Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβαζω για μοσφετς..καμενες υποδοχες στην μητρικη του εκτυπωτη κλπ...

Τοσο τραγικα ειναι τα πραγματα?

Οσοι εχετε βαλει απο που το τσιμπησατε το μοσφετακι?

 

Aπο alliexpress στα 5ευρω περιπου...δεν παιζει τελωνειο σωστα?

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβαζω για μοσφετς..καμενες υποδοχες στην μητρικη του εκτυπωτη κλπ...

Τοσο τραγικα ειναι τα πραγματα?

Οσοι εχετε βαλει απο που το τσιμπησατε το μοσφετακι?

εγω απο κινα (γυρω στα 3,5 ευρω το κομματι) ευρωπη παιζει 7-10 το κομματι

 

το 95% τον περιπτωσεων με καμμενες υποδοχες ειναι απο κακη συνδεση καλωδιων , αν παρεις τερματικα για τα καλωδια δεν θα εχεις θεμα κατα 99% , για σιγουρια ελεγξε πισω απο την μητρικη πως ειναι οι κολλησεις γιατι υπαρχουν αρκετες αναφορες για ψυχρες κολλησεις ειτε κακες κολλησεις που με τον καιρο εσπασαν

 

Τα "μικρα" κοκκινα ειναι απο καταστημα με ηλεκτρολογικα συνηθως (διαλεγεις αναλογα τη διατομη του καλωδιου σου και ειναι για συνδεσεις τυπου κλεμας (μεγαλυτερη χρηση στο παλιο μοντελο μητρικης που εχει κουμπωτες κλεμες για τροφοδοσια/hotend/hotbed)

τα διπλα ειναι για βιδωτα (ειτε στα mosfet ειτε στη πιο καινουργια μητρικη που η τροφοδοσια της και το bed ειναι με διαφορετικη συνδεση

 

Το μεγαλυτερο βαθμο αποτυχιας απο οτι φαινετε την εχει η συνδεση πανω στο hotbed που δεν ειναι για πολλα πολλα (τετοιου τυπου connector ειναι rated για 10 amp με pick στα 16 αμπ) και το μεγαλυτερο θεμα ειναι οτι δεν εχει καλη επαφη που με την συνεχη κινηση ξεκιναει και δεν κανει επαφη και προκαλη τοξα , 2ο ελλατωμα τα μικρης διατομης και κακης ποιοτητας καλωδια τροφοδοσιας του , ισως αν εβαζαν 2 για θετικο 2 για αρνιτικο μην ειχε τοσα κρουσματα με καμμενους connector

η πιο απλη λυση ειναι ξυλωμα το connector και κολλημα τα καλωδια πανω στο bed και το ιδανικο εινια να βαλεις καλωδια τουλαχιστον 2μμ

 

 

EDIT

Οσο για το τελωνειο ειναι πολυ περιεργα τα πραγματα αυτο το καιρο (ειχα πακετο απο gearbest με διαφορα ψιλο λογια (μυτες thermistor και τετοια χαζα) αξιας 15 ευρω περιπου) και τα ελτα ζητουσαν 15 ευρω επειδη απλα εκανε βολτα ο εκτελωνιστης τους το πακετο στο τελωνειο

post-339798-0-65099500-1501705355_thumb.jpg

post-339798-0-69694900-1501705532_thumb.jpg

post-339798-0-86877100-1501705566_thumb.jpg

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικως εχω καταλαβει οτι εχω την νεοτερη εκδοση του εκτυπωτη..γιατι οταν πηγα να εκτυπωσω κατι μαλακιες για το σασι..ειχε αλλα παχη και διαστασεις..και ολοι λεγανε οτι το σασι εχει διαφοροποιηθει στην νεοτερη εκδοση.

 

Περα απο αυτο , στην μητρικη εχει τις "πρασινες" υποδοχες..οπως αυτες στην 1η φωτο που ειναι μαζι με κατι μπλε...

Μια ματια που εριξα τωρα μιας και ειναι στριμωγμενη η αριστερη πλευρα και τωρα δουλευει δεν λεει να τον κουνησω για να δω καλυτερα..μια χαρα φαινονται τα πραγματα στην μητρικη..τιποτα ανησυχητικο..αλλα αμα ειναι φτηνο το μοσφετ..ας μπει να χουμε το κωλαρακι μας καλλυμενο....

