Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, kgian είπε

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου τυπώσει αυτά; Δυστυχώς δεν χωράνε στον Anet μου. Είναι 25εκ πλάτος. 

https://www.printables.com/model/425943-vanity-storage-trays-for-frosthaven-monster-stande/files

Αν κάποιος θέλει να κάνει το καλό θα ήμουν ευγνώμων. Παρακαλώ στείλτε PM. 

Εναλακτικά ποιόν φτηνό εκτυπωτή προτείνετε με τραπέζι 30χ30;

γιατί δεν τα κόβεις στο slicer και μετά τα κολλάς? τύπωσε τα με 0 Elephant foot compensation δεν θα φαίνεται τίποτα και για κόλα πάρε μια bison plastic adhesive (2-3 ευρο) κολλάει τέλεια και δεν φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, panosena είπε

 

πω πω τι άκυρη λίστα είναι αυτή?? Ηθελα να ήξερα ποιος βγάζει αυτά τα top ten να τον ρωτήσω 2-3 πραγματάκια.

Πρωτον αναφερόμουν σε fdm και οχι resign printers, και δεύτερον, δυο από τους fdm εκτυπωτές που έχει η λίστα είναι 3-5 φορές πιο αργοί από τον bambu που δεν τον περιελαμβάνουν καν! Φοβερό 🙃

Βέβαια έχει και ένα πολύ ενδιαφέρον fdm μοντέλο που ανακοινώνοι τις ίδιες περίπου ταχύτητες με τον bambu (με κατά 1/4 χαμηλότερη επιτάχυνση) άλλα είναι στα 3 χιλιάρικα από οτι βλέπω. Γιατί να μην πάρει κανείς με 800 τον bambu??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tegonikos είπε

 

πω πω τι άκυρη λίστα είναι αυτή?? Ηθελα να ήξερα ποιος βγάζει αυτά τα top ten να τον ρωτήσω 2-3 πραγματάκια.

Πρωτον αναφερόμουν σε fdm και οχι resign printers, και δεύτερον, δυο από τους fdm εκτυπωτές που έχει η λίστα είναι 3-5 φορές πιο αργοί από τον bambu που δεν τον περιελαμβάνουν καν! Φοβερό 🙃

Βέβαια έχει και ένα πολύ ενδιαφέρον fdm μοντέλο που ανακοινώνοι τις ίδιες περίπου ταχύτητες με τον bambu (με κατά 1/4 χαμηλότερη επιτάχυνση) άλλα είναι στα 3 χιλιάρικα από οτι βλέπω. Γιατί να μην πάρει κανείς με 800 τον bambu??

o bambu μόνο που είναι close source για εμένα τρώει άκυρο αλλά για τα λεφτά του είναι οκ προσωπικά πρωτινό  prusa για πολλούς λόγους αλλά αν ξέρεις τι να  κάνεις τότε μονο voron απλά ασύγκριτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

γιατί δεν τα κόβεις στο slicer και μετά τα κολλάς? τύπωσε τα με 0 Elephant foot compensation δεν θα φαίνεται τίποτα και για κόλα πάρε μια bison plastic adhesive (2-3 ευρο) κολλάει τέλεια και δεν φαίνεται

Αφού έκανα το ποστ το σκέφτηκα και εγώ. Κολάει και με logo. Τι είναι το 0 elephant foot compenstation; Είναι κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση ή να προσέξω να μην κάνει elephant foot;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρυθμίσει είναι στο prusa slicer δεν ξέρω από cura συνήθως είναι στο 0.2 στο prusa Elephant foot compensation αλλά αν το έχεις σε κομμένα αντικείμενα φαίνεται η γραμμή που έχει κοπεί αν το βάλεις στο 0 δεν φαίνεται τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
44 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

o bambu μόνο που είναι close source για εμένα τρώει άκυρο αλλά για τα λεφτά του είναι οκ προσωπικά πρωτινό  prusa για πολλούς λόγους αλλά αν ξέρεις τι να  κάνεις τότε μονο voron απλά ασύγκριτο

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω, ίσα ίσα, για να το λες, έτσι θα είναι πιθανότατα. Απλά εγώ σαν αρχάριος που τώρα στην ουσία μπαίνω στα βαθιά με έχει βολέψει ΠΑΡΑ πολυ ο bambu διότι δεν με προβληματίζει σε τίποτα απολύτως. Του δίνω εκτύπωση 8 ωρη πλέον και πάω για ύπνο ήσυχος. Επίσης η ταχύτητα του είναι πλήρως αξιοποιήσιμη!Εκτυπώνω σε πραγματικές συνθήκες full speed και δεν κάνει κιχ, και μιλάω για ταχύτητες αστεία πιο γρήγορες από τους creality που πέρασαν από τα χέρια μου. 

