Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ναι το δοκιμασα και εγω ειναι πολυ ωραιο και ευχρηστο ,

Οι μελοντικες αναβαθμισεις ειναι οι παρακατω που προγραματιζω :

1) ΑΜ8 upgrade

2) e3d v6 (ψηνομαι για original αλλα δεν ξερω ακομα για σιγουρα

3) ενα rpi για octoprint (διαβαζω ακομα και το zero φτανει για octoprint server

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ψάχνω για φτηνό νήμα ...

 

Από €8,61 το κιλό. Αποστολή μέχρι 30kg €24,-

http://3dfilaments.ie/1-75mm-1kg

Δεν ξερω για κρακτες μιαζουν , σε ολα εχει μονο ενα φουξ σε στοκ ολα τα αλλα μου τα βγαζει ουτ of stock

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εχω ενα rpi 3 model b + camera v2 (8mp) και καθονται...ξεκινα να ψηνεσαι :)

Χαχαχα, λες ε? Εγώ τι έστησα σε ένα πάλι pc (δεν κατάφερα live stream για κάποιο λόγο ενώ το time lapse δούλευε κανονικά) αλλα λόγο παλαιότητας του υπολογιστή νόμιζες ότι απογειώνεται ελικόπτερο μέσα στο δωμάτιο οπότε προς το παρών δουλεύω με την sd, παραπάνω δουλειές θα κάνω μετά της διακοπές, ήδη όπως τελειώνω τα καρούλια pla η γυναίκα φωνάζει αν της πω ότι περνώ rpi κτλ θα ξεκινήσει και ο 5ος παγκόσμιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το octoprint είναι μαγικό. Στέλνω εκτυπώσεις από το PC στη δουλειά ή/και μπαίνω από το κινητό (με το Printoid) και βλέπω την πορεία της εκτύπωσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειμαι παρων , ο εκτυπωτης δεν αναβει :) Δεν του εχω εμπιστοσυνη :)

 

Πηρα χθες ενα διακοπτακι..το κλασικο που κυκλοφορει ( https://www.amazon.com/TOOGOO-IEC320-Inlet-Module-Switch/dp/B00H3WD79E/ref=pd_bxgy_60_img_2?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=BEAJH522DDKQAZ2PEN8H )

 

Αλλα εμεις οι Ελληνες ειμαστε γυφτοι ...βλεπω εξω κυκλοφορουν αυτα τα διακοπτακια με τα καλωδια ετοιμα και τα ολα τους..

Τεσπα καθησα και εφτιαξα καλωδια ολα κομπλε..τωρα τυπωνω και το cover να το βαλω να ειναι ομορφο...

Το θεμα ειναι το εξης...η μαλακια δεν ειχε fuse...το διακοπτακι ειναι 250V/10A ..τι διαολο ασφαλεια να βαλω?10αρα?πιο χαμηλη?

Εχω 2αρες στο σπιτι...κανουν ή θα γινει μαλακια?

Δεν ψηνομαι ιδιαιτερα να τρεχω μεσα στην ζεστη να βρισκω ασφαλειες...για το διακοπτακι ταξιδεψα την μιση Αττικη χτες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν δεν ειμαι παρων , ο εκτυπωτης δεν αναβει :) Δεν του εχω εμπιστοσυνη :)

 

Πηρα χθες ενα διακοπτακι..το κλασικο που κυκλοφορει ( https://www.amazon.com/TOOGOO-IEC320-Inlet-Module-Switch/dp/B00H3WD79E/ref=pd_bxgy_60_img_2?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=BEAJH522DDKQAZ2PEN8H )

 

Αλλα εμεις οι Ελληνες ειμαστε γυφτοι ...βλεπω εξω κυκλοφορουν αυτα τα διακοπτακια με τα καλωδια ετοιμα και τα ολα τους..

Τεσπα καθησα και εφτιαξα καλωδια ολα κομπλε..τωρα τυπωνω και το cover να το βαλω να ειναι ομορφο...

Το θεμα ειναι το εξης...η μαλακια δεν ειχε fuse...το διακοπτακι ειναι 250V/10A ..τι διαολο ασφαλεια να βαλω?10αρα?πιο χαμηλη?

Εχω 2αρες στο σπιτι...κανουν ή θα γινει μαλακια?

