Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να κάνω το παραπάνω αλλά το Ζ δεν κατεβαίνει κάτω από το μηδέν.  Και το μηδέν σε εμένα είναι ψηλά.

Στο Configuration.h πρέπει να απενεργοποιήσεις (βάλε // στην αρχή της γραμμής) το

#define MIN_SOFTWARE_ENDSTOPS

Όταν είναι ενεργό, δεν αφήνει το Ζ να κατέβει κάτω από το 0.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κολλήσεις δεν κοίταξα, το μοτέρ δουλεύει αυτό βάλω σε άλλη θέση μόνο στη θέση του extruder δεν δουλεύει τίποτα

δεν θυμαμαι την πλακετα του Α8 αλλα δεν εχει θέση για 2ο extruder?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο Configuration.h πρέπει να απενεργοποιήσεις (βάλε // στην αρχή της γραμμής) το

#define MIN_SOFTWARE_ENDSTOPS

Όταν είναι ενεργό, δεν αφήνει το Ζ να κατέβει κάτω από το 0.

 

Με λίγη προσπάθεια τα κατάφερα.  Βρήκα ότι δεν ήταν καλά στερεωμένος ο σένσορας.  Το καλό είναι ότι έμαθα πολλά.

 

Πρώτα απ'όλα είδα ότι το έδρανο δεν μπορούσε να πάει όλα τα 220μμ προς Υ.  Χτύπαγε στις βίδες του μπροστινού στηρίγματος - σε αυτές που κρατάνε τα αυτάκια για τις ίσιες ράβδους.  Τρύπησα πιό κάτω για να το διορθώσω.  

 

Έχω πολύ vibration βέβαια αλλά δεν θα ασχοληθώ.  Πρέπει να αλλάξω frame αλλά μάλλον θα πάω να φτιάξω κάτι από το μηδέν και να αφήσω αυτόν για μάθηση.  Δεν βρίσκω το λόγο να επενδύσω στον A8.  Θέλει ρουλεμάν, θέλει ράβδους, θέλει ιμάντες κλπ κλπ  Δεν παίρνω καλύτερα ένα κιτ για κάτι άλλο;

 

Ωραίο το Marlin, αν το πετύχεις στις ρυθμίσεις δεν προβληματίζει.  Του έβαλα και ένα Pi με optoprint και είναι μούρλια. Πρέπει να αποθηκεύσω κάπου την eeprom για να μην χαθούν οι ρυθμίσεις...

 

Έβγαλα 2 εκτυπώσεις και πήγαν σχετικά καλά.  Θα τυπώσω το σχετικό κύβο τώρα να δω τι καταφέρνω.

Βέβαια τυπώνω με ABS χωρίς κουτί και ίσως αυτό να φταίει για το κακό structural integrity των αντικειμένων.  Ορισμένα layers ξεκολλάνε το ένα με το άλλο ακόμα και με 100% fill.  Δεν έχω κατανοήσει ακόμα τον μηχανισμό για εκτύπωση ABS.  Π.χ. θέλει το έδρανο να είναι ζεστό όλη την ώρα ή στα πρώτα layers μόνο; 

 

Μου έτυχε και Thermal runaway στο έδρανο - ο ανεμιστήρας φύσαγε πάρα πολύ.  Τράβηξα το φις για να σώσω το αντικείμενο.

 

Στις πρώτες δοκιμές είχα ξεχάσει να συνδέσω τον ανεμιστήρα του extruder - κακό - πολύ κακό.  Βούλωσε και άστα να πάνε.

 

Στο έδρανο έχω βάλει lokbuild - πήρα και μία πλαστική σπάτουλα από το ΙΚΕΑ για να ξεκολλάω τα αντικείμενα.

Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγη προσπάθεια τα κατάφερα.  Βρήκα ότι δεν ήταν καλά στερεωμένος ο σένσορας.  Το καλό είναι ότι έμαθα πολλά.

 

Πρώτα απ'όλα είδα ότι το έδρανο δεν μπορούσε να πάει όλα τα 220μμ προς Υ.  Χτύπαγε στις βίδες του μπροστινού στηρίγματος - σε αυτές που κρατάνε τα αυτάκια για τις ίσιες ράβδους.  Τρύπησα πιό κάτω για να το διορθώσω.  

 

Έχω πολύ vibration βέβαια αλλά δεν θα ασχοληθώ.  Πρέπει να αλλάξω frame αλλά μάλλον θα πάω να φτιάξω κάτι από το μηδέν και να αφήσω αυτόν για μάθηση.  Δεν βρίσκω το λόγω να επενδύσω στον A8.  Θέλει ρουλεμάν, θέλει ράβδους, θέλει ιμάντες κλπ κλπ  Δεν παίρνω καλύτερα ένα κιτ για κάτι άλλο;

 

Ωραίο το Marlin, αν το πετύχεις στις ρυθμίσεις δεν προβληματίζει.  Του έβαλα και ένα Pi με optoprint και είναι μούρλια. Πρέπει να αποθηκεύσω κάπου την eeprom για να μην χαθούν οι ρυθμίσεις...

