Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπάρχουν εκτυπωτές που να τυπώνουν σχετικά καλά χωρίς τόσο fine tuning, δοκιμές και πατέντες που χρειάζονται τα kits?

 

αν ναι τι κόστος έχει ένας αξιποπρεπής εκτυπωτής για τελείως ερασιτεχνική χρήση;

προσωπικα ειχα προσανατολιστει για αυτό ακριβως το σκοπο στον wanhao i3 (αν και με μικρη επιφανεια εκτυπωσης ήταν ο μονος με ικανοποιητική εκτυπωση σε νορμαλ λεφτα που ειχα βρει)...αλλα, κατεληξα να στησω εναν prusa i3...

 

Μα εκεί είναι η μισή διασκέδαση! :D

...Και δε διασκεδασα και πολύ με τις οδηγίες των κινεζων..! :P

Και φαντασου ακόμα δεν τον εχω βαλει στην πριζα να φαω τη μεγαλυτερη απογοητευση μεχρι να ερθει σε σημειο να αρχισει να τυπωνει!!

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έλεγα να μην επενδύσω άλλο στον A8 και αντί να του βάλω μεταλλικό frame κοιτάω μήπως φτιάξω είτε τον cubetrix https://www.thingiverse.com/thing:2370539 είτε τον hypercube evolution που δείχνει να έχει μεγαλύτερη αποδοχή https://www.thingiverse.com/thing:2254103

 

Ασχολήθηκε κάποιος από εδώ μέσα με κάτι ανάλογο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

προσωπικα ειχα προσανατολιστει για αυτό ακριβως το σκοπο στον wanhao i3 (αν και με μικρη επιφανεια εκτυπωσης ήταν ο μονος με ικανοποιητική εκτυπωση σε νορμαλ λεφτα που ειχα βρει)...αλλα, κατεληξα να στησω εναν prusa i3...

 

...Και δε διασκεδασα και πολύ με τις οδηγίες των κινεζων..! :P

Και φαντασου ακόμα δεν τον εχω βαλει στην πριζα να φαω τη μεγαλυτερη απογοητευση μεχρι να ερθει σε σημειο να αρχισει να τυπωνει!!

oi οδηγιες σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα καλες

γενικα ολα τα kit που ερχονται ετσι θελουν αρκετη ωρα για στησιμο

κανενας εκτυπωτης αυτη την στιγμη δεν ειναι plug and play οτι και να παρεις σε fdm θελει σε καθε ρολο δοκιμες , εχω 2 ρολα ασπρο primaselect to ενα εκτυπωνει σωστα στους 186 το αλλο στους 204 , το μαυρο πχ παλι της ιδιας εταιριας και τα 3 ρολα που εχω παρει θελουν πανω απο 210

αμα δε αλλαξεις και υλικο αστο , ολο το σαββατοκυριακο παλευω να παρω μια σωστη εκτυπωση απο PETG , μια δεν κολλαει μαζευθετε στην μυτη , μια βγαινουν για τα αναθεμα τα layer , μια ξεκολλαει το σημειο που επρεπε να ειναι το τελευταιο που θα ξεκολλησει μου εχει βγαλει την πιστη απο τα 750 γρ εχω ξοδεψει τα 250 και ακομα εκτυπωση της προκοπης δεν πηρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλαξα κεφαλή γιατί η στοκ έσπασε.

Έβαλα μία κλώνο E3D αφού κατάφερα και τύπωσα με την παλαιά μία βάση https://www.thingiverse.com/thing:2316850

 

Και όπως με την παλαιά κεφαλή εξακολουθώ να παιδεύομαι με ABS.

Τα αντικείμενα που τυπώνω είναι πολύ εύθραυστα.  Ακόμα και με 100% fill.

Σαν να μην κολλάνε τα επίπεδα αρκετά μεταξύ τους.

Όπως παρατηρώ δεν συμβαίνει σε όλο το μήκος του αντικειμένου, δηλαδή κάποια σημεία είναι σκληρά και κάποια πολύ εύθραυστα.

 

Κάποια ιδέα;

 

ABS χρειάζεται απαραίτητα enclosure και υψηλή ambient temperature, τουτέστιν για να κολλήσουν τα layers, πρέπει σε κλειστό κουτί το bed να είναι στους 90-100+ C και τουλάχιστο 60-70 ο αέρας που περιβάλλει το αντικείμενο.

