Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω οτι ειχες πει οτι τρεχεις σκυνετ η οχι ??....θα χρειαστω βοηθεια για το setup του bnl touch που μολις εφτασε

Για το setup ακολούθησα τις οδηγίες του OderWat (ο developer του SkyNet): https://www.thingiverse.com/thing:2091529.

Δείχνει αναλυτικά πως πρέπει να συνδέσεις τα καλώδια. Όπως κι αυτός, χρησιμοποίησα το καλώδιο από ένα παλιό USB mouse.

Αναφέρει επίσης τί αλλαγές πρέπει να κάνεις στο configuration.h του Μarlin και τις εντολές GCode για τη ρύθμιση του Z-Offset.

Δεν αναφέρει βέβαια πως στο τέλος καλό είναι να αλλάξεις το Start Gcode στο Cura και μετά από την εντολή home (G28) να βάλεις κι ένα G29 για να κάνει auto level πριν την εκτύπωση.

 

Δεν χρησιμοποίησα όμως τη βάση του OderWat. Δεν μου αρέσει που απαιτεί να βγάλεις τον ανεμιστήρα. Λένε βέβαια πως δεν χρειάζεται αλλά προτιμώ να τον έχω για σιγουριά. Τύπωσα κατ' αρχήν αυτήν https://www.thingiverse.com/thing:2334154 που μπαίνει στην ίδια θέση με τον προηγούμενο sensor που είχα δοκιμάσει αλλά δεν μου αρέσει και τόσο τελικά. Είναι πολύ "χοντροκομμένη" και ήθελε και λιμάρισμα εσωτερικά για να χωρέσει ο sensor. Κοιτάζω τώρα τις εναλλακτικές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια καλημερα.

 

εχω στειλει ζητηση για τα προφιλ.

 

μολις εχω απαντηση θα σας ενημερωσω για τις τιμες.

 

αν μου απαντησουν σημερα θα σας βγαλω τιμη σημερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι ακριβώς κάνει αυτό?

Για την σύνδεση bltouch/3dtouch θέλει να πάρεις ένα από τα πιν που κουμπώνει η οθόνη, αυτό είναι έτοιμο pcb που κουμπώνει πάνω στη μητρική και συνδέεις εκεί επάνω οθόνη και bltouch/3dtouch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνει σε 5' αυτό που μου πήρε 1 ώρα να κάνω με το χέρι. :)

 

Βέβαια, εδώ που τα λέμε, μιας και οι BLtouch έρχονται με μόλις 10cm καλώδιο, και πάλι δεν το γλιτώνεις το κολλητήρι για να φτιάξεις προέκταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν γινεται δουλεια με το bed...το calibrar-ω 2 ωρες και παιρνω τα @@ μου διοτι απλα δεν ειναι επιπεδο.

 

Αν εχω μικρο αντικειμενο..δεν υπαρχει προβλημα το βαζω στην γωνια και γινεται δουλεια..αν ομως το αντικειμενο επεκτεινεται και παραπερα τοτε μαλακιες...

 

Αν φερω τις 4 γωνιες σωστα...το κεντρο και τα ενδιαμεσα σημεια των γωνιων...ειναι στον αερα...για να ερθουν και αυτα σωστα πρεπει η μυτη να ακουμπησει στο bed στην περιοχη των γωνιων...οποτε θα γινει μαλακια....

 

Τι λυσεις υπαρχουν ?

1.γυαλι?

2.το auto-leveling sensor βοηθαει καθολου?και με ποιο firmware?στοκ ή skynet?

3. το buildtak?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει δεν γινεται δουλεια με το bed...το calibrar-ω 2 ωρες και παιρνω τα @@ μου διοτι απλα δεν ειναι επιπεδο.

 

Αν εχω μικρο αντικειμενο..δεν υπαρχει προβλημα το βαζω στην γωνια και γινεται δουλεια..αν ομως το αντικειμενο επεκτεινεται και παραπερα τοτε μαλακιες...

 

Αν φερω τις 4 γωνιες σωστα...το κεντρο και τα ενδιαμεσα σημεια των γωνιων...ειναι στον αερα...για να ερθουν και αυτα σωστα πρεπει η μυτη να ακουμπησει στο bed στην περιοχη των γωνιων...οποτε θα γινει μαλακια....

 

Τι λυσεις υπαρχουν ?

1.γυαλι?

2.το auto-leveling sensor βοηθαει καθολου?και με ποιο firmware?στοκ ή skynet?

3. το buildtak?

το πιο φτηνό είναι το τζάμι(και χωρις παιδεμα

επιφανειες εκτυπωσεις σαν το buildtak δεν προσφερουν κατι γιατι πρακτικα ειναι ενα χοντρο αυτοκολλητο που κολλαει πανω στο αλουμινιο

για sensor me stok firmware δεν αξιζει γιατι πρακτικα αντικαθιστα μονο το διακοπτακι στον καθετο αξονα

αν πας σε custom firmware περνει 9 μετρησεις και φτιαχνει ενα "χαρτη" και στην διαρκεια της εκτυπωσεις ρυθμιζει το υψος της μυτης αναλογα την μετρηση που πηρε

 

Η πλακέτα σε γλυτώνει από αρκετό παίδεμα ειδικά αν δεν το κατέχεις

Επίσης στην τιμή είναι μέσα και η οθόνη οπότε αν κάποιος θέλει να πάει σε full grafical

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα σήμερα το δικό μου Α8 από Gearbest -Κίνα

 

παραγγελία    την  11/6/2017

 

Παραδόθηκε από την UPS

 

Συνολικό κόστος 142,39 ευρώ

 

Δεν πλήρωσα τελωνείο κλπ

 

Ετοιμαστείτε να σας τα ζαλίσω ολίγον τι , καθότι είμαι  ψιλομυρωδιας :cry: με τα ηλεκτρονικά ενώ όσον αφορά την συναρμολόγηση δεν θα έχω πρόβλημα με τα μηχανικά μέρη  :-D :-D :-D

 

 

edit:

Φτου ,δε δαγκωνα τη γλώσσα μου καλύτερα , ένα κομμάτι από το ακρυλικό σασί είναι σπασμένο ...