Δεν ψηνομαι ιδιαιτερα να τρεχω μεσα στην ζεστη να βρισκω ασφαλειες...για το διακοπτακι ταξιδεψα την μιση Αττικη χτες :)

Για το τροφοδοτικό κανονικά θέλει 2 πάρα κάτι βέβαια δοκίμασα 2 amp και μου την έκαψε στο άνοιγμα μερικές φορές οπότε έχω βάλει 3 amp

 

Εγώ έχω σχεδιάσει /εκτυπώσει το παρακάτω μιας και έχω στήσει σε τραπεζάκια του ικεα σταθερά

 

Fused power switch housing for ikea lack found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2486156

 

Έτοιμα με καλώδια δεν βρήκα πουθενά τέτοια διακοπτακια, όπως και να έχει ειναι εύκολη η καλωδίωση τους, Θεσσαλονίκη σε μερικά που ρώτησα δεν είχαν τέτοιο διακόπτη αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία γιατί είχα ήδη παραγγείλει από κινα, βέβαια με την νοοτροπία του Έλληνα αν τον βρούμε τοπικά θα το χρεώνει κάνα 15 αρι, ο εκτυπωτής εμένα σχεδόν δεν σταματάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το τροφοδοτικό κανονικά θέλει 2 πάρα κάτι βέβαια δοκίμασα 2 amp και μου την έκαψε στο άνοιγμα μερικές φορές οπότε έχω βάλει 3 amp

 

Εγώ έχω σχεδιάσει /εκτυπώσει το παρακάτω μιας και έχω στήσει σε τραπεζάκια του ικεα σταθερά

 

Fused power switch housing for ikea lack found on #Thingiverse https://www.thingiverse.com/thing:2486156

 

Έτοιμα με καλώδια δεν βρήκα πουθενά τέτοια διακοπτακια, όπως και να έχει ειναι εύκολη η καλωδίωση τους, Θεσσαλονίκη σε μερικά που ρώτησα δεν είχαν τέτοιο διακόπτη αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασία γιατί είχα ήδη παραγγείλει από κινα, βέβαια με την νοοτροπία του Έλληνα αν τον βρούμε τοπικά θα το χρεώνει κάνα 15 αρι, ο εκτυπωτής εμένα σχεδόν δεν σταματάει

 

Λοιπον ειχα μπανισει ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικα/χρωματα κλπ εδω κοντα μου.. μολις πηγα απο κει με μια βιδα Μ3x40 στο χερι και μια ασφαλεια 2αρα για δειγματα.

 

Ασφαλειες ειχε , slow blow 3A...οποτε κομπλε με αυτες...

Δειχνω την βιδα..του λεω..οτι θελω την Μ3x50 και αρχισανε τα δραματα :)

Ειχε ενα εκατομμυριο βιδες..ΕΚΤΟΣ απο αυτην..

 

Τι διαολο συμβαινει με αυτην την πουτανοβιδα? Εβγαλε το εργοστασιο ξερωγω 2-3 σε ολο τον πλανητη ?

Και σε ενα καταστημα ονλαιν την πετυχα χτες και ηταν out of stock και σε praktiker που πηγα προχτες για κατι μπιχλιμπιδια ..ουτε εκει υπηρχε...

 

Οσον αφορα τον διακοπτη , τον βρηκα σε 2 καταστηματα Αττικη ..και το ενα ηταν κλειστο λογω διακοπων οποτε πηγα στο αλλο...μακρυα μου..πιο πολυ κοστισε η βενζινη να παω και να ρθω παρα ο διακοπτης..που τον χτυπησε στα αυτια..3.5ευρω....ενω εξω πανω απο 1-2 ευρω δεν παει.

Οσο για την καλωδιωση ναι οκ ειναι ευκολη..αλλα αφου κυκλοφορουν διακοπτακια με ετοιμα τα καλωδια..γιατι οχι...

Ειχα βρει ενα λινκ χτες που δεν θυμαμαι ποιο ειναι..που δειχνε διακοπτακι και απο πισω ετοιμη η "πλεξουδα"..απλα την καρφωνες δηλ στο τροφοδοτικο....

 

EDIThttps://www.thingiverse.com/thing:2000523 3η φωτο ειναι σωστη η καλωδιωση ?

Γιατι εγω καλωδιωσα συμφωνα με το http://www.instructables.com/id/Wire-Up-a-Fused-AC-Male-Power-Socket/

 

Τι παιζει ακριβως ?

