Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς τον τούβλιασα.

Κρέμασε κατά το φόρτωμα του marlin και τώρα απλά τον βλέπω σαν σειριακή θύρα.

 

Το κακό είναι ότι έχω ISP αλλά δεν βλέπει το anet board.

 

Δλδ τι κρέμασε; Δεν έκανε upload το κώδικα από το arduino; Δεν σου έβγαλε μύνημα ok;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάφερα και τον ξύπνησα μερικώς.

Βρήκα ότι για να δουλέψει με το δικό μου ISP πρέπει να κρατάω πατημένο το Reset πάνω στον Anet.

Πέρασα το original hex και ο εκτυπωτής δουλεύει αλλά δεν μπορώ να τον προγραμματίσω.

 

Και το arduino.exe και το avrdudess δεν τον βλέπουν. Δοκίμασα σε 2 PC (win10 και winXP)

 

edit:Τα αρχεία δεν έχουν bootloader.  Πέρασα με το ISP το bootloader και μετά με USB το hex και επανήλθε.

Πάω να ξαναδοκιμάσω το Marlin.

Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τον τούβλιασα.

Κρέμασε κατά το φόρτωμα του marlin και τώρα απλά τον βλέπω σαν σειριακή θύρα.

 

Το κακό είναι ότι έχω ISP αλλά δεν βλέπει το anet board.

Σημαντική ερώτηση: έκανες κάτι λάθος και τον τούβλιασες ή μπορεί να συμβεί τυχαία; άμα είναι να μην δοκιμάσω το marlin πριν πάρω προγραμματιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν το είχα κάνει εγώ, το λάθος μου ήταν η προχειρότητα.

 

Ήθελα να αναβαθμίσω από SkyNet3D 2.4.5 (βασισμένο στο Marlin 1.1.3) σε Marlin 1.1.4 και έκανα βιαστικά copy paste από το ένα configuration.h στο άλλο. Ήταν και 2 το πρωί, κάπου/κάτι μάλλον έκανα λάθος. Δεν ξέρω όμως τί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα κόλλησε κατά τον προγραμματισμό.  Περίπου στο 70 - 80% έβγαλε error - programmer not responding και πάπαλα.

 

Η λύση, αν την ξέρεις, είναι απλή.  Κοτσάρεις τον ISP, περνάς το bootloader (ATmegaBOOT_168_atmega1284p.hex) και μετά περνάς το λογισμικό με το USB.

 

 

Έβαλα το marlin και δεν βρίσκω τρόπο να κάνω calibration - έχω level sensor.  Και μάλιστα επειδή είναι μπροστά-δεξιά από την κεφαλή όταν πατήσω home στο marlin τα κάνει μαντάρα αφού ο sensor βγαίνει έξω από το έδρανο.  Με άλλα λόγια δεν είναι plug and play.

 

Θα δοκιμάσω το skynet αλλά βρήκα και άλλο πρόβλημα. Ανακάλυψα είναι ότι η microSD που είχα πάνω στον εκτυπωτή είναι νεκρή.

Τώρα δεν βάζω άλλη εκεί ο κόσμος να χαλάσει ...  

 

Δεν βρίσκω λογική εξήγηση στο πρόβλημά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Skynet είναι απλώς παλιότερη έκδοση του Marlin. Πάνω-κάτω το ίδιο πρόβλημα θα έχεις.

Πρέπει να αλλάξεις το Configuration.h ανάλογα με το level sensor που έχεις.

Τί τύπου είναι ο sensor; Αν είναι Inductive η capacitive, πρέπει να κάνεις uncomment (να αφαιρέσεις το //) στη γραμμή 630:
#define FIX_MOUNTED_PROBE

Μετά, πρέπει να αλλάξεις τις τιμές (0 & 0) στις γραμμές 687 και 688 και να βάλεις πόσα mm μακρυά από το ακροφύσιο βρίσκεται ο level sensor:
#define X_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER 0 // X offset: -left +right [of the nozzle]
#define Y_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER 0 // Y offset: -front +behind [the nozzle]

Συνήθως, όταν κατεβάζουμε και τυπώνουμε βάση για level sensor από το Thingiverse, ο σχεδιαστής αναφέρει και τα απαραίτητα offsets.

