Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Μια τελευταια φορα μηπως καποιος δεν το εχει δει , θα δωσουμε παραγγελεια (ειμαστε ηδη 4 ατομα) για το παρακατω σε αλουμινιο 4μμ , αν καποιος ενδιαφερετε ας μου στειλει ενα μυνημα το κοστος ειναι κατι λιγοτερο απο 15 ευρω

 

https://www.thingiverse.com/thing:2063292

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί το παραπάνω και όχι αυτό; https://www.thingiverse.com/thing:2125534

Το παραπάνω το βρίσκω προβληματικό στο bed leveling αφού οι βίδες είναι αρκετά μέσα για εύκολη πρόσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει αλλά μου παρουσιάστηκε ένα περίεργο πρόβλημα.

 

Για κάποιο λόγο έχασα το κέντρο της εκτύπωσης.  Το κέντρο μετακινήθηκε μπροστά δεξιά, μάλιστα δεν μπορώ να κάνω ούτε leveling γιατί η κεφαλή βγαίνει έξω από το έδρανο στα 2 από τα 4 σημεία !!!

 

Δεν βρίσκω επιλογή για να το επαναφέρω.

 

Τι στο καλό έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με ενδιαφέρει αλλά μου παρουσιάστηκε ένα περίεργο πρόβλημα.

 

Για κάποιο λόγο έχασα το κέντρο της εκτύπωσης.  Το κέντρο μετακινήθηκε μπροστά δεξιά, μάλιστα δεν μπορώ να κάνω ούτε leveling γιατί η κεφαλή βγαίνει έξω από το έδρανο στα 2 από τα 4 σημεία !!!

 

Δεν βρίσκω επιλογή για να το επαναφέρω.

 

Τι στο καλό έγινε;

 

Eισαι με το μαμα frame ? τι firmware ?

 

 

http://3dprintingllama.blogspot.gr/2017/04/centering-on-your-bed.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα original.

 

Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να κάνω πια bed leveling.  Η κεφαλή βγαίνει έξω.  Χτες το πρωί τύπωσε κανονικά, σήμερα του κάνανε βουντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για στοκ firmware δεν ξερω δες μηπως εχει χαλαρωσει κανενα παξιμαδι απο της μεγαλες ντιζες και σου εφυγε το πλαισιο δεξια η αριστερα αναλογα ,

 

Εγω περιμενω το frame να ερθει για να κανω ολες της δοκιμες για bed center κτλ , σημερα αν ολα πανε καλα θα περασω σε e3d close μαζι με 3dtouch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kgian

 

Σε τι ταχυτητα τυπωνεις? αν και δεν θα πρεπε να ξεφευγει λογω αδρανειας..μειωσε την να δεις αν υπαρχει διαφορα.

 

Στην φωτο https://www.dropbox.com/s/twvzkm6g7i7grn5/Sketch_cube.png?dl=0 αυτο που εχω κυκλωσει ειναι οι γραμμες που βγαζει η μυτη?

Τι στο διαολο..στα ποσα τυπωσες? τυπωσε τον κυβο στα 0,1mm (100 microns) να δεις τι ψαρια πιανει..

 

Η μη-ισιες ακμες μηπως ειναι προβλημα στον Ζ αξονα?κανα wobble effect ξερωγω?ρυθμισε σωστα τα couplers αν δεν το εχεις κανει ηδη.

 

Δες τον δικο μου ..στην Ζ πλευρα..απο κοντινη ληψη...οπως βλεπεις εχει θεματα..αλλα οι γραμμες..ουτε καν φαινονται...στα 0.1mm τυπωμενο.

Γενικως εχω παρατηρησει οτι αν τα layers (γενικως μιλαω) ειναι διακριτα στο ματι..θελει αυξηση στην θερμοκρασια μυτης...

