Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Με τι υλικο τυπωνεται την βαση για τον e3d? Τυπωσα μια με pla και την μαλακωνει πολυ και κουνιετε η μυτη, δεν μπορω να τυπωσω τιποτα... Κατα την μετατροπη χαλασα και την μαμα μυτη οποτε εχω μεινει χωρις εκτυπωτη :angry:  :angry:  :angry:

ακομα δεν το εκτυπωσα απο οσο εχω διαβασει ομως προτεινουν abs η petg και παρομοια υλικα που εχουν αρκετη αντοιχη σε θερμοκρασια , εχω διαβασει ομως και αρκετα commect οτι εκτυπωσαν σε pla και το εχουν και δουλευει για να εκτυπωνουν pla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ χθες παρέλαβα τα αλουμίνια από cnccat και ξεκίνησα να τυπώνω τα parts για τον AM8. :)

 

Αφού τελειώσω με αυτό, θα βάλω εμπρος για τον E3D που έχω παραλάβει εδώ και μήνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ χθες παρέλαβα τα αλουμίνια από cnccat και ξεκίνησα να τυπώνω τα parts για τον AM8. :)

 

Αφού τελειώσω με αυτό, θα βάλω εμπρος για τον E3D που έχω παραλάβει εδώ και μήνα...

Σε τι υλικό θα εκτυπώσεις τα κομμάτια? Άλλοι λέμε αρκεί το pla άλλοι λένε ότι για της βάσει τον μοτέρ θέλει κάτι πιο δυνατό, εσύ σε τι κατέληξες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bγαλανε cura 2.7.0 beta.. εχει τα θεματακια του ακομα προφανως..αλλα φανερωνει τι καινουργιο σκεφτομαι να βαλουν στην επομενη εκδοση..

 

https://ultimaker.com/en/blog/50492-introducing-cura-27-beta

 

Μερικα ειναι ενδιαφεροντα..αλλα ενα ρημαδι "custom support" , να βαζουμε εμεις οπου γουσταρουμε supports..αμαρτια το χουν να το προσθεσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι υλικό θα εκτυπώσεις τα κομμάτια? Άλλοι λέμε αρκεί το pla άλλοι λένε ότι για της βάσει τον μοτέρ θέλει κάτι πιο δυνατό, εσύ σε τι κατέληξες?

 

Επειδή προς το παρόν έχω μόνο PLA τα τυπώνω έτσι. Σκοπεύω όμως να τα ξανατυπώσω σε PETG στην πρώτη ευκαιρία. Τη βάση για το E3D θα περιμένω να την τυπώσω σε PETG.

 

Παρεμπιπτόντως, καμιά ιδέα για το που θα βρω τις βίδες M5x10 που χρειάζεται ο AM8;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρεμπιπτόντως, καμιά ιδέα για το που θα βρω τις βίδες M5x10 που χρειάζεται ο AM8;

 

Αντε καλη διασκεδαση :)

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xm5x10mm.TRS0&_nkw=m5x10mm&_sacat=0

 

Και αμα βρεις καμμια M3x50mm που θελω..ενημερωσε με σχετικα :)

 

EDIT : και alliexpress παιζουν βιδες γενικοτερα...και βασικα θα θελα να τσιμπησω πραγματα απο ebay/alliexpress αλλα δεν ξερω με τα τελωνεια τι πουλι θα φαμε..θα μας πληρωσουμε τις βιδες λες και ειναι φτιαγμενες απο χρυσο...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδή προς το παρόν έχω μόνο PLA τα τυπώνω έτσι. Σκοπεύω όμως να τα ξανατυπώσω σε PETG στην πρώτη ευκαιρία. Τη βάση για το E3D θα περιμένω να την τυπώσω σε PETG.

 

Παρεμπιπτόντως, καμιά ιδέα για το που θα βρω τις βίδες M5x10 που χρειάζεται ο AM8;

Στην χειρότερη αν δεν βρεις περνεις λίγο μεγαλύτερη και κόβεις

Αντε καλη διασκεδαση :)

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xm5x10mm.TRS0&_nkw=m5x10mm&_sacat=0

 

Και αμα βρεις καμμια M3x50mm που θελω..ενημερωσε με σχετικα :)

Είσαι και μακριά για να σου έδινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είσαι και μακριά για να σου έδινα

 

Στειλτην ταχυδρομειο..πληρωνω μεταφορικα... εχω εκτυπωμενη την μαλακιτσα και χωρις βιδα απλα καθομαι και την κοιταω...

 

Απο που την πηρες τουλαχιστον να παρω και γω..ελλαδα δεν βλεπω παντως φως...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στειλτην ταχυδρομειο..πληρωνω μεταφορικα... εχω εκτυπωμενη την μαλακιτσα και χωρις βιδα απλα καθομαι και την κοιταω...

 

Απο που την πηρες τουλαχιστον να παρω και γω..ελλαδα δεν βλεπω παντως φως...

