Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το συμπαθειο , 2 @@ εχει :)

 

1.Δεν εχει eshop :) Διοτι να βγω κηφισσο για μια βιδα..μονο αν ημουν ισοβιτης και μου ειχαν υποσχεθει μειωση ποινης :)

2. http://www.damigosbros.gr/bides_pinakas.php?cat1=%C2%C9%C4%C5%D3&cat2=%C2%DF%E4%E5%F2%20%EC%E5%20%F3%F0%E5%DF%F1%F9%EC%E1%20%E3%E9%E1%20%F0%E5%F1%E9%EA%FC%F7%EB%E9%EF&id=54 Τετοια βιδα (d1=M3) ΑΛΛΑ με μηκος σπειρωματος 5 εκατοστων (50mm) εχει ?

 

Κοινως στο σχεδιαγραμμα που χει το L να ισουται με 5 εκατοστα...και στα τεχνικα χαρακτηριστικα μονο το L δεν γουσταρει να αναφερει...και ουτε καν προκυπτει απο τα αλλα στοιχεια της βιδας...

 

Οποτε το "Εχει τα παντα" ειναι υπο αμφισβητηση :)

Συμφωνώ eshop δεν έχει, αλλά αν πας από κει θα βρεις αυτό που θες.

Τώρα το αν θεωρείς τον εαυτό σου ισοβίτη για μια βίδα, τι να σου πω... Σου πρότεινα ένα μαγαζί που κατά 99% θα τη βρεις, αν το θεωρείς αγγαρεία να πας, μην πας και καλή καρδιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα κυριοι..! περιμενω αυτο.. http://www.ebay.com/itm/E3D-V6-Extruder-Head-Bowden-Nozzle-For-Makerbot-Reprap-Remote-3D-printer-New/192237648432?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=492164439864&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

καποια προτεινομενη βαση δοκιμασμενη?  με σωστο fan duct..??  εχω βρει αυτο

https://www.thingiverse.com/thing:2099577

 

 

γυαλι για το bed ? τι ? απο που? 

ευχαριστω..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια προτεινομενη βαση δοκιμασμενη?  με σωστο fan duct..??  εχω βρει αυτο

https://www.thingiverse.com/thing:2099577

 

Καλημέρα.

 

Μετά τη μετατροπή σε AM8, η αλλαγή σε E3D θα είναι κι εμένα το επόμενο μου project.

 

Για βάση εγώ προσανατολίζομαι σε αυτήν: https://www.thingiverse.com/thing:2193695

 

γυαλι για το bed ? τι ? απο που? 

ευχαριστω..!

 

Εγώ χρησιμοποιώ το γυαλί από μια γυάλινη κορνίζα με κλιπ (1,70€ για διάσταση Α4 - 21x29,7). Έχω πάρει με 2 ευρώ κι ένα κόφτη γυαλιού και έκοψα το γυαλί στα 21x22. Χρησιμοποιώ 4 από τα κλιπ της κορνίζας για να τη στερεώσω στο γυαλί.

 

Εναλλακτικά, μπορείς να πας σε κάποιο Τζαμά και να ζητήσεις να σου κόψουν ένα κομμάτι στις διαστάσεις που θέλεις. Το bed είναι στα 22x22cm αλλά σε αυτήν την περίπτωση ζήτα να σου κόψει λίγο τις γωνίες για να έχεις πρόσβαση στις βίδες του leveling.

 

Δεν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο από πάχος. Αυτό που χρησιμοποιώ εγώ είναι στα 2mm.

 

 

Για καλή πρόσφυση πάνω στο γυαλί θα επαναλλάβω το τρυκ που χρησιμοποιώ εδώ και 2-3 μήνες με εκπληκτικά αποτελέσματα:

 

Δυαλύω λίγη κόλλα PVA (τύπου ατλακόλ) σε νερό (περίπου 50/50 - με εμφάνιση σαν αραιό γάλα) και απλώνω άφθονη με πινέλο πάνω στο γυαλί. Στεγνώνει σε 5-10 λεπτά και δίνει μια ημιδιάφανη εμφάνιση στο γυαλί. Κατά την εκτύπωση, με λίγο ζέσταμα του bed (50C στο PLA) τα αντικείμενα κολλάνε τέλεια στο γυαλί, χωρίς ανάγκη για brim, raft κλπ. Όταν τελειώσει η εκτύπωση, βάζω το γυαλί μαζί με το αντικείμενο στην κατάψυξη για 5 λεπτά και ξεκολλάει με μια κίνηση.

