Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ετοιμαζόμαστε για να κλείσουμε την παραγγελία για βελτιωμένο carriage plate (είμαστε 4 άτομα, αν ενδιαφέρεται κανένας ακόμα ας στείλει, το κόστος για 3μμ αλουμίνιο είναι 13,64, ενώ για 4μμ αλουμίνιο είναι 14,88

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον Α8 υπάρχει και αυτό:

https://orballoprinting.com/en/frame/8-prusa-i3-steel-frame-p3steel.html

 

 

Η λεπτομέρεια με το steel frame ειν ότι χάνεις σε μέγεθος εκτύπωσης

 

Το ίδιο μέγεθος με το ακριλικό δεν έχει το steel frame;   Γιατί χάνεις σε μέγεθος εκτύπωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο μέγεθος με το ακριλικό δεν έχει το steel frame; Γιατί χάνεις σε μέγεθος εκτύπωσης;

Γιατί ειν για τον γνήσιο Prusa

Δες το βίντεο του 3d maker noob που έβγαλε ένα update το αναφέρει χάνεις από 2 εκατοστά σε άξονες Χ και Υ, και αν θυμάμαι καλά 4 στο ύψος

 

 

 

https://youtu.be/g56Ka9JnQAI

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει θέλω να ρωτήσω και οταν εχω καποια προσφορά μπορώ να ενημερώσω ανεξάρτητα εδω.

 

~400 εννοώ όλα μαζί,

1κg petg ~24ευρω

μοτερ-boards-heat bed-extrusions κτλπ τα υπολοιπα

 

βεβαια με αγορά μοτερ και ηλεκτρονικά απο τα κλασσικα κινεζομάγαζα.

 

Αν είναι να πάει €400, δεν υπάρχει κάτι άλλο έτοιμο σε αυτά τα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν είναι να πάει €400, δεν υπάρχει κάτι άλλο έτοιμο σε αυτά τα χρήματα;

kαι εγω οσο καλο και να ειναι αν δεν υπαρχει σωστη συνεχομενη υποστιρικη απο πισω τα θεωρω αρκετα τα λεφτα

με τετοια project ομως μαθαινεις καλυτερα πως δουλευουν ολα στον εκτυπωτη αναγκαστηκα καθεσε να μαθεις και 5-6 πραγματα για το firmware

αλλα και παλι απο την στιγμη που ειναι ενα ατομο απο πισω μπορει και αυριο να σταματησει την υποστιριξη του Project , οποτε μενεις ως εχει αν σε καλυπτει (γενικα μιλαω) αυτο τοτε προχωρας θα ειναι καλη εμπειρια , αν οχι κοιτας κατι ετοιμο με καλη υποστιριξη απο την κοινοτητα (οταν μιλαμε για φτηνα κινεζικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα τύπωσα 2 τουβλάκια Lego.

 

Υπάρχει αυτό το site https://printabrick.org/ το οποίο έχει όλων των ειδών τα κομμάτια σε stl. Εκτός αυτού όμως έχει και όλα τα lego sets που υπάρχουν, με όλα τα κομμάτια και τις οδηγίες τους! Βέβαια το να τυπώσει κανείς ένα ολόκληρο σετ είναι τεράστιο project αλλά σίγουρα μπορείς να συμπληρώσεις τα κομμάτια που σου λείπουν για μια κατασκευή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σήμερα τύπωσα 2 τουβλάκια Lego.

 

Υπάρχει αυτό το site https://printabrick.org/ το οποίο έχει όλων των ειδών τα κομμάτια σε stl. Εκτός αυτού όμως έχει και όλα τα lego sets που υπάρχουν, με όλα τα κομμάτια και τις οδηγίες τους! Βέβαια το να τυπώσει κανείς ένα ολόκληρο σετ είναι τεράστιο project αλλά σίγουρα μπορείς να συμπληρώσεις τα κομμάτια που σου λείπουν για μια κατασκευή.

Μου εκανες ζημια τωρα , ειχα σχεδον ολα τα μεγαλα μοντελα της ferrari αλλα η μανα μου καποια στιγμη πριν καμια 5ετια αποφασισε οτι θα τα χαρισει σε κατι γνωστους

 

θα με βαλεις να καθομαι να εκτυπωνω χαζομαρες τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3d pen εχει χρησιμοποιήσει κανένας; Έλεγα μήπως πάρω ένα για να δουλεύω λεπτομέρεις και για μικροδιορθώσεις...

