Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η θερμοκρασια σου ειναι οκ

και εγω με primavalue τυπωνω και εχω καταληξει στους 195 βαθμους.

Θα ελεγα οτι μαλλον ή δεν εχεις σωστα τεντωμενους τους ιμαντες ή κατι σου δημιουργει κραδασμους

επισης πες μας και τις ταχυτητες που τυπωνεις γιατι παιζει να ειναι και αυτο

εγω τυπωνω στα 60 print / 120 travel και εχω ικανοποιητικες εκτυπωσεις, αν πας σε χαμηλοτερες ταχυτητες το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο  :)

για τους ιμαντες παιζει αυτό καθως τους εφτιαξα/τεντωσα με το ματι και κατα το δοκουν χωρις καμια απολύτως γνώση επι του αντικειμένου, δε θυμαμαι ταχύτητες θα το δω και θα ανεβασω Screenshot

 

To Προβλημα ηταν η θερμοκρασια στο bed το ειχε στους 95 βαθμους που ειναι υπερβολικο

 

 

 

To kit του frame εφτασε αν δεν βαρεθω λογικα θα κατσω να το τελειωσω σημερα

πολυ πιθανό, δε βρηκα χρόνο να το δοκιμασω με χαμηλότερο Bed temp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από που αγοράστηκε το κιτ;

Ratrig, τώρα είδα στα group του Facebook ούτε μέχρι τέλος του μήνα έχουν 10%εκτωση

65 έχει το άβαφο, 80 το μαύρο και στις 2 περιπτώσεις τα μεταφορικά ειναι 18 ευρώ

 

 

Αυτό που μου άρεσε στο κιτ ειν ότι έχουν στείλει παξιμάδια σαν τα παρακάτω, που βοηθάνε πολύ να μην θυμάσαι όλους τους αγίους όταν προσπαθείς να βιδώσεις τα κομμάτια

 

Στη 2η τρύπα έχει μπίλια με ελατήριο από πίσω και όταν το βάλεις στην εσοχή στιριζεται

 

https://grobotronics.com/spring-loaded-tee-nut-m5.html

Επεξ/σία από Inuyasha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άφησε το #define Z_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER στο 0 και όρισε το Z offset, είτε από την οθόνη του εκτυπωτή (μια από τις επιλογές στο μενού Control) είτε με την εντολή M851 Z-1.25 (αν για παράδειγμα το offset σου είναι 1.25). Φυσικά μετά θέλει M500 για να αποθηκεύσει τη ρύθμιση.

Για να αποθηκευθεί η ρύθμιση γίνεται και από το menu control>store memory.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου άρεσε στο κιτ ειν ότι έχουν στείλει παξιμάδια σαν τα παρακάτω, που βοηθάνε πολύ να μην θυμάσαι όλους τους αγίους όταν προσπαθείς να βιδώσεις τα κομμάτια

 

Στη 2η τρύπα έχει μπίλια με ελατήριο από πίσω και όταν το βάλεις στην εσοχή στιριζεται

 

https://grobotronics.com/spring-loaded-tee-nut-m5.html

Αυτά: https://grobotronics.com/drop-in-tee-nut-m5.html θα ήταν καλύτερα γιατί μπαίνουν εκεί που θέλεις (χωρίς να χρειάζεται να έχεις πρόσβαση στην άκρη του προφιλ αλουμινίου) και περιστρέφονται βιδώνοντας για να "κλειδώσουν" :)

 

(στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο βοήθεια.

Προσπαθώ να καταλάβω το Marlin.

Έχω safe homing και όταν του δίνω G28 πάει περίπου στο κέντρο τον αισθητήρα Ζ και όχι την κεφαλή. Υπέθετα ότι θα πηγαίνει την κεφαλή στο κέντρο αλλά μάλλον πάει τον αισθητήρα.

Όταν το δώσω G0 X0 Y0 πάει περίπου στην κάτω αριστερή άκρη.  Η διαφορά από την άκρη είναι όση η διαφορά από το κέντρο που πάει τον αισθητήρα (10μμ προς τα  δεξιά).

 

Προσπαθώ να βάλω X_MIN_POS -20 (με Y_MIN_POS -10 ) για να το φέρω στα ίσια του αλλά πετάει σφάλμα "LEFT_PROBE_BED_POSITION can't be reached by the Z probe".  Με αφήνει να βάλω μέχρι -30 που είναι 10μμ προς τα δεξιά εκτός.

 

Αν δεν φτιάξω αυτό πρέπει να δηλώσω μικρότερο έδρανο γιατί χτυπάει δεξιά το extruder mount, δηλαδή αυτό το 1 εκ είναι σημαντικό.

