Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

δεν το ανεφερα για να σε παρασυρω λολ

 

αλλα το κρεβατι το ηθελα μεγαλυτεερο και μολις ειδα το τυπο που ασχολειται και ταυτοχρονα

 

αλλους αμεσως να μπαινουν στο λουκι το αποφασισα....το κοστος το κραταει χαμηλα οσο γινεται

 

αν δεις τα υλικα τη λιστα....εγω σιγα σιγα θα τα μαζεψω..

 

μπορει καποιος να μου πει αν εχεει τσεκαρει τη θερμοκρασια του hotend??οταν γραφει 195 το display

 

ποσο ειναι η πραγματικη θερμοκρασια??? εγω με το πιστολι ειδα οτι το κρεβατι η θερμοκρασια ειναι σταθεροτατη

 

και οσο γραφει αλλα η μυτη χαιρετισματα ειδα και 20 κελσιου καποια στιγμη κατω

Αν έχεις θερμόμετρο laser μην περιμένεις να πάρεις σωστή ένδειξη, λογικο είναι αρχικά εξωτερικά να έχεις μικρότερη θερμοκρασία, 2ον τα θερμόμετρα laser δεν τα πάνε καθόλου καλά με μικρά αντικείμενα πόσο μάλλον γιαλιστερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε φιλε αν πω οτι καταλαβα τι κανει αυτο το κουτι , θα ειναι τραγικο ψεμα !! :)

 

Περα απο αυτο , το πανω κομματι πως θα το τυπωσεις?Αν το βαλεις με το κουφιο απο κατω 99% να χρειαστει ενα ματσο supports.

Aν το σηκωσεις στην μια πλευρα του ορθιο...παλι θα χρειαστει στο κουφιο supports , σαφως λιγοτερα...

Αν το γυρισεις με το κουφιο προς τα πανω , λογικα θα χρειαστει κατι λιγα και μικρα supports κοντα στα γραμματα και στα αυλακια... (θα προτιμουσα αυτην την εκδοχη).

 

Τωρα βεβαια ο τυπος δηλωνει "no supports" οποτε εννοει και στα 2 κομματια ?

Τι να πω , δεν εχω αποκρυπτογραφησει τελειως την φαση "supports.

 

Εκει που τυπωνα χτες ενα rubber gun και υπηρχε χασμα μεταξυ 2 σημειων...αρχισε να τυπωνει στον αερα λες και αψηφουσε τους νομους της βαρυτητας...και το τυπωσε κανονικα ...τι να πει κανεις :)

 

ΕΔΙΤ : οκ καταλαβα κουτι να βαλεις ενα quadcopter.... :)

 

αναποδα θα τυπωθει (βασικα τυπωνεται αυτη τη στιγμη που γραφω :P)

τα κενα ειναι πολυ μικρα και καταφερνει να τα γεφυρωσει μια χαρα χωρις supports (ο τυπος που δηλωνει "no supports" ειμαι εγω!)

το quad που θα μπει μεσα ειναι αυτο:

https://www.banggood.com/Awesome-E90-90mm-Micro-Brushless-FPV-Racing-Frame-Kit-Carbon-Fiber-12g-p-1135536.html

το οποιο το εχω σχεδιασει και οποιος θελει μπορει να το κατεβασει απο εδω για εκτυπωση

https://www.thingiverse.com/thing:2386975

(δεν το εχω κανει public γιατι φοβαμαι μηπως εχω θεμα με copyrights...)

Επεξ/σία από kakofonixx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kakofonixx

 

το λινκ δεν δουλευει (για το αντικειμενο)...για κανε τα κουμαντα σου..εστω και σε πμ..

 

Να υποθεσω οτι περα απο το εκτυπωσιμο μερος , χρειαζονται και καποια ηλεκτρονικα?4 μοτορια ας πουμε?καλωδιωση?μπαταρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kakofonixx

 

το λινκ δεν δουλευει (για το αντικειμενο)...για κανε τα κουμαντα σου..εστω και σε πμ..

 

Να υποθεσω οτι περα απο το εκτυπωσιμο μερος , χρειαζονται και καποια ηλεκτρονικα?4 μοτορια ας πουμε?καλωδιωση?μπαταρια?