Έχω πάρει ένα για να παίζει η κόρη μου αλλά ακόμα είμαστε στην αρχή και δεν έχουμε φτιάξει τίποτε σοβαρό

Πάντως έχει καλαμπούρι η υπόθεση  με το 3d pen :-)

 

Σαν αυτό είναι

https://www.gearbest.com/3d-printers-3d-printer-kits/pp_426827.html?wid=3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τους τα ζαλισα λιγο στο ratrig γιατι δεν περναει το αφμ της εταιρια (ενω κανω συχνα αγορες απο ευρωπη με ενδοκινοτητικες συνναλαγες ) και μου αφησαν το μαυρο σετ στην τιμη του κανονικου λογικα μεσα στην αλλη βδομαδα θα παραλαβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδιά για τον anet a8 έχει αλάξει κανείς το parts fan,γιατί στο 100% κάνει τρελό θόρυβο....στην ουσία είναι το μόνο που ακούγετε.

Αν το έχεται αλάξει τι βάλατε και απο που ώστε να πέρνει και τους printed αεραγωγους....

Κατα τα άλλα το μηχάνημα τυπώνει απροσδόκητα καλα....του κούμπωσα και ενα raspbery με octoprint Γιατι ηφάση με την sd ειναι ταλαιπωρία.

για την ιστορία εχω πάρει 2 χ 1kg spools PLA απο 3dexperts στην πετρούπολη προς 20€/τεμ και τυπώνουν άψογα 210 / 50

Επεξ/σία από babisgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ρε παιδιά για τον anet a8 έχει αλάξει κανείς το parts fan,γιατί στο 100% κάνει τρελό θόρυβο....στην ουσία είναι το μόνο που ακούγετε.

Αν το έχεται αλάξει τι βάλατε και απο που ώστε να πέρνει και τους printed αεραγωγους....

Κατα τα άλλα το μηχάνημα τυπώνει απροσδόκητα καλα....του κούμπωσα και ενα raspbery με octoprint Γιατι ηφάση με την sd ειναι ταλαιπωρία.

για την ιστορία εχω πάρει 2 χ 1kg spools PLA απο 3dexperts στην πετρούπολη προς 20€/τεμ και τυπώνουν άψογα 210 / 50

Tετοιο στυλ ανεμηστηρα πιο αθορυβο δεν πρεπει να εχει , μεγαλη διαφορα κανει και το duct που εχεις

 

πχ το circular που εχω ειναι πιο θορυβοδες και απο το μανισιο ,

η καλυτερη λυση αν δεν θ ελεις να αλλαξεις hot end (Πχ να πας σε καποιο e3d v6 κλωνο η μη) ειναι να εκτυπωσεις 5-6 σχεδια να δεις πιο σε βολευει παραπανω απο αποψη θορυβου- αποδοσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ιστορία εχω πάρει 2 χ 1kg spools PLA απο 3dexperts στην πετρούπολη προς 20€/τεμ και τυπώνουν άψογα 210 / 50

 

υπερβολικο το βρισκω το 210...αν σου δουλευει βεβαια..δεν μας πεφτει λογος..αλλα πολυ πιθανο να σου δουλευει και πιο χαμηλα.

Οταν ειχα παρει φιλαμεντ απο τους 3dexperts , καποιο athena αν θυμαμαι καλα..ο,τι πιο φθηνο ειχανε δηλ..επαιζα με 190/60 και ειχα βγαλει πολυ καλες εκτυπωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά για τον anet a8 έχει αλάξει κανείς το parts fan,γιατί στο 100% κάνει τρελό θόρυβο....στην ουσία είναι το μόνο που ακούγετε.

Αν το έχεται αλάξει τι βάλατε και απο που ώστε να πέρνει και τους printed αεραγωγους....

Κατα τα άλλα το μηχάνημα τυπώνει απροσδόκητα καλα....του κούμπωσα και ενα raspbery με octoprint Γιατι ηφάση με την sd ειναι ταλαιπωρία.

Τυπωσε και βάλε κάποιο fun duct υψηλής απόδοσης (πχ Spriya ή mistral) ώστε να δουλεύεις τον ανεμιστήρα σε χαμηλότερες στροφές (70%) όπου ακούγεται ελάχιστα.

 

Υ.Γ. Ναι, το octoprint είναι θεϊκό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...