 

Εγώ έχω βρεί την υγειά μου με το PETG. Άπειρα πιο εύκολο στην εκτύπωση από το ABS με παρόμοια χαρακτηριστικά. Χωρίς εξαερισμό φοβάμαι με όλες τις αναθυμιάσεις και τα καρκινογόνα παράγωγα του να το βάλω σπίτι.

Tα πρωτα layers βγαινουν μια χαρα , παμε σε layer Που τα καταραστηκε ο θεος και μετα παλι στα τελευταια layer ολα καλα

 

Εγώ το έκανα master το PETG πλέον και είναι το βασικό μου υλικό για σχεδόν όλες τις σοβαρές εκτυπώσεις.

Στον CR-10 τουλάχιστο, και με Primaselect PETG καθώς και Devil , δοκίμασα πρώτα το temperature tower από thingiverse. 

Σε όλα τα ρολά, οι θερμοκρασίες στον extruder που κατέληξα ήταν σημαντικά χαμηλότερες από αυτές που ανέγραφαν στα specs. 

Τα γενικά μου settings είναι :

 

First Layer : 0% ανεμιστήρας και μετά 80%

Temps Extruder : 210-220

Temps Bed : 55-60 C

Στο Leveling θέλει μαεστρία καθώς δεν συγχωρεί το παραμικρό λάθος

Τέλος επειδή εμένα ο CR είναι με bowden tube και αρκετά μεγάλο, στο retraction παίζω με 5.5mm/sec και εκεί δεν έχω stringing και λοιπές παπαριές.

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi οδηγιες σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα καλες

γενικα ολα τα kit που ερχονται ετσι θελουν αρκετη ωρα για στησιμο

κανενας εκτυπωτης αυτη την στιγμη δεν ειναι plug and play οτι και να παρεις σε fdm θελει σε καθε ρολο δοκιμες , εχω 2 ρολα ασπρο primaselect to ενα εκτυπωνει σωστα στους 186 το αλλο στους 204 , το μαυρο πχ παλι της ιδιας εταιριας και τα 3 ρολα που εχω παρει θελουν πανω απο 210

αμα δε αλλαξεις και υλικο αστο , ολο το σαββατοκυριακο παλευω να παρω μια σωστη εκτυπωση απο PETG , μια δεν κολλαει μαζευθετε στην μυτη , μια βγαινουν για τα αναθεμα τα layer , μια ξεκολλαει το σημειο που επρεπε να ειναι το τελευταιο που θα ξεκολλησει μου εχει βγαλει την πιστη απο τα 750 γρ εχω ξοδεψει τα 250 και ακομα εκτυπωση της προκοπης δεν πηρα

 

ε αυτα δε μπορώ και εγω και ηθελα plug and play... Το άλλο ΣΚ εχω αυτες τις δουλειες και απο τωρα ξενερωνω...

με τον duplicator 6 που ειχα πρωτοχρησιμοποιησει όλα ηταν αψογα και κυριολεκτικα δεν εκανα τιποτα περα απο την προεργασία 1-2 λεπτα στο ειδικο για τον εκτυπωτη cura... βεβαια εχει και ενα χιλιαρικο απο ελλαδα αλλα τα αξιζει με 1000... Ο αντιστοιχος φθηνός τους (i3) ισως ειναι πιο VFM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ABS χρειάζεται απαραίτητα enclosure και υψηλή ambient temperature, τουτέστιν για να κολλήσουν τα layers, πρέπει σε κλειστό κουτί το bed να είναι στους 90-100+ C και τουλάχιστο 60-70 ο αέρας που περιβάλλει το αντικείμενο.

 

Εγώ έχω βρεί την υγειά μου με το PETG. Άπειρα πιο εύκολο στην εκτύπωση από το ABS με παρόμοια χαρακτηριστικά. Χωρίς εξαερισμό φοβάμαι με όλες τις αναθυμιάσεις και τα καρκινογόνα παράγωγα του να το βάλω σπίτι.

 

 

Εγώ το έκανα master το PETG πλέον και είναι το βασικό μου υλικό για σχεδόν όλες τις σοβαρές εκτυπώσεις.