 

Έβγαλα 2 εκτυπώσεις και πήγαν σχετικά καλά.  Θα τυπώσω το σχετικό κύβο τώρα να δω τι καταφέρνω.

Βέβαια τυπώνω με ABS χωρίς κουτί και ίσως αυτό να φταίει για το κακό structural integrity των αντικειμένων.  Ορισμένα layers ξεκολλάνε το ένα με το άλλο ακόμα και με 100% fill.  Δεν έχω κατανοήσει ακόμα τον μηχανισμό για εκτύπωση ABS.  Π.χ. θέλει το έδρανο να είναι ζεστό όλη την ώρα ή στα πρώτα layers μόνο; 

 

Μου έτυχε και Thermal runaway στο έδρανο - ο ανεμιστήρας φύσαγε πάρα πολύ.  Τράβηξα το φις για να σώσω το αντικείμενο.

 

Στις πρώτες δοκιμές είχα ξεχάσει να συνδέσω τον ανεμιστήρα του extruder - κακό - πολύ κακό.  Βούλωσε και άστα να πάνε.

 

Στο έδρανο έχω βάλει lokbuild - πήρα και μία πλαστική σπάτουλα από το ΙΚΕΑ για να ξεκολλάω τα αντικείμενα.

 

ABS για να έχεις καλό structural integrity, θέλεις enclosure, καθώς χρειάζεται η ambient θερμοκρασία να είναι τουλάχιστο 50+ , άρα το έδρανο τουλάχιστο 80+ C. Δοκίμασε με καμία σακούλα μεγάλη σκουπιδιών για να παγιδεύσεις την θερμότητα μέσα.

 

Τώρα υπάρχουν άνθρωποι που εκτυπώνουν ABS χωρίς enclosure, αλλά υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με τις προσμίξεις-χημεία του ABS ανάλογα με την μάρκα του καρουλιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δοκίμασες μήπως είναι το μοτέρ ή το καλώδιο;

Επίσης δες για κακές κολλήσεις.

Aν και ηταν πολυ καλες οι κολλησεις , της ξανα περασα αλλα τιποτα , μαλλον τα εφτυσε για καποιο λογο το stepper driver που εχει η μητρικη

στο 3degde την εχουν διαθεσιμη ~39 ευρω οποτε αυριο θα εχω την μητρικη στα χερια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό με το enclosure τυπώνω μια χαρά σε ABS. Κρατάω το bed στους 85c για όλη την εκτύπωση, τον extruder στους 240c και τον ανεμιστήρα κλειστό.

 

Ένα απλό θερμόμετρο που έχω μέσα στο enclosure δείχνει max 38c, υποθέτω όμως πως με το bed στους 85c ο αέρας πάνω από το bed θα είναι θερμότερος.

 

Τέλος, έχω ορίσει το Line Width στο Cura λίγο μικρότερο από τη διάμετρο του extruder: 0.3mm αντί για 0.4mm. Υποθέτω πως βοηθάει που είναι λίγο πιο πυκνές οι γραμμές, χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό με το enclosure τυπώνω μια χαρά σε ABS. Κρατάω το bed στους 85c για όλη την εκτύπωση, τον extruder στους 240c και τον ανεμιστήρα κλειστό.

 

Ένα απλό θερμόμετρο που έχω μέσα στο enclosure δείχνει max 38c, υποθέτω όμως πως με το bed στους 85c ο αέρας πάνω από το bed θα είναι θερμότερος.

 

Τέλος, έχω ορίσει το Line Width στο Cura λίγο μικρότερο από τη διάμετρο του extruder: 0.3mm αντί για 0.4mm. Υποθέτω πως βοηθάει που είναι λίγο πιο πυκνές οι γραμμές, χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια.

 

To μόνο που με φοβίζει με το ABS, είναι τα particles και με μικρό παιδί στο σπίτι δεν θέλω καν να ασχοληθώ! Διάβασα και κάποια άρθρα απο τις ελάχιστες έρευνες που έχουν γίνει και κατέληξα... στο PETG και με μπαλκονόπορτα τέρμα ανοιχτή ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ διπλάσιο χρόνο εκτύπωσης με το marlin σε σχέση με πριν αλλά και με τον εκτιμώμενο χρόνο που δίνει το CURA.