Για prusa και voron που λες δεν έχω καμία απολύτως άποψη, σίγουρα για να το λες πρόκειται για ανώτερα μοντέλα από τον bambu. Aλλα συγχώρα με, μετά από 5 κιλά pla δεν πρόκειται να πάω σε άλλη εταιρία οσο καλύτεροι και αν είναι οι εκτυπωτές της.

Αυτόματο leveling, αυτόματο καθάρισμα κεφαλής, αστρονομικές ταχύτητες, εξαιρετική ποιότητα εκτύπωσης, τιμές χώμα σε αναλλώσιμα, εφαρμογή παρακολούθησης στο κινητό, κ.τ.λ. Τι άλλο να ζητήσω ο άμοιρος από έναν printer των 800 ευρώ?? (Εντάξει, 900 ευρώ με τις "αναβαθμίσεις" που του έχω κάνει😁)

image.jpeg.f324fd49c29900c966b9249e120d888c.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tegonikos είπε

Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω, ίσα ίσα, για να το λες, έτσι θα είναι πιθανότατα. Απλά εγώ σαν αρχάριος που τώρα στην ουσία μπαίνω στα βαθιά με έχει βολέψει ΠΑΡΑ πολυ ο bambu διότι δεν με προβληματίζει σε τίποτα απολύτως. Του δίνω εκτύπωση 8 ωρη πλέον και πάω για ύπνο ήσυχος. Επίσης η ταχύτητα του είναι πλήρως αξιοποιήσιμη!Εκτυπώνω σε πραγματικές συνθήκες full speed και δεν κάνει κιχ, και μιλάω για ταχύτητες αστεία πιο γρήγορες από τους creality που πέρασαν από τα χέρια μου. 

Για prusa και voron που λες δεν έχω καμία απολύτως άποψη, σίγουρα για να το λες πρόκειται για ανώτερα μοντέλα από τον bambu. Aλλα συγχώρα με, μετά από 5 κιλά pla δεν πρόκειται να πάω σε άλλη εταιρία οσο καλύτεροι και αν είναι οι εκτυπωτές της.

Αυτόματο leveling, αυτόματο καθάρισμα κεφαλής, αστρονομικές ταχύτητες, εξαιρετική ποιότητα εκτύπωσης, τιμές χώμα σε αναλλώσιμα, εφαρμογή παρακολούθησης στο κινητό, κ.τ.λ. Τι άλλο να ζητήσω ο άμοιρος από έναν printer των 800 ευρώ?? (Εντάξει, 900 ευρώ με τις "αναβαθμίσεις" που του έχω κάνει😁)

image.jpeg.f324fd49c29900c966b9249e120d888c.jpeg

επειδή είναι close source ανταλλακτικά μπορείς να πάρεις μόνο από την bambu  και δεν μπορείς να πειράξεις τον εκτυπωτή πχ τώρα βγήκε η revo και να θες να την πάρεις για να έχεις τα πλεονεκτήματα της δεν μπορείς να την βάλεις,οσο για την ταχύτητα είναι όλα ανάλογα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομαδα.Οντας αρχαριος σκεφτομαι να ασχοληθω σοβαρα με το 3d printing.Για 1ο εκτυπωτη τι εχετε να μου προτεινετε?Σκεφτομαι να παω στον Creality Ender-3 S1 Pro 3D Printer μαζι με το watercooling kit που εχει.Πως σας φαινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@batstroke

 

Α. Θες φθηνό;

https://www.banggood.com/Creality-3D-Sermoon-V1-Fully-enclosed-Smart-3D-Printer-p-1932562.html?ID=47184&cur_warehouse=ES&p=H320105094792201606N

Με το κουπόνι BGb19cfa (από εδώ) σου βγαίνει 250. Από Ισπανία, άρα δεν έχεις έξτρα τελωνεία - δασμούς - ΦΠΑ.
Πλεονέκτημά του ότι είναι "κλειστός", έχει δηλαδή γύρω γύρω περίβλημα (enclosure). Μόνο μειονέκτημα το μέγεθος εκτύπωσης, είναι μικρότερο από του Creality.