 

Και το άλλο είναι η απόσταση της κεφαλής.  Δεν μπορώ να κάνω ρύθμιση της απόστασης από το έδρανο.  Ή θα γδέρνει ή θα είναι ψηλά.

Η ρύθμιση είναι αυτή #define Z_PROBE_OFFSET_FROM_EXTRUDER αλλά δέχεται μόνο ακέραιους και την έχω στο -1 (στο -2 είναι πολύ ψηλά και στο 0 βγαίνει από κάτω από το έδρανο.

 

Για αυτούς που έχουν sensor η διαδικασία που απαιτείται για να ρυθμιστεί το z offset είναι μια φορά και εγώ προσωπικά την κάνω manually από την οθόνη του εκτυπωτή (όλες οι ενέργειες)

α) Σηκώνω το z σε σημείο τέτοιο που δεν ανάβει το led του sensor.

β) Τον κατεβάζω σιγά σιγα σε σημείο που ανάψει το led. Για να το βρώ αυτό το κάνω με απόσταση 0.1mm από σημείο σε σημείο. Ο εκτυπωτής πρέπει να είναι ζεστός και το bed και το extruder.

γ) Όταν ανάψει το led μαρκάρω την τιμή που μου γράφει.

δ) Βάζω την κόλλα χαρτιού και συνεχίζω και κατεβάζω ανά 0.1mm

ε) Όταν γρατσουνά την κόλλα κοιτάω την ένδειξη στην οθόνη. Η διαφορά με την πρώτη τιμή είναι το z offset (με πρόσημο - μπροστά). Το περνάω από την οθόνη όπως σου είπε ο georgeadams και στην συνέχεια κάνεις store memory.

 

Καλό είναι την παραπάνω διαδικασία α έως ε πριν κάνεις store memory να την κάνεις 2 φορές για επαλήθευση.

 

Σημαντικό! Όταν ανεβάνει ο sensor κλείνει το led σε διαφορετική απόσταση απ΄ότι κατεβαίνει. Εγώ το κάνω μόνο με κατέβασμα του z.

Επεξ/σία από trickius
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτά: https://grobotronics.com/drop-in-tee-nut-m5.html θα ήταν καλύτερα γιατί μπαίνουν εκεί που θέλεις (χωρίς να χρειάζεται να έχεις πρόσβαση στην άκρη του προφιλ αλουμινίου) και περιστρέφονται βιδώνοντας για να "κλειδώσουν" :)

 

(στερνή μου γνώση να σ' είχα πρώτα)

Και αυτά περνάνε αρκετά εύκολα σε όποιο σημείο θέλεις, άμα δεν περνούσαν θα είχα λύσει τι frame 100 φορές επειδή δεν ακολουθούσα της οδηγίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που έχουν sensor η διαδικασία που απαιτείται για να ρυθμιστεί το z offset είναι μια φορά και εγώ προσωπικά την κάνω manually από την οθόνη του εκτυπωτή (όλες οι ενέργειες)

α) Σηκώνω το z σε σημείο τέτοιο που δεν ανάβει το led του sensor.

β) Τον κατεβάζω σιγά σιγα σε σημείο που ανάψει το led. Για να το βρώ αυτό το κάνω με απόσταση 0.1mm από σημείο σε σημείο. Ο εκτυπωτής πρέπει να είναι ζεστός και το bed και το extruder.

γ) Όταν ανάψει το led μαρκάρω την τιμή που μου γράφει.

δ) Βάζω την κόλλα χαρτιού και συνεχίζω και κατεβάζω ανά 0.1mm

ε) Όταν γρατσουνά την κόλλα κοιτάω την ένδειξη στην οθόνη. Η διαφορά με την πρώτη τιμή είναι το z offset (με πρόσημο - μπροστά). Το περνάω από την οθόνη όπως σου είπε ο georgeadams και στην συνέχεια κάνεις store memory.

 

Καλό είναι την παραπάνω διαδικασία α έως ε πριν κάνεις store memory να την κάνεις 2 φορές για επαλήθευση.

 

Σημαντικό! Όταν ανεβάνει ο sensor κλείνει το led σε διαφορετική απόσταση απ΄ότι κατεβαίνει. Εγώ το κάνω μόνο με κατέβασμα του z.

 

Σχεδόν έτσι το κάνω κι εγώ, με διαφορά στα σημεία β & γ. Αντί να το κατεβάζω με το χέρι, κάνω ένα Home All. Κατεβάζει μόνο του την κεφαλή μέχρι να ανάψει ο sensor (κάνει 2 επαναλήψεις με διαφορετική ταχύτητα). Μαρκάρει μόνο του το σημείο εκείνο ως 0 και ανεβάζει την κεφαλή κατά 10mm. Από εκεί και πέρα ακολουθώ τα βήματα δ και ε.

