Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

to cnc cat μου εστειλε μειλ πριν λιγο ..κοστος για 8 μετρα περιπου κομμενα 30 ευρω .... πολυ καλη τιμη

Ναι αν δεν βολέψει με τον tyf Κι εγώ σε αυτούς θα καταλήξω και θα πάρω τα πάντα από εκεί εκτός από βίδες, ίσως πάρω και t nut

 

Άκυρο για τα t nut νόμιζα η 10 άδα βγαίνει 73 λεπτά αλλά είναι τιμή ανά τεμάχιο

 

Γνωρίζει κανείς πια η διαφορά SLOT 10 και SLOT 8?

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ειναι το ανοιγμα που εχει εξωτερικα το δοντακι το ενα με το αλλο

 

κοιτα την εικονα  αν εχεις λιγο χοντρουλικο τ nut καλυτερα 8 η 10

 

εν αλλαζει τιποτα αλλο

post-43463-0-66295600-1501231962.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ειναι το ανοιγμα που εχει εξωτερικα το δοντακι το ενα με το αλλο

 

κοιτα την εικονα αν εχεις λιγο χοντρουλικο τ nut καλυτερα 8 η 10

 

εν αλλαζει τιποτα αλλο

Ίσως δω αν φέρει τι grobotronic τα έχει 20 λεπτά το κομμάτι αλλιώς θα δω τετράγωνα παξιμάδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τετραγωνα  εβαλα τα ποιο πολλα για ευκολια....απλα ειναι ποιο γλυστερα και φευγουν στο σλοτ αλλα την ιδια δουλεια κανουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kakofonixx

 

Ρε συ τοσες φωτος εβαλα απο την υπερτατη συλλογη μου μια δυο σελιδες πισω...χαζευεις μου φαινεται :)

Η κιθαριτσα τυπωμενη?εχει πλακα αν ναι :)

 

Και μια επισυναψη..εχω την εντυπωση οτι τα Ζ motors/couplers/rods δεν τα χεις σωστα ρυθμισμενα.

Σε μενα που κατσα προχτες να τα τοποθετησω σωστα , φαινεται και μερος του αξονα του μοτοριου κατω απο το coupler..

Εσενα και τα 2 couplers φαινονται να ειναι οσο κατω πανε...που δεν ειναι σωστο.

Yπαρχουν οδηγιες και βιντεος που ρε διαολε δεν βρισκω αυτην την στιγμη :)

Χοντρικα το ματζαφλαρι απο το μοτορι και το rod πρεπει να μπαινουν 5mm μεσα στο coupler το καθενα απο την μερια του προφανως..

Οχι ολο μεσα και οπου βρεθουν στην μεση του coupler :)

 

Kαι γω ετσι το χα και καθησα προχτες και τα τοποθετησα σωστα για να χω το κεφαλι μου ησυχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες παρέλαβα το usbASP και επανέφερα το χαμένο bootloader στη μητρική της Anet. Μετά, έβαλα και το Marlin 1.1.4 και σέταρα και το σένσορα BLtouch.

 

Στη μια εβδομάδα που ήταν off η μητρική, έκατσα και ξέθαψα ένα παλιό netbook Dell Mini 9" και έστησα ένα linux-άκι και octoprint. Μια χαρά τα πάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες παρέλαβα το usbASP και επανέφερα το χαμένο bootloader στη μητρική της Anet. Μετά, έβαλα και το Marlin 1.1.4 και σέταρα και το σένσορα BLtouch.

 

Στη μια εβδομάδα που ήταν off η μητρική, έκατσα και ξέθαψα ένα παλιό netbook Dell Mini 9" και έστησα ένα linux-άκι και octoprint. Μια χαρά τα πάει!

νομιζω οτι ειχες πει οτι τρεχεις σκυνετ η οχι ??....θα χρειαστω βοηθεια για το setup του bnl touch που μολις εφτασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα αλλο θεμα που παρατηρησα σημερα

 

μυνημα στην οθονη min bed temp error please reset....αυτο σε μια εκτυπωση χωρις προβληματα κοντα στο 80%

 

ειχα χαμηλωσει τη θερμ κρεβατιου στο 40 ενω στο cura εχω μιν 50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ενα αλλο θεμα που παρατηρησα σημερα

 

μυνημα στην οθονη min bed temp error please reset....αυτο σε μια εκτυπωση χωρις προβληματα κοντα στο 80%

 