Στον CR-10 τουλάχιστο, και με Primaselect PETG καθώς και Devil , δοκίμασα πρώτα το temperature tower από thingiverse.

Σε όλα τα ρολά, οι θερμοκρασίες στον extruder που κατέληξα ήταν σημαντικά χαμηλότερες από αυτές που ανέγραφαν στα specs.

Τα γενικά μου settings είναι :

 

First Layer : 0% ανεμιστήρας και μετά 80%

Temps Extruder : 210-220

Temps Bed : 55-60 C

Στο Leveling θέλει μαεστρία καθώς δεν συγχωρεί το παραμικρό λάθος

Τέλος επειδή εμένα ο CR είναι με bowden tube και αρκετά μεγάλο, στο retraction παίζω με 5.5mm/sec και εκεί δεν έχω stringing και λοιπές παπαριές.

Leveling πως κάνεις μήπως κάνω εκεί το λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ABS χρειάζεται απαραίτητα enclosure και υψηλή ambient temperature, τουτέστιν για να κολλήσουν τα layers, πρέπει σε κλειστό κουτί το bed να είναι στους 90-100+ C και τουλάχιστο 60-70 ο αέρας που περιβάλλει το αντικείμενο.

 

 

 

 

Όχι βέβαια, μια χαρά τυπώνω ABS χωρίς enclosure με bed 80 (pei sheet), nozzle 220 και η ambient θερμοκρασία στους 26. Δυστυχώς από νήμα σε νήμα υπάρχει τέτοια διαφορά που είναι να μισείς ή όχι το υλικό. Π.χ είχα πάρει abs απο grobotronics που τύπωνε απλά τέλεια με τις παραπάνω ρυθμίσεις. Και ωραίο brim που κόλλαγε σωστά κλπ. Μου τελείωσε και αναγκαστικά γύρισα πάλι σε pla.

Ένα Athena από το 3d experts μου έχει βγάλει την πάναγία και σκέφτομαι να το πετάξω. Είναι χάλια τελείως. Ούτε brim μου κάνει, μου ξεκολάει, μου κάνει stringing κλπ.

Ένα EVO Neema3d από την άλλη είναι αξιοπρεπέστατο.

 

Το τέρμα φθηνό υλικό θα σε παιδέψει πολύ παραπάνω και τελικά θα χαλάσεις παραπάνω υλικό για να σου βγεί μια καλή εκτύπωση απ΄ότι θα σου έκανε οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα ειχα προσανατολιστει για αυτό ακριβως το σκοπο στον wanhao i3 (αν και με μικρη επιφανεια εκτυπωσης ήταν ο μονος με ικανοποιητική εκτυπωση σε νορμαλ λεφτα που ειχα βρει)...αλλα, κατεληξα να στησω εναν prusa i3...

Αυτός ειναι, τον εχει κανεις;

 

Συγνώμη αλλά αυτός δεν είναι ο Prusa i3. Είναι Prusa i3 clone όπως και ο A8 (με λίγο καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά από τον Anet, αν κρίνω από την περιγραφή και τις φωτό).

 

...Και δε διασκεδασα και πολύ με τις οδηγίες των κινεζων..! :P

Σε αυτό έχεις δίκιο. Σοβαρές οδηγίες συναρμολόγησης έχω δει μόνο στον κανονικό Prusa: http://manual.prusa3d.com/c/Prusa_i3_Plus_1.75_kit_assembly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Leveling πως κάνεις μήπως κάνω εκεί το λάθος

 

εκτυπώνω μια θήκη κινητού που πάει και στρώνει μεγάλη επιφάνεια, και ρυθμίζω on the fly αν δω inconcistencies.

έχω δοκιμάσει τα πάντα που λένε. Εναλλακτικά φτιάξε στο fusion ή σε κάποιο 3d πρόγραμμα μια επιφάνεια ορθογώνια 10x10 με 2 layers height και κάνε διόρθωση όταν εκτυπώνει! παίζουν και έτοιμα templates στο thingie

Όχι βέβαια, μια χαρά τυπώνω ABS χωρίς enclosure με bed 80 (pei sheet), nozzle 220 και η ambient θερμοκρασία στους 26. Δυστυχώς από νήμα σε νήμα υπάρχει τέτοια διαφορά που είναι να μισείς ή όχι το υλικό. Π.χ είχα πάρει abs απο grobotronics που τύπωνε απλά τέλεια με τις παραπάνω ρυθμίσεις. Και ωραίο brim που κόλλαγε σωστά κλπ. Μου τελείωσε και αναγκαστικά γύρισα πάλι σε pla.