 

Εγώ έχω πολύ καλή εμπειρία με ένα πολύ φθηνό Creality  (Ender 3 Pro) αλλά αν διαβάσεις τις τελευταίες 10 σελίδες θα δεις ότι κάποιος (Tegonikos) είχε πρόβλημα με κάποιους ακριβούς Creality.

 

Β. θες ακριβό;

Αν πας σε ακριβό πάρε τον Bambu που πήρε ο Tegonikos, δες προηγούμενα ποστ.

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, batstroke είπε

Καλησπερα στην ομαδα.Οντας αρχαριος σκεφτομαι να ασχοληθω σοβαρα με το 3d printing.Για 1ο εκτυπωτη τι εχετε να μου προτεινετε?Σκεφτομαι να παω στον Creality Ender-3 S1 Pro 3D Printer μαζι με το watercooling kit που εχει.Πως σας φαινεται?

Prusa η bambu το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά αν δεν σου φτάνουν τα χρήματα και γι αυτό σκέφτεσαι creality τότε κρατά τα και μάζεψε ακόμα αυτο προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, panosena είπε

@batstroke

 

Α. Θες φθηνό;

https://www.banggood.com/Creality-3D-Sermoon-V1-Fully-enclosed-Smart-3D-Printer-p-1932562.html?ID=47184&cur_warehouse=ES&p=H320105094792201606N

Με το κουπόνι BGb19cfa (από εδώ) σου βγαίνει 250. Από Ισπανία, άρα δεν έχεις έξτρα τελωνεία - δασμούς - ΦΠΑ.
Πλεονέκτημά του ότι είναι "κλειστός", έχει δηλαδή γύρω γύρω περίβλημα (enclosure). Μόνο μειονέκτημα το μέγεθος εκτύπωσης, είναι μικρότερο από του Creality.

 

Εγώ έχω πολύ καλή εμπειρία με ένα πολύ φθηνό Creality  (Ender 3 Pro) αλλά αν διαβάσεις τις τελευταίες 10 σελίδες θα δεις ότι κάποιος (Tegonikos) είχε πρόβλημα με κάποιους ακριβούς Creality.

 

Β. θες ακριβό;

Αν πας σε ακριβό πάρε τον Bambu που πήρε ο Tegonikos, δες προηγούμενα ποστ.

Εχεις δικιο πηγα πιο πισω και ειδα οτι μαλλον υπαρχει σχεδιαστικο προβλημα στον creality.Θα ψαξω τον bambu φαινεται καλος με μια πρωτη ματια.

12 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

Prusa η bambu το καθένα έχει τα θετικά και τα αρνητικά αν δεν σου φτάνουν τα χρήματα και γι αυτό σκέφτεσαι creality τότε κρατά τα και μάζεψε ακόμα αυτο προτείνω.

Θα δω και τον prusa,προς το παρων ψαχνω τον bambu.Σε λεφτα kανα 200ρι πιο πανω ο prusa.Σε ευχαριστω για το χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα εφοσον τωρα ξεκινας παρε εναν φθηνο. Εναν Ender 3 πχ.

Ενταξει επειδη ενας printer τησ creality μπορει να εχει καποια θεματα, δεν απαξιωνεται ολη η εταιρεια που εχει βγαλει πολυ αξιολογα φθηνα μηχανηματα.

Επαναλαμβανω πως με αυτα τα ακριβα αυτοματοποιημενα μηχανηματα, θα αργησει ενδεχομενως καποιος να μαθει καποια πραγματα. 

Αν το θες μονο για να εκτυπωνεις και να ξεμπερδευεις τοτε οκ. Αν θες να καταλαβεις και να μαστορεψεις και τιποτα, τα φθηνα ειναι μια χαρα. 

Ειναι σα να θες αυτοκινητο. Αν θες απλα να πηγαινεις απο το Α στο Β ,παιρνεις και ενα tesla με autopilot και κανεις δουλεια. 

Αν θες να μαθεις να οδηγας, παιρνεις κατι φθηνοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...