 

Τι να κοιτάξω;

 

Μήπως είναι γιατί τυπώνω από optopi και όχι από SD card;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τον χρόνο νομίζω πως το cura υπολογίζει ότι ναναι. Και εγώ πάντως βρίσκω αναντιστοιχία ανάμεσα στο octoprint και το cura. H αναντιστοιχία υπήρχε και πριν πάω στο Marlin. 

 

Ορίστε η σημερινή μου εκτύπωση...

post-39345-0-00142300-1506117756_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όσον αφορά τον χρόνο νομίζω πως το cura υπολογίζει ότι ναναι. Και εγώ πάντως βρίσκω αναντιστοιχία ανάμεσα στο octoprint και το cura. H αναντιστοιχία υπήρχε και πριν πάω στο Marlin.

 

Ορίστε η σημερινή μου εκτύπωση...

Για να σου βγάζει σωστούς χρόνους τι cura, ενεργοποίησε το acceleration και το jerk στις ρυθμίσεις και βάλε ότι έχεις και στο εκτυπωτή (τα βλέπεις από το μενού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλέχτηκα πάλι και λίγο είμαι πριν τον πετάξω από το παράθυρο.

Πέρα από 2 έτσι-και-έτσι εκτυπώσεις δεν μπορώ να βγάλω κάτι αξιοπρεπές.

 

Η απόσταση της κεφαλής από το έδρανο με Ζ στο 0 είναι μια χαρά.

Πάω να τυπώσω και ξεκινάει από το 0.2 όχι από το 0.  Με αποτέλεσμα να μην κολλάει το νήμα στο έδρανο.

Τι στο καλό;

 

post-206817-0-60912400-1506152790_thumb.jpg

 

Επίσης μου κάνει μια περίεργη "ραφή" και δεν τα καταφέρνει καλά.

 

post-206817-0-18565700-1506152802_thumb.jpg

 

Στην αρχή νόμιζα ότι είναι πρόβλημα του ιμάντα ή των ρουλεμάν.  Σε εκείνο το σημείο κάνει ένα χοροπήδημα, ένα στραβό βήμα και φυσικά τα κάνει μαντάρα.  Πήγα την εκτύπωση σε άλλα σημεία και κάνει το ίδιο. Και είναι αναμενόμενο αφού βλέπω στο slicer ότι είναι το σημείο εκκίνησης.

post-206817-0-08956800-1506153398_thumb.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 0.2 είναι η ρύθμιση του 1st layer height. Στο Cura μπορείς να το ορίσεις μικρότερο από τα υπόλοιπα. Δοκίμασε να το κάνεις πχ 0.12 ή 0.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που έχουν sensor η διαδικασία που απαιτείται για να ρυθμιστεί το z offset είναι μια φορά και εγώ προσωπικά την κάνω manually από την οθόνη του εκτυπωτή (όλες οι ενέργειες)

α) Σηκώνω το z σε σημείο τέτοιο που δεν ανάβει το led του sensor.

β) Τον κατεβάζω σιγά σιγα σε σημείο που ανάψει το led. Για να το βρώ αυτό το κάνω με απόσταση 0.1mm από σημείο σε σημείο. Ο εκτυπωτής πρέπει να είναι ζεστός και το bed και το extruder.

γ) Όταν ανάψει το led μαρκάρω την τιμή που μου γράφει.

δ) Βάζω την κόλλα χαρτιού και συνεχίζω και κατεβάζω ανά 0.1mm

ε) Όταν γρατσουνά την κόλλα κοιτάω την ένδειξη στην οθόνη. Η διαφορά με την πρώτη τιμή είναι το z offset (με πρόσημο - μπροστά). Το περνάω από την οθόνη όπως σου είπε ο georgeadams και στην συνέχεια κάνεις store memory.

 

Καλό είναι την παραπάνω διαδικασία α έως ε πριν κάνεις store memory να την κάνεις 2 φορές για επαλήθευση.

 

Σημαντικό! Όταν ανεβάνει ο sensor κλείνει το led σε διαφορετική απόσταση απ΄ότι κατεβαίνει. Εγώ το κάνω μόνο με κατέβασμα του z.

 

Κάνω την παραπάνω διαδικασία.

Με κρύο τον εκτυπωτή, ο σενσορας μου ανάβει στο +0.3 και η κεφαλή ακουμπάει το χαρτί στο -0.4.  

Με ζεστό εκτυπωτή, ο σενσορας μου ανάβει στο +0.0 και η κεφαλή ακουμπάει το χαρτί στο -0.8.

Πόσο βάζω το Z offset;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου βγάζει σωστούς χρόνους τι cura, ενεργοποίησε το acceleration και το jerk στις ρυθμίσεις και βάλε ότι έχεις και στο εκτυπωτή (τα βλέπεις από το μενού)

Καλό ακούγεται. Θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...