Ακολούθως, πρέπει να κάνεις uncomment τη γραμμή 856 για να ενεργοποιήσεις το auto bed leveling:
#define AUTO_BED_LEVELING_BILINEAR

Επίσης, ανάλογα με τη θέση του sensor σε σχέση με το ακροφύσιο, μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις τα "όρια" μέσα στα οποία θα κάνει το auto level:
#define LEFT_PROBE_BED_POSITION 15
#define RIGHT_PROBE_BED_POSITION 190
#define FRONT_PROBE_BED_POSITION 15
#define BACK_PROBE_BED_POSITION 170


Τέλος, πρέπει να κάνεις uncomment τη γραμμή 994 ώστε να μετράει το Z στο κέντρο του Bed και όχι στο σημείο 0,0 (που είναι εκτός bed)
#define Z_SAFE_HOMING

Δε θυμάμαι κάτι παραπάνω αυτή τη στιγμή. Οι αριθμοί γραμμών που αναφέρω αντιστοιχούν στο καθαρό, απείραχτο configuration.h για Anet A8. Αλλιώς, κάνε ένα search για τους όρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πέρασα το marlin με τον τρόπο που δείχνει το βίντεο. Έβαλα να κάνει home η κεφαλή και κάνει πιο αριστερά. Δηλαδή στο endstop. Είχα συνηθίσει το original firmware Που έκανε λίγο έξω από το τραπέζι. Όταν το βάλω να τυπώσει όμως πάει κανονικά στο κέντρο.

 

1. Υπαρχει κάποιος τροπος να ρυθμίσω το home λιιιιγο πιο δεξια να μην μου τραβάει τα καλώδια;

 

Με μια πρόχειρη εκτύπωση που έκανα δείχνει σαν να κρατάει πιο σταθερή την θερμοκρασία του hotend. 

 

2. Χρειάζεται να κάνω κάτι για το thermal protection ή υπάρχει ήδη στο firmware; ΚΑι πως λειτουργεί; Δεν βλέπω κάτι στο μενού.

 

Με την πρώτη ματιά πάντως το marlin μου φαίνεται πιο δυσχρηστο και περιορισμένο απο τα κουμπιά του εκτυπωτή σε σχέση με το stock Anet firmware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεμα συνηθειας ειναι απλα το marlin τα εχει λιγο διαφορετικα μολις το συνηθησεις δεν θα θυμασαι καν πως ηταν το μαμα firmware

 

Aν οποιοςδηποτε χρειαστει steel throats εχω 4 περισσια (τζαμπα τα δινω δεν τα πουλαω)

εγω για το e3d τα πηρα (και για e3d μου ειπαν οι κινεζοι οτι ειναι αλλα τελικα ειναι ολο M6 πασο και δεν μου κανουν

 

Eιναι ιδια με αυτα https://www.gearbest.com/3d-printer-parts/pp_229350.html?wid=21

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρηγγειλα και για τον δικο μου e3d (κλωνο) για να τον μετατρεψω σε bowden

γενικα τελευταια παιδευομαι με βουλωμενες μυτες, κλωτσημενα πασα στον heat block, θερμοκρασια στον extruder που πεφτει ξαφνικα και χωρις ιδιαιτερο λογο και γενικα με καταστασεις που δε με αφηνουν να εκτυπωσω... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πέρασα το marlin με τον τρόπο που δείχνει το βίντεο. Έβαλα να κάνει home η κεφαλή και κάνει πιο αριστερά. Δηλαδή στο endstop. Είχα συνηθίσει το original firmware Που έκανε λίγο έξω από το τραπέζι. Όταν το βάλω να τυπώσει όμως πάει κανονικά στο κέντρο.

 

1. Υπαρχει κάποιος τροπος να ρυθμίσω το home λιιιιγο πιο δεξια να μην μου τραβάει τα καλώδια;

 

Με μια πρόχειρη εκτύπωση που έκανα δείχνει σαν να κρατάει πιο σταθερή την θερμοκρασία του hotend. 

 

2. Χρειάζεται να κάνω κάτι για το thermal protection ή υπάρχει ήδη στο firmware; ΚΑι πως λειτουργεί; Δεν βλέπω κάτι στο μενού.