ειχα χαμηλωσει τη θερμ κρεβατιου στο 40 ενω στο cura εχω μιν 50

αν ηταν μεσημερι και ηταν σε δωματιο χωρις κλιματισμο ισως η θερμοκρασια περιβαλοντως ηταν πανω απο 40 οποτε δεν μπορει να ριξει την θερμοκρασια του κρεβατιου οσο ζητησες και πεταξε το error

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε υπογειο με σταθερη θερμοκρασια (κελλαρι) 22c 

 

γιαυτο και μου εκανε εντυπωση ....να επαιξε ροό το τροφοδοτικο το 30Α που εβαλα λιγο τρβηγμενο

 

θα αλλαξω και τα καλωδια αυριο βαζω τα mosfet και τελος............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ειμαι σε υπογειο με σταθερη θερμοκρασια (κελλαρι) 22c

 

γιαυτο και μου εκανε εντυπωση ....να επαιξε ροό το τροφοδοτικο το 30Α που εβαλα λιγο τρβηγμενο

 

θα αλλαξω και τα καλωδια αυριο βαζω τα mosfet και τελος............

Εγώ τα έβαλα εχθές τα mosfet στην αρχή τρόμαξα λίγο αλλά είχα κάνει πατάτα, για κάποιο λόγο το ένα από τα 2 αν στην είσοδο συνδέσω ανάποδα θετικό αρνητικό δίνει εντολή συνέχεια (το 2ο δεν το κάνει το δοκίμασα)

 

Τι firmware έχεις? Το παραπάνω error το είχα σε παρόμοια περίπτωση στο marlin 1,1,4 όταν κατά λάθος αντί να μηδενισω το κρεβάτι το έβαλα 10 ευτυχώς ήμουν τυχερός και πρόλαβε να τελειώσει η εκτύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τωρα σκυνετ μαρλιν δε θυμαμαι ποια εκδοση....στην επομενη εκτυπωση το αφησα 50 δεν το πειραξα  

 

πολλες φορες ομως πηγαινα στο μενου του εκτυπωτη και μολις εκανε 5 στρωσεις το χαμηλωνα αλλωστε δεν υπαρχει λογος

 

συνηθως στο 40....θα κοιταξω το configuration file να δω μηπως ειναι σαν default κατι

 

τα mosfet πως τα συνδεσες??? ενα για κρεβατι ενα για τη μυτη πιθανολογω....

 

ρευμα απο το τροφοδοτικο μοσφετ κρεβατι μυτη

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τωρα σκυνετ μαρλιν δε θυμαμαι ποια εκδοση....στην επομενη εκτυπωση το αφησα 50 δεν το πειραξα

 

πολλες φορες ομως πηγαινα στο μενου του εκτυπωτη και μολις εκανε 5 στρωσεις το χαμηλωνα αλλωστε δεν υπαρχει λογος

 

συνηθως στο 40....θα κοιταξω το configuration file να δω μηπως ειναι σαν default κατι

 

τα mosfet πως τα συνδεσες??? ενα για κρεβατι ενα για τη μυτη πιθανολογω....

 

ρευμα απο το τροφοδοτικο μοσφετ κρεβατι μυτη

Ναι ρεύμα από τροφοδοτικό στα mosfet (από το mosfet που Hot end έδωσα με γέφυρα στη μητρική (το τροφοδοτικό που πήρα έχει 2 +/-) από τα mosfet end /bed και μετά το signal στη μητρική

 

Με τη ευκαιρία άλλαξα και τους Connector πάνω στη μητρική έβαλα σαν τα παρακάτω είναι rated έως 20amp συνεχόμενα και στιγμιαία μέχρι 40 (http://www.google.gr/search?q=Blue+Connector+&tbm=isch&oq=Blue+Connector+&gs_l=mobile-heirloom-serp.12..0j0i30j0i8i30j0i24l2.3574.10677.0.13795.16.14.0.2.2.0.266.2511.0j12j2.14.0....0...1.1.34.mobile-heirloom-serp..2.14.2036.JVVO11wFNn0#mhpiv=0&spf=1501481988798) αχρείαστο με τα mosfet αλλά τα κουμπωτα της μητρικής δεν μου άρεσαν καθόλου (είχα το παλιότερο μοντέλο μητρικής), επίσης κόλλησα τα καλώδια στο bed και τώρα περιμένω Xt60 Connector για να μπορώ να βγάζω το bed εύκολα χώρος να χρειαστεί να ανοίγω τι Case τον ηλεκτρονικών

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...