 

https://www.dropbox.com/s/unbkvos9ae8b42f/20170917_021940.jpg?dl=0

 

Το αριστερο σε 190/60 το δεξι σε 195/60 ...ουτε μισο layer δεν βλεπεις στο δεξι :)

Παιξε και με την θερμοκρασια να δεις τι θα γινει..

 

Αυταααα

 

ΕΔΙΤ : γενικως ευθειες επιφανειες απο οσο εχω καταλαβει παντα θα χουν θεματα ή τουλαχιστον ο,τι ελαχιστη ατελεια εχει θα φαινεται περισσοτερο..οσες "προτομες" εχω τυπωσει ή αντικειμενα με ανωμαλες επιφανειες..δεν φαινεται τοσο καποια ατελεια αν εχει και γενικοτερα τυπωνονται με λιγοτερα θεματα...

Ταχύτητα δεν έχω πειράξει, όπως ήταν. Από που ρυθμίζεται;

 

Το δεξί ανθρωπάκι είναι out of focus και σε συνδυασμό με το υψηλό ISO της φωτογραφίας δεν μπορείς να δεις λεπτομέρειες. Η φωτογραφία που έβγαλα είναι από φωτογραφική τούμπανο που βλέπεις τα πάντα. Αν σου τραβήξω μια αντίστοιχη φωτογραφία με την δίκη σου δεν θα φαίνεται τίποτα. Πάντως ο κύβος είναι τυπωμένος σε 0.1. Επίσης αυτό που έχεις κυκλώσει είναι οι γραμμές του πλαστικού. Λέμε η φωτογραφική τα δείχνει όλα.

 

Στην πράξη τώρα, με τις μοντες είδα καλύτερη ποιότητα σαφώς. Σε πιο πρακτικά θέματα, έχω ένα τραπεζάκι tv γυάλινο με 3 ράφια. Θέλω να βγάλω το μεσαίο ράφι αλλά μετά δεν γινόταν σωστά η συναρμολόγηση πάλι. Μόλις σχεδίασα και τύπωσα κάτι δίσκους για να κάνω την επισκευή. Το απόγευμα θα το φτιάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου στείλει το profile για octoprint;

 

Υπάρχει περίπτωση το octoprint να μου χαλάσει τα κέντρα σε μόνιμη βάση;

Νομίζω ότι από την ώρα που συνέδεσα ένα Pi ξεκίνησε το πρόβλημά μου και δεν μπορώ να κάνω leveling.

Η κεφαλή φεύγει έξω από το έδρανο ...

 

[φυσικά δοκίμασα και χωρίς το Pi]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε την εντολή M502 (είτε στο Terminal του Octoprint είτε στο Pronterface UI του Cura 15.06) που κάνει Factory Reset στα EEPROM settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζω άκρη.

 

Κατέβασα το firmware reset και το original firmware.

Τα πέρασα (σε winXP).  Έκανα M502, M500 και τα ίδια χάλια.

 

Το m503 δουλεύει σε εσάς;

 

Να βάλω άλλο firmware και ποιό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν βγάζω άκρη.

 

Κατέβασα το firmware reset και το original firmware.

Τα πέρασα (σε winXP). Έκανα M502, M500 και τα ίδια χάλια.

 

Το m503 δουλεύει σε εσάς;

 

Να βάλω άλλο firmware και ποιό;

Από την στιγμή που καθεσε και flasharis firmware περνά το marlin 1.1.5

 

 

Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει σωστά το Endstop?

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάτι παίζει πολύ στραβά τότε εγώ νόμιζα έχανες κανένα εκατοστο

 

Στο marlin περνά το, κάνε την εκτύπωση που έβαλα παραπάνω και ακόλουθα τον οδηγό για της άλλες στο firmware αν συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, δοκιμάζω το marlin.

 

Αυτό μου κάνει.  Πήγε το κέντρο από το μπλε στο κόκκινο, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω ούτε leveling.

 

attachicon.gif Anet-A8-bad-center.jpg

 

Ευκαιρία να πας σε marlin. Έχει και auto leveling sensor;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...