρεοι, η μόνη περίπτωση για μεγάλο στοκ είναι ότι σχεδίασες κάτι και; το πουλάς αποκλειστικά εσύ (τουλάχιστον μέχρι να σε πάρει χαμπάρι κάποιος Κινέζος και να βγάλει ίδιο προϊόν στο 1/5 της τιμής, είτε να σταθερό πελάτη που έχει τακτικές παραγγελίες

Πχ πελάτης μου μέσω όρο σε εν; το προϊόν περνει 150-200 τεμάχια τι μήνα από ένα εξάρτημα που χρειάζεται, σε αυτά πχ μια 100σταδα τα έχω μόνιμα σε στοκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να πουλήσω...το σκέφτομαι..μου έβγαλε την ψυχή να τον τυπώσω στο 0,12 ,μια βδομαδα εφαγε. Ασε το βάψιμο..  ευτηχως που μαρεσει η διαδικασία .Πρέπει να παρω άλλον έναν δεν μπορεί να γίνεται έτσι.μια βδομάδα μια φιγουρα. Σκέφτομαι για ender 3 s1 pro η flsun super racer. Τι λετε;

* και για prusa mini διαβαζω  ωραία πράγματα 

20220523_213445.jpg

20220523_213506.jpg

20220523_212205.jpg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Τι να πουλήσω...το σκέφτομαι..μου έβγαλε την ψυχή να τον τυπώσω στο 0,12 ,μια βδομαδα εφαγε. Ασε το βάψιμο..  ευτηχως που μαρεσει η διαδικασία .Πρέπει να παρω άλλον έναν δεν μπορεί να γίνεται έτσι.μια βδομάδα μια φιγουρα. Σκέφτομαι για ender 3 s1 pro η flsun super racer. Τι λετε;

* και για prusa mini διαβαζω  ωραία πράγματα 

20220523_213445.jpg

20220523_213506.jpg

20220523_212205.jpg

εξταρτατε τι λεφτα θελεις να δωσεις , σκεψου για κατι σε corexy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Corexy δηλαδη είναι ανωτεροι;

Προσωπικα μετα απο ender 3 v2 πηρα αυτον:

https://www.banggood.com/TWO-TREES-SP-5-Core-XY-300+300+350mm-Printing-Size-3D-Printer-With-Full-Metal-Body-or-Double-Linear-Guide-or-DDB-Extruder-or-Power-Resume-or-Filament-Detect-or-Auto-Leveling-DIY-3D-Printer-Kit-p-1630366.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CZ

Με κουπονι μου ειχε βγει 360.

Θελει λιγη δουλιτσα και ρυθμισμα αλλα ναι ειναι ανωτεροι γιατι εχουν πιο στιβαρο πλαισιο.

Πλεον εκτυπωνω με μεγαλυτερη ταχυτητα αλλα και καλυτερη ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Corexy δηλαδη είναι ανωτεροι;

Ναι  πολυ καλυτερο πλαισιο , εκτυπωση ιδιας η και καλυτερης ποιοτητας με μεγαλυτερες ταχυτητες

το θεμα ειναι ποσα λεφτα θελεις να δωσεις , γιατι core xy ειναι και ο ender 5 px αλλα και ο voron trident (diy over the top printer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Τι να πουλήσω...το σκέφτομαι..μου έβγαλε την ψυχή να τον τυπώσω στο 0,12 ,μια βδομαδα εφαγε. Ασε το βάψιμο..  ευτηχως που μαρεσει η διαδικασία .Πρέπει να παρω άλλον έναν δεν μπορεί να γίνεται έτσι.μια βδομάδα μια φιγουρα. Σκέφτομαι για ender 3 s1 pro η flsun super racer. Τι λετε;

* και για prusa mini διαβαζω  ωραία πράγματα 

20220523_213445.jpg

20220523_213506.jpg

20220523_212205.jpg

Αν και δεν έχω δει πολλά μοντέλα από 3d printing φαίνεται ότι έκανες πολύ καλή δουλειά με μεράκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Τωρα φτιάχνω god of war. Για την ωρα έτοιμο το τσεκούρι

 

 

20220524_223417.jpg

Έχεις κάνει καθόλου υπολογισμούς για το κόστος σε βαφές πινέλα και ότι άλλο χρειάζεται για να φτιάξεις φιγούρες? Θα ήταν χρήσιμο να ξέρει κάποιος που ξεκινάει και θέλει να φτιάξει τέτοιες φιγούρες πόσα λεφτά θα δαπανήσει πέρα από την αγορά του εκτυπωτή και των filaments. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...