 

EDIT : και απο οτι βλεπω ολα τα καλωδια που πανε σε αυτα τα "πρασινα" ειναι με μεταλλικη διχαλα που πιανει στην βιδα..εκτος καποιου θερμικου καλωδιου απο ο,τι βλεπω που πρωτα παει σε πρασινο "καπακι" και το καπακι κουμπωνει στην πρασινη βαση....

Δεν ξερω αν βγαινει νοημα απο αυτα που γραφω :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην περνεις την μητρικη μου σαν μετρο συγκρισης , κανονικα η μητρικη μου ειχε τους κουμπωτους connector (αν εχεις τη νεοτερη μητρικη τοτε η συνδεσεις που ειχε σε ολα εμενα ηταν σαν αυτο που εχει εσενα στο hotend)

 

παρολο που δεν υπηρχε λογος ξυλωσα ολους τος πρασινους connector απο την μητρικη και εβαλα καλυτερους (μπλε στη φωτογραφια )

 

οπου ειναι να βιδωσεις καλωδιο σε βιδα τοτε θελεις τερματικο διχαλα (το μπλε στις προηγουμενες φωτογραφιες) οπου ειναι σαν κλεμα(συμπιεζει το καλωδιο) βαζεις τα αλλα τερματικα

 

EDIT

δες την εικονα στο κοκκινο κυκλο που χρειαζεται διχαλα , και στο κιτρινο που θελει απλο τερματικο

post-339798-0-01033600-1501706677_thumb.jpg

post-339798-0-10657800-1501707108_thumb.jpg

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι εχεις αλλο χρωμα στις εισοδους απο το τροφοδοτικο??

 

βλεεπω μπλε χρωμα στο - και στο +    υποτιθται οτι δινεις απο το τροφοδοτικο και γεφυρωνεις και τα 2 mosfet   το εχεις δοκιμασει??

 

εγω χτες τα συνδεσα και εκανα ενα τεστ  ολα καλα αλλα οταν ξεκινησα να κανω preheat μου εβγαλε error heating bed οχι αμεσως αλλα

 

μετα απο 1 λεπτο ...θα τα ξαναδω σημερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή λόγο δουλειάς είχα καλώδια 2,5 είχα μαύρο μπλε, οπότε έβαλα μαύρο στο -, μπλε στο +, το τροφοδοτικό που πήρα έχει 2 εξόδους στο +, - (αντί για 3ις που έχει το μαμά) οπότε από τη μια δίνω το mosfet του κρεβατιού και στην άλλη δίνω mosfet hotend και με γέφυρα δίνω στη τροφοδοσία της μητρικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ γιατι δεν μου καθοταν στο ματι....εγω εχω τραβηξει ενα 2,5αρι στο ενα mosfet και δινω γεφυρα στο αλλο....

 

τωρα σκεφτομαι να γευρωσω τα + και τα πλην του τροφοδοτικου στη εξοδο για τα mosfet.....υπερβολη/???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ακριβώς να γεφυρώσει δεν κατάλαβα, να το ιδανικό είναι να τραβήξεις ξεχωριστή γραμμή για το καθένα αν το τροφοδοτικό σου έχει της ανάλογες εξόδους

Αν δεν έχει όπως το δικο μου πχ μοίραζε όσο μπορείς τα φορτία γιαγιά λιγότερη καταπόνηση στα τερματικά

Πχ το bed τραβάει 200 watt σωστού μια ξεχωριστή γραμμή, ενώ hotend +μητρική που με τι ζόρι τραβάνε 100 βάλτα ξεχωριστά

Εγώ σκέφτομαι να βάλω και το μαμά τροφοδοτικό για να δώσω τροφοδοσία τους ανεμηστηρες (12αριδες +LED)

 

Χθες τελείωσα με της εκτυπώσεις για να φτιάξω enclosure (με 2 τραπεζάκια του ικεα lack), μόλις πληρωθώ θα πάρω plexi η τζάμι

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε βαλει το https://www.thingiverse.com/thing:2290361

 

1.Η απαγωγη της θερμοτητας γινεται σωστα?Διαβαζω στα σχολια οτι ισως να μην αεριζεται ο extruder ικανοποιητικα..

