Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/5/2023 στις 11:06 ΜΜ, kostasbm είπε

bel leveling με 2 Ζ και 4 σημεια στηριξης ειναι ζορικο ....γιαυτο ο Prusa  εχει 3 σημεια στηριξης του bed.... 

Καλημέρα,όντος πολύ ζόρι να εκτυπώσεις κάτι χωρίς να καπνίσεις ένα πακέτο τσιγάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα... Εχω εδώ και 2 χρόνια τον cr 6 se.. Τον αγόρασα πιο πολύ για fun diy  projects.. Για πολυ απλά πράγματα.. Μου ζητήθηκαν κάποιες εκτυπώσεις με επί πληρωμή.. Εκτός από κόστος αναλώσιμων πως μπορώ να βάλω και το κόστος κατανάλωσης στην τιμή πως το μετράω ... Εχω και έναν μετρητή kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/5/2023 στις 1:40 ΜΜ, alexaso29 είπε

 Εκτός από κόστος αναλώσιμων πως μπορώ να βάλω και το κόστος κατανάλωσης στην τιμή πως το μετράω ... Εχω και έναν μετρητή kwh.

Υπολόγισε 1 kWh = 17 λεπτά του ευρώ (0,17). Στο πολύ περίπου. Οπότε πολλαπλασιάζεις τις kWh που θα σου δείξει ο μετρητής με 0,17€.

Αλλά λογικά θα είναι πολύ μικρό, δε νομίζω να αξίζει να το μετρήσεις. Αλλά μέτρα το να σιγουρευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2023 στις 1:51 ΜΜ, panosena είπε

Υπολόγισε 1 kWh = 17 λεπτά του ευρώ (0,17). Στο πολύ περίπου. Οπότε πολλαπλασιάζεις τις kWh που θα σου δείξει ο μετρητής με 0,17€.

Αλλά λογικά θα είναι πολύ μικρό, δε νομίζω να αξίζει να το μετρήσεις. Αλλά μέτρα το να σιγουρευτείς.

0,19 ΔΕΗ + 0,06 ΔΕΔΗΕ-ΑΔΜΗΕ-κτλ. = 0,25Ευρώ / kw

ο εκτυπωτής τρώει περίπου 150w οπότε 150*24=3,6kWh * 0,25euro = 90 cents / ημέρα

 

Στις 14/5/2023 στις 1:40 ΜΜ, alexaso29 είπε

Καλησπέρα... Εχω εδώ και 2 χρόνια τον cr 6 se.. Τον αγόρασα πιο πολύ για fun diy  projects.. Για πολυ απλά πράγματα.. Μου ζητήθηκαν κάποιες εκτυπώσεις με επί πληρωμή.. Εκτός από κόστος αναλώσιμων πως μπορώ να βάλω και το κόστος κατανάλωσης στην τιμή πως το μετράω ... Εχω και έναν μετρητή kwh.

Εγώ θέλω ο printer να βγάζει ελάχιστο 7,5 Ε / 24 ώρες (κέρδος), σε δουλειές που έχει μηδενική εργασία από μέρους μου και σε κομμάτια που υπάρχει ανταγωνισμός, όπως βάσεις κινητών που οι κινέζοι τα πουλάνε 1Ε εγώ τα πουλάω 4. 

Σε ποιο ψαγμένα κομμάτια και παραγγελίες η τιμή ανεβαίνει σύμφωνα τι δουλειά που έχω κάνει για τον σχεδιασμό, πολυπλοκότητα, καθάρισμα αν χρειάζεται κ.α.

Παράδειγμα. Έφτιαξα 2 βάσεις για σποτ GU10 στο μπάνιο και πήρα 40 Ευρώ . Εδώ βέβαια το κέρδος είναι καλύτερο.

Εύχομαι να σε κατατόπισα.

1684250774362.jpg.e8e89ebbea219aeea48cf0d271470214.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Acronymous είπε

 βάσεις κινητών που οι κινέζοι τα πουλάνε 1Ε εγώ τα πουλάω 4.

Των κινέζων είναι 3d printed ή injection molded;

Ρωτάω για να δω αν συγκρίνεις ίδια πράγματα, τα injection molded είναι πολύ ανώτερα ποιοτικά. Και για να 'χουν αυτή την τιμή πρεπει να είναι injection molded.

