Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν την λες και την "ομορφοτερη" δουλεια αλλα ειναι λειτουργικη...

 

https://www.dropbox.com/s/q1vm84t79unhsy0/20170818_180718.jpg?dl=0

 

Η βαση ειναι μαλακια..δεν την προτεινω σε κανενα ...οπως και την μαλακια που κραταει το ανεμιστηρι...δευτερη μαλακια και αυτη.

Τεσπα , μπηκαν ολα στην θεση τους..δουλευει και το κουμπι...εκανα και μια μικρη/συντομη εκτυπωση με το νεοεγκατεστημενο κουμπι και πηγε μια χαρα.

Αν και κατα την διαρκεια του preheat με την ακρη του ματιου μου ειδα τον εκτυπωτη να κανει reset/restart? Παντως δεν εχασε την "εντολη" και συνεχισε το preheat.

Στην εκτυπωση που ακολουθησε που ηταν κανα μισαωρο...ολα πηγαν ρολοι...τεσπα ειδωμεν στο μελλον...

 

Το ανεμηστηρι προσθεσε καμποσα db στην λειτουργια του εκτυπωτη..αλλα δεν γαμιεται..ενα το χουμε το τροφοδοτικο :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nkarama

 

Μ3x50 με αλεν κεφαλι..σαν αυτες που ειχε ο εκτυπωτης μεσα δηλ αλλα μηκους 50mm...

 

Στο grobotronics ειχα ψαξει θυμαμαι και την ειχε "out of stock".αυτη στο λινκ αλεν κεφαλι εχει?

Θα μου πεις ειναι απαραιτητο να ναι αλεν?ξερωγω .... :)

 

 

Αυτή στο λινκ είναι στανταρ "σταυρός" (philips).

Τις άλεν θα τις βρεις σαν Machine head ή hexagon cut. Αλλά έχει 45άρες μόνο...

https://grobotronics.com/screw-m3-45mm-hexagon-cut.html

 

Edit: Απο ότι βλέπω όμως, δεν έχει thread σε όλο το μήκος.... 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NaGR

 

Εχει τα θεματακια του εδω που τα λεμε :) Στην πλευρα αντικρυ απο το Ζ πρεπει να γινεται πανηγυρι ε? :)

 

Σε αντικειμενα που εχουν λειες επιφανειες..θα βλεπεις παντα γραμμες..τα layers δηλ..και βλεπεις τι ξεφευγει και τι γαμιεται...

Σε κατι προτομες που χω τυπωσει και γενικως αντικειμενα που χουν ανωμαλες επιφανειες και πολλες λεπτομερειες..στο 0.1mm δεν φαινεται τιποτα...

 

Παντως βλεπω (περα απο την πλευρα που σχολιασα παραπανω) , layers που χουν ξεφυγει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@NaGR

 

Εχει τα θεματακια του εδω που τα λεμε :) Στην πλευρα αντικρυ απο το Ζ πρεπει να γινεται πανηγυρι ε? :)

 

είναι το bottom layer, σίγουρα δεν είναι το καλύτερο.

το ενδιαφέρον για εμένα είναι το εξής, στο ίδιο layer η x πλευρά είναι γτπ, η y πλευρά είναι στο μέσο όρο.

υπάρχει εξήγηση για αυτό? μιλάμε για μόνο το κάτω κάτω layer.

μήπως παίζει κάτι με θερμοκρασία hotbed ή ευθυγράμμιση ή κάτι παρόμοιο.

 

 

γενικά εγώ δεν είμαι δυσαρεστημένος. αυτό που βλέπεις είναι περίπου 3χ μεγέθυνση, οπότε σε πραγματική κλίμακα τα πράγματα είναι πιο ομαλά.

η άσκηση είναι να βρω τώρα τα συστηματικά σφάλματα. αν θέλω δλδ ευθυγράμμιση ή τέντωμα ή ενισχύσεις κάπου στο πλαίσιο του ΑΝΕΤ ή κάποια άλλη ρύθμιση σε θερμοκρασίες κλπ.

 

edit

τυπώνω με 60mm/s και 120mm travel speed.

τι προτείνετε?

να κάνω διαφοροποίηση σε initial layers κλπ?

Επεξ/σία από NaGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δε παιρνετε μ3 χ 60 και να βαλετε μια ροδελιτσα αο τη μερια του κεφαλιου της βιδας ??  απλα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν μιλαμε για το "¨μεντεσε" για τον ανεμηστηρεα του extruder κανει οποιαδηποτε βιδα Μ3 αρκει να εχει μακρος 50μμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@NaGR

 

Ολοι με το 1ο layer παλευουμε...

 

Εγω πριν ξεκινησω εκτυπωση κανω τα εξης

1. home all

2. μεζουρα και μετραω το Ζ στα 2 ακρα..αν εχει ξεφυγει καποιο ακρο...