Και αυτά περνάνε αρκετά εύκολα σε όποιο σημείο θέλεις, άμα δεν περνούσαν θα είχα λύσει τι frame 100 φορές επειδή δεν ακολουθούσα της οδηγίες

 

Εγώ που το έστησα με κανονικά εξάγωνα παξιμάδια (και μπινελίκια  :D) έχω αφήσει 3-4 επιπλέον παξιμάδια μέσα σε κάθε ράγα για μελλοντική χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγώ που το έστησα με κανονικά εξάγωνα παξιμάδια (και μπινελίκια  :D) έχω αφήσει 3-4 επιπλέον παξιμάδια μέσα σε κάθε ράγα για μελλοντική χρήση.

και γω το ιδιο αλλα αποφασισα να φτιαξω το εξωτερικο κουτι και να φυγουν ολα απο το σκελετο σαν τον cr 10   https://www.thingiverse.com/thing:2510441/#comments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που έχουν sensor η διαδικασία που απαιτείται για να ρυθμιστεί το z offset είναι μια φορά και εγώ προσωπικά την κάνω manually από την οθόνη του εκτυπωτή (όλες οι ενέργειες)

α) Σηκώνω το z σε σημείο τέτοιο που δεν ανάβει το led του sensor.

β) Τον κατεβάζω σιγά σιγα σε σημείο που ανάψει το led. Για να το βρώ αυτό το κάνω με απόσταση 0.1mm από σημείο σε σημείο. Ο εκτυπωτής πρέπει να είναι ζεστός και το bed και το extruder.

γ) Όταν ανάψει το led μαρκάρω την τιμή που μου γράφει.

δ) Βάζω την κόλλα χαρτιού και συνεχίζω και κατεβάζω ανά 0.1mm

ε) Όταν γρατσουνά την κόλλα κοιτάω την ένδειξη στην οθόνη. Η διαφορά με την πρώτη τιμή είναι το z offset (με πρόσημο - μπροστά). Το περνάω από την οθόνη όπως σου είπε ο georgeadams και στην συνέχεια κάνεις store memory.

 

Καλό είναι την παραπάνω διαδικασία α έως ε πριν κάνεις store memory να την κάνεις 2 φορές για επαλήθευση.

 

Σημαντικό! Όταν ανεβάνει ο sensor κλείνει το led σε διαφορετική απόσταση απ΄ότι κατεβαίνει. Εγώ το κάνω μόνο με κατέβασμα του z.

 

5 μέρες χωρίς να μπορώ να τυπώσω.  Μόλις το πρωί κατάφερα να συγχρονίσω το έδρανο (Χ,Υ).  Όμως δεν μπορώ να ρυθμίσω την κεφαλή.

 

Προσπαθώ να κάνω το παραπάνω αλλά το Ζ δεν κατεβαίνει κάτω από το μηδέν.  Και το μηδέν σε εμένα είναι ψηλά.

 

Επίσης παρατήρησα ένα σοβαρό θέμα, αν κάνεις Home και μετά ανεβάσεις το Z και αυτό χάσει βήμα τότε στο κατέβασμα θα τρακάρει στο έδρανο γιατί αγνοεί τον αισθητήρα / διακόπτη.  Μετράει τα βήματα και τον αγνοεί.  Πρέπει να δω αν έχει υπάρχει τρόπος να τσεκάρει το end stop πριν την κάθε κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με εντυπώσεις από το marlin, τρομερή σταθερότητα θερμοκρασίας. Η μέρα με την νύχτα σε σχεση με το firware του ανετ. Κατά τα λοιπά όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αρκετή προσπάθεια ξεκίνησα να τυπώνω. Άλλαξα το ύψος του σένσορα γιατί από το λογισμικό δεν έβρισκα άκρη.

Έχω βέβαια θέμα με τα πρώτα layers όπως και με το στοκ λογισμικό αλλά πιστεύω ότι θα το λύσω με λίγη υπομονή ακόμα.

 

Υπάρχει τρόπος να αποθηκεύσω στο λογισμικό το Z offset και όχι στην eeprom για να μην το ρυθμίζω κάθε φορά;

 

Στην οθόνη το marlin δεν δείχνει το ποσοστό ολοκλήρωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δοκίμασες μήπως είναι το μοτέρ ή το καλώδιο;

Επίσης δες για κακές κολλήσεις.

Κολλήσεις δεν κοίταξα, το μοτέρ δουλεύει αυτό βάλω σε άλλη θέση μόνο στη θέση του extruder δεν δουλεύει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...