(αν επιτρέπεται, ποιον εκτυπωτή έχεις; )

 

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν βγάλει οι κινέζοι κάτι προσφορές στον BL Touch αισθητήρα.

Έχω έναν ημιπαροπλισμένο Anet Α8 που δεν χρησιμοποιείται ακριβώς λόγω έλλειψης auto bed leveling. 

Έχει κάνει κανένας τη μετατροπή με BL touch? Αξίζει η είναι πολύ μπλέξιμο?

Επεξ/σία από Errik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Errik είπε

Έχουν βγάλει οι κινέζοι κάτι προσφορές στον BL Touch αισθητήρα.

Έχω έναν ημιπαροπλισμένο Anet Α8 που δεν χρησιμοποιείται ακριβώς λόγω έλλειψης auto bed leveling. 

Έχει κάνει κανένας τη μετατροπή με BL touch? Αξίζει η είναι πολύ μπλέξιμο?

περισσότερο σαν endstop θα σου χρησιμευσει.....βιδες και ελατηρια παντα θα θελουν  σφιξιμο η χαλαρωμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν υπάρχει καμια εξέλιξη με τα firmware αλλά αν θυμάμαι καλά αν αναβαθμίσεις το firmware σε marlin ή κάπως έτσι έχει και auto leveling 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Errik είπε

Δεν ξέρω αν υπάρχει καμια εξέλιξη με τα firmware αλλά αν θυμάμαι καλά αν αναβαθμίσεις το firmware σε marlin ή κάπως έτσι έχει και auto leveling 

 

  πολλοί βάζουν Klipper anti Marlin.....και γω δοκιμαζω μια παραλλαγη του στο δευτερο πριντερ που εχω....θελει λιγο διαβασμμα αν και εχουν ετοιμα πακετα για εκτυπωτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/5/2023 στις 9:57 ΠΜ, panosena είπε

Των κινέζων είναι 3d printed ή injection molded;

Ρωτάω για να δω αν συγκρίνεις ίδια πράγματα, τα injection molded είναι πολύ ανώτερα ποιοτικά. Και για να 'χουν αυτή την τιμή πρεπει να είναι injection molded.

(αν επιτρέπεται, ποιον εκτυπωτή έχεις; )

 

Οι κινέζοι έχουν injection molding μηχανήματα και γι`αυτό οι τιμές τους είναι χώμα. Η ποιότητα είναι σαφώς καλύτερη, αλλά μην ξεχνάς οτι με τον 3d printer παίζεις σε μικρή κλίμακα όγκου, σε πολλές παραλλαγές χρωμάτων και τα σχέδια σταματάνε μόνο εκεί που σταματάει η φαντασία μας.

Έχω Anet A8 heated encloser (πατέντα)

IMG_20211220_150803.jpg.3e3327388fde6fd1993618e6e3eb5d7b.jpg

Στις 18/5/2023 στις 8:52 ΠΜ, kostasbm είπε

περισσότερο σαν endstop θα σου χρησιμευσει.....βιδες και ελατηρια παντα θα θελουν  σφιξιμο η χαλαρωμα

Δες το post μου παραπάνω, δεν κάνω τίποτα. Έχω σφίξει τέρμα τις βίδες στα ελατήρια και δεν το ρυθμίζω ποτέ. Με τζάμι πάνω στο bed μπορώ να απλώνω την εκτύπωση σε όλο το bed χωρίς να σηκώνει πουθενά.

 

 

Στις 14/5/2023 στις 1:40 ΜΜ, alexaso29 είπε

Καλησπέρα... Εχω εδώ και 2 χρόνια τον cr 6 se.. Τον αγόρασα πιο πολύ για fun diy  projects.. Για πολυ απλά πράγματα.. Μου ζητήθηκαν κάποιες εκτυπώσεις με επί πληρωμή.. Εκτός από κόστος αναλώσιμων πως μπορώ να βάλω και το κόστος κατανάλωσης στην τιμή πως το μετράω ... Εχω και έναν μετρητή kwh.

Βρήκα ένα Excell του Crosslink για υπολογισμό κόστους. Have fun !