2.Στην ενωση των 2 κομματιων..τι βιδα βαλατε? ο τυπος μιλαει για 3x50mm...υπαρχει στην Ελλαδα τετοια βιδα? :)

Προτιμώ πιο απλές λύσεις.

 

Αρχικά δοκίμασα αυτό: https://www.thingiverse.com/thing:2257772

Απλό και ωραίο αλλά εμπόδίζε το bed level sensor κι έτσι κατέληξα στο: https://www.thingiverse.com/thing:2360242 που συνδυάζει και το sensor mount.

 

post-40534-0-88102400-1501748843_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χθες μίλησα με grobotronic για το πρόβλημα με τα coupler, σήμερα μου έστειλαν νέα και δουλεύουν άψογα, η διαφορά φαίνεται με το μάτι ότι δεν γυρνάνε παρακεντρα οι άξονες

 

Το θετικό είναι ότι οι βίδες του κάθε του άξονα δεν έχουν στραβωμα

Τα Smooth Rod τα ίσιωσα όσο μπόρεσα

Σεπτεμβρίο θα φέρει lead screw το grobotronic σε μεγαλύτερα μέγεθοι οπότε ψηνομαι για αύξηση του ύψους εκτύπωσης μαζί με μεγαλύτερο bed (λογικά θα δω για 30χ30χ40

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Anet A8 2020 x axis conversion found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2088574

Ψήνομαι πολύ

Μου έστειλε μυνημα το cnc cat σύνολο όλα τα αλουμίνια για am8 +500mm 2020 για το παραπάνω MOD είναι ~24ευρω και άλλα 15 περίπου γωνίες βίδες κτλ θα πάρω από καταστήματα που ψωνίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες μίλησα με grobotronic για το πρόβλημα με τα coupler, σήμερα μου έστειλαν νέα και δουλεύουν άψογα, η διαφορά φαίνεται με το μάτι ότι δεν γυρνάνε παρακεντρα οι άξονες

Το θετικό είναι ότι οι βίδες του κάθε του άξονα δεν έχουν στραβωμα

Τα Smooth Rod τα ίσιωσα όσο μπόρεσα

Σεπτεμβρίο θα φέρει lead screw το grobotronic σε μεγαλύτερα μέγεθοι οπότε ψηνομαι για αύξηση του ύψους εκτύπωσης μαζί με μεγαλύτερο bed (λογικά θα δω για 30χ30χ40

Για στείλε λινκ από τα coupler και καμία φωτό γιατί και εμένα αυτό είναι το κυρίως πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια..!

εχω θεματακι και ισως ειναι απ το τεντομα? 

η θερμοκρασια μου μολις αρχισει και παιρνει το 2ο φανακι μπροστα απο τους 210 πεφτει στους 185.. και πρεπει να το ρυθμισω απ τον εκτυπωτη στους 250 για να φτασει να τυπωνω στους 205 210...

καμια προταση για καποιο στα8ερο φανακι? 

 

post-276262-0-05021600-1501775202_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για στείλε λινκ από τα coupler και καμία φωτό γιατί και εμένα αυτό είναι το κυρίως πρόβλημα.

https://grobotronics.com/shaft-coupler-clamping-5mm-to-8mm.html

Καλησπερα παιδια..!

εχω θεματακι και ισως ειναι απ το τεντομα?

η θερμοκρασια μου μολις αρχισει και παιρνει το 2ο φανακι μπροστα απο τους 210 πεφτει στους 185.. και πρεπει να το ρυθμισω απ τον εκτυπωτη στους 250 για να φτασει να τυπωνω στους 205 210...

καμια προταση για καποιο στα8ερο φανακι?

Ίσως έχεις πολύ χαμηλά το αλουμίνενιο Block με το nozzle, και η μύτη για το fan ρίχνει τον αέρα εκεί πάνω και στο κρυώνει, ρίξε μια ματιά στο thermistor αν είναι καλά μέσα στη τρύπα του μπλοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διακοπη ρευματος και το τροφοδοτικο 30α σταματησε και δεν ξαναξεκινησε

 

ευτυχως ειχα το παλιο και ολα καλα...αλλα τωρα να εχει καψει καποιο fuse...αυριο το ανοιγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...