Σε εμένα δουλεύει το λινκ, αλλά ίσως γιατί είμαι συνδεδεμένος με το λογαριασμό μου στο thingiverse

Προφανώς θέλει όλα τα ηλεκτρονικά και είναι μοντέλο που δεν κάνει για αρχάριο γιατί είναι αρκετά δύσκολο στο στήσιμο λόγω μεγέθους.

Αν θέλεις να μπεις στο κόσμο του fpv racing ξεκινάς με πολύ διάβασμα και πιο μεγάλο μοντέλο

νεο αντκειμενο που σχεδιασα :-)

λογικα δε θα ενδιαφερει πολλους αλλα το βαζω και εδω ετσι να υπαρχει

 

https://www.thingiverse.com/thing:2450434

 

εχω τυπωσει μονο το κατω μερος, θα ενημερωσω με φωτος οταν τυπωθει και το επανω

τελείωσε και η εκτύπωση! Βάζω μια γρήγορη φωτο

post-51430-0-71672700-1500989491_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τοση ωρα νομιζα οτι ειχες σχεδιασει το πετουμενο..το ειχες εκτυπωσεις και τωρα εκτυπωνες και την "φωλιτσα" του :)

 

Ου να μου χαθεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τοση ωρα νομιζα οτι ειχες σχεδιασει το πετουμενο..το ειχες εκτυπωσεις και τωρα εκτυπωνες και την "φωλιτσα" του :)

 

Ου να μου χαθεις :)

 

αντε παρε και το πετουμενο για να μη σε κακοκαρδισω

Aw_AR_90mm.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έκανα Μερικές Δοκιμές ΑΥΤΕΣ της μέρες τελικά μεγάλο πρόβλημα στην εκτύπωση μου δημιουργούσε το cable chain στο κρεβάτι, χθες που τον έβγαλα ακόμα και στο 0,4 layer ναι μεν φαίνονται τα layers αλλά είναι είναι σε σωστή "ευθεια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τυπωνεις ολοκληρο σετ η 4 -4 ??? ειδα οτι τυπωνοντας τετραδες ειχα καλυτερη ποιοτητα

4 Άδα Δουλεύουν Πολύ Καλά Στο Χέρι χωρίς Κολλήματα αλλά διάβασα αρκετά σχόλια ότι τα chain μπορεί να δημιουργήσουν artifacts στη εκτυπώσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρει ηλεκτρολογικη καλτσα και μαλλον προς τα κει θα καταληξω...ηδη μετακομισα τον entruder sto frame πανω και εχουν μεινει τα καλωδια των φαν και του hotend.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξανα γραφω αν καποιος ενδιαφερετε για αλουμινιο για να φτιαξει το AM8 frame ας μου στειλει μυνημα , για να δουμε αν ο tyf καταφερει να μας βρει καλη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 Άδα Δουλεύουν Πολύ Καλά Στο Χέρι χωρίς Κολλήματα αλλά διάβασα αρκετά σχόλια ότι τα chain μπορεί να δημιουργήσουν artifacts στη εκτυπώσεις

 

Και εγώ έχω τυπώσει 4 τετράδες για δοκιμαστικούς λόγους.  Καμία δεν βγήκε ίδια.  Τελικά τα λίμαρα και ταίριαξαν πάρα πολύ καλά μεταξύ τους.  Δεν κολλάνε καθόλου οι σύνδεσμοι.  Όμως το σκέφτομαι αν θα τα βάλω τελικά ή όχι.

 

Αυτό που είδα είναι ότι ο εκτυπωτής δεν είναι σταθερός με το αρχικό frame.  Ειδικά σε κινήσεις της κεφαλής που είναι μικρές, πραγματικά νομίζεις ότι θα διαλυθεί.  Πριν λοιπόν ασχοληθώ με τα καλώδια πρέπει να βρω / φτιάξω καλύτερο frame.

 

Και ναι μεν βλέπω κάτι steel frame κάτω από 100 ευρώ στην πόρτα μου, λέω μήπως βάλω αυτά τα 100 ευρώ στην άκρη και μαζέψω μερικά ακόμα και πάρω έναν καλύτερο.

 

Για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει η λύση της μετατροπής σε αλουμίνιο. Αυτός που θα κόψει τα κομμάτια πρέπει να το κάνει με μεγάλη ακρίβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...