Ελλάδα τοπικό κατάστημα εδω θεσσαλονικη , αποκλειται να μην εχεις κανα καταστημα με βιδες κοντα σου αν ρωτησεις θα βρεις αν δεν βρεις απο δευτερ που γυρναω να σου στειλω

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχετε μαγαζι κοντα σας με σιδηρικα χρωματα βιδες??? 

 

παρτε ενα νουμερο μεγαλυτερη και βαλτε ροδελα να ταιριαζει στη γωνια εγω αυτο εκανα

 

τη βαση για τη e3d σε αβσ τυπωμενη δε χαμπαριαζει τιποτα γιατι απλα δε ζεσταινεται τοσο πολυ...αλλωστε θα μπει και το ανεμιστηρακι

 

https://www.thingiverse.com/thing:2316850/#remixes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν εχετε μαγαζι κοντα σας με σιδηρικα χρωματα βιδες??? 

 

παρτε ενα νουμερο μεγαλυτερη και βαλτε ροδελα να ταιριαζει στη γωνια εγω αυτο εκανα

 

τη βαση για τη e3d σε αβσ τυπωμενη δε χαμπαριαζει τιποτα γιατι απλα δε ζεσταινεται τοσο πολυ...αλλωστε θα μπει και το ανεμιστηρακι

 

https://www.thingiverse.com/thing:2316850/#remixes

 

εμενα πιο πολυ σαν σχεδιο (και με αρκετα καλα σε γενικες γραμμες σχολια) μου αρεσε αυτο https://www.thingiverse.com/thing:2193695

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και ηρθαν κατι bearings που ειχα παραγγειλει απο ebay ειπα να τυπωσω το 2ο μου spinner...

 

https://www.dropbox.com/s/o8225l06441jyd3/20170808_225259.jpg?dl=0 (Το δεξια δηλ)

 

Βαζοντας στο κεντρο τα νεα bearings http://www.ebay.com/itm/608-Ceramic-Ball-Speed-Bearing-For-Finger-Spinner-Skateboard-Drift-Plate/192211125381?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649 (Αυτα δηλ)

 

Και η υποψια μου ηταν σωστη..αυτα τα bearings ειναι για να γυρνανε...οπως λενε και στην Αμερικη ..they mean business :)

 

Το γκριζο σπινερ απο φουλ γυρισμα μεχρι τελειως ακινησια.. 1:05-1:10 χωρις να λαδωσω ή οτιδηποτε το κεντρικο νεοαφιχθεν bearing...

Το λευκο ηταν λιγο πιο αργο  , γυρω στα 50 secs.Το λευκο ειναι κακοσχεδιασμενο...βρισκει στο χερι...μαλλον αυτος που το σχεδιασε ειχε στον νου του τον ΓΚΡΙΣΙΝΟ :)

Ισως με εναν μικρο scale down να απεδιδε καλυτερα..τεσπα...

 

Με λιγα λογια..τα κλασικα bearings που βρισκουμε και εντος Ελλαδος ειναι απλα για να γυρνανε...τα αλλα..αυτα που στην ουσια φαινονται τα ρουλεμαν ειναι φτιαγμενα για πιο σοβαρο στριφογυρισμα...υποθετω οτι και με κανα wd40 θα πηγαινουν ακομα καλυτερα..αλλα οκ δεν ψηνομαι να ασχοληθω αλλο σε αυτην την φαση...

 

Αφηστε τα upgrades ..ελατε να αρχισουμε να παραγουμε σπινερς :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κεραμικά ρουλεμάν έχει και εδώ σε ένα κατάστημα που περνώ ρουλεμάν (skf) βέβαια τσιμπάει λίγο την τιμή 4,7 τι κομμάτι μου είχε πει αν θύμαμαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια νταξει να ψωνιζουμε Ελλαδα να βοηθαμε την οικονομια..αλλα αμα οπως λεει ο inuyasha κανει 4.7ευρω το κομματι και στο ebay κανουν 1.14ευρω το κομματι...οχι αρνουμαι να βοηθησω την αισχροκερδια :)

 

Εδωσα 11ευρω και πηρα 10....τι συζηταμε τωρα...και γενικως τα ελληνικα καταστηματα με προιοντα για 3d printing απο ο,τι βλεπω , οταν παρηγγειλα καποια πραγματα..βαρανε στα αυτια...ασχετα που αυτα τα ρουλεμαν δεν ειναι ακριβως ειδος 3d printing..αλλα συζητηση να γινεται :)

Να θυμηθουμε το "τζαμι" που ηταν στα 15-17 ευρω?Ενω πετυχα ενα τζαμαδικο στην τυχη και μου κοψε ο ανθρωπος το τζαμι στο τζαμπα?αλλα και τζαμπα να μην το εκοβε..ποσο θα χρεωνε?Πανω απο ευρω?χλωμο...και 4 κλιπσακια ουτε ευρω...και το καταστημα ηθελε για τζαμι και 4 κλιπσακια 17ευρω αν θυμαμαι καλα..

 

Ας σοβαρευτουμε λιιιιιγο :)

 

EDIT : οποιος βαριεται να παραγγελνει ή δεν ξερει ή δεν θελει απο ebay ας μου λεει να παραγγελνω εγω..

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...