3. disable steppers

4. χειροκινητα διορθωνω το ακρο στο (2)

5. preheat pla (δεν εχει σημασια ποτε το κανεις αλλα πριν το βημα 6)

6. Α4 κολα και ξεκινας να ευθυγραμμιζεις τις 4 γωνιες του bed.

7. ξεκινας εκτυπωση...

8.(Μια φορα το μηνα ξερωγω) τεντωμα των 2 ιμαντων..οχι υπερβολες...

 

Αυτα για να χεις το κεφαλι σου ησυχο..απο θεμα ρυθμισεων εκτυπωτη...

Αν απο κει και περα η εκτυπωση εχει θεματα..κοιτας τις ρυθμισεις στο προγραμμα...

 

Εγω για να μαι οσο πιο σιγουρος γινεται με το 1ο layer 

1. raft ο,τι και να τυπωσω...

2. χαμηλη ταχυτητα 10mm/s και ας παρει 10 λεπτα να τυπωσει raft + 1o layer...Αν αυτα τα 2 βγουν σωστα...τοτε 99.999% η εκτυπωση θα παει καλα

 

Travel speed το παιζω γυρω στο 100mm/s , και printing speed γυρω στα 65mm/s

 

 

γιατι δε παιρνετε μ3 χ 60 και να βαλετε μια ροδελιτσα αο τη μερια του κεφαλιου της βιδας ??  απλα πραγματα

 

Εδω δεν βρισκουμε m3x50 λες να υπαρχει η 60αρα? :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν  εγω στο αμ8 που εκανα οι περισσοτερες ηταν 60αρες και εβαλα ροδελιτσα να ταιριαζει στη γωνια

 

μου κανει εντυπωση να εχω επαρχια οτι βιδα θελω και σεις μεσα στη πηγη να εχετε προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

υπαρχουν  εγω στο αμ8 που εκανα οι περισσοτερες ηταν 60αρες και εβαλα ροδελιτσα να ταιριαζει στη γωνια

 

μου κανει εντυπωση να εχω επαρχια οτι βιδα θελω και σεις μεσα στη πηγη να εχετε προβλημα

Στο AM8 Που χρειαστηκες μ3χ60 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NaGR

 

Ολοι με το 1ο layer παλευουμε...

 

Εναλλακτικός τρόπος: αγοράζεις ένα bed level sensor (κατά προτίμηση BLTouch), κάνεις τα βήματα που λέει ο mphxths μια φορά στην αρχή (για να μη χρειάζεται να κάνει τρελές διορθώσεις ο sensor) και από εκεί και πέρα το μόνο που χρειάζεται είναι περιστασιακό τέντωμα των ιμάντων.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μην νομιζετε οτι τα βηματα τα κανω καθε μερα σε καθε εκτυπωση....

 

Μονο το leveling του bed επαναλαμβανω και τσεκαρω να μαι σιγουρος..και ολα τα υπολοιπα ανα καποιες μερες..μην τρελαθουμε κιολας :)

 

Εχω τον auto-leveling sensor και καθεται...δεν ξερω αν πρεπει/θελω να ασχοληθω και αν αξιζει ο κοπος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουδεμια σχεση εχω με το παρακατω καταστημα απλα το αναφερω γιατι βλεπω οτι εχει αρκετα πραγματακια..οπως π.χ.

 

1. https://www.cableworks.gr/ilektronika/3d-printers/screws/din912-3-50mm-20/ - η περιβοητη βιδα :) ...out of stock βεβαιως βεβαιως :)

2. https://www.cableworks.gr/ilektronika/3d-printers/beds/3d-printer-heatbed-power-module-addon/ - mosfets..δεν εχω τα εχω δει στα κλασικα αλλα καταστηματα...

 

+ 11 σελιδες με τα κλασικα πραγματα για 3δ εκτυπωτες..κανονικο πανηγυρι :)

 

Aπο Δευτερα ανοιγει...μου φαινεται θα τους κανω μια επισκεψη..αν και βρισκονται στου διαολου την μανα κλασικα...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ουδεμια σχεση εχω με το παρακατω καταστημα απλα το αναφερω γιατι βλεπω οτι εχει αρκετα πραγματακια..οπως π.χ.

 

1. https://www.cableworks.gr/ilektronika/3d-printers/screws/din912-3-50mm-20/ - η περιβοητη βιδα :) ...out of stock βεβαιως βεβαιως :)

2. https://www.cableworks.gr/ilektronika/3d-printers/beds/3d-printer-heatbed-power-module-addon/ - mosfets..δεν εχω τα εχω δει στα κλασικα αλλα καταστηματα...

 

+ 11 σελιδες με τα κλασικα πραγματα για 3δ εκτυπωτες..κανονικο πανηγυρι :)

 

Aπο Δευτερα ανοιγει...μου φαινεται θα τους κανω μια επισκεψη..αν και βρισκονται στου διαολου την μανα κλασικα...

Είσαι θεός που πήγες και τι βρήκες? Και απόθεμα έχει αρκετό και πραγματάκια που δεν έβρισκα Ευρώπη σε νορμάλ τιμές έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...