Ένα Athena από το 3d experts μου έχει βγάλει την πάναγία και σκέφτομαι να το πετάξω. Είναι χάλια τελείως. Ούτε brim μου κάνει, μου ξεκολάει, μου κάνει stringing κλπ.

Ένα EVO Neema3d από την άλλη είναι αξιοπρεπέστατο.

 

Το τέρμα φθηνό υλικό θα σε παιδέψει πολύ παραπάνω και τελικά θα χαλάσεις παραπάνω υλικό για να σου βγεί μια καλή εκτύπωση απ΄ότι θα σου έκανε οικονομία.

 

πάντως ο φίλος - tom και ο makers muse στο youtube, το θέμα του enclosure και της υψηλής ambient το θεωρούν υποχρεωτικό στο ABS .

Δεν ξέρω αλήθεια, αλλά αυτό με τα διαφορετικής ποιότητας νήματα ακόμα και απο τον ίδιο κατασκευαστή με έχει κουράσει και εμένα.

Ακόμα και στο ίδιο καρούλι βλέπω διαφορές στην αρχή - μέση - τέλος του νήματος ( διαφορά σε διάμετρο ).. πιασε το αυγό και κούρευτο

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναφερω το θεμα με το carrige plate μου εστειλαν σημερα μια προσφορα αν καποιος ενδιαφερετε ειναι στα 20ευρω+ φπα ~25 ευρω

κοπη σε 3μμ αλουμινιο

https://www.thingiverse.com/thing:2063292

 

Μου εστειλαν αρκετα καλυτερη προσφορα στα 13,64(μαζι με ΦΠΑ)

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια λεω να αγορασω και εγω ενα 3d printer ποιον προτεινεται τι υλικα προτεινεται και για ψυξη ειδα κατι βγαινει βλεπω παιζει πολυ ο anet a8 λεω να παρω αυτον συμφωνα με οσα διαβασα εδω 

https://www.gearbest.com/3d-printers-3d-printer-kits/pp_337314.html?vip=860527&gclid=EAIaIQobChMI8qHFz-Oc1gIVyhbTCh0onwwlEAAYASAAEgLtAPD_BwE

 

σκοποσ μου ειναι να εκτυπωνω μικρα κοματια για μηχανεσ οι αυτοκινητα κανει?

 

επισεισ μπορω να φτιαχνω μονοσ σχεδια μεσω καποιου προγραμματοσ?

Επεξ/σία από aktibistis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

καλησπερα παιδια λεω να αγορασω και εγω ενα 3d printer ποιον προτεινεται τι υλικα προτεινεται και για ψυξη ειδα κατι βγαινει βλεπω παιζει πολυ ο anet a8 λεω να παρω αυτον συμφωνα με οσα διαβασα εδω 

https://www.gearbest.com/3d-printers-3d-printer-kits/pp_337314.html?vip=860527&gclid=EAIaIQobChMI8qHFz-Oc1gIVyhbTCh0onwwlEAAYASAAEgLtAPD_BwE

 

σκοποσ μου ειναι να εκτυπωνω μικρα κοματια για μηχανεσ οι αυτοκινητα κανει?

 

επισεισ μπορω να φτιαχνω μονοσ σχεδια μεσω καποιου προγραμματοσ?

 

 

Οταν λες μηχανες και αυτοκινητα εννοεις κανονικα, οποτε θα πρεπει να εκτυπωσεις σε ABS , ισως χρειαστεις να φτιαξεις καποιο enclosure

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι κανονικα . μικρα κουμπωματα σωληνωσεις  συνδεσμους. αυτο οταν λες 

(enclosure) εννοεις κατι σαν κλειστο χωρο γυρω απο το μηχανημα?

, για τα κουμπωματα ισως τα καταφερεις αν εισαι καλος στο σχεδιασμο , σωληνωσεις ξεχνα το ακομα και με ελαστικο υλικο , συνδεσμους αναλογα τι εννοεις

 

Ναι ενα κλειστο χωρο γυρω απο το κουτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...