 

Τώρα τι κάνουμε ;

 

Τους έγραψα να μου το στείλουν και  περιμένω απάντησή τους , ελπίζω να μην περιμένω σαράντα μέρες πάλι.....

 

Έχει κανείς εμπειρία από τέτοιες καταστάσεις καθώς είναι η πρώτη φορά που αγοράζω με αυτό τον τρόπο από το εξωτερικό.

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα.

 

μου στειλανε τιμες για τα 20χ40 και τα 20χ20 αλλα δεν αξιζει.

 

απο glootronics βγαινει σχεδον μια η αλλη.

 

δυστηχως δεν νομιζω να αξιζει να κανουμε αγορα απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρεύμα από τροφοδοτικό στα mosfet (από το mosfet που Hot end έδωσα με γέφυρα στη μητρική (το τροφοδοτικό που πήρα έχει 2 +/-) από τα mosfet end /bed και μετά το signal στη μητρική

 

Με τη ευκαιρία άλλαξα και τους Connector πάνω στη μητρική έβαλα σαν τα παρακάτω είναι rated έως 20amp συνεχόμενα και στιγμιαία μέχρι 40 (http://www.google.gr/search?q=Blue+Connector+&tbm=isch&oq=Blue+Connector+&gs_l=mobile-heirloom-serp.12..0j0i30j0i8i30j0i24l2.3574.10677.0.13795.16.14.0.2.2.0.266.2511.0j12j2.14.0....0...1.1.34.mobile-heirloom-serp..2.14.2036.JVVO11wFNn0#mhpiv=0&spf=1501481988798) αχρείαστο με τα mosfet αλλά τα κουμπωτα της μητρικής δεν μου άρεσαν καθόλου (είχα το παλιότερο μοντέλο μητρικής), επίσης κόλλησα τα καλώδια στο bed και τώρα περιμένω Xt60 Connector για να μπορώ να βγάζω το bed εύκολα χώρος να χρειαστεί να ανοίγω τι Case τον ηλεκτρονικών

δε μου λες

 

το ασπρο φισακι εχει θετικο αρνητικο που παει στα πρασινα φισ του board?

 

επισης το κρεβατι εχει θετικο αρνητικο αλλα η εξοδος του mosfet δεν εχει....

 

εγω υπεθεσα οτι οπως κοιτας το board οι δεξιες μυτες στα φισακια ειναι θετικο και οι αλλες αρνητικο....ειναι ετσι ???

 

αφου η μυτη δεν εχει θετικο αρνητικο ...το ιδιο πιστευω και το κρεβατι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε μου λες

 

το ασπρο φισακι εχει θετικο αρνητικο που παει στα πρασινα φισ του board?

 

επισης το κρεβατι εχει θετικο αρνητικο αλλα η εξοδος του mosfet δεν εχει....

 

εγω υπεθεσα οτι οπως κοιτας το board οι δεξιες μυτες στα φισακια ειναι θετικο και οι αλλες αρνητικο....ειναι ετσι ???

 

αφου η μυτη δεν εχει θετικο αρνητικο ...το ιδιο πιστευω και το κρεβατι.....

τα καλώδια του thermistor τα κόλλησα όπως ήταν θεωρητικά δεν πρέπει να παίζει ρόλο η πολικότητα, το ίδιο και στο heatbed (ούτε στη μητρική έχει σήμανση για θετικό αρνητικό προς το bed) οπότε την εξοδο του mosfet όπως και να την συνδέσεις δεν θα κάνει διάφορα

 

Το signal για το mosfet θεωρητικά και αυτό δεν έχει σημασία η πολικότητα

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να αλλάξω χρώμα filament υπάρχει κάποιος πιο απλός τρόπος απο το να ξεβιδώνω το ανεμιστηράκι του extruder; Έχω 2-3 χρώματα που θέλω να αλλάζω και είναι αρκετά καλό καψονάκι όλο αυτο το πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για να αλλάξω χρώμα filament υπάρχει κάποιος πιο απλός τρόπος απο το να ξεβιδώνω το ανεμιστηράκι του extruder; Έχω 2-3 χρώματα που θέλω να αλλάζω και είναι αρκετά καλό καψονάκι όλο αυτο το πράγμα.

Εδώ είσαι

 

Anet A8 Extruder Fan Modification V2 found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2290361

Εγώ από την αρχή το έχω με αυτού χωρίς την ψυκτρα που έχει χωρίς κανένα πρόβλημα

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για να αλλάξω χρώμα filament υπάρχει κάποιος πιο απλός τρόπος απο το να ξεβιδώνω το ανεμιστηράκι του extruder; Έχω 2-3 χρώματα που θέλω να αλλάζω και είναι αρκετά καλό καψονάκι όλο αυτο το πράγμα.

Εγώ έχω βάλει αυτό

https://www.thingiverse.com/thing:2380825

που δουλεύει εξίσου καλά με αυτό που προτείνει ο από πάνω

Πάντως είναι must να τυπώσεις ένα τέτοιο, σε γλιτώνει από πολύ σιχτίρισμα!

Επεξ/σία από kakofonixx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...