Crosslink's Simple 3D Print Cost Calulation Sheet.xlsx

Επεξ/σία από Acronymous
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 @Acronymous τι εκτυπωτη εχεις ?? αφου δεν εχεις θεματα βγαλε τα ελατηρια και βαλε αποστατες ..περισσοτερο ζημια σου κανουν παραμορφωνοντας το κρεβατι.... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kostasbm είπε

 @Acronymous τι εκτυπωτη εχεις ?? αφου δεν εχεις θεματα βγαλε τα ελατηρια και βαλε αποστατες ..περισσοτερο ζημια σου κανουν παραμορφωνοντας το κρεβατι.... 

 

 

Έχω Anet A8 heated encloser (πατέντα)

Το είχα σκεφτεί να τα ξηλώσω, αλλά αφού δεν ξερυθμίζονται τα άφησα έτσι, σε αυτό μπορεί να βοηθάει κάτι γωνίες με εσοχή για το ελατήριο που του έχω βάλει.Anyway, με το τζάμι επάνω απλά τυπώνει ίσια, δεν έχει θέμα.

Δες φωτό για τις γωνιές (πριν ξεκινήσω να τυπώνω σε τζάμι...).

Κάτι δεν πήγε καλά σε αυτήν την εκτύπωση, μπορείτε να το εντοπίσετε ?

IMG_20210721_083020.jpg.af46e2fe0b60357fda0feb60f6c8a3c6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Acronymous είπε

Έχω Anet A8 heated encloser (πατέντα)

Το είχα σκεφτεί να τα ξηλώσω, αλλά αφού δεν ξερυθμίζονται τα άφησα έτσι, σε αυτό μπορεί να βοηθάει κάτι γωνίες με εσοχή για το ελατήριο που του έχω βάλει.Anyway, με το τζάμι επάνω απλά τυπώνει ίσια, δεν έχει θέμα.

Δες φωτό για τις γωνιές (πριν ξεκινήσω να τυπώνω σε τζάμι...).

Κάτι δεν πήγε καλά σε αυτήν την εκτύπωση, μπορείτε να το εντοπίσετε ?

IMG_20210721_083020.jpg.af46e2fe0b60357fda0feb60f6c8a3c6.jpg

ειχα Άνετα και την είχα κάνει BLV με αλλουμινια ......ειχα φαει τετοια αρκετα,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερααα. Μια ερώτηση. Εχω CR-10 pro v2. Θελω αν αλλαξω τα ανεμηστηρακια που λιωνει το πλαστικο και αυτο που χτυπα πανω στην μυτη. Ειναι 24V και στα 2, θα πειραξει αν βαλω 2 ανεμηστηρακια 12V στην σειρα μονο σε αυτο που ειναι που λιωνει το πλαστικο ??? Τωρα ειναι αυτα
1212.jpg.58289441fcbd12b60b074e6e0fb4ea5b.jpg

και θελω να τα αλλαξω με αυτα ή να βαλω και τα 2 να ειναι NOCTUA

2121.jpg.3725fe6eb362e0e317700869b26bcfdf.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβα τι συνδεσμολογια θες να κανεις ακριβως.

Να βαλεις σε σειρα 2 12βολτα ,ενα για τη ψυξη του hotend και ενα για τη ψυξη του nozzle;

Εαν ναι, ξεχασε το. Δε θα μπορεις ουσιαστικα να ρυθμιζεις τις στροφες της ψυξης του nozzle. Η αν προσπαθησεις να το κανεις θα επηρεαζονται και οι στροφες του ανεμιστηρα του hotend και θα σου βουλωνει το nozzle αφου δε θα εχει σταθερη ψυξη.

Μονη λυση να βαλεις stepdown για τον ενα 12βολτο στο hotend και να παρεις 24βολτο για τη ψυξη του nozzle. Αν θες να βαλεις 12βολτο για τη ψυξη του nozzle πρεπει να κανεις αλλες πατεντες για να μπορεις να ρυθμιζεις στροφες.

Επισης απεφυγε να βαλεις axial ανεμιστηρα στη θεση του blower. Υπαρχει καποιος λογος που παντα ειναι blower ο ανεμιστηρας του nozzle.

Εαν θες να μειωσεις θορυβο βαλε 2*5015 24 βολτα ,εκτυπωνοντας βασεις και απλα τρεχε τους με πιο χαμηλες στροφες. Ετσι εχω κανει εγω και εχω αντικαταστησει και ολους τους υπολοιπους ανεμιστηρες και ακουγονται σχεδον λιγοτερο και απο του υπολογιστη μου. Μονο οταν τρεχω τα blowers πανω απο 50% ακουγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...