 

Με την πρώτη ματιά πάντως το marlin μου φαίνεται πιο δυσχρηστο και περιορισμένο απο τα κουμπιά του εκτυπωτή σε σχέση με το stock Anet firmware. 

Και επανέρχομαι μετά από διάβασμα.

Το 2. είναι ενεργοποιημένο απο μόνο του. Οσυιαστικά αν περνει εντολή να ζεστάνει αλλά δεν ανεβάινει η θερμοκρασία στον αισθητήρα σταματάει η εκτύπωση. 

Το 1 με έχει μπερδέψει. Έχω βρει σε διάφορα σημεία του firmware διάφορα για homing αλλά δεν ξέρω ποιο να πειράξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Skynet είναι απλώς παλιότερη έκδοση του Marlin. Πάνω-κάτω το ίδιο πρόβλημα θα έχεις.

 

Πρέπει να αλλάξεις το Configuration.h ανάλογα με το level sensor που έχεις.

 

Συνήθως, όταν κατεβάζουμε και τυπώνουμε βάση για level sensor από το Thingiverse, ο σχεδιαστής αναφέρει και τα απαραίτητα offsets.

 

 

Τη βάση την έκανα μόνος μου γιατί δεν έβρισκα κάτι σχετικό (e3d, direct extruder, stock sensor).

Έκανα τι αλλαγές που αναφέρεις και τώρα ψάχνομαι γιατί το έβαλα να κάνει μια εκτύπωση και ξεκινάει 1εκ πάνω από το έδρανο.

 

Παρατήρησα ότι όταν κουνάω το έδρανο μπρος πίσω με το χέρι, είναι σαν να τσουλάει πάνω σε χωματόδρομο.  Δεν είναι λεία η κίνηση.

Υποθέτω είναι τα γραμμικά ρουλεμάν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ενεργό το auto bed leveling (#define AUTO_BED_LEVELING_BILINEAR) και το #define Z_SAFE_HOMING τότε η εντολή home all δουλεύει ως εξής: πρώτα πάει το bed πίσω μέχρι το Y endstop, μετά την κεφαλή τέρμα αριστερά μέχρι το X endstop και τέλος, κινεί την κεφαλή έτσι ώστε ο level sensor να φτάσει στο μέσο του bed (110, 110) για να κάνει home στο Z.

 

Αυτό προϋποθέτει πως θα έχεις ορίσει σωστά την απόσταση του sensor από το ακροφύσιο με τις:

#define X_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER

και

#define Y_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER

 

Για να μην ξεκινά να τυπώνει στον αέρα πρέπει να ορίσεις το Z OFFSET δηλαδή πόσο απέχει το ακροφύσιο από το bed όταν ενεργοποιείται ο sensor κατά το leveling. Στο documentation του Skynet3D αναφέρει αναλυτικά τον τρόπο για να το κάνεις: https://www.dropbox.com/s/y67od1tu95fghik/2.Auto%20Bed%20Levelling%20Guide.docx?dl=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις παραπάνω παραμέτρους τις έλεγξα και μέτρησα και την απόσταση πόσο είναι χαμηλότερα η κεφαλή από τον αισθητήρα (2mm).

 

Θέλει διάβασμα, όμως έχω βασικά προβλήματα:

 

α. Auto Home τα κάνει μαντάρα - για κάποιο λόγο αγνοεί τον αισθητήρα (που ανάβει μόλις πλησιάσει αλλά συνεχίζει να κατεβάζει την κεφαλή.

β. Το κέντρο εκτύπωσης εξακολουθεί να είναι πέρα από το κέντρο του εδράνου.

γ. αυτό:

post-206817-0-15636000-1505837346_thumb.jpg

 

Κάθε τόσο το display κάνει αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το (γ) έχω διαβάσει κι εγώ. Λένε πως μπορεί να οφείλεται σε ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές στην καλωδιοταινία της οθόνης. Προτείνεται η χρήση κάτι σαν αυτού: https://www.amazon.com/Ferrite-Core-Cord-Noise-Suppressor/dp/B0002MQGEK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κατάλαβα αυτό με το noise.  Το κάνει όταν ζορίζονται τα μοτέρ.

 

Ψάχνω την παράμετρο που μου χαλάει το Z.  Έχω μία απόσταση από το έδρανο κάπου 3 χιλ.  Ενώ το leveling δείχνει να το κάνει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...