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ιδια καλωδιωση ειναι

 

απλα το διακοπτακι βγαινει πανω απο την βαση οποτε στο thingverse απλα το εβαλε το πανω κατι (οχι οτι κανει διαφορα

 

στο διακοπτακι στη μια μερια εχει και 2 μικρα συρματα εκει βαλε αυτα που θα δινουν ρευμα στο τροφοδοτικο , ετσι ωστε οταν πατας να αναψει το τροφοδοτικο να αναβει το λαμπακι , αν τα συνδεσεις αναποδα θα ειναι μονιμα αναμενο το λαμπακι

 

Εγω θεσσαλονικη τα περισσοτερα ειναι ανοικτα και οπως ειπα δεν εψαξα και πολυ ειχα ηδη παραγγειλει στα 67 λεπτα μου βγηκε οταν εκανα την παραγγελια ,

 

Αμα παιζει σε μαγαζι εδω ελλαδα τοσο θα παω να παρω αλλο ενα για να βαλω στο 2ο τροφοδοτικο που θα δωσω ρευμα σε ανεμηστηρες/ φωτισμο (θα βαλω το μανισιο για αυτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ειμαι παρων , ο εκτυπωτης δεν αναβει  Δεν του εχω εμπιστοσυνη 
 
Πηρα χθες ενα διακοπτακι..το κλασικο που κυκλοφορει ( https://www.amazon.c...522DDKQAZ2PEN8H )
 
Αλλα εμεις οι Ελληνες ειμαστε γυφτοι ...βλεπω εξω κυκλοφορουν αυτα τα διακοπτακια με τα καλωδια ετοιμα και τα ολα τους..
Τεσπα καθησα και εφτιαξα καλωδια ολα κομπλε..τωρα τυπωνω και το cover να το βαλω να ειναι ομορφο...
Το θεμα ειναι το εξης...η μαλακια δεν ειχε fuse...το διακοπτακι ειναι 250V/10A ..τι διαολο ασφαλεια να βαλω?10αρα?πιο χαμηλη?
Εχω 2αρες στο σπιτι...κανουν ή θα γινει μαλακια?
Δεν ψηνομαι ιδιαιτερα να τρεχω μεσα στην ζεστη να βρισκω ασφαλειες...για το διακοπτακι ταξιδεψα την μιση Αττικη χτες 

 

Ποιο cover φτιάχνεις ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για octoprint, σε pi zero w μου έκανε συνέχεια αποσυνδέσεις το serial connection. Δοκίμασα και 2 adapters (μικρό usb σε μεγάλο) και 2 καλώδια και πάλι τα ίδια. Το παράτησα.

Το pi3 που δοκίμασα δεν είχε πρόβλημα με τα προηγούμενα 2 καλώδια usb, αλλά επειδή ήταν δανεικό το έστησα σε pc που το έχω 24/7 ανοικτό ακριβώς δίπλα (linux).

Για την κάμερα έχω μια raspicam στο pi zero w και χρησιμοποιώ το mjpg-streamer που έρχεται μαζί με το octoprint για να στέλνω το feed στο octoprint του pc.

Αν είχα usb camera θα την σύνδεα στο pc αλλά και αυτό το configuration δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιο cover φτιάχνεις ????

 

Aυτο -> https://www.thingiverse.com/thing:2000523

 

Ηθελα ενα γρηγορο (λιγο υλικο) γιατι οσα βρισκω θελουν ενα τριωρακι στο νερο...Αυτο πηρε λιγο λιγοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ειχα μπανισει ενα μαγαζι με ηλεκτρολογικα/χρωματα κλπ εδω κοντα μου.. μολις πηγα απο κει με μια βιδα Μ3x40 στο χερι και μια ασφαλεια 2αρα για δειγματα.

 

Ασφαλειες ειχε , slow blow 3A...οποτε κομπλε με αυτες...

Δειχνω την βιδα..του λεω..οτι θελω την Μ3x50 και αρχισανε τα δραματα :)

Ειχε ενα εκατομμυριο βιδες..ΕΚΤΟΣ απο αυτην..

 

Τι διαολο συμβαινει με αυτην την πουτανοβιδα? Εβγαλε το εργοστασιο ξερωγω 2-3 σε ολο τον πλανητη ?

Και σε ενα καταστημα ονλαιν την πετυχα χτες και ηταν out of stock και σε praktiker που πηγα προχτες για κατι μπιχλιμπιδια ..ουτε εκει υπηρχε...

 

 

 

M3x40 ή M3x50 ψάχνεις? με τι κεφάλι?

για δες εδώ:

https://grobotronics.com/bolt-m3-l35mm-cheese-head-philips-clone.html

 

στα ήδη κινγκελερίας και σε διάφορους άλλους δεν βρίσκω ποτέ βίδες κάτω απο Μ4... Οπότε για μικρές Μ1 - Μ3 πάω κατευθείαν στον grobotronics...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nkarama

 

Μ3x50 με αλεν κεφαλι..σαν αυτες που ειχε ο εκτυπωτης μεσα δηλ αλλα μηκους 50mm...

 

Στο grobotronics ειχα ψαξει θυμαμαι και την ειχε "out of stock".αυτη στο λινκ αλεν κεφαλι εχει?

Θα μου πεις ειναι απαραιτητο να ναι αλεν?ξερωγω .... :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...