 

Κάθε 2-3 εκτυπώσεις ανανεώνω την επίστρωση της κόλλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ο Παναγόπουλος στην Αγία Παρασκευή. Λ. μεσογείων 442 που έχει βίδες, ρουλεμάν κλπ

Πήγα πριν λίγο και ήταν κλειστό λόγω διακοπών μέχρι τις 18/8. ΟΜΩΣ, είναι ανοιχτό το "Βίδες Κατσαρός" στη Λ. Λαυρίου 140. Με μια πρόχειρη ματιά, έχει κι αυτός τα πάντα. Αισθανόμουν σαν παιδάκι σε μαγαζί με καραμέλες :)

 

Τελικά πήρα "μόνο" 200 βίδες 5x10, 200 παξιμάδια, 20 βίδες 5x16 και 20 άλεν 5x10 με 7 ευρώ. Θα τον έχω στα υπόψη για μελλοντικές ανάγκες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αλλάξει κανένας μύτες (nozzle) στον εκτυπωτή του; Θέλω να πέσω λίγο σε μέγεθος 0.3 ή 0.2 για μεγαλύτερη λεπτομέρια σε κάτι σχέδια. Επίσης ήθελα να πειραματιστώ και με filaments που έχουν carbon ή γυαλί και αυτά χρειάζονται ατσάλινες μύτες (steel nozzles).

 

Αν έχετε πάρει από κάπου πείτε απο πού και αν υπάρχει διαφορετικοί τύποι για τους anet. Επίσης δεν χρησιμοποιώ bowden ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχει αλλάξει κανένας μύτες (nozzle) στον εκτυπωτή του; Θέλω να πέσω λίγο σε μέγεθος 0.3 ή 0.2 για μεγαλύτερη λεπτομέρια σε κάτι σχέδια. Επίσης ήθελα να πειραματιστώ και με filaments που έχουν carbon ή γυαλί και αυτά χρειάζονται ατσάλινες μύτες (steel nozzles).

 

Αν έχετε πάρει από κάπου πείτε απο πού και αν υπάρχει διαφορετικοί τύποι για τους anet. Επίσης δεν χρησιμοποιώ bowden ακόμα.

Για carbon, φωσφορουχα κτλ θέλεις harden nozzle και όχι απλά stanless Steel

 

Αν και παρέλαβα και 0.2 και 0,3 μυτες ακόμα δεν δοκίμασα, διαβάζω ότι ειδικά με την 0,2 μπλοκάρει συνέχεια

 

Κάποια στιγμή όταν πάω σε am8+e3d λογικά θα αρχίσω να παίζω και με της μυτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για πες από που αγόρασες.. επίσης αυτές που πήρες είναι ποιό αντοχής από τις κοινές μπρούτζινες;

Αυτές που πήρα είναι απλές μπρούτζινες για να δω τι διαφορά έχει στη λεπτομέρεια από gearbest.com 3x0,2/3x0,3/3x0,4 αν θυμάμαι καλά γύρω στα 3 ευρώ είχαν

 

http://www.ratrig.com/am8-3d-printer-extrusion-profile-metal-frame-full-kit-for-anet-a8-upgrade.html

 

Ειδα αυτί θα δω τι παίζει με μεταφορικά γιατί είναι καλούτσικη τιμή σαν σύνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα ένα πακέτο hotend που είχε ποστάρει κάποιος πριν λίγο καιρό από το eBay Ιταλίας. Με 3,5€ πήρα hotend, aluminum block, threat, thermistor και heating cartridge. Μάλιστα τα heating cartridge και το thermistor πιάνονται με βίδες Άλεν από το πλάι, το thermistor με μια και το heating cartridge με τρεις! Αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να χαλαρώσει ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να τυπώσω το display panel για τη μετατροπή σε AM8 (σχεδόν έτοιμο btw) με όσο το δυνατόν πιο smooth το bottom layer για να φαίνεται ωραίο. Το κατάφερα με εκτύπωση (PLA) σε σκέτο γυαλί, χωρίς καμία επίστρωση, στους 60C. Για να "πατήσει" λίγο παραπάνω το 1ο layer, κατέβασα ελάχιστα το Z offset (στα 0,550 αντί τα 0,500) και μείωσα και το line width στο Cura από 0,4 σε 0,3. Βγήκε σαν καθρέφτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρθενική εκτύπωση για εμένα σήμερα.

με το pla που είχε μέσα η συσκευασία κατάφερα να εκτυπώσω το παρακάτω.

Εννοείται όλες οι ρυθμίσεις και λοιπά stock.

είναι ότι έφτασε το νήμα για το  Baymax από τη κάρτα.post-50429-0-39361100-1502909351_thumb.jpg

post-50429-0-10724200-1502909458_thumb.jpg

 